Δεν αντέχω στα δύσκολα. - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    1,483
    ισως αμα γνωριζες ατομα που δεν ασχολουνται με την εκκλησια θα ναι καλυτερα

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,785
    Αυτό σκέφτομαι και εγώ να κάνω!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,250
    Συν τοις άλλοις είχα όλα αυτά τα χρόνια έναν αδελφό που με δυσκολία έβγαλε το σχολείο, δεν είχε ποτέ σχέση με γυναίκα και συνεχώς μου πήγαινε κόντρα.
    Αλήθεια γιατί συνέβησαν όλα αυτά στον αδερφό σου; Γιατί ακόμα και τώρα δεν έχει κάνει τίποτα στην ζωή του; Υπάρχει κάτι που έχεις καταλάβει και δεν μας το λες;
    Μήπως όντως υπάρχει κάτι και δεν το έχεις καταλάβει;

    Έναν πολύ κακό αδελφό για μένα που τον συγχώρεσα όμως.
    Το ότι τον συγχώρεσες δείχνει ένα άτομο ώριμο,έξυπνο και με καλή πρόθεση,άρα αυτά που λες για τον εαυτό σου σε διαφορα ποστ περί εξυπνάδας και αποτυχημένης προσωπικότητας δεν ισχύουν-εγώ βλέπω μία δυνατή προσωπικότητα που παρόλες τις αντιξοότητες,έχει την ψυχική δύναμη να συγχωρεί και την πρόθεση να ξεκινήσει την αυτοβελτίωση.! ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ.!

    Ξεκίνησα να κάνω παρέα μαζί τους αλλά δεν με πολυθέλανε. Πολλές φορές μου κλείσανε την πόρτα ενώ ήταν μέσα στο σπίτι
    Στο τέλος φύγανε και ούτε καν θέλανε να με ξαναδούνε και ούτε με κάνανε φίλη στο φβ ποτέ
    Οποιος δεν σε θέλει μία-θα πρέπει εσύ να μην τον θέλεις δέκα.! Καλά κάνανε και δεν σε θέλανε γιατί σου έδωσαν την ευκαιρία να γνωρίσεις καινούργια άτομα,που θα σε αγαπάνε και θα σε σέβονται.!

    Εγώ παρόλο που είχα δυσκολίες στα αγγλικά πήρα το πρώτο πτυχίο και πέρασα με τα χίλια ζόρια και στο τει μετά από πολλά χρόνια. Δεν έκανα ούτε καριέρα ούτε οικογένεια.
    Αρα σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια που έχεις και πτυχίο από ανώτατη σχολή(γιατί όλες οι σχολές,είναι ανώτατες)..! και πτυχίο στα αγγλικά
    Το γεγονός ότι δεν έκανες καριέρα,δεν σε κάνει αποτυχημένη-αποτυχημένο είναι το κράτος που ζούμε...αν ήσουν ηλίθια-όπως αυτοχαρακτηρίζεσαι δεν θα μπορούσες να πάρεις κανένα πτυχίο...εγώ τελείωσα τει σε 9 χρόνια και όλοι με θεωρούν εξαιρετικά έξυπνη..!!!Αρα όλα αυτά που μας λες είναι μπούρδες-είσαι ήδη ΠΟΛΥ επιτυχημένη γιατί πάνω απ'όλα έχεις το χάρισμα να κρίνεις τον εαυτό σου ώστε να γίνεσαι καλύτερη...!!!!

    Περίπου στα 16 μου μετά από συνενοηση μετάξυ τους αποφάσισανε να μην κάνουνε παρέα μαζί μου γιατί με θεωρούσανε χαζή. Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ και έκανα απόπειρα αυτοκτονίας. Οι γονείς μου με συνέφεραν αλλά δεν το ξέχασα ποτέ αυτό το γεγονός. Μετά βρήκα άλλες παρέες, αλλά πάντα η ιδανική μου παρέα ήτανε με τα κορίτσια από το δημοτικό.
    Ολες οι περίοδοι στην ζωή μας,δεν είναι ίδιες,και εγώ στο δημοτικό περνούσα πολύ καλά,αλλά στο Λύκειο οι φίλες μου με απέρριψαν και έμεινα ολομόναχη-και φυσικά έπαθα μελαγχολία,αλλά αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους-οι παρέες έρχονται και παρέρχονται και πολλές φορές είναι και καλό αυτό για να υπάρχει ποικιλία.!

    Τώρα είμαι 40 χρονών περίπου και δεν έχω κάνει τίποτα στην ζωή μου, δεν έχω φίλες , δεν με θέλει κανένας άντρας, δεν έχω καμμία χαρά , δεν έχω κοινωνική ζωή
    Το ότι δεν έχεις κάνει τίποτα-είναι μία δική σου θεωρία,που φυσικά εγώ δεν την ασπάζομαι...επειδή η μάζα κάνει συγκεκριμένα πράγματα,αυτό δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι που κάνουν κάτι διαφορετικό,είναι αποτυχημένοι,ο κάθε άνθρωπος διαγράφει την δική του πορεία ζωής και κάνείς δεν μπορεί να του πει αν είναι επιτυχημένη αυτή η πορεία ή αποτυχημένη.!

    δεν περνάω καλά. Έχω γίνει χοντρή 87 κιλά με 160 ύψος και δεν ξέρω τι να κάνω στην ζωή μου. Τα έχω παίξει!!!!!
    Από τη στιγμή που δεν σου αρέσει ο ευατός σου,ξεκίνα να τον αλλάζεις,αλλά προς Θεού-ΜΗΝ τα βάζει όλα μαζί γιατί θα πνιγείς και δεν θα κάνεις τίποτα.!
    Μία πρόκληση την φορά και μόλις την καταφέρεις,τότε θα προχωρήσεις και στην δεύτερη.! ΟΛΑ μαζί δεν γίνονται-σου μιλάω εκ πείρας.....!
    Αφού θέλεις να αδυνατίσεις βάλε τον στόχο σου και ξεκίνα-θα δεις ότι αμέσως θα αισθανθείς πολύ καλύτερα-ξεκίνα να τρως πιο υγιεινά και βάλε το περπάτημα στην ζωή σου σχεδόν κάθε μέρα-θα δεις ότι θα αισθανθείς κατευθείαν καλύτερα και ψυχολογικά και σωματικά.!

    Από τον ανταγωνισμό στην εκκλησία έχουνε σπάσει τα φτερά μου και έχει μειωθεί η αυτοπεποίθησή μου
    Εχουμε πει να μην ξαναπατήσεις στην εκκλησία-ΤΕΛΟΣ αν θες τόσο πολύ να πηγαίνεις-η Θεσ/νικη έχει εκατοντάδες εκκλησίες και με το παλιό και με το καινούργιο-εσύ γιατί πας εκεί που σε υποτιμούν-μήπως το κάνεις εσκεμμένα για να τραβήξεις την προσοχή;;; εστω και με την κακή άποψη;

    Οι γονείς μου περπατάνε γρήγορα και εμένα μειώθηκε η γρηγοράδα μου στο περπάτημα και η δύναμή μου γενικώς. Είμαι σαν φτερό στον άνεμο. Αισθάνομαι ότι είμαι σπάνια περίπτωση ανθρώπου και ότι εδώ αν κάτσω λίγο ακόμη ότι θα με κάνετε σίγουρα τρολλ.
    Εχω την εντύπωση ότι ίσως μία επίσκεψη στον γιατρό με κάποια φαρμακευτική υποστήριξη να σε βοηθούσε,πολλές φορές χρειάζομαστε ένα σπρώξιμο για να πάρουμε μπρος-εμένα με βοήθησε πολύ η φαρμακευτική αγωγή και μου έδωσε την ψυχική δύναμη για να ξεκινήσω το ταξίδι της αυτοκαλυτέρευσης γιατί κάποιος που έχει κατάθλιψη,είναι δύσκολο να πάει μπροστα.!

    Σου εύχομαι να θεωρήσεις πολύτιμες τις συμβουλές όλων μας εδώ και να ξεκινήσεις το ταξίδι της βελτίωσης με πολύ επιτυχία.!

    Σημείωση:Θα παρακαλούσα το κοντρόλ,που διαβάζει το μνμ να μην χαρακτηρίσει το τελευταίο μνμ ως προτροπή για φαρμακευτική αγωγή,γιατί αρχικά η φαρμακευτική αγωγή βοηθάει σε πάρα πολλές περιπτώσεις,συνίσταται από τους γιατρούς και κυμαίνεται ανάλογα την περίσταση...εξάλλου και να θέλει κάποιος να ακούσει την δική μου προτροπή,πρέπει πρώτα να περάσει από ψυχίατρο για να πάρει τέτοια έγκριση καθώς και την σωστή αγώγη που του χρειάζεται !
    Last edited by Diana1982; 02-02-2014 at 15:47.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Καλησπέρα κ από μένα,

    έχω πολύ καιρό να μπω στο forum κ ξαφνικά πέφτω πάνω σου olgaki..η αλήθεις είναι πως πολλές φορές κάνουμε πράγματα ή προκαλούμε καταστάσεις χωρίς να το καταλαβαίνουμε.Αυτό μπορείς να το δουλέψεις με κάποιον ειδικό να βρεις τι κάνεις λάθος. Ωστόσο συμμφωνώ πολύ με τη remedy για το γυμναστήριο κτλ κ άρχιζε να δίνεις στον εαυτό σου συγχαρητήρια για τους στόχους που επιτυγχάνεις ακόμα κ αν είναι μικροί..όπως το ότι ξεκουνήθηκες μια μέρα κ έκανες κτ που σε γέμισε. Εύχομαι τα καλύτερα κ την ηλικία μην τη σκέφτεσαι..

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,785
    Quote Originally Posted by tasakiou View Post
    Καλησπέρα κ από μένα,

    έχω πολύ καιρό να μπω στο forum κ ξαφνικά πέφτω πάνω σου olgaki..η αλήθεις είναι πως πολλές φορές κάνουμε πράγματα ή προκαλούμε καταστάσεις χωρίς να το καταλαβαίνουμε.Αυτό μπορείς να το δουλέψεις με κάποιον ειδικό να βρεις τι κάνεις λάθος. Ωστόσο συμμφωνώ πολύ με τη remedy για το γυμναστήριο κτλ κ άρχιζε να δίνεις στον εαυτό σου συγχαρητήρια για τους στόχους που επιτυγχάνεις ακόμα κ αν είναι μικροί..όπως το ότι ξεκουνήθηκες μια μέρα κ έκανες κτ που σε γέμισε. Εύχομαι τα καλύτερα κ την ηλικία μην τη σκέφτεσαι..
    Δεν ξέρω αν εγώ προκάλεσα συναισθήματα ζήλιας καταλάθος.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Δεν πιστεύω πως είναι μόνο θέμα ζήλιας ή ανταγωνισμού έτσι που το παραθέτεις το θέμα. Ίσως έχει να κάνει με μια γενικότερη συμπεριφορά που χρειάζεται να δουλέψουμε.Εσύ πιστεύεις ότι για αυτά που έχουν συμβεί όλη η ευθύνη πέφτει στα άτομα που περιέγραψες?

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,785
    Quote Originally Posted by tasakiou View Post
    Δεν πιστεύω πως είναι μόνο θέμα ζήλιας ή ανταγωνισμού έτσι που το παραθέτεις το θέμα. Ίσως έχει να κάνει με μια γενικότερη συμπεριφορά που χρειάζεται να δουλέψουμε.Εσύ πιστεύεις ότι για αυτά που έχουν συμβεί όλη η ευθύνη πέφτει στα άτομα που περιέγραψες?
    Πιστεύω ότι είναι 50% δικό μου πρόβλημα και 50% δικό τους πρόβλημα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,250
    Oλα αυτά που σου έγραψα εγώ,στράφη πήγανε;;;
    Κανένα σχόλιο...τί έγινε; εγώ έδωσα όλο μου το είναι και εσύ προσπέρασες όοοολο αυτό το μήνυμα σαν να μην γράφτηκε ποτέ τίποτα;;
    μμμμμμμ όντως είσαι λίγο περίεργη...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    Quote Originally Posted by olgaki1975 View Post
    Πιστεύω ότι είναι 50% δικό μου πρόβλημα και 50% δικό τους πρόβλημα.
    Ακριβώς...επειδή κ σε μένα έχει τύχει προσπαθώ να βρω αυτό το 50% ή τελικά το μερίδιο ευθύνης μου σε όλο αυτόν το χαμό. Φυσικά από τότε που το ψάχνω μόνο καλύτερα δε νιώθω αλλά εσένα ίσως σε βοηθήσει.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    [QUOTE=Diana1982;470398]
    Εχουμε πει να μην ξαναπατήσεις στην εκκλησία-ΤΕΛΟΣ αν θες τόσο πολύ να πηγαίνεις-η Θεσ/νικη έχει εκατοντάδες εκκλησίες και με το παλιό και με το καινούργιο-εσύ γιατί πας εκεί που σε υποτιμούν-μήπως το κάνεις εσκεμμένα για να τραβήξεις την προσοχή;;; εστω και με την κακή άποψη;

    Αυτό με την προσοχή είναι μεγάλη κουβέντα diana μου...κ πραγματικά δν ξέρω στην περίπτωση του olgakiου αλλά συμβαίνει συχνά στον κόσμο η αρνητική προσοχή!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    168
    αχ σκέφτομαι μακάρι τα πράγματα να μην τα κάναμε περίπλοκα...

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,785
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Oλα αυτά που σου έγραψα εγώ,στράφη πήγανε;;;
    Κανένα σχόλιο...τί έγινε; εγώ έδωσα όλο μου το είναι και εσύ προσπέρασες όοοολο αυτό το μήνυμα σαν να μην γράφτηκε ποτέ τίποτα;;
    μμμμμμμ όντως είσαι λίγο περίεργη...
    Διάβασα το μνμ σου Diana και ευχαριστώ για τα πολύ ενθαρυντικά σου σχόλια αλλά αυτοί στην εκκλησία με έκαναν να αισθάνομαι τρομερά απαίσια!!!!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,785
    [QUOTE=tasakiou;470474]
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εχουμε πει να μην ξαναπατήσεις στην εκκλησία-ΤΕΛΟΣ αν θες τόσο πολύ να πηγαίνεις-η Θεσ/νικη έχει εκατοντάδες εκκλησίες και με το παλιό και με το καινούργιο-εσύ γιατί πας εκεί που σε υποτιμούν-μήπως το κάνεις εσκεμμένα για να τραβήξεις την προσοχή;;; εστω και με την κακή άποψη;

    Αυτό με την προσοχή είναι μεγάλη κουβέντα diana μου...κ πραγματικά δν ξέρω στην περίπτωση του olgakiου αλλά συμβαίνει συχνά στον κόσμο η αρνητική προσοχή!
    Hθελα να πηγαίνω εκεί και να δίνω καλή εντύπωση. Θα πήγαινα εκεί ούτως ή άλλως.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,785
    Quote Originally Posted by tasakiou View Post
    αχ σκέφτομαι μακάρι τα πράγματα να μην τα κάναμε περίπλοκα...
    Εμείς τα κάνουμε ή οι άλλοι που μας δημιουργούνε προβλήματα;;

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,785
    Είμαι μέτριας εξυπνάδας αλλά τελευταία από όλους!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Όλα του γάμου δύσκολα...
    By Σουέλ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 26-06-2011, 02:43
  2. περναω δυσκολα
    By lenaki__ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 09-07-2010, 21:44
  3. Δυσκολα...
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 11-08-2008, 05:08
  4. Δύσκολα τα πράγματα!!!
    By Tzo in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 12-10-2007, 17:31
  5. Για όσους περνάνε δύσκολα...
    By Real_polyfimos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 23
    Last Post: 26-09-2006, 13:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •