στις πυλες του Παραδεισου σας ρωταει ο Θεος ' γιατι να περασετε ? τι θαπαντουσατε ? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    62
    Quote Originally Posted by Kortha View Post
    Εντάξει δεν θα πω τίποτα άλλο και με συγχωρείς, η αλήθεια είναι πως δεν είχα εχθρική πρόθεση όταν έγραφα, φταίει και το απρόσωπο των κειμένων στο ίντερνετ.

    Και κάτι εντελώς εγκυκλοπαιδικό για να κλείσω το θέμα, το απόσπασμα που παρέθεσα, είναι από έναν ήρωα ενός βιβλίου του Ντοστογιέβσκη, και όχι η προσωπική άποψη του Ντοστογιέβσκη. Όσον αφορά τη θρησκεία και τις πεποιθήσεις του, υπάρχουν στο site της wikipedia κεφάλαιο 4.3 religious beliefs και σε πολλά βιογραφικά βιβλία. Και ναι και εγώ συμφωνώ στο ότι ήταν σωστός..
    για να ειμαι τελειως ξεκαθαρη, δεν τσαντιστηκα με το οτι μου ειπες πως πιστευεις. Γενικοτερα με την θρησκεια δεν εχω κανενα προβλημα, ουτε μ'αρεσει να κρινω ανθρωπους μονο απο το γεγονος αν πιστευουν η οχι κ χωρις να τους ξερω. Με εκνευρισε ομως το οτι αμεσως συνεδεσες την αθεια με την ανηθικοτητα. Δηλαδη τι; Δεν μπορει καποιος που δεν πιστευει να εχει τις ιδιες αξιες με εναν θρησκευομενο;;
    Αν δεν εννοουσες αυτο τοτε παω πασσο. Στο μηνυμα σου ομως φανηκε σαν να με κατηγορεις σχεδον για αυτο. Κ πραγματικα δεν εχω δει απο κανεναν θρησκευομενο μια ωριμη αντιμετωπιση, οταν λεω πως δεν πιστευω. Με κοιταζουν ολοι επικριτικα λες κ ειμαι ο διαβολος προσωποποιημενος! Ε, με εχει κουρασει αυτη η κατασταση! Θεωρησα οτι κ συ ενας απο αυτους θα ησουν, σορυ που απαντησα ετσι.
    http://www.youtube.com/watch?v=rEXhAMtbaec

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    123
    Όχι φυσικά και δεν θα έφτανα σ’ αυτό το συμπέρασμα, στο να πιστεύω στο ότι όποιος δεν δηλώνει οτι πιστεύει σε Θεό είναι κακός και εγληματίας, αυτά είναι στενομυαλιές, προκαταλήψεις και απόψεις στις οποίες απουσιάζει η κριτική σκέψη και η λογική.

    Πιο πολύ ακόμα το ψάχνω και φιλοσοφώ τη λογική που λέει οτι αν κάποιος πιστεύει πως παύει να υπάρχει εντελώς μετά το θάνατο και δεν πιστεύει σε θεία δικαιοσύνη κλπ πάει να πει πως πιστεύει και το ότι όλα επιτρέπονται γιατί δεν θα κριθεί γι’ αυτά που κάνει.. Το μόνο που του συμβαίνει είναι το ότι έχει μια μικρή ζωή και λίγο χρόνο για να νιώσει την ευτυχία όσο πιο πολύ και έντονα μπορεί..αυτό δεν είναι ο σκοπός τελικά; Η ευτυχία;

    Εδώ κάποιος θα σκεφτόταν ότι ευτυχία είναι η ζωή μέσα στα πλούτη και την άνεση, αλλά καθώς αυτή η σκέψη είναι ρηχή και ανεπαρκής, και κατ’ επέκταση όπως σωστά είπες για τις αξίες και τα ιδανικά, πιστεύω ότι αυτά τα δύο παράγουν καλύτερα την ευτυχία, και το να αγαπάει κανείς τον συνάνθρωπο του είναι ευτυχία. Επειδή για μένα ο Θεός είναι αγάπη, όλο αυτό κάνει τον κύκλο του και καταλήγει πάλι εδώ.

    Όλα όμως είναι ακόμα άγουρες σκέψεις στο μικρό ανθρώπινο μυαλό μου οπότε ας κλείσω τη φιλοσοφία εδώ. Να ‘σαι καλά και ναι να λες την άποψή σου, εδώ είμαστε για να δίνει ο ένας τροφή για σκέψη στον άλλον.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    θα του πω να φωναξει το αφεντικο του, να συνεννοηθουμε.
    ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΑΥΤΟΣ, ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ???

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,699
    Quote Originally Posted by Kortha View Post
    Όλοι εσείς που ισχυρίζεστε ότι δεν υπάρχει Θεός, τι κάθεστε και δεν πάτε να ληστέψετε καμιά τράπεζα, να ζήσετε σαν βασιλιάδες βουτηγμένοι στη λαγνεία όσο ζείτε; Αφού σίγουρα θα πεθάνετε και θα πάψετε να ζείτε, όλη η ύπαρξη σας θα χαθεί, η συνείδηση θα σβήσει, γιατί δεν ευχαριστιέστε τη ζωή τώρα στον υπέρμετρο βαθμό;

    Λέει ένας ήρωας του Ντοστογιέβσκη πως για να διατηρηθεί η αρμονία και ο πολιτισμός στον κόσμο, για να αποφύγουμε το χάος, πρέπει να εφεύρουμε το Θεό και ας μην υπάρχει. Ξέρετε κάτι όμως; Υπάρχει.

    Σας φαίνεται παράλογη η ιδέα του να υπάρχει μια ανώτερη δύναμη; Δείτε λίγο τον παραλογισμό γύρω σας. Όλο αληθινό είναι το γεγονός ότι ζούμε σε μια γιγάντια σφαίρα στη μέση ενός μαύρου κενού, άλλο τόσο αληθινό είναι το ότι υπάρχει Θεός. Ο καθένας ας φερθεί υπεύθυνα για τη φροντίδα της ψυχής του.

    Ο Θεός είναι ΑΓΆΠΗ. Έχει κανένας καμιά ιερότερη και αγαθότερη αξία να αντιπροτείνει, ώστε να ξεπεράσει στο περιεχόμενο την αγάπη; Δε νομίζω..

    Όλα αυτά είναι προσωπικές μου απόψεις, και όχι δεν ανήκω σε καμία οργάνωση, δε έχω σκοπό να προσηλυτίσω, ούτε να προσβάλω κανένα, σε περίπτωση που το ευεπηρέαστο μυαλό μας δίνει αυτή την εντύπωση διαβάζοντας κάτι τέτοιο.
    πιστευεις οτι καποιος που δεν παει να ληστεψει μια τραπεζα, δεν το κανει λογω της πιστης του στον θεο?

    για ολα τα παρακατω, η υπαρξη του Θεου, δεν ειναι παραλογη, απλα ειναι εντελως αστηριχτη...

    η πιστευεις η δεν πιστευεις. δεν υπαρχουν επιχειρηματα, ουτε αποδειξεις για την πιστη.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πως θα περάσετε αυτό το καλοκαίρι;
    By serios in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 23-08-2013, 14:56
  2. Ο θεος να σε φυλαει....
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 23-05-2011, 16:48
  3. Θεος κ κολαση
    By Lou! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 648
    Last Post: 10-04-2011, 01:36
  4. Η ψευδαίσθηση του χαμένου παραδείσου
    By aeolus74 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 20-06-2010, 17:57
  5. πως θα τα περασετε τα Χριστουγεννα?
    By amelie74 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 25-12-2009, 13:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •