θελω βοηθεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    2

    θελω βοηθεια

    Καλησπερα σας..με λενε μαριο ειμαι 19 ετων,ειμαι απο αθηνα και σπουδαζω θεσσαλονικη..το προβλημα μου ξεκινησε πριν απο 1μιση χρονο με αρρωστοφοβία και κρισεις πανικου,ειχα φτασει σε σημειο καθε εβδομαδα να πιστευω οτι εχω και διαφορετικη παθηση,πηγα απειρες φορες σε καρδιολογους,εκανα γενικες εξετασεις αιματος κτλπ και ολα εδειχναν οτι δεν ειναι κατι παθολογικο..μεχρι που περασα θεσσαλονικη περσυ και ξεκινησα και την περιστασιακη χρηση κανναβης η οποια με εκανε ακομα χειροτερα,σχεδον παντα με εβγαζε κρισεις πανικου,ταχυκαρδιες,ζαλαδε ς,φοβιες οτι πεθαινα εκεινη την στιγμη κτλπ..και επειδη το πραμα πλεον ξεφυγε απο τον ελεγχο,αποφασισα να παω σε ψυχιατρο οπου πηρα αγωγη αντικαταθλιπτικων,zanipram αμα τα γνωριζετε και σιγουρα σταματησα την χρηση κανναβης...και επειδη εβλεπα οτι βελτιωνομουν γρηγορα οταν επεστρεψα το καλοκαιρι αθηνα ειπα να σταματησω απο μονος μου την αγωγη παρολο που επρεπε για κανα χρονο να την παιρνω..το καλοκαιρι στην αρχη ολα ηταν καλα,δεν ειχα πλεον φοβιες,εκανα και μια σχεση με μια κοπελα και ξαναρχισα την κανναβη κανοντας χρηση αρκετα συχνα αλλα αυτην την φορα δεν με χαλουσε αλλα την ακουγα και πολυ καλα..μεχρι που λιγο πριν ξαναερθω θεσσαλονικη ξαναρχισαν οι κρισεις πανικου παλι απο το χορτο,και ξαναεγινα αρωστοφοβικος αλλα οχι στον βαθμο που ημουν περσυ..το θεμα ειναι τωρα οτι παρολο που φοβιες και τετοια δεν εχω σε τοσο μεγαλο βαθμο,εχω γινει τρομερα αντικοινωνικος και γενικοτερα εχω μια παθητικη σταση ζωης..παω στην σχολη μια στις τοσες,εγω ξεκοψει απο ολους τους φιλους μου,δεν εχω πλεον κοπελα,δεν εχω ορεξη για καφε και τετοια και το μονο που κανω ειμαι ολη μερα στο ιντερνετ βλεποντας ταινιες η παιζωντας παιχνιδια κτλπ..εχω χασει τελειως την ορεξη για ζωη..τι αποψη εχετε? να σημειωσω παντως οτι δεν επιθυμω να ξαναρχισω αγωγη και να παω σε ψυχιατρο..και επισης δεν κανω αλλο χρηση κανναβης..

  2. #2
    ...οταν κατι μας χαλαει το σταματαμε, οποτε εισαι σε καλό δρομο.
    Γιατί δεν ξανά πας στο γιατρό αφού νιώθεις πως έχεις θεμα?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    2
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...οταν κατι μας χαλαει το σταματαμε, οποτε εισαι σε καλό δρομο.
    Γιατί δεν ξανά πας στο γιατρό αφού νιώθεις πως έχεις θεμα?
    Καλησπερα,ευχαριστω για την απαντηση..στο γιατρο δεν θελω να ξαναπαω γιατι αυτη την φορα το προβλημα δεν ειναι οι κρισεις πανικου,οι φοβιες κτλπ..αλλα το οτι εχω χασει τελειως το ενδιαφερον μου για οτιδηποτε,ειμαι ολη ,μερα κλεισμενος σπιτι,στην σχολη εχω μεινει πολυ πισω και γενικοτερα εχω γινει πολυ αντικοινωνικος..δεν ξερω κατα ποσο σε αυτο θα βοηθουσε η αγωγη...

  4. #4
    Ποιος σου είπε οτι το χασις βοηθάει ? αληθεια τώρα αυτό είναι κάπως κουτο ως και τελείως χαζό , φυσικά η καλύτερη λύση είναι να πας σε καποιο ειδικό για να μιλήσεις γιαυτο , ολοι μας περναμε δυσκολα αλλα ενα τσιγαράκι δεν αλλάζει τα πράγματα , έχεις ανάγκη απο κάποι χερι με κατανόηση και συμπόνια , καλυτερα να μιλησεις στους γονεις σου η με καποιο αλλο ατομο , το να κοιτας τον τοιχο και να σκεφτεσαι ποσο χαλια εισαι δεν βοηθαει ουτε ανιμετωπιζει το προβλημα , και φυσικα η ζωή σου υπηρεάζεται απο αυτό , καλύερα να επικεντρωθείς οσο πιο πολύ στο θέμα και αναζητησεις βοήθεια

Similar Threads

  1. Θελω βοηθεια
    By aiwnios in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 31-01-2013, 00:49
  2. S.O.S Θέλω τη βοήθειά σας !!!!
    By XartinOneiro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 29-12-2012, 18:44
  3. θελω την βοηθεια σας...!!
    By billiskaram in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 26-04-2011, 20:26
  4. Θέλω βοήθεια!!!
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 09-12-2010, 20:48
  5. θελω βοηθεια
    By zouzounitsaaa in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 19-04-2008, 20:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •