Σχεση Φιλιες και Ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1

    Σχεση Φιλιες και Ψυχωση

    Γεια σας...!
    Ειμαι 25 ετων και ειχα περασει ενα ψυχωτικο επεισοδιο το 2009 και απο τοτε λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη.
    Αυτην την περιοδο ειμαι σε φαση συντηρησης και λαμβανω Abilify και Seroquel.
    Νιωθω μια χαρα αλλα δεν κρυβω οτι υπαρχουν και δυσκολιες στην ζωη μου..!

    Πριν το ψυχωσικο επεισοδιο ημουν ενεργος φοιτητης στο Πολυτεχνειο και επισης ειχα αρκετα χομπι εκανα χορο λατιν και rnb,επαιζα ποδοσφαιρο σε μια ομαδα,συμμετειχα σε μια θεατρικη ομαδα, πηγαινα κολυμβητηριο κλπ..!
    Ειχα 3-4 καλους φιλους και αλλους που απλα καναμε παρεα και κατακτησεις απο το αλλο φυλο...!

    Μετα το ψυχωτικο επεισοδιο
    σταματησα τις σπουδες μου γιατι δεν μπορουσα να συγκεντρωθω...
    σταματησα να κανω χορο λατιν γιατι πλεον δεν μπορουσα να ακολουθω τις οδηγιες του δασκαλου χορου μαλλον γιατι η συγκεντρωση μου μειωθηκε...
    σταματησα να συμμετεχω στην θεατρικη ομαδα γιατι δεν μπορουσα πλεον να αποστηθισω τα θεατρικα κειμενα...
    Εχασα τους φιλους μου...!(αλλοι προχωρησαν τις σπουδες τους στο εξωτερικο... αλλοι δεν ηξεραν πως να μου σταθουν και χαθηκαμε...:()
    Δεν μπορω να βρω κοπελα παρολο που ειμαι εμφανισιμος και καλο παιδι...
    Πηγαινω σε κανα club με κατι γνωστους και βλεπω οτι το φλερτ σε αγνωστες κοπελες ειναι λιγο δυσκολο...!
    Πιστευω εαν μπορουσα να παω σε μαθηματα χορου θα εβρισκα ξανα κοπελα αλλα δεν τα καταφερνω το ιδιο καλα με παλια γαμωτι μου στο χορο...!
    Και τι μας εμεινε??κοπελες απο τον κυκλο μου...!
    Μεχρι στιγμης δεν εχει καρποφορησει κατι...!

    Μπορει να φαινεται οτι δεν εχω καταφερει και πολλα αλλα και μονο το οτι εμεινα ζωντανος μετα το ψυχωτικο επεισοδιο που περασα και καταφερα να επανελθω μου φτανει...!
    Μου φτανει το οτι παιζω πολυ καλο ποδοσφαιρο ακομη και σημερα και δεν εννοω στο playstation :D
    Μου φτανει οτι εχω ενα πολυ καλο οικογενειακο περιβαλλον που με βοηθησε και με βοηθαει...!

    Θα ηθελα να ρωτησω τωρα η να μου πειτε την γνωμη σας για το κατα ποσο ειναι εφικτο και ποιος ο τροπος να συμβαδιζουν Σχεση Φιλιες και Ψυχωση?

    Και για τον αγωνα εναντια στις ψυχικες ασθενειες εχω να πω να μην το βαζετε κατω...!
    Εγω ως μεγαλος πεισματαρης της ζωης σταθηκα ορθιος και παλικαρι και παροτι μου πηρε 2μισι χρονια να επανελθω πληρως απο την ψυχωση, χρειαστηκε να παω σε πανω απο 10 γιατρους και δοκιμασα αρκετα φαρμακα πιστευω τελικα οτι αξιζε τον κοπο η μεγαλη και ανιση μαχη που εδωσα και αυτο που ελεγα απο μεσα μου τις στιγμες που υπεφερα ηταν
    Μεγαλε συνηθισμενα τα Βουνα στα χιονια...!

  2. #2
    γενικα στην ψυχωση πολλες φιλιες πεφτουν.απομακρυνονται φιλοι και αμεσα μολις μαθουν για το προβλημα.αλλα αυτο δεν ειναι το λυπηρο οσο οτι για φιλους που θα ορκιζοσουν οτι ειναι πραγματικοι φευγουν και αυτοι.πεφτουν οι μασκες δλδ.μενουν μονο αυτοι που πρεπει και επρεπε να μεινουν.μια ερωτηση τι εννοεις επανηλθες πληρως ενω παιρνεις φαρμακα?ΥΓ προς θεου δεν σου λεω εμεσσα να μην παρεις φαρμακα γιατι αυτα τλκ ειναι η μονη μας φυλαξη απεναντι στο θηριο της ψυχωσης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    talikiller,
    δηλαδή το ψυχωσικό σου επεισόδιο συνέβη στα 21?
    Πώς το βίωσες?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,245
    Καλησπέρα,θα ήθελες να μας πεις λίγα περισσότερα πράγματα για την ψύχωση;
    Πως την έπαθες και γιατί;
    Τί σου είπε ο γιατρός;

  5. #5
    Θα ξεκινησω Δημητρη να σου περιγραφω το πως ημουν λιγο μετα το ψυχωσικο επεισοδιο(4 μηνες αργοτερα απο το επεισοδιο...) και το πως ειμαι τωρα(εδω και 2 χρονια)...!

    Καταρχην το ψυχωτικο επεισοδιο ηταν παραληρημα μεγαλειου κλπ...!Δεν ακουγα ωστοσο φωνες...!

    Μετα το ψυχωτικο επεισοδιο οταν καταλαβα οτι εχω προβλημα παρολο που σταματησε το παραληρημα μεγαλειου και καταλαβα οτι ελεγα βλακειες ενω θα περιμενε καποιος να επανελθω κανονικα αρχισε ο πραγματικος γολγοθας....!

    Αρχισα να εχω πανικους πολλων μεγατονων με αφορμη ασημαντα πραγματα...!(Ελεγα για παραδειγμα δεν μπορω να δουλεψω... και χτυπαγε κοκκινος συναγερμος στον εγκεφαλο....)
    Ειχα ακατανικητες τασεις για αυτοκτονια(θυμαμαι με εσπρωχνε το σωμα μου να παω προς το μπαλκονι να πεσω....)
    Τρομερο βραχυκυκλωμα στην σκεψη(Απο την μια ηθελα να αυτοκτονησω μετα μανιας και απο την αλλη δεν εμπαινα σε αυτοκινητο μηπως και γινει τρακαρισμα...)
    Παρακαλουσα να μπορουσα να κανω ευθανασια και να εχω εναν ηρεμο θανατο και να αποτιναχθω απο αυτο το μαρτυριο...!

    Ολα αυτα τα συμπτωματα τα ειχα επι 2μισι χρονια ασταματητα και με τα συμπτωματα να επιμενουν....!

    Οι λογοι που δεν αυτοκτονησα ηταν οτι
    1)φοβομουν τον πονο του θανατου απο μπαλκονι κλπ...!
    2)Δεν ηθελα να πληγωσω την οικογενεια μου και την αγαπη που μου εδειχναν....!

    Αγωνιστηκα με οσες ψυχικες δυναμεις ειχα μερα με την μερα με την ελπιδα να εχει πεθανει προ πολλου...!

    Θυμαμαι ενας ψυχιατρος μου ειχε πει οτι μπορει να κρατησει 2 χρονια αυτη η φαση κλπ και εγω αρχισα να γραφω σαν τους φυλακισμενους τις μερες αντιστροφα και ειχα αρχισει να μετρω αντιστροφα απο το 600...!
    Αλλα και παλι οι μερες δεν περναγαν με τιποτα...!

    Το πρωτο φαρμακο που πηρα ηταν zyprexa των 20mg και πραγματικα δεν μου εκανε τπτ σε ολα αυτα τα προβληματα...!

    Για να μην πολυλογω μου πηρε 2 μισι χρονια να ξεπερασω αυτα τα προβληματα που αναφερω παραπανω και αφου αλλαξα πολλα φαρμακευτικα σχηματα και γιατρους....!

    Τωρα δεν εχω τπτ απο τα παραπανω...!
    Δεν εχω πανικους μιας και απολαμβανω και ρουφαω την ζωη θα ελεγα...!
    Δεν εχω τασεις αυτοκτονιας αλλαα αντιθετως μαρεσει η ζωη και χαιρομαι που την ζω...!
    Ο ειρμος μου ειναι πολυ καλος φυσιολογικος θα ελεγα και πλεον δεν βραχυκυκλωνει το μυαλο μου...!
    Επισης τωρα δεν φαινεται οτι πασχω απο ψυχωση αλλα αντιθετα ολα πανε απο το καλο στο καλυτερο...!
    Το μονο που μου θυμιζει την ψυχωση ειναι τα 20 δευτερα που αφιερωνω για να παρω τα φαρμακα μου καθε μερα και καποιο γνωστικο μπλοκαρισμα θα το ελεγα....(μνημη και συγκεντρωση για διαβασμα)!

    Τα φαρμακα τα παιρνω σε δοση συντηρησης και δεν εχω εγω διαθεση να τα σταματησω μιας και παω πολυ καλα....!
    Α να θυμισω οταν ειχα περασει στομαχικο ελκος καποια περιοδο λογω ενος ποτηριου ουισκι που ειχα πιει και χρειαστηκε να κοψω για 4 η 5 μερες τα αντιψυχωτικα φαρμακα μεχρι να ηρεμησει το στομαχι παρατηρησα οτι ειναι σαν να οδηγας χωρις ζωνη....!Δηλ ναι μεν δεν αλλαξαν πολλα αλλα ειχα και μια ανασφαλεια...!

    υ.γ στα υπολοιπα μηνυματα(Lena01,Diana1982) θα απαντησω σε λιγο γιατι τα ειδα τωρα....!
    Ασε που εχει αρχισει να με πιανει το Seroquel (υπνηλια....:D)

  6. #6
    Προς Lena01, Diana1982

    Το επεισοδιο τυπικα αρχισε ως εξης..!Υπηρξε μια περιοδος στα 20 μου που για 3 μηνες εγραφα συνεχως με παθος και πορωση τις σκεψεις μου για το πανεπιστημιο για τον κοσμο κλπ.. σε ενα blog μου στο ιντερνετ!Μετα απο 3 μηνες καθημερινου γραψιματος την επαθα την ζημια , την ψωνισα...!Νομιζα οτι διαβαζει το blog μου ο μισος πλανητης... οτι με παρακολουθουν οι δορυφοροι οτι θα αλλαξω και θα κυβερνησω τον κοσμο κλπ..!Ημουν τοσο πορωμενος με το γραψιμο που νομιζα οτι τελουσα υπο ιερο καθηκον και εκεινη την περιοδο ειχα σταματησει τις υπολοιπες δραστηριοτητες μου οπως την σχολη τον χορο το ποδοσφαιρο κλπ..!Μετα απο 3 μηνες γραψιματος και 2 μηνες επεισοδιου δηλ 5 μηνες συνολικα το παραληρημα εφυγε τελειως...!Αλλα τοτε ηταν που αρχισαν οι πανικοι οι τασεις για αυτοκτονια η δυσφορια το αγχος το βραχυκυκλωμα στην σκεψη κλπ..!

    Βεβαια εγω θεωρω κατα καποιον τροπο τον τροπο που εκδηλωθηκε το ψυχωσικο επεισοδιο σαν αφορμη και οχι σαν αιτιο..!Δεν μπορει να εφταιγε μονο το οτι εγραφα στο ιντερνετ 3 μηνες συνεχομενα...!Για μενα αυτο ηταν αφορμη...!

    Τα πραγματικα αιτια ηταν η υπερβολικη πιεση που δεχθηκα στην εφηβικη και μετεπειτα ενηλικη ζωη μου.. αλλα και ο τροπος που επεξεργαζομουν τα πραγματα... κυριως!

    Μεγαλη πιεση αποτελεσαν τα εξης γεγονοτα...!
    Τα βαζω με σειρα σοβαροτητας..!
    1Στην εφηβεια πιστευα οτι ημουν στειρος γιατι δεν ειχα οργασμο κατι που συνεβη πρωτη φορα στα 20 μου...!Μεγαλωσα με την ταμπελα του στερου κατι που με εκανε να αποστρεφομαι οσα κοριτσια με φλερταραν η φλερταρα πιστευα οτι ποτε δεν θα παντρευτω και ποτε δεν θα κανω οικογενεια γιατι ειμαι στειρος σκεφτομουν να γινω μοναχος κλπ...!

    2Ερωτευτηκα στην εφηβεια με ολη την δυναμη της ψυχης μου μια κοπελα που την ελεγαν Μαρια και εφαχα χυλοπιτα και οντας πολυ ευαισθητη ψυχη μου στοιχισε πολυ αυτο...!

    3Η πιεση της μανας μου..!Ερχοταν στην εφηβεια και με επαιρνε με το ζορι απο το ποδοσφαιρο για να διαβασω...!Μου ελεγε διαβασε διαβασε διαβασε...!Στο σχολειο δεν βλεπεις τον καλυτερο μαθητη που ειναι ετσι και ετσι και ετσι κλπ..!Στο πανεπιστημο γιατι αυτος τα περναει ολα τα μαθηματα και εσυ τα μισα κλπ...Ποτε θ παρεις πτυχιο και παει λεγοντας...!

    4Το αδιεξοδο στην σχολη μου..!Ημουν στο εθνικο μετσοβιο πολυτεχνειο και δεν τα πηγαινα καλα στις σπουδες μου..!Τα μαθηματα ηταν πολυ δυσκολα και δεν μπορουσα να τα βγαλω περα...!Εβλεπα οτι δεν μπορω να τελειωσω την σχολη μου και εβλεπα τον φοβο της ανεργιας να με διαπερνα..!

    5Εχασα τον πατερα μου στα 14 μου απο καρδια και πλεον δεν ειχα κανεναν στην εφηβεια για να συζητησω τα σεξουαλικα θεματα οπως η (υποτειθεμενη οπως πιστευα) στειρωση...!Φανταστειτε ποσο πολυ υπεφερα απο τα παραπανω προβληματα για να βαζω τον πατερα μου στον βαθμο σοβαροτητας 5...!

    6Υπεφερα στην εφηβεια απο σοβαρη κυστικη ακμη και δεν μου αρεσε ο εαυτος μου κατι που ευτυχως δεν εχω τωρα...!αλλα αντιθετως εχω μονο λιγα σημαδια και παραμενω κουκλι ζωγραφιστο..!

    Ολα αυτα για μενα ηταν η αιτια του ψυχωσικου επεισοδιου δηλ η υπερβολικη πιεση αλλα και ο τροπος που επεξεργαζομουν την πραγματικοτητα... και το οτι εγραφα στο ιντερνετ για ενα διαστημα ηταν απλα η αφορμη...του ψυχωσικου επεισοδιου!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θα ηθελα να ρωτησω τωρα η να μου πειτε την γνωμη σας για το κατα ποσο ειναι εφικτο και ποιος ο τροπος να συμβαδιζουν Σχεση Φιλιες και Ψυχωση?


    Αναλογα το ποιος εισαι και το τι θελεις. Εγω δεν τα παω καλα με τις σχεσεις γενικα , αλλα αυτο συμβαινει γιατι ειμαι μοναχικος τυπος ... σχεδον παντα ημουν.

    Τωρα τελευταια μιας και εχω πολυ ελευθερο χρονο στην διαθεση μου λογω ανεργιας που ηρθε με την οικονομικη κριση , εχω κανει αρκετες γνωριμιες και τελικα καταλαβα οτι ολα εξαρτωνται απο μας και το πως βλεπουμε τα πραγματα.

    Λατρευω ομως πολλες φορες και την μοναξια , οπως τωρα που καθομαι και πινω το καφεδακι μου μες τη νυχτα και γραφω αυτο το μηνυμα ενω επικρατει μια ησυχια και το μονο που ακουγεται ειναι ο ανεμιστηρας του πισι μου:)
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Quote Originally Posted by talikiller View Post

    Θα ηθελα να ρωτησω τωρα η να μου πειτε την γνωμη σας για το κατα ποσο ειναι εφικτο και ποιος ο τροπος να συμβαδιζουν Σχεση Φιλιες και Ψυχωση?

    !
    Οκ, κατάλαβα! Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Έκανες έναν μεγάλο αγώνα και σου αξίζει ό,τι καλύτερο!
    Πριν απαντήσω, να διευκρινήσω ότι δεν έχω τέτοιου είδους προσωπικά βιώματα, μόνο ένα άτομο στο φιλικό μου περιβάλλον είναι ψυχωσικό, μαμά μιας φίλης μου...
    Απαντώ έχοντας υπόψη όσα έχω ζήσει στο πλαίσιο αυτής της επικοινωνίας:
    Δεν είναι εφικτό να συμβαδίζουν αρμονικά σχέση-φιλίες-ψύχωση γιατί η ψύχωση διαστρεβλώνει την πραγματικότητα για τον άρρωστο και κουράζει τους υπόλοιπους.
    Τωρα αν ο αρρωστος είναι φαρμακευτικά ρυθμισμένος, πιστεύω παλεύεται αλλά εξαρτάται από το πόσο διατεθειμένοι θα ήταν και οι άλλοι να το παλαίψουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,245
    Φίλε μου,δεν μας αποσαφηνίζεις κάτι όμως...
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης. Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις.
    Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι ψυχωσικός; υπάρχουν κάποια σημάδια στην τωρινή εποχή που αποδεικνύουν ότι είσαι ψυχωσικός;
    Σου έχει πει κάτι τέτοιο ο γιατρός; και αν ναι,τί σου έχει πει;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Απαντώ έχοντας υπόψη όσα έχω ζήσει στο πλαίσιο αυτής της επικοινωνίας:
    Δεν είναι εφικτό να συμβαδίζουν αρμονικά σχέση-φιλίες-ψύχωση γιατί η ψύχωση διαστρεβλώνει την πραγματικότητα για τον άρρωστο και κουράζει τους υπόλοιπους.
    Τωρα αν ο αρρωστος είναι φαρμακευτικά ρυθμισμένος, πιστεύω παλεύεται αλλά εξαρτάται από το πόσο διατεθειμένοι θα ήταν και οι άλλοι να το παλαίψουν.


    Γνωρισες εναν , ενω υπαρχουν μονο στην Ελλαδα περιπου ας πουμε 70.000. Οπως ειπα εξαρταται και απο ποιο ειναι το ατομο. Εγω εχω γνωρισει αρκετους και διαδικτυακα και θα ελεγα οτι ο καθενας ειναι εντελως διαφορετικη περιπτωση.
    Ειναι σαν να λεμε γνωρισα εναν ποδοσφαιριστη και ηταν πολυ μαλακας , αρα οι ποδοσφαιριστες ειναι μαλακες.

    Σιγουρα δυσκολιες υπαρχουν και δεν ειναι απλη ασθενεια , οπως δεν ειναι και τοσες αλλες , αλλα κανεις δεν μπορει να προδικασει το αποτελεσμα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Φίλε μου,δεν μας αποσαφηνίζεις κάτι όμως...
    το μήνυμα διαγράφηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης. Απαγορεύονται οι online διαγνώσεις.
    Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι ψυχωσικός; υπάρχουν κάποια σημάδια στην τωρινή εποχή που αποδεικνύουν ότι είσαι ψυχωσικός;
    Σου έχει πει κάτι τέτοιο ο γιατρός; και αν ναι,τί σου έχει πει;

    Ειναι κανονας του φορουμ να μην κανουμε διαγνωσεις. Δεν νομιζω να μπορεις να καταλαβεις απο μερικες αραδες κειμενο , περισσοτερα απο οτι ενας γιατρος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Προς Diana1982

    Το ψυχωσικο επεισοδιο ηταν για την ακριβεια Μεσσιανικο παραληρημα σχιζοφρενικου τυπου...!
    Η ψυχιατρος που με εξετασε πανω στο επεισοδιο διεγνωσε ψυχωση...!

    Οι παραληρητικες ιδεες του στυλ (θα κυβερνησω τον κοσμο... και οτι με παρακολουθουν οι δορυφοροι...)δεν ξαναεμφανιστηκαν μετα το ψυχωτικο επεισοδιο...!
    Αλλα να μην ξεχναμε οτι το επικινδυνο κομματι και ο γολγοθας μου ξεκινησε μολις το ψυχωτικο επεισοδιο καταλαγιασε αφου τοτε αρχισα να εχω για 2μισι χρονια τρομερες τασεις αυτοκτονιας και βραχυκλωμα που εκαναν την ζωη μου ανυποφορη...
    Αφου αλλαξα φαρμακευτικα σχηματα και 10 γιατρους οπως ειπα καταφερα να ξεπερασω και αυτα τα προβληματα αλωβητος....!
    Πλεον δεν νιωθω οτι εχω ψυχωση...!
    Αλλα αυτο οφειλεται στο οτι η ψυχωση ουσιαστικα ειναι υπο καταστολη χαρη στα αντιψυχωτικα φαρμακα που λαμβανω...!
    Πιστευω οτι η ψυχωση δεν ειναι μια ιωση που ηρθε και εφυγε αλλα ειναι μια χρονια παθηση που αν σταθεις τυχερος και βρεις ενα καλο φαρμακευτικο σχημα μπορεις να την καταστειλεις σε μεγαλο ποσοστο....!

    Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι είσαι ψυχωσικός;
    1)Το ψυχωτικο επεισοδιο...!
    2)Τα 2μισι χρονια μετα το επεισοδιο που ζουσα χωρις να εχω καμια ελπιδα...!
    3)Τα αντιψυχωτικα φαρμακα που λαμβανω απο τοτε...!

    Το οτι εχω επανελθει χαρη στα φαρμακα που κανουν καλη δουλεια δεν σημαινει οτι πετυχα ιαση...!
    Οπως ειπα η ψυχωση ειναι πλεον ελεγχομενη και υπο απολυτη καταστολη....!
    Το δυσκολο για μενα ωστοσο ηταν οταν παλευα με την ψυχωση με φαρμακευτικα σχηματα που δεν μου ταιριαζαν και με αφηναν απροστατευτο απεναντι στις τασεις αυτοκτονιας κλπ..!

    υπάρχουν κάποια σημάδια στην τωρινή εποχή που αποδεικνύουν ότι είσαι ψυχωσικός;
    Αυτην την περιοδο οπως ειπα χαρη στα φαρμακα θα ελεγα η ψυχωση ειναι υπο καταστολη....!
    Αν εξαιρεσεις οτι λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη και το γνωστικο μπλοκαρισμα( οσον αφορα την μνημη και την συγκεντρωση στο διαβασμα...) κατα τα αλλα εχω κανονικο ειρμο, δεν νευριαζω ευκολα,και απουσιαζουν πληρως οι παραληρητικες ιδεες και ολα οσα αντιμετωπισα λιγο μετα το ψυχωτικο επεισοδιο οπως βραχυκλυκλωμα κλπ...!

    Σου έχει πει κάτι τέτοιο ο γιατρός; και αν ναι,τί σου έχει πει;
    Ο γιατρος μου εχει δει μεγαλη βελτιωση και αυτο που περμενει απο μενα πλεον ειναι να επανανταχθω στην κοινωνια...!
    Δεν εντοπιζει πλεον παραληρητικες ιδεες και δεν βλεπει σημαδια ειτε δυσφοριας ειτε συνειρμικων παραλογισμων στα λεγομενα μου...!
    Ωστοσο δεν ξεχνα οτι εχω περασει ενα ψυχωτικο επεισοδιο και οτι χωρις σωστη φαρμακευτικη αγωγη μπορει και να μην ζουσα...!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,245
    Quote Originally Posted by talikiller View Post
    Προς Diana1982

    Το ψυχωσικο επεισοδιο ηταν για την ακριβεια Μεσσιανικο παραληρημα σχιζοφρενικου τυπου...!
    Η ψυχιατρος που με εξετασε πανω στο επεισοδιο διεγνωσε ψυχωση...!

    Οι παραληρητικες ιδεες του στυλ (θα κυβερνησω τον κοσμο... και οτι με παρακολουθουν οι δορυφοροι...)δεν ξαναεμφανιστηκαν μετα το ψυχωτικο επεισοδιο...!
    Αλλα να μην ξεχναμε οτι το επικινδυνο κομματι και ο γολγοθας μου ξεκινησε μολις το ψυχωτικο επεισοδιο καταλαγιασε αφου τοτε αρχισα να εχω για 2μισι χρονια τρομερες τασεις αυτοκτονιας και βραχυκλωμα που εκαναν την ζωη μου ανυποφορη...
    Αφου αλλαξα φαρμακευτικα σχηματα και 10 γιατρους οπως ειπα καταφερα να ξεπερασω και αυτα τα προβληματα αλωβητος....!
    Πλεον δεν νιωθω οτι εχω ψυχωση...!
    Αλλα αυτο οφειλεται στο οτι η ψυχωση ουσιαστικα ειναι υπο καταστολη χαρη στα αντιψυχωτικα φαρμακα που λαμβανω...!
    Πιστευω οτι η ψυχωση δεν ειναι μια ιωση που ηρθε και εφυγε αλλα ειναι μια χρονια παθηση που αν σταθεις τυχερος και βρεις ενα καλο φαρμακευτικο σχημα μπορεις να την καταστειλεις σε μεγαλο ποσοστο....!



    1)Το ψυχωτικο επεισοδιο...!
    2)Τα 2μισι χρονια μετα το επεισοδιο που ζουσα χωρις να εχω καμια ελπιδα...!
    3)Τα αντιψυχωτικα φαρμακα που λαμβανω απο τοτε...!

    Το οτι εχω επανελθει χαρη στα φαρμακα που κανουν καλη δουλεια δεν σημαινει οτι πετυχα ιαση...!
    Οπως ειπα η ψυχωση ειναι πλεον ελεγχομενη και υπο απολυτη καταστολη....!
    Το δυσκολο για μενα ωστοσο ηταν οταν παλευα με την ψυχωση με φαρμακευτικα σχηματα που δεν μου ταιριαζαν και με αφηναν απροστατευτο απεναντι στις τασεις αυτοκτονιας κλπ..!



    Αυτην την περιοδο οπως ειπα χαρη στα φαρμακα θα ελεγα η ψυχωση ειναι υπο καταστολη....!
    Αν εξαιρεσεις οτι λαμβανω φαρμακευτικη αγωγη και το γνωστικο μπλοκαρισμα( οσον αφορα την μνημη και την συγκεντρωση στο διαβασμα...) κατα τα αλλα εχω κανονικο ειρμο, δεν νευριαζω ευκολα,και απουσιαζουν πληρως οι παραληρητικες ιδεες και ολα οσα αντιμετωπισα λιγο μετα το ψυχωτικο επεισοδιο οπως βραχυκλυκλωμα κλπ...!



    Ο γιατρος μου εχει δει μεγαλη βελτιωση και αυτο που περμενει απο μενα πλεον ειναι να επανανταχθω στην κοινωνια...!
    Δεν εντοπιζει πλεον παραληρητικες ιδεες και δεν βλεπει σημαδια ειτε δυσφοριας ειτε συνειρμικων παραλογισμων στα λεγομενα μου...!
    Ωστοσο δεν ξεχνα οτι εχω περασει ενα ψυχωτικο επεισοδιο και οτι χωρις σωστη φαρμακευτικη αγωγη μπορει και να μην ζουσα...!
    Καλησπέρα φίλος...κατάλαβα....δεν ξέρω ποτε έκανα διάγνωση και ποιος ενοχλήθηκε από αυτό.
    αλλά ας συνεχίσουμε την κουβεντούλα μας....είχα πάθει και εγώ ένα παραληρηματικό επεισόδιο,από πολλή πίεση χρόνων,όλα τα συμπτώματα έδειχναν ότι πρόκειται για νευρικό κλονισμό,αλλά ο γιατρός απέφυγε να μου ονοματήσει τελικά τι είχα...

    μου έδωσε κάποια χάποια που τα δίνουν στην σχιζοφρένεια και τη διπολική διαταραχή,τα έπινα 2,5 μήνες με βαραίναν πολύ ψυχολογικά-του το είπα και τα σταμάτησα και συνέχισα χωρίς φαρμακευτική αγωγή(και εγώ είχα έξαρση τότε και πίστευα ότι με παρακολουθούν μέσω του ίντερνετ και με διασύρουν...)συνέχισα με σκέψεις σαν τις δικές σου-αυτοκτονικές,αλλά μου έφυγαν σε μία εβδομάδα και άρχισα να προσαρμόζομαι στην καθημερινότητα....απλά εμένα επειδή την περισσότερη ζημιά μου την κάνει ένα χρόνιο θεματάκι υγείας με το ζάχαρό μου(έχω πάθει κάτι σαν ψύχωση) και γι'αυτό μου έδωσε τα seroquel που τα παίρνω 1,5 χρόνο τώρα και νιώθω σαφώς καλύτερα.!

    Δεν ήθελα φίλε μου να μονοπωλήσω,απλά η δική σου ιστορία προσομοιάζει της δικής μου πολύ και ήθελα να ξέρω τελικά,τί διαφορές υπάρχουν μεταξύ μας!...
    ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΛΛΕΣ...συγκεκριμένα ο γιατρός μου είπε:είναι αντιψυχωσικά και θα σου λειτουργήσουν σαν αντικαταθλιπτικά εσένα-προφανώς γιτί θα ''χτύπαγε'' την ψύχωσή μου

    Οσον αφορά τώρα εσένα με τις κοινωνικές σου σχέσεις δεν νομίζω ότι τίθεται κάποιο πρόβλημα από τη στιγμή που παίρνεις τα φάρμακά σου κ νιώθεις όπως μας λες καλά!
    Απλά πέρασες το μεταβατικό σου στάδιο με αυτή την κατάσταση και σιγά-σιγά θα προσαρμοστείς στην καινούργια σου κατάσταση,απλά συμβουλή μου είναι να ΜΗΝ πιέζεσαι-αυτό νομίζω είναι ό,τι χειρότερο...χέσε και σπουδές και τα πάντα!πρώτα η υγεία σου κ μετά βλέπουμε....
    Last edited by Diana1982; 13-11-2013 at 14:51.

  14. #14
    Diana χαιρομαι που νιωθεις καλυτερα...:)


    Μια χαρα νιωθω απλα επειδη δεν πινω αλκοολ για παραδειγμα τις προαλλες βγηκαμε για καφε με μια παρεα και με ρωτησαν τι θα πιω και τους ειπα χυμο ροδακινο...!
    Και ενας μου ειπε..!
    Προσεχε μην μεθυσεις...!
    Παρεπιμπτωντως αυτος που μου το ειπε πηρε ζεστη σοκολατα....:D και καποιοι αλλοι πηραν μπυρες...!

    Αυτο το λεω για να ελαφρυνω λιγο την συζητηση...!

    Επι του θεματος...
    Δεν δεχομαι εδω και μερικα χρονια πιεση και για αυτο πιστευω βελτιωθηκα...
    Αν καταφερω να επανακτησω τις κοινωνικες σχεσεις θα ειμαι ικανοποιημενος....!
    Εσυ εχεις θεσει καποιους στοχους για το μελλον??

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,245
    Καλησπέρα φίλος μου,

    εγώ στερούμαι πολλά πράγματα,όχι μόνο το αλκοόλ...παρεπιπτόντως,μπορ είς να πίνεις ένα ποτηράκι με λίγο αλκοόλ...όπως για παράδειγμα είναι τα σαμπανιζέ ποτά,έχουν πολύ χαμηλη περιεκτικότητα σε αλκοόλ...

    Επί του θέματος...
    Εγώ ήμουν πολύ μπερδεμένη για το τι θέλω να κάνω στο μέλλον μου,όταν τελείωσα το σχολείο,όλα μου πήγαν χαλια και όταν λέμε χάλια εννοούμε χάλια!!!
    Πλέον είμαι πολύ πιο ξεκάθαρη για το τι θέλω να κάνω με την ζωή μου και είμαι πιο ήρεμη και πιο χαρούμενη..!....και φαντάσου ποιος με βοήθησε περισσότερο γι'αυτό το ζήτημα..
    Τα παιδιά από αυτό το φόρουμ...δεν το πίστευα ότι θα πάρω τόσες καλές και ολοκληρωμένες απαντήσεις...πήγαινα σε διάφορες ψυχολόγους τόσο καιρό και μόνο τα λεφτά μου έπαιρναν,ώσπου ν'ανακαλύψω το φόρουμ...

    Οπότε φίλος μην διστάζεις να γράφεις τους προβληματισμούς σου εδώ!!
    ολο και κάποιος θα έχει να συμμεριστεί τους προβληματισμούς σου και να σε βοηθήσει..!!
    ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ..;;; ΑΝΩΝΥΜΑ-μπορείς να μοιραστείς μαζί μας τα πάντα....!

    Εγώ θα είμαι τριγύρω ότι και να χρειαστείς...καλό απόγευμα:D

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φιλίες!!!
    By Τάρια in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 15-01-2013, 21:19
  2. Σχεση και ψυχωση
    By deleted-by-request-1305 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 05-11-2012, 10:47
  3. ΦΙΛΙΕΣ-ΦΙΔΙΕΣ
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 27-04-2012, 22:37
  4. ΔΥΚΤΙΑΚΕΣ ΦΙΛΙΕΣ
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 16-05-2011, 08:37
  5. φιλιες και διαθεση
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-2010, 18:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •