ΤΡΟΜΟΣ ΓΙΑ AIDS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146

    ΤΡΟΜΟΣ ΓΙΑ AIDS

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Αρχικα να αναφερω πως ταλαιπωρουμαι χρονια με αγχωδεις διαταραχες και συγκεκριμενα με αρρωστοφοβιες, όμως τώρα έχω ενα φοβο που νομιζω δεν ειναι μονο στο μυαλο μου. Για ενα διαστημα 3 μηνων ολο κατι συμβαινει στην υγεια μου, γριπες, προβληματα στα δοντια, γυναικολογικα προβληματα και τις τελευταιες 7 ημερες διαρροια που δεν σταματαει. Πριν από 3 μηνες είχα κάνει σεξ με ενα παιδι μια φορα χωρις προφυλαξη, ενω δεν τον γνωριζα πολυ καλα και μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι με εχει κολλησει aids. Οσο η διαρροια δεν περναει τοσο περισσοτερο επιβεβαιωνεται μεσα μου αυτο το πραγμα. Θεωρω τον εαυτο μου ηδη φορεα και παω να τρελαθω. Υπαρχει περιπτωση μια απλη γαστρεντεριτιδα να κρατησει μια εβδομαδα και να μην περναει η διαρροια με τιποτα? Κοντευω να τρελαθω

  2. #2
    Member
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Athens
    Posts
    53
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν νοσεις σε 3 μηνες αν ειναι να εχεις aids. H γαστρεντεριτιδα ανετα κραταει μια βδομαδα. Αν εχεις αγχωδεις διαταραχες με αρρωστοφοβιες ειναι λιγο περιεργο να εισαι σιγουρη οτι δεν ειναι στο μυαλο σου. Πολλοι παντως για καποια περιοδο και για καποιο λογο εχουμε νομισει οτι εχουμε προσβληθει απο hiv αλλα τελικα ηταν κατι αλλο. Και για να μην τρελαθεις μπορεις να πας σε καποιο νοσοκομειο να κανεις τεστ για αφροδισια νοσηματα. Στο Αττικο απο οσο θυμαμαι ειναι ανωνυμο και δωρεαν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    142
    καταρχην πόσο λάθος να κάνεις σεξ με κάποιον που ηξερες λίγο χωρις προφυλάξεις.Αλλά και εγώ νομίζω είναι γαστρεντερίτιδα και μενα με είχε ταλαιπωρήσει στο παρελθόν τέτοιες μέρες
    για πάνω απο 1.5 βδομάδα.Αλλά καλου κακου κανε και τςι εξετάσεις πιο πολύ για να ησυχάσεις και εσυ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    169

    Smile

    Quote Originally Posted by chesire View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Αρχικα να αναφερω πως ταλαιπωρουμαι χρονια με αγχωδεις διαταραχες και συγκεκριμενα με αρρωστοφοβιες, όμως τώρα έχω ενα φοβο που νομιζω δεν ειναι μονο στο μυαλο μου. Για ενα διαστημα 3 μηνων ολο κατι συμβαινει στην υγεια μου, γριπες, προβληματα στα δοντια, γυναικολογικα προβληματα και τις τελευταιες 7 ημερες διαρροια που δεν σταματαει. Πριν από 3 μηνες είχα κάνει σεξ με ενα παιδι μια φορα χωρις προφυλαξη, ενω δεν τον γνωριζα πολυ καλα και μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι με εχει κολλησει aids. Οσο η διαρροια δεν περναει τοσο περισσοτερο επιβεβαιωνεται μεσα μου αυτο το πραγμα. Θεωρω τον εαυτο μου ηδη φορεα και παω να τρελαθω. Υπαρχει περιπτωση μια απλη γαστρεντεριτιδα να κρατησει μια εβδομαδα και να μην περναει η διαρροια με τιποτα? Κοντευω να τρελαθω

    Απλή γαστρεντεριτιδα μην αγχώνεσαι . Κοίτα να λύσεις τα υπόλοιπα θεματακια που σε ταλαιπωρούν με τις φοβίες και όλα θα πάνε καλά . Φυσικά κανε και εξετάσεις για να σου ξεκαρφωθεί ότι είσαι απόλυτα υγιής

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    58
    Στη περίπτωση αυτή, ο φόβος τρέφεται από την αμφιβολία. Το ξέρω ότι είναι τρομακτική η ιδέα να κάνεις εξετάσεις για αφροδισιακό νόσημα και θα πρέπει να ξέρεις ότι και αρνητικές να βγουν οι εξετάσεις, θα σου ζητήσουν να τις επαναλάβεις σε 3 μήνες (δίνουν ένα περιθώριο 6 μηνών για την εκδήλωση της νόσου.) Πρέπει όμως να κάνεις τις εξετάσεις για να τελειώνεις μία και καλή με αυτό τον φόβο. Ακόμη και αν ξεθωριάσει ή ξεχαστεί ο φόβος, θα επιστρέφει θριαμβευτής κάθε φορά που θα αρρωσταίνεις. Σφίξε τα δόντια λοιπών και δώσε το τελειωτικό χτύπημα. Έχεις (όπως λες) αρκετά θέματα για να αφήσεις και νέα ανοιχτά μέτωπα. Στο κάτω κάτω είναι και μία στάση ευθύνης απέναντι στην οικογένεια σου και στη κοινωνία. Τέλος, τέτοια απερισκεψία να μη ξανακάνεις στο μέλλον.
    Ιωάννης Φραγκιαδουλάκης
    Θεσσαλονίκη

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    29
    Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους!
    Εχω ταλαιπωρηθει και γω για χρονια με παρομοια θεματα μετα απο καποια ατυχηματα που ειχα στο παρελθον κατα τη σεξουαλικη πραξη. Τελικα πηγα και εκανα τις εξετασεις και ηταν ολα καθαρα, αν και μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα εφτασα στα ορια νευρικου κλονισμου!!
    Λοιπον για να χαλαρωσεις λιγο, επειδη το εχω ψαξει αρκετα, πρεπει να ξερεις οτι δεν ειναι τοσο απλο να κολλησεις HIV αν απλα κανεις 1 φορα σεξ με φορεα. Ακομα και αν ο αλλος τελειωσει μεσα σου (ελπιζω να μην εγινε αυτο σε σενα) οι πιθανοτητες ειναι λιγες. Παιζει σημαντικο ρολο η υπαρξη πληγων/αμοιχων στα γεννητικα οργανα και επισης το ποσο υψηλο ειναι το ιικο φορτιο του 'φορεα' εκεινη την περιοδο. Αν ηταν τοσο ευκολο να μεταδιδεται ο ιος θα ειχε κολλησει ο μισος πλανητης!
    Παντως επειδη η αμφιβολιες ειναι πολυ ψυχοφθορες πηγαινε κανε την εξεταση και εννοειται οτι απο δω και περα θα παιρνεις παντα προφυλαξεις, ακομα και με καποιον που τον ξερεις μια ζωη και ειναι υπερανω πασης υποψιας...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    146
    το γνωριζω οτι στατιστικα οι πιθναοτητες μολυνσης ειναι μικρες αλλα μονο και μονο που υπαρχουν ειναι αρκετες για να δημιουργησουν την αμφιβολια. Ο,τι εχω, οποιοδηποτε συμπτωμα το αποδιδω εκει νομιζοντας οτι με εχει κολλησει το οτιδηποτε. ο γιατρος επιβεβαιωσε γαστρεντεριτιδα και εκανα και εξετασεις αιματος που βγηκαν καλες αλλα ακομα δεν πειθομαι. θεωρω πως διαρροια για 8-9 μερες ειναι παρα πολλες και κατι αλλο συμβαινει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Chesire , τι ακριβως θελεις να ακουσεις απο εμας????
    Oτι εχεις Aids?
    Οτι δεν εχεις Aids?
    Oτι δεν χρειαζεται να φοβασαι την εξεταση?

    Μηπως κατα βαθος θελεις να βρεις τροπο να απαλλαγεις απο την αρρωστοφοβια σου?



    Υ.Γ: Aids ειναι η νοσος που προκαλειται απο τον ιο HIV , φορεας του Aids ειναι καποιος που εχει μολυνθει απο τον ιο αλλα δεν νοσει . . . Το περιθωρειο των τριων μηνων ειναι ετσι ωστε να εχουν δημιουργηθει αντισωματα που να ειναι ανιχνευσιμα στην εξεταση , και οχι για να εκδηλωθει η νοσος οπως αναφερθηκε απο πανω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    .............................

  10. #10
    Quote Originally Posted by chesire View Post
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Αρχικα να αναφερω πως ταλαιπωρουμαι χρονια με αγχωδεις διαταραχες και συγκεκριμενα με αρρωστοφοβιες, όμως τώρα έχω ενα φοβο που νομιζω δεν ειναι μονο στο μυαλο μου. Για ενα διαστημα 3 μηνων ολο κατι συμβαινει στην υγεια μου, γριπες, προβληματα στα δοντια, γυναικολογικα προβληματα και τις τελευταιες 7 ημερες διαρροια που δεν σταματαει. Πριν από 3 μηνες είχα κάνει σεξ με ενα παιδι μια φορα χωρις προφυλαξη, ενω δεν τον γνωριζα πολυ καλα και μου εχει καρφωθει στο μυαλο οτι με εχει κολλησει aids. Οσο η διαρροια δεν περναει τοσο περισσοτερο επιβεβαιωνεται μεσα μου αυτο το πραγμα. Θεωρω τον εαυτο μου ηδη φορεα και παω να τρελαθω. Υπαρχει περιπτωση μια απλη γαστρεντεριτιδα να κρατησει μια εβδομαδα και να μην περναει η διαρροια με τιποτα? Κοντευω να τρελαθω
    Chesire,η διαρροια πρεπει να κρατησει πανω απο ενα μηνα ωστε να σε προβληματισει,αλλιως κακως σε ανησυχει.

    Παντως,και μενα για ενα φεγγαρι το καλοκαιρι που περασε,μου κολλησε ξαφνικα η ιδεα οτι μπορει να κολλησα τον HIV απο καποιο ατομο που ερχομαι σε επαφη λογω επαγγελματος(επαγγελματια� � υγειας ειμαι,μην παει το μυαλο σας στο πονηρο ).Ουτε συμπτωματα ειχα,ουτε το ατομο αυτο ειναι ή δηλωνει φορεας του ιου,αλλα αν ειναι να σου κολλησε η ***** η εμμονη δε φευγει.

    Πως το αντιμετωπισα?Αρχικα σκεφτηκα και γω να κανω την εξεταση να τελειωνουμε.Απο την αλλη,σκεφτομαι πως αν εμπαινα σε αυτην την διαδικασια,θα αγχωνομουν 100χ παραπανω τις μερες που θα περιμενα τα αποτελεσματα,οποτε πολυ απλα το διεγραψα απο το μυαλο μου.Και αν προκυψει κατι,και οταν προκυψει αυτο,θα δω πως θα το αντιμετωπισω.

    Αν επιτρεπεται τι συμπτωματα ειχες στο στομα και γυναικολογικα?Στο στομα συνηθως αναπτυσσεται καντιντιαση(μυκητες),λευκε� � πλακες και περιοδοντιτιδες με ταυτοχρονο σχηματισμο ''κρατηρων'' στα ουλα,και στον κολπο καντιντιασεις.Θελω πω οτι ειναι κριμα να βασανιζεσαι επειδη πχ ενα δοντι σου μπορει να πονεσε,γιατι αυτο ειναι ασχετο με το AIDS.

    Θα σου προτεινα εν τελει να κανεις την εξεταση αν φοβασαι τοσο πολυ και σε παει πισω,αν και προφανως εχεις καποιο γενικοτερο ψυχολογικο θεμα(οπως ολοι μας,για να βρισκεσαι εδω).

Similar Threads

  1. ΤΡΟΜΟΣ
    By HaMLeT-MachiNe in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 16-09-2012, 14:13
  2. ΤΡΟΜΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 17-01-2011, 02:11
  3. χωρισμός ... τρόμος και πόνος....
    By sanoneiro in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 31-07-2009, 13:30
  4. Νυχτερινός τρόμος
    By stefanos123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 30-09-2008, 23:09
  5. Τρομος - καταθλιψη
    By fugitive in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-09-2007, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •