Ψύχωση και επιθετική συμπεριφορά... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 97
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Εγω παλι αντιλαμβανομαι οτι στην καλυτερη περιπτωση προκειται περι διαφημισης .
    Στην χειροτερη θα μπορουσε να ειναι καποιο διαταργμενο ατομο που θελει απλα παιξει με ανθρωπους που βρισκονται σε αναγκη.

    Το μελος θεοφανια (διορθωνω και εγω )ειπε κατι πολυ διαφορετικο απο αυτο που ειπε η Mary. Ασε που δεν εχει δηλωσει ποτε ψυχολογος ή κατι αντιστοιχο.

    Kαι επειδη το βρισκω ανωφελο το να συνεχιζουμε αυτη την συζητηση , κανω μια αναφορα και ελπιζω να αντιδρασει η διαχειρηση.
    Last edited by betelgeuse; 15-11-2013 at 12:01.

  2. #32
    Quote Originally Posted by rad View Post
    Εγω παλι ομως δεν εχω καταλαβει. Ουτως η αλλως κανενα δε γνωριζω προσωπικά και δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα οτι εσυ εισαι καλος, ο ταδε κακός και ο δείνα ψεύτης.

    Το μόνο που βλέπω είναι ότι σε ξένισε η λεξη θεραπεία αλλά δεν γνωρίζουμε τον τρόπο που χρησιμοποιησε ο συγκεκριμένος χρήστης τη λέξη. Με την έννοια της ίασης ή με την έννοια το πως θα αντιμετωπίσουμε την κατασταση;

    Γιατί και η φίλτατη Θεοφανία (διορθώνω) μου εγραψε "Αν εμπαινε στην καταλληλη θεραπεια εχεις σκεφτει οτι μπορουσε να ζησει μια φυσιολογική ζωή;"

    Εγω εκλαμβάνω και τα δύο με την έννοια που εγραψα εγώ στο προηγουμενο post.

    Αν ισχύει κατι διαφορετικό ας μας το πουνε οι ιδιοι. Απλά δεν μπορώ να βγάλω αυθαίρετα συμπεράσματα για κανέναν ηλεκτρονικά -ούτε καλά ούτε κακά- και απορώ που το κάνεις τόσο εύκολα από μια λέξη.
    ...rad.... αν θες κάποια συμβουλή για ειδικό στείλε πμ στον NikosD.
    Είναι ο ιδιοκτήτης του φόρουμ και ψυχολόγος, οπότε μπορεί να σε συστήσει σε κάποιον στην περιοχή σου ΕΠΩΝΥΜΑ.
    Μην εμπιστευεσαι άτομα σε ένα φόρουμ που μπορεί και να ψαρευουν πελάτες και δεν μπορείς να ξέρεις τι κίνδυνοι υπάρχουν απο πισω.

  3. #33
    Σίγουρα κατανοώ τον κίνδυνο κι ευχαριστώ και τους δύο. Ειμαι σιγουρη οτι ειναι απο καλη προθεση. Αλλα όλα αυτα τα ειχα σκεφτει και με οποιαδηποτε επικοινωνια θα εφτανα στο σημειο να ζητήσω αποδειξεις φυσικά.

    Ευχαριστώ Θεοφανία! Θα τον ψάξω!

  4. #34
    το φορουμ οντως δε λειτουργει καλα... εχει καποια τεχνικα θεματα, δε βλεπεις τα μηνυματα, διαφορα....

    εχω στειλει pm@ streidi και Θεοφανία.

    Σας ευχαριστώ.

  5. #35
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Συνεχη refresh στα σημερινα μηνυματα και θα τα βλεπεις.

  6. #36
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Επισης πολυ σωστα σου ειπε η betel..Λιγη προσοχη δεν βλαπτει σε οσους δηλωνουν ψυχολογοι..Ιντερνετ ειναι..

  7. #37
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Επισης πολυ σωστα σου ειπε η betel..Λιγη προσοχη δεν βλαπτει σε οσους δηλωνουν ψυχολογοι..Ιντερνετ ειναι..
    Ούτε λόγως, δεν αντιλέγω!

    Και μιας και που τεθηκε το θέμα ας κάνω κι εγώ τη διευκρίνηση που θα προφυλάξει. Ευχαριστως να ακουσω την οποιαδηποτε αποψη. Εξάλλου γνωρίζω ότι ειναι αποψη και εχω την ικανότητα να φιλτράρω τα πράγματα. Οποιος ψυχολόγος θελει να καταθέσει και τη δική του ευχαρίστως. Εφ όσον δηλώσει δημόσια ψυχολόγος να ειναι σε θέση να το αποδείξει εφ όσον του ζητηθεί γιατί απο μένα αυτό ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

    Με αυτό το θεμα δεν προκειται να παιξει ΚΑΝΕΙΣ και το ξεκαθαρίζω. Κι αν πάρω γραμμή έστω και κάτι απο δω και περα δεν το χω σε τιποτα εκτός απο τη διαχείρηση να φτασω και στη δίωξη.

    Ευχαριστώ και να στε καλα ολοι!

  8. #38
    Βασικα εγω οταν επαθα το ψυχωτικο επεισοδιο δεν ειχα επιγνωση της καταστασης μου και αρνιομουν φαρμακευτικη αγωγη στην αρχη...!
    Τους πρωτους 2 μηνες μου ριχναν zyprexa στο φαγητο μεχρι να φυγει το παραληρημα...!
    Παραλληλα με πιεζαν να παρω φαρμακα αλλα αρνιομουν...!
    Μολις καταλαγιασε το ψυχωτικο επεισοδιο εκει ειναι που δεν δεχομουν να παρω φαρμακα..!
    Ελεγα τι παραλογο σας λεω τωρα??Και θελετε να χαλασει το συκωτι μου με τα φαρμακα???κλπ..!
    Ενας ψυχιατρος στην συνεχεια με απειλησε με εισαγγελικη παρεμβαση...!
    Επισης αρχισαν να μου ριχνουν κατι σταγονες που προκαλουν σπασμους και παρενεργειες ωστε να φοβηθω για την υγεια μου και να παρω φαρμακα...!
    Επισης αρχισα να εχω τασεις αυτοκτονιας και τρομερο βραχυχυκλωμα και δεν ειχα πλαν Β....!
    Παρολο ολα αυτα αρνιομουν τα φαρμακα...!

    Γιατι??
    Γιατι δεν ηξερα οτι η ψυχωση ειναι μια χρονια ασθενεια...!
    Γιατι δεν ηθελα να επιβαρυνω τον οργανισμο μου παιρνωντας φαρμακα...!
    Γιατι δεν ηξερα και δεν αναγνωριζα οτι εχω χασει τα λογικα μου....!

    Επισης ο μεσος ανθρωπος δεν καταλαβαινει οτι μπορει να χασει το μυαλο του...!
    Μας φαινεται σε ολους λογικο οταν ενας ανθρωπος τρακαρει οταν τρεχει με 200 χλμ....
    Μας φαινεται παραλογο ομως το να χασει καποιος τον ελεγχο της σκεψης και το μυαλου του οταν εκεινο τρεχει μες στο μυαλο του με 200 χλμ ας πουμε...!
    Επισης ο εγκεφαλος ειναι χημεια...!
    Οπως ο διαβητικος παιρνει φαρμακο ετσι και ο ψυχωτικος πρεπει να ελεγχει την ντοπαμινη του για παραδειγμα...!

    Ε τελικα αφου δεν την παλευα με τις τασεις αυτοκτονιας και ειχα φοβηθει και τις παρενεργειες απο τις σταγονες και μου ειχε πει ο αλλος οτι θα με κλεισει μεσα ε τελικα δεχτηκα να παρω φαρμακα...!
    Ξεκινησα με zyprexa....!Λες και ημουν σε μονιμη καταστολη...!Δεν μπορουσα να κουνηθω...!Οι τασεις αυτοκτονιας δεν εφυγαν το βραχυκυλωμα παρεμενε...!
    Επισης αρχισαν να με βαραινουν σκεψεις του στυλ γιατι δεν μπορω να σπουδασω??γιατι εχασα τους φιλους μου??γιατι δεν βγαινω??γιατι δεν μπορω να παιξω ποδοσφαιρο αφου τα φαρμακα με ειχαν σε καταστολη??Αρχισα να νιωθω αχρηστος και παρεισακτος χωρις ομως να εχω καταθλιψη...!Ηταν ολες αυτες οι σκεψεις υπολειματα του επεισοδιου και συνειρμικοι παραλογισμοι...!

    Ημουν τοσο μαγγωμενος που οταν εβγαινα καμια φορα βολτα με βασταγε η αδερφη μου...!

    Θελω να πω και κατι αλλο...
    Η ψυχωση ετσι οπως την βιωσα εγω μου χρειαστηκαν 2 πραγματα....
    αντοχη στον ψυχικο πονο και τρομερος μα τρομερος αυτοελεγχος............!!!!!!!!!

    Τις στιγμες που δεν με επιαναν τα φαρμακα παροτι τα επαιρνα(κοινως δεν μου ταιριαζαν...) και ειχα απιστευτες τασεις αυτοκτονιας και βραχυκυκλωμα να πω την αληθεια δεν αντεχα....!
    Αλλα το παλευα οσο μπορουσα και χωρις να εχω καμια ελπιδα οτι θα αλλαξει η ζωη μου....!
    Το μονο ευχαριστο πραγμα στην μερα μου ηταν το βραδυ που κοιμομουν....!
    Και το πρωι ελεγα φτου σου ξυπνησα........!
    Δεν παλευοταν με τιποτα....!
    Καθομουν και ακουγα μουσικη να περασει η ωρα...........!

    Θυμαμαι κατι τραγικες στιγμες...!

    Παω βραδυ να κοιμηθω και ειχε χτυπησει κοκκινος συναγερμος στο κεφαλι και τασεις αυτοκτονιας...!
    Δεν με επαιρνε ο υπνος με τιποτα....!
    Λεω τι θα κανω τι θα κανω...
    αρχισα να μετραω μεχρι το 1000...!
    Αρχισα να σκεφτομαι ωραια πραγματα...!
    τιποτα δεν γινοταν και ξαναδωστου μετρημα...!
    Πραγματικα δεν κοιμηθηκα ουτε δευτερολεπτο και ο ψυχολογικος πονος αφορητος...!

    Μια αλλη φορα αποφασισα να παω διακοπες με εναν φιλο μου στην Παρο λιγο μετα το επεισοδιο παρολο που ειχα τασεις αυτοκτονιας και βραχυκυκλωμα...!
    Λεω θα παω κοντρα στο προβλημα και θα ζησω φυσιολογικα...!
    Τι το ηθελα να παω??
    Ηταν τοσο μεγαλος ο πανικος και το βραχυκυλωμα που αρχισα να δακρυζω απο τον ψυχικο πονο...!
    Την επομενη μερα γυρισα και κατα την διαρκεια του ταξιδιου πραγματικα με εσπρωχνε το σωμα μου να πεσω απο το καραβι....!
    Ενας σημαντικος λογος που μαλλον ανεβηκε εκθετικα ο ψυχικος πονος ηταν οτι εφυγα απο την αγαπη και την στιριξη της οικογενειας μου που την ειχα αναγκη αφου ημουν μολις μετα το επεισοδιο....!!

    Στο διαταυτα...!
    1)Σταγονες με σπασμους,απειλη εισαγγελικης παρεμβασης,πιεση απο την οικογενεια μου και απουσια πλαν Β απεναντι στο βραχυκυλωμα και τις τασεις αυτοκτονιας με οδηγησαν στο να παραω φαρμακα...!
    2)Ο αυτοελεγχος που ειχα με προστατεψε απο υλοποιηση παραλογων σκεψεων οπως αυτοκτονια...!
    3)Πρεπει να καταλαβει οτι οπως ο διαβητικος ελεγχει τις ουσιες του ετσι και στον εγκεφαλο ο ψυχωτικος....!
    4)Ακομη και αν δεχθει να παρει φαρμακα θα πρεπει να βρει ενα φαρμακευτικο σχημα που να του ταιριαζει....!(Κατι που δεν ειναι καθολου ευκολο....!Εμενα μου πηρε 2 χρονια να βρω θεραπεια και να ηρεμησω αφου αλλαξα πολλα φαρμακα και γιατρους...)
    5)Το μεγαλυτερο ποσοστο σε μενα επαιξαν τα σωστα φαρμακα και οχι η ψυχοθεραπεια...!

    Ευχομαι οτι καλυτερο....:)

  9. #39

    Smile

    Quote Originally Posted by talikiller View Post
    Βασικα εγω οταν επαθα το ψυχωτικο επεισοδιο δεν ειχα επιγνωση της καταστασης μου και αρνιομουν φαρμακευτικη αγωγη στην αρχη...!
    Τους πρωτους 2 μηνες μου ριχναν zyprexa στο φαγητο μεχρι να φυγει το παραληρημα...!
    Παραλληλα με πιεζαν να παρω φαρμακα αλλα αρνιομουν...!
    Μολις καταλαγιασε το ψυχωτικο επεισοδιο εκει ειναι που δεν δεχομουν να παρω φαρμακα..!
    Ελεγα τι παραλογο σας λεω τωρα??Και θελετε να χαλασει το συκωτι μου με τα φαρμακα???κλπ..!
    Ενας ψυχιατρος στην συνεχεια με απειλησε με εισαγγελικη παρεμβαση...!
    Επισης αρχισαν να μου ριχνουν κατι σταγονες που προκαλουν σπασμους και παρενεργειες ωστε να φοβηθω για την υγεια μου και να παρω φαρμακα...!
    Επισης αρχισα να εχω τασεις αυτοκτονιας και τρομερο βραχυχυκλωμα και δεν ειχα πλαν Β....!
    Παρολο ολα αυτα αρνιομουν τα φαρμακα...!

    Γιατι??
    Γιατι δεν ηξερα οτι η ψυχωση ειναι μια χρονια ασθενεια...!
    Γιατι δεν ηθελα να επιβαρυνω τον οργανισμο μου παιρνωντας φαρμακα...!
    Γιατι δεν ηξερα και δεν αναγνωριζα οτι εχω χασει τα λογικα μου....!

    Επισης ο μεσος ανθρωπος δεν καταλαβαινει οτι μπορει να χασει το μυαλο του...!
    Μας φαινεται σε ολους λογικο οταν ενας ανθρωπος τρακαρει οταν τρεχει με 200 χλμ....
    Μας φαινεται παραλογο ομως το να χασει καποιος τον ελεγχο της σκεψης και το μυαλου του οταν εκεινο τρεχει μες στο μυαλο του με 200 χλμ ας πουμε...!
    Επισης ο εγκεφαλος ειναι χημεια...!
    Οπως ο διαβητικος παιρνει φαρμακο ετσι και ο ψυχωτικος πρεπει να ελεγχει την ντοπαμινη του για παραδειγμα...!

    Ε τελικα αφου δεν την παλευα με τις τασεις αυτοκτονιας και ειχα φοβηθει και τις παρενεργειες απο τις σταγονες και μου ειχε πει ο αλλος οτι θα με κλεισει μεσα ε τελικα δεχτηκα να παρω φαρμακα...!
    Ξεκινησα με zyprexa....!Λες και ημουν σε μονιμη καταστολη...!Δεν μπορουσα να κουνηθω...!Οι τασεις αυτοκτονιας δεν εφυγαν το βραχυκυλωμα παρεμενε...!
    Επισης αρχισαν να με βαραινουν σκεψεις του στυλ γιατι δεν μπορω να σπουδασω??γιατι εχασα τους φιλους μου??γιατι δεν βγαινω??γιατι δεν μπορω να παιξω ποδοσφαιρο αφου τα φαρμακα με ειχαν σε καταστολη??Αρχισα να νιωθω αχρηστος και παρεισακτος χωρις ομως να εχω καταθλιψη...!Ηταν ολες αυτες οι σκεψεις υπολειματα του επεισοδιου και συνειρμικοι παραλογισμοι...!

    Ημουν τοσο μαγγωμενος που οταν εβγαινα καμια φορα βολτα με βασταγε η αδερφη μου...!

    Θελω να πω και κατι αλλο...
    Η ψυχωση ετσι οπως την βιωσα εγω μου χρειαστηκαν 2 πραγματα....
    αντοχη στον ψυχικο πονο και τρομερος μα τρομερος αυτοελεγχος............!!!!!!!!!

    Τις στιγμες που δεν με επιαναν τα φαρμακα παροτι τα επαιρνα(κοινως δεν μου ταιριαζαν...) και ειχα απιστευτες τασεις αυτοκτονιας και βραχυκυκλωμα να πω την αληθεια δεν αντεχα....!
    Αλλα το παλευα οσο μπορουσα και χωρις να εχω καμια ελπιδα οτι θα αλλαξει η ζωη μου....!
    Το μονο ευχαριστο πραγμα στην μερα μου ηταν το βραδυ που κοιμομουν....!
    Και το πρωι ελεγα φτου σου ξυπνησα........!
    Δεν παλευοταν με τιποτα....!
    Καθομουν και ακουγα μουσικη να περασει η ωρα...........!

    Θυμαμαι κατι τραγικες στιγμες...!

    Παω βραδυ να κοιμηθω και ειχε χτυπησει κοκκινος συναγερμος στο κεφαλι και τασεις αυτοκτονιας...!
    Δεν με επαιρνε ο υπνος με τιποτα....!
    Λεω τι θα κανω τι θα κανω...
    αρχισα να μετραω μεχρι το 1000...!
    Αρχισα να σκεφτομαι ωραια πραγματα...!
    τιποτα δεν γινοταν και ξαναδωστου μετρημα...!
    Πραγματικα δεν κοιμηθηκα ουτε δευτερολεπτο και ο ψυχολογικος πονος αφορητος...!

    Μια αλλη φορα αποφασισα να παω διακοπες με εναν φιλο μου στην Παρο λιγο μετα το επεισοδιο παρολο που ειχα τασεις αυτοκτονιας και βραχυκυκλωμα...!
    Λεω θα παω κοντρα στο προβλημα και θα ζησω φυσιολογικα...!
    Τι το ηθελα να παω??
    Ηταν τοσο μεγαλος ο πανικος και το βραχυκυλωμα που αρχισα να δακρυζω απο τον ψυχικο πονο...!
    Την επομενη μερα γυρισα και κατα την διαρκεια του ταξιδιου πραγματικα με εσπρωχνε το σωμα μου να πεσω απο το καραβι....!
    Ενας σημαντικος λογος που μαλλον ανεβηκε εκθετικα ο ψυχικος πονος ηταν οτι εφυγα απο την αγαπη και την στιριξη της οικογενειας μου που την ειχα αναγκη αφου ημουν μολις μετα το επεισοδιο....!!

    Στο διαταυτα...!
    1)Σταγονες με σπασμους,απειλη εισαγγελικης παρεμβασης,πιεση απο την οικογενεια μου και απουσια πλαν Β απεναντι στο βραχυκυλωμα και τις τασεις αυτοκτονιας με οδηγησαν στο να παραω φαρμακα...!
    2)Ο αυτοελεγχος που ειχα με προστατεψε απο υλοποιηση παραλογων σκεψεων οπως αυτοκτονια...!
    3)Πρεπει να καταλαβει οτι οπως ο διαβητικος ελεγχει τις ουσιες του ετσι και στον εγκεφαλο ο ψυχωτικος....!
    4)Ακομη και αν δεχθει να παρει φαρμακα θα πρεπει να βρει ενα φαρμακευτικο σχημα που να του ταιριαζει....!(Κατι που δεν ειναι καθολου ευκολο....!Εμενα μου πηρε 2 χρονια να βρω θεραπεια και να ηρεμησω αφου αλλαξα πολλα φαρμακα και γιατρους...)
    5)Το μεγαλυτερο ποσοστο σε μενα επαιξαν τα σωστα φαρμακα και οχι η ψυχοθεραπεια...!

    Ευχομαι οτι καλυτερο....:)
    Ευχαριστώ για το μηνυμα σου... Σου εχω στειλει ενα pm

  10. #40
    ΠΑΝΤΩΣ παιδια οταν γραφουμε ιδιαιτερα μεγαλα μηνυματα λογικο και επομενο ειναι να τα διαβαζουμε λιγοτεροι αρα να χανονται και σημαντικες αποψεις που θα μπορουσαν να ειπωθουν...
    Αφηστε που ετσι και πολλες φορες χανουμε το δασος για το δεντρο

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πραγματικα μου φαινεται ιδιαιτερα περιεργο να εχει διαγνωστει με ψυχωση και να την παλευει χωρις ουσιαστικα φαρμακευτικη αγωγη επι 5 χρονια!!!!! Βεβαια δεν ειμαι ειδικος περισσοτερο ξερω απο τον εαυτο μου και ποσο απαλευτη ηταν η κατασταση.


    Θα σταθω σε αυτο που λες ( εχω χρονο να διαβασω μονο το πρωτο μηνυμα , αργοτερα ισως βρω χρονο να διαβασω ολο το νημα) , οτι εχετε κανει αγωνα να μη μπαινοβγαινει στα ψυχιατρεια. Αυτο σημαινει οτι δεν εχει μπει ποτε σε ψυχιατρειο? Ή οτι εχει μπει και εχει βγει πολλες φορες?

    Το οτι χειροδικησε στον πατερα σου ειναι μεμονωμενο περιστατικο ή εχουν εμφανιστει και αλλα?

    Ισως χρειαζεται εντελει εισαγγελικη παρεμβαση , αλλα αυτο δεν ειναι κατι ευκολο να το επιτυχεις μιας και ο ιδιος ειναι ας πουμε λειτουργικος επι πεντε ολοκληρα χρονια.

    Αληθεια τι εγινε με την εισαγγελικη παρεμβαση που κανατε?

    Επισης να πω, οτι ασχετως ασθενειας το να εχεις ενα βιαιο μελος στην οικογενεια , που να δημιουργει προβληματα σε ολους τους αλλους ειναι θα ελεγα αρκετα συνηθισμενο, χωρις να σημαινει οτι το συγκεκριμενο ατομο πασχει απο κατι.

    Δεν ξερω πως θα μπορουσε να αντιμετωπιστει κατι τετοιο, περαν απο επικοινωνια με ειδικους για στηριξη της οικογενειας και πως μπορει να αντιμετωπιστει αυτη η κατασταση.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εαν παντως διαγνωστει με ψυχωση μερικα πραγματα πρεπει να γινουν σιγουρα. Η φαρμακευτικη αγωγη ειναι must. Επισης μην εχετε σιγουρο οτι ειναι ικανος για εργασια. Ισως χρειαστει να περασει απο επιτροπη και να του δοθει αναπηρικη συνταξη (δεν ξερω τι ισχυει ακριβως).
    Δυσκολες καταστασεις. Κουραγιο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Περα απο τους ειδικους που θα απευθυνθειται και το τι θα κανετε , κατι ευκολο που μπορειτε να κανετα εαν γνωριζετε και την αγγλικη γλωσσα ειναι να πληροφορηθειτε και απο μονοι σας για το τι αντιμετωπιζεται ( η αγγλικη εχει πλουσια βιβλιογραφια , δεν γνωριζω για την ελληνικη).

    http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_no...Aschizophrenia
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,698
    Quote Originally Posted by Mary-Torr View Post
    ....

    Δεν ξέρω κατα πόσο παρέχονται οι απαραίτητες υπηρεσίες στην Ελλάδα, είμαι Κύπρια και ζω Αγγλία, αλλά το ενδεχόμενο να τον δει κάποιος γιατρός στο εξωτερικό το σκεφτήκατε; Αν υπάρξει ο σωστός χειρισμός υπάρχει περίπτωση θεραπείας και στο εξωτερικό δεν αστιεύονται..
    επειδη εσυ δεν ξερεις τι υπηρεσιες παρεχονται στην ελλαδα, προτεινεις να απευθυνθουν στο εξωτερικο οπου δεν "αστιεύονται"??????
    αν δεν ξερεις, μαθε , αντι να απαξιωνεις τους (υποτιθεμενους) συναδελφους σου.
    κατα τα αλλα, εχω να σου πω οτι η μικρη μεχρι τωρα συμμετοχη σου στο φορουμ, αν και εισαι μελος εδω και ενα χρονο, ειναι μια εξωφθαλμη διαφημιση της ιδιοτητας σου (ακομα κι αν αυτη ειναι αληθινη) και η συμπεριφορα σου απολυτα αντιδεοντολογικη προς τους (υποτιθεμενους) ελληνες συναδελφους σου.
    θα επρεπε να ειχες προσεξει οτι η συμμετοχη ψυχολογων/ ψυχιατρων απαγορευται απο τους ορους του φορουμ και εχει συζητηθει επανειλλημενα και αυτη και το ψαρεμα πελατων ...

    μεγαλη εντυπωση μου εκανε επισης που κρινεις τον ψυχιατρο ακαταλληλο οταν το μελος αναφερει ατομο με διαγνωση ψυχωσης με επιθετικη συμπεριφορα και εκτος φαρμακευτικης αγωγης...
    θα επρεπε να ξερεις ακομα, οτι υπαρχουν και ψυχιατροι που ειναι και ψυχοθεραπευτες.... απορω...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    897
    Γεια σου rad, θα πω και γω δυο πραγματακια συμφωνα με την εμπειρια μου.

    Καταρχην ο αδερφος σου βρισκεται σε πληρη αποδιοργανωση και συγχηση. Αυτο ειναι γεγονος και η ριζα του προβληματος ειναι επειδη δεν παιρνει σταθερη φαρμακευτικη αγωγη. Ολοι οι ψυχωτικοι που απαντησαν στο τοπικ καταληγουν σ αυτο.

    Θελω να ρωτησω στο πρωτο επεισοδιο της ενεργης φασης της ψυχωσης, ποσο δυνατο ηταν?.. ειχε καθολου παραισθησεις?.. ρωταω επειδη περασα εντονο ψυχωτικο επεισοδιο με παραισθησεις και ολα τα συμπτωματα.. και το πρωτο πραγμα που ηθελα να κανω ηταν να παρω τα χαπια μου και να κοιμηθω..

    Δευτερον με την εισαγγελικη που κανατε και νοσηλευτηκε, εκει τη διαγνωση συγκεκριμενα εδωσαν οι γιατροι?.. ποσες μερες εκατσε?.. ξερω περιπτωσεις που εχουν κατσει εξι μηνες μ ενα χρονο μεχρι να ορθοποδησουν..θελω να πω οσες μερες και να εκατσε.. οι γιατροι εχουν βγαλει το πορισμα τους.. και ποια φαρμακευτικη αγωγη ταιριαζει στον ασθενη...


    Με λιγα λογια ως ψυχωτικος μου φαινεται αδιανοητο 5 χρονια να μην μπορει να σταθεροποιηθει ακουλοθωντας μια σταθερη φαρμακευτικη αγωγη.

    Οκ το δεχομαι καθε περιπτωση ειναι και διαφορετικη, αλλα πιστεψε με δεν αντεχεται οτι ψυχωση και να ειναι, ελαφριας μορφης μονο με ιδεες χωρις παραισθησεις εστω, να μην δεχτει ο ασθενης καποια στιγμη να συνεναισει και να παρει φαρμακευτικη αγωγη.

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΕΠΡΙΦΟΡΑ ΛΟΓΩ ΑΛΚΟΟΛ
    By erianna in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 58
    Last Post: 28-09-2011, 12:47
  2. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    By konMak in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 14-07-2010, 23:38
  3. Επιθετική συμπεριφορά
    By unlucky in forum Κακοποίηση
    Replies: 11
    Last Post: 07-01-2010, 21:36
  4. επιθετικη συμπεριφορα ενος 5χρονου
    By gouvernetos in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 19
    Last Post: 06-09-2009, 18:42
  5. Συμπεριφορα
    By Wintertimes in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 02-12-2006, 20:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •