Τι σκεφτεστε οταν πατε για υπνο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Τι σκεφτεστε οταν πατε για υπνο;

    Τι σκεφτεστε μεχρι να αποκοιμηθητε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οτι αυριο θαναι μια καλυτερη μερα . Βεβαια αυτο τοχω σκεφτει 1000-1500 βραδια , αλλα εγω εκει , το βιολι μου !!!!!
    Παντως κοιμαμαι με ευχαριστες σκεψεις .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    ΒέρνηΕλβετίας
    Posts
    317
    εγώ κοιμάμαι τόσο γρήγορα που δεν προλαβαίνω να σκεφτώ καν!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    Πως πήγε όλη η μέρα τι σωστο και τι λαθος έκανα και τι μπορώ αν διορθώσω.Επίσης οργανώνω όλη την επόμενη μέρα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    188
    Quote Originally Posted by andy87 View Post
    Πως πήγε όλη η μέρα τι σωστο και τι λαθος έκανα και τι μπορώ αν διορθώσω.Επίσης οργανώνω όλη την επόμενη μέρα!
    Ω ναι!! Ακριβως αυτο κανω και εγω!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Tι ωρα εχει παει και ποτε θα κοιμηθω επιτελους και ως ποτε θα πρεπει να ξυπναω 5 το πρωι . . .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    Την ώρα...και πόσες ώρες ύπνου έχω...
    Και συνήθως, πως πάλι θα κοιμηθώ λίγο και θα είμαι κομμάτια αύριο...
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2016
    Location
    Thesaloniki
    Posts
    50
    Σκέφτομαι ότι πρέπει να κοιμηθώ αλλά ψάχνω για κάτι ή για κάποιον που θα με βοηθήσει να κοιμηθώ.

  9. #9
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Πόσο θέλω να πετύχω.......

  10. #10
    Πλεον ... εδω και δυο μηνες νομιζω δηλαδη προσπαθω να σκεφτομαι ποια ηταν τα θετικα της ημερας, ποιες οι αντιξοοτητες, κατα ποσο ανταπεξηλθα ορθα για την ψυχικη μου υγεια και ευχαριστω που πριν καποια χρονια δεν εβαλα τερμα στη ζωη μου παρολο που ημουν βυθισμενη σε σκοτεινο ωκεανο.
    Αν εχω ανησυχια σκεφτομαι εικονες που μου φερνουν γαληνη, προσπαθω να συγκεντρωνομαι στο συναισθημα της γαληνης που θα νιωσω.
    Σκεφτομαι ... πως ημουν σε λαθος μονοπατι αλλά δε πειραζει ... εδω ειναι η κολαση εδω και ο παραδεισος. Παρακαλαω τον Θεο να μην μου φερει μαζεμενες κακουχιες σε βαθμο που να πεσω ακομα πιο δυνατα και να νιωθω ανικανη να προσφερω και ευγνωμωνω για καποιες "τυχερες στιγμες" που ειχα μεσα στα πολυ μαυρα μου σταδια.

    Σε αυτη τη φαση της ζωης μου θελω να νιωθω τυχερη και ευλογημενη που ζω και εχω την ευκαιρια να δουλεψω καποια θεματα. Μπορει να μην ξερω τον τροπο, θα ρωτησω, μπορει να φοβαμαι οτι θα παθω κακο, μπορει να παλευω με τον πιο αυτο καταστροφικο εαυτο μου ... αλλά σκεφτομαι ευτυχως. Δεν κρεμαστηκα.


    * Με ψιλο θυμαμαι με λυγμους να διαβαζω αυτο το φορουμ και να νιωθω ολο το αδιεξοδο ηδη και να λεω, ποσοι ειμαστε, ποσοι υποφερουμε, ποσοι πεθαινουμε μεσα μας αλλά κυκλοφορουμε σαν φαντασματα... αξιζει να συνεχισω να ζω ετσι ? Που και που εβλεπα κανα ποστ πιο ενθαρρυντικο, πιο ελπιδοφορο, το τουμπαρα στο μυαλο μου και να που τωρα ειμαι εδω και εχω επιλεξει να δωσω θετικο προσημο σε καποιους ανθρωπους επειδη πρωτον το θελω και δευτερον το μπορω.


    Επειδη ναι, ενα σωμα οι επιστημονες το τεμαχιζουν ειναι υλη, για τον εγκεφαλο μας εχουν κοινοποιησει οτι γνωριζουν λιγα για τους νευρωνες τους και για την λεξη ΨΥΧΗ ο καθενας δινει τελικα την δικη του σταμπα, απο το ταξιδι του.

    Βεβαια αν δεν ημουν σε αγωγη λογικα θα σκεφτομουν ποσο αθλια ειναι η ζωη και ο εαυτος μου αλλά ευτυχως και αναγνωριζω οτι υπαρχουν δυσμενεις συνθηκες, παραλογο, αδικο, πληγες ακομα ανοιχτες που δεν επουλωθηκαν αλλά δε νιωθω ασφυκτικα / καθημερινα / ατελειωτα να μου πνιγουν το λαιμο ή να μου καθονται στο στερνο ή να με χαστουκιζουν ή να μου λενε ψόφα. Οπότε... ναι... νιωθω σχετικα καλυτερα το βραδυ πλεον οταν ξαπλωνω. Και ναι εχω αποδεχθει οτι εχω αναγκη καποιες ουσιες για να μην φυγω ετσι απλα, ετσι επειδη το μυαλο μου δεν εβρισκε την απαντηση αρα επεφτε σε απελπισια αρα δεν εβλεπε και τιποτα θετικο.
    Last edited by Constantly curious; 20-05-2016 at 23:39.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    συνηθως σκεφτομαι μνησικακιες

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    23
    Μακάρι να ήμουν από τους ανθρώπους που με το που κλείσουν τα μάτια τους θα κοιμηθούν. Δυστυχώς δεν είμαι ένας από αυτούς. Σκέφτομαι διάφορα, όπως τι θέλω να κάνω σε δέκα χρόνια, πως θα είμαι, σκέφτομαι τι θα μπορούσα να κάνω αύριο, πιο πολύ όμως σκέφτομαι γιατί με έχω αφήσει να φτάσω στην κατάσταση που είμαι τώρα. Ισως τα πράγματα να φτιάξουν μια μέρα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Ego skeftome oti den thelw na xipnisw ksana...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    κατω στριγκλομερι
    Posts
    679
    τιποτα ειναι η καλυτερη στιγμη της μερας για εμενα οταν τελειωνει η μερα και πεφτω ξερος το χειροτερο μου ειναι οταν ξυπναω και συγκεκριμενα οταν ξυπναω και μενω ξαπλωμενος στο κρεβατι οταν σηκωνομαι νοιωθω πολυ καλυτερα δεν κοιμαμαι ομως βαθεια το βραδυ και αυτο δεν ειναι καλο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    154
    Πολύ καλή ερώτηση, και απότι βλέπω με μεγάλη απήχηση.

    Όντως τυχεροί αυτοί που κοιμούνται αμέσως.

    Εγώ σχεδιάζω στο μυαλό μου ηλεκτρονικά κυκλώματα, ή τριδιάστατες μηχανολογικές κατασκευές, τις οποίες περιστρέφω και ενισχύω σε σημεία για να τις βελτιώσω.
    Φορτώνοντας σταδιακά το μυαλό μου με εργασία, κάποια στιγμή με παίρνει ο ύπνος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Τι σκέφτεστε;
    By whitecandle in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 22966
    Last Post: 12-01-2015, 13:52
  2. Πόσες φορές το σκέφτεστε το ίδιο πράγμα
    By mr bubbles in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 05-05-2013, 15:08
  3. Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-2011, 21:36
  4. Σκεφτεστε πολυ την καθε σας κινηση?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 30
    Last Post: 22-08-2008, 04:49
  5. Που θα πάτε διακοπές;
    By alexisams in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 28-04-2006, 14:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •