Ανχος φοβος απορηψης ντροπη.Μια συμβουλη!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1

    Ανχος φοβος απορηψης ντροπη.Μια συμβουλη!

    Παιδια καιρο εχω να γραψω εδω και πιστευω πως εχω καλυτερεψει σε σχεση με παλιοτερα αλλα ακομη δεν εχω πολυ επικοινωνεια με τους ανθρωπους παρολο που εχω αλλαξει τα συναισθηματα μου και θελω να βρω καποιον για παρεα δεν εχω καταφερει τιποτα ακομη.Οπως εχω ξαναπει ο μονος χωρος που βλεπω κοσμο ειναι στο σχολειο.Εκει οι περισσοτεροι εχουν την παρεα τους και δεν τους ενδιαφερει να βγουν με καποιον αλλο.Μπορει ετσι να νομιζω εγω αλλα μια 2 φορες που εχω προσπαθησει να πω στους πιο στενους "φιλους" μου απο εκει να βγουμε απετυχα αφου τελικα δεν εγινε τιποτα.Στους υπολοιπους απλα δεν μπορω να παω και να τους το πω αφου ισα ισα που μιλαμε(παλιοτερα δεν μιλαγα σχεδον με κανενα).Εχω καταπολεμιση επισης σε ικανοποιητικο βαθμο την ζηλεια μου και την λυπη αν και ωρες ωρες με καταλαβαλει.Αυτο ομως που πασχιζω να αποκτησω αν και ακομη δεν εχω καταφερει τιποτα ουτε εχω βρει καποιο τροπο να το κανω ειναι το θαρος.Απο παντα ημουν ντροπαλος σε αρκετα μεγαλο βαθμο, ισως φταινε και οι καταστασεις που με εκαναν ετσι.Και ακομη χειροτερα πιστευω πως Εχω φοβερο ανχος και φοβο για την απορριψη.Δηλαδη δεν το πιστευω ειμαι σιγουρος αν και αυτο τελευταια το πολεμαω αλλα δεν εχω φτασει εκει που θα ηθελα και δεν ξερω αν θα το καταφερω.Δηλ για να κταλαβετε ΠΑΛΙΑ μπορει να περπαταγα στον δρομο και να εβλεπα απο μακρια καποιον η καποια γνωστο μου και να αλλαζα δρομο ωστε να μην με δουν επισης το να πλησιασω καποια κοπελα μου φαινοταν ακατορθωτο οπως και το να μεινω μαζι της.Στο μυαλο μου ολα εμοιαζαν ευκολα αλλα στην πραξη ηταν πολυ δυσκολα.Τωρα ενταξει αν δω καποιον στο δρομο μπορει να μην αλλαξω δρομο αλλα αυτο δεν ισχυει οταν βλεπω μερικα ατομα συγκεκριμενα.Ομως το να πλησιασω καποια ακομη φανταζει ουτοπικο και μονο που σκεφτομαι κατι τετοιο με διαπερναει ενα ανχος που εστιαζετε κυριως στο στομαχι
    και μια ντροπη πως θα μοιαζω με ηλιθιος.Δηλαδη να τωρα ειναι μια κοπελα που μου αρεσει με την οποια ειχα με μιλησει λιγο πριν 3 4 χρονια αλλα εγω την θυμαμαι και την βρικα στο facebook και ειπα να την κανω αλλα και μονο στην σκεψη να της μιλησω νιωθω πολυ αβολα.ισως ειναι καλυτερα να μεινει ενας ανεκπληρωτος "ερωτας" οπως τοσες αλλες;Μηπως τελικα φταιει που ειμαι ετσι επιεδη φοβαμε το τι θα πουν οι αλλοι για εμενα και λεω απο το να με κρινουν οι αλλλοι καλυτερα να μην κανω τιποτα για να μην τραβαω την προσοχη.Φοβαμε να πω πως μου αρεσει αυτη,θελω να κανω αυτο εκεινο ...για να μην πουν τιποτα για μενα.Για να ανακαιφαλαιωσω φοβαμε την απορηψη ειμαι πολυ ντροπαλος φοβαμε μην πουν οι υπολοιποι τιποτα για εμενα και πολλες φορες νιωθω πως κανεις δεν μου δινει σημασια(δεν ειναι απλα στο μυαλο μου ετσι ειναι η πραγματικοτητα)Δηλαδη πως να κανω καποιο νεο φιλο;Μηπως ολο αυτο ξεκιναει μεσα απο την οικογενεια μου;Αν ειχε κανεις την ορεξη και διαβασε ολο αυτο ας μου πει κατι το οτιδηποτε μια δικια του επμειρια συμβουλη οτι νανε μπορει να βοηθησει.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλεμου ,μην νιώθεις διαφορετικος!! εισαι κι είναι όλα οσα νιώθεις και περνας φυσιολογικα για την ηλικιασου!όλα τα αγορακια στην ηλικιασου - βαζω κι τον εαυτομου, κι τους τωτες φιλουςμου- είμασταν ολοι ετσι,ντρεπόμασταν , πως μας βλεπουν οι αλλοι νομιζαμε ότι ολοι θα ασχοληθουν με εμας ,κι θα μας κρινουν ασχημα!!
    προσωπικα ενιωθα ασχημα γτ. ντινομουν καπως παραξενα, ειχα μακρια μαλια φοραγα συνεχως ειτε μαυρα ειτε κοκκινα!!¨), ντινομουν όπως οι μεταλλαδες της εποχης μου¨)χαχα,αρα ενιωθα καπως, το ιδιο κι με το πως μας βλεπουν τα κορίτσια!! λογικο είναι να ντρεπεσαι!! όμως είναι κι πολύ καλο γτ. παει να πει ότι βαθια μεσα σου σε απασχολει πολύ το τι λενε αυτές για σενα!! αρα γουστάρεις αρκετα το αντιθετο φιλο!! τα κοριτσακια δλδη!! μπρβωωω κι είναι πολύ ομορφο αυτό, να δεις που σε λιγα χρονια θα εχεις τοσες εμπιριες με τα κορίτσια που θα θυμασαι το σημερα κι θα γελας!!
    όλα θα πανε καλα φιλαρακο, σε νιωθω κι με απασχολει τα παιδια της δικιας σου ηλικιας να νιωθουν ομορφα, για εμενα βρησκεσε στο τελευταιο σταδιο που πλαθεις τον χαρακτηρασου, είναι πολύ σημαντικο να νιώθεις κι να φερεσε οσο πιο αθωα κι ειλικρινα μπορεις!! είναι πολύ σημαντικο ,διοτι από μια λαθος σταση μπορει να γινεις κομπλεξικος στην υπολοιποη ζωη σου, μπορει να συχαθεις τις γυναικες!! δυστυχως πολλοι το εχουν παθει, εσυ όμως δειχνεις πολύ φυσιολογικος κι να δεις που όλα θα πανε καλα!!
    τα κοριτσακια στην δικιασου ηλικα -κατά την γνωμημου - αναζητάνε να βρουν καποιο αγορι που να τους προσφερει στοργη κι να τις κανει να νιωθουν σημαντικες!! να τις αναιβαζει κι να τις μεγαλωνει την αυτοπεπιθεση τους, πραμα λογικο αφου μολις αρχιζει η σεξουαλικη τους ζωη κι φυσικα η ανταγονιστικοτητα με άλλες κοπελες. ετσι λοιπον αν εσυ τους λες συνεχως ότι " κοπελια, εισαι πιο ομορφη από όλα τα κορίτσια της ταξης μας, κοπελια εχεις το πιο ελκιστηκο κορμι από ολες",κι να μην τα πιστευεις να τους τα λες ,τρελενοντε!!οσο τραβηγμενο κι αν είναι το θελουν κι γελαν από χαρα!!!
    φιλεμου ακουσεμε!!! κανε μια δοκιμη , αυριο ,βρες μια κοπελιτσα που εχετς μια τυπικη σχεση, ένα "καλημέρα", πλησιασε την - κι ας είναι μετρια ομορφιας, ας είναι απλοικη - πλαγιασε την , με χαμογελο ,με καθαρα λογια να της μηλησεις πρωτα να εχεις παρει μια βαθια ανασα , κι πες της ότι είναι η πιο ομορφη κοπελα που εχει η ταξη σας, η πες της ότι σημερα λαμπει κι εχει πανεμορφο ντυσημο!! καντω!!!!!1 κι θα δεις τι θα σου πει!!! καντω!! κι αυριο γραψε μας, ότι κι να γινει να ξερεις ότι δεν είναι ντροππη ένα αγορι να παρει μια αρνηση από κοπελα!! αν δεν κυνηγας δεν θα "φας", κι οπμως κάθε κυνηγος ετσι κι εμεις μπορει να φαμε τα μουτρα μας, να φας χυλοπητα είναι φυσιολογικο!! αλλα να το περνεις στο χαβαλέ!! μην το σκεφτεσε συνεχως!!!

  3. #3
    γεια σου φιλε ευχαριστω για την συμβουλη σου αν και δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα ισως αυτο να καταλαβες απο οσα γραφω αν και εν μερη εχεις δικιο και καταλαβαινω αυτο που λες απλως δεν ειναι μονο με τις κοπελες αυτο που παθαινω και δεν ειναι ετσι ακριβως.Με μια γρηγορη ματια που εριξα στο ιντερνετ ειδα πως τελικα περισσοτερο αναφαλειες ειναι ολα οσα νιωθω.Οποτε τωρα που ξερω αυτο που εχω να αντιμετωπισω η "μαχη" θα εναι πιο ευκολη.Αν θες μπορω να σου στειλω την σελιδα που κοιταξα για να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω.Τωρα οσο για αυτο που μου λες θα προσπαθησω.Ευχαρισω παντως.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Black jack View Post
    γεια σου φιλε ευχαριστω για την συμβουλη σου αν και δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα ισως αυτο να καταλαβες απο οσα γραφω αν και εν μερη εχεις δικιο και καταλαβαινω αυτο που λες απλως δεν ειναι μονο με τις κοπελες αυτο που παθαινω και δεν ειναι ετσι ακριβως.Με μια γρηγορη ματια που εριξα στο ιντερνετ ειδα πως τελικα περισσοτερο αναφαλειες ειναι ολα οσα νιωθω.Οποτε τωρα που ξερω αυτο που εχω να αντιμετωπισω η "μαχη" θα εναι πιο ευκολη.Αν θες μπορω να σου στειλω την σελιδα που κοιταξα για να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω.Τωρα οσο για αυτο που μου λες θα προσπαθησω.Ευχαρισω παντως.
    πολυ ευχαρηστος παιδιμου, στειλε ότι θες, κι συγνωμη αν παρεξηγησα τα λεγομενασου!
    μην με παρεξηγείς κι εγω δεν είμαι κι πολυ καλα, αν δεις την γνωματευσημου συγουρα θα με συγχορεσεις σε κάθε λαθος μου κι όχι μονο!θα σου κανει εντυπωση που μπορω κι μεταφερω την σκεψημου σε γραπτο λογο!! ουτε αυτό δεν είναι βεβαιο για το μυαλουδακιμου

  5. #5
    αχχααχα μην ανησυχεις δεν χρειαζετε να ζητας συγγνωμη απλα το ειπα για να καταλαβεις. http://koybis.wordpress.com/2011/12/...�-τησ-αν/ αυτο ειναι το σιτε και ειδα πως πολλα απο αυτα μου ταιριαζουν.Δηλαδη το 1 2 3 λιγο απο το 6 και το 8.Τωρα δεν ξερω ποσο σωστα ειναι οσα λεει.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Black jack πιστευεις οτι όλοι σου οι φόβοι στις κοινωνικές σου επαφές ανάγονται σε έναν συγκεκριμένο λόγο με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο?
    Παράδειγμα... ανεξάρτητα απο το πως ειναι η εμφάνιση σου... πιστευεις πως δεν ειναι αρκετά καλή? το "θέμα" με το άλλο φύλο ειναι προφανές το πως επιρρεάζεται απο αυτό, και όσον αφορά τις υπολοιπες σου κοινωνικές επαφές, μήπως με τον ένα τρόπο ή τον άλλο σκέφτεσαι πως έχεις κάτι λιγότερο απο αυτούς? τι ειναι αυτό στο οποίο εστιάζεις περισσότερο?

    Στο κάτω κάτω όλοι έχουν ανασφάλειες αλλά βρίσκουν τρόπους να τις καλύπτουν... ίσως αυτό θα έπρεπε να κάνεις και εσύ. Πχ ψάχνοντας/ρωτώντας απο δω και εκεί για το πως θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση σου εγγυώμαι πως θα βρεις φράσεις όπως "πήγαινε στο γυμναστήριο" περισσότερες φορές απο όσες μπορείς να μετρήσεις. Θα μου πεις τα άτομα που είναι καλογυμνασμένα δεν φοβούνται την απόρριψη? την φοβούνται... αλλά μέρος των κοινωνικών τους περιπετειών καταλήγουν σε θαυμασμό και κολακεία απο τον συνομιλητή τους ακριβώς για αυτό τον λόγο οπότε το πρώτο άτομο καταλήγει να νιώθει καλύτερα με τον εαυτό του βλέποντας τον θαυμασμό αυτό προς το πρόσωπο του.
    Πάει ο καλογυμνασμένος κολυμβητής στην κοπέλα που του αρέσει.... φοβάται μήπως εκείνη πει όχι? φυσικά.... αλλιώς μάλλον δεν θα τον ενδιέφερε και τόσο... φοβάται λοιπόν... τι είναι αυτό που θα του δώσει την δυνατότητα να το καταπολεμήσει αυτό? η εμφάνιση του, καθώς αυτό θα ελκύσει τον θαυμασμό της. Πάντα θα φοβάται αλλά έχει ένα όπλο να το καταπολεμήσει...
    Το ίδιο γίνεται και με το κοινωνικό status σαν όπλο, την οικονομική κατάσταση κάποιου, την δημοσιότητα, το ταλέντο σε κάτι, κλπκλπ...

  7. #7
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Black jack πιστευεις οτι όλοι σου οι φόβοι στις κοινωνικές σου επαφές ανάγονται σε έναν συγκεκριμένο λόγο με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο?
    Παράδειγμα... ανεξάρτητα απο το πως ειναι η εμφάνιση σου... πιστευεις πως δεν ειναι αρκετά καλή? το "θέμα" με το άλλο φύλο ειναι προφανές το πως επιρρεάζεται απο αυτό, και όσον αφορά τις υπολοιπες σου κοινωνικές επαφές, μήπως με τον ένα τρόπο ή τον άλλο σκέφτεσαι πως έχεις κάτι λιγότερο απο αυτούς? τι ειναι αυτό στο οποίο εστιάζεις περισσότερο?

    Στο κάτω κάτω όλοι έχουν ανασφάλειες αλλά βρίσκουν τρόπους να τις καλύπτουν... ίσως αυτό θα έπρεπε να κάνεις και εσύ. Πχ ψάχνοντας/ρωτώντας απο δω και εκεί για το πως θα αποκτήσεις αυτοπεποίθηση σου εγγυώμαι πως θα βρεις φράσεις όπως "πήγαινε στο γυμναστήριο" περισσότερες φορές απο όσες μπορείς να μετρήσεις. Θα μου πεις τα άτομα που είναι καλογυμνασμένα δεν φοβούνται την απόρριψη? την φοβούνται... αλλά μέρος των κοινωνικών τους περιπετειών καταλήγουν σε θαυμασμό και κολακεία απο τον συνομιλητή τους ακριβώς για αυτό τον λόγο οπότε το πρώτο άτομο καταλήγει να νιώθει καλύτερα με τον εαυτό του βλέποντας τον θαυμασμό αυτό προς το πρόσωπο του.
    Πάει ο καλογυμνασμένος κολυμβητής στην κοπέλα που του αρέσει.... φοβάται μήπως εκείνη πει όχι? φυσικά.... αλλιώς μάλλον δεν θα τον ενδιέφερε και τόσο... φοβάται λοιπόν... τι είναι αυτό που θα του δώσει την δυνατότητα να το καταπολεμήσει αυτό? η εμφάνιση του, καθώς αυτό θα ελκύσει τον θαυμασμό της. Πάντα θα φοβάται αλλά έχει ένα όπλο να το καταπολεμήσει...
    Το ίδιο γίνεται και με το κοινωνικό status σαν όπλο, την οικονομική κατάσταση κάποιου, την δημοσιότητα, το ταλέντο σε κάτι, κλπκλπ...
    κοιτα να δεις απο θεμα εμφανισης δεν εχω τοσο μεγαλη ανασφαλεια και μπορει να νιωθω καλα αλλα μεχρι εκει που θεωρω οτι με παιρνει.Δηλαδη δεν θεωρω πως ειμαι ασχημος αλλα και πως καμια φανταχτερη η ομορφη η πλουσια η σπουδαια γενικα γυναικα δεν θα γυριζε να με κοιταξει.Αυτο μπορει και να οφειλετε στο καλογυμνασμενο σωμα που δεν εχω αν και δεν νομιζω πως εκει ειναι το προβλημα ισως να επηρεαζει λιγο αλλα και παλι δεν με ενοχλει τοσο.Σε θεμα χαρακτηρα τωρα εκει ειναι το προβλημα μου.Δηλαδη πιστευω πως ειμαι "βλακας" και ναι σκεφτομαι πως εχω κατι λιγοτερο απο αυτους η οτι απλως δεν αξιζω.Αυτο πιστευω ειναι που επηρεαζει της κοινωνικες μου επαφες αλλα και την επαφη με το αλλο φυλλο.Δηλ αν δω μια "σπουδαια" γυναικα πρωτα αυτο θα με αποτρεψει στο να παω και μετα η εμφανιση μου.Με την εμφανιση μου μπορει οταν ειμαι σπιτι η καπου εξω να μην εχω καποιο προβλημα αλλα να αρχιζω να σκεφτομαι αρνητικα οταν βρεθω σε μια κατασταση οπως μπροστα σε μια γυναικα που δεν ειναι για τα δοντια μου.Ομως θεωρω πως εαν δεν ειχα την ανασφαλεια πως δεν αξιζω κτλ η εμφανιση μου δεν θα ηταν προβλημα.Αυτο που εστιαζω περισσοτερο ειναι στο οτι ειμαι πολυ ντροπαλος και δεν θα μπορουσα ποτε να κανω οσα εχουν κανει αυτοι.Δηλαδη οτι εχουν γκομενες κανουν διαφορες μαλακιες περνανε καλα και ξερουν γενικα την "πιατσα" και τα ατομα που κυκλλοφορουν ενω εγω δεν εχω τιποτα απο αυτα. Τελος πιστευω πως η λυση δεν ειναι να παω γυμναστηριο αλλα να καταπολεμησω το φοβο της απορηψης οσο ειναι αυτο δυνατο.Αν θες δες ττην σελιδα που δημοσιευσα στο προηγουμενο σχολιο και ριξε μια ματια στο 123 και λιγο στο 6 8

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Καταρχήν να βγάλουμε δυό πράγματα απο τη μέσα...
    "βλακας"
    Ποιος δεν ειναι βλάκας? πιστευεις πως όλοι αυτοί που βλέπεις έξω με παρέες, κοπέλες κλπ, είναι έξυπνοι? αν το πάρουμε μαθηματικά, με δεδομένο το οτι η συντρηπτική πλειοψηφία έχει φίλους, παρέες, σχέση κλπ, τότε θα έπρεπε η συντρηπτική πλειοψηφία να ...μην είναι βλάκες? newsflash... είναι... αν καθόσουν να ακούσεις την γνώμη του καθενός, την ιστορία του καθενός, τις απόψεις του καθενός, πιστεψε με θα άκουγες άπειρες βλακείες... Να στο πω και αλλιώς... αν είχες εμπιστοσύνη στην εμφάνιση σου θα σε ένοιαζε το αν σε θεωρούσες "βλάκα"? θα τολμήσω να πω όχι... το κρατάμε αυτό λοιπόν στην άκρη.
    "σπουδαίες γυναίκες"
    Αυτό και αν χρειάζεται ορισμό... ίσως ο ορισμός της όμορφης γυναίκας, της γυναίκας που θα δεις και θα σε κομπλάρει και δεν θα πλησιάσεις καν είναι για σένα συνυφασμένος με το "σπουδαίος"... newsflash και εδώ... τι το σπουδαίο έχει δηλαδή εκτός απο την εμφάνιση της? μάλλον τίποτα καθώς αν έχει κάτι πρέπει πρώτα να το μάθεις και δεν το ξέρεις γιατί σε κομπλάρει και δεν πλησιάζεις. Σε ρωτάω και εδώ πάλι οπότε... αν είχες εμπιστοσύνη στην εμφάνιση σου θα την πλησίαζες? εφόσον η "σπουδαιότητα" που βλέπεις πάνω της είναι μόνο επιφανειακή λόγω της εμφάνισης.

    Όσον αφορά αυτούς που "εχουν γκομενες κανουν διαφορες μαλακιες περνανε καλα" κλπ, θα σε ρωτήσω και πάλι... πιστευεις οτι αυτοί είναι πιο έξυπνοι απο εσένα? σε τι? στα μαθηματικά? :P στην φυσική? :P μάλλον όχι και αυτό που έχεις στο μυαλό είναι το λεγόμενο streetwise... σωστά... γιατί να μην είναι όμως το οτι ειναι πιο σκληρόπετσοι απο εσένα και τρώνε τα μούτρα τους σε κάθε τοίχο, και μια στο τόσο τους κάθεται και μια?

    Πριν κάτι μέρες παρακολούθησα ένα σεμινάριο περί άγχους/φοβιών/διαταραχών...
    Κάποια στιγμή ρώτησα τον ομιλητή το αν το διαταραγμένο/φοβικό άτομο χρήζει πάντοτε θεραπείας και μου απάντησε ναι... Εφόσον οι φοβίες προέρχονται απο την ευαισθησία μας σε ορισμένα θέματα (δικός του ορισμός) τον ρώτησα αν θα μπορούσαμε να βάλουμε αυτά τα δύο "φοβίες/ευαισθησία" στο ένα άκρο και στο άλλο την απαλαγή απο αυτά.... στο δευτερο εκείνο άκρο δεν θα βάζαμε κατ'επεκταση την "αναισθητοποίηση" του ατόμου? το να μην έχεις φοβίες σε κάνει αναίσθητο? Μου απάντησε απλά πως μάλλον ειναι κάπως σκληρό να πούμε κάτι τέτοιο.
    Που θέλω να καταλήξω με αυτό? στο οτι αυτός που διαφοροποιεί τον "τολμών" απο τον "χέστη" ειναι η "αναισθησία" του σε ορισμένα θέματα. Μπορεί να κλείσουμε τα μάτια σε δύο άτομα και να τους πουμε να πηδήξουν απο το παράθυρο για ενα χρηματικό ποσό. Κάποιος μπορεί να το κάνει και να σκοτωθεί γιατί είμαστε στον 4ο όροφο και δεν το ξέρει... άλλος μπορεί να μην το κάνει γιατί φοβάται και να ζήσει... άλλος μπορεί να το κάνει και να είμαστε στο ισόγειο και να κερδίσει τα χρήματα...κατ'επεκταση άλλος μπορεί να μην το κανει γιατί φοβαται και να ειμαστε στο ισογειο οπότε να χάσει τα χρήματα...
    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, έξυπνο ή χαζό... υπάρχει μόνο το αν θες να το ανακαλύψεις ή όχι.

    Θα σου πρότεινα μια μικρή περίοδο πειραματισμού με τους ανθρώπους. Μια περίοδο που θα ξέρεις πως ενδεχομένως ομως θα σου κοστίσει (γιαυτό θα πρότεινα να ειναι μικρή και ελεγχόμενη). Βγες λοιπόν έξω και μολις δεις την ευκαιρία για να παρουσιάσεις τον εαυτό σου, κάντο. Κάντο ενεργά όχι με την προυπόθεση του οτι θα κερδίσεις κάτι απο την κίνηση σου αυτή, αλλά για το "για να δουμε τι θα γινει" της υπόθεσης. Σαν πείραμα όπως είπα οχι όμως για να κερδίσεις κάτι... απλά για να δεις την αντίδραση του άλλου. Ίσως αυτό να σου ρίξει το κέντρο βάρους λίγο πιο πέρα απο τα συναισθήματα που σε κάνουν να το παίρνεις βαριά τώρα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    τι ηλικια εχεις φιλε?

  10. #10
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Καταρχήν να βγάλουμε δυό πράγματα απο τη μέσα...
    "βλακας"
    Ποιος δεν ειναι βλάκας? πιστευεις πως όλοι αυτοί που βλέπεις έξω με παρέες, κοπέλες κλπ, είναι έξυπνοι? αν το πάρουμε μαθηματικά, με δεδομένο το οτι η συντρηπτική πλειοψηφία έχει φίλους, παρέες, σχέση κλπ, τότε θα έπρεπε η συντρηπτική πλειοψηφία να ...μην είναι βλάκες? newsflash... είναι... αν καθόσουν να ακούσεις την γνώμη του καθενός, την ιστορία του καθενός, τις απόψεις του καθενός, πιστεψε με θα άκουγες άπειρες βλακείες... Να στο πω και αλλιώς... αν είχες εμπιστοσύνη στην εμφάνιση σου θα σε ένοιαζε το αν σε θεωρούσες "βλάκα"? θα τολμήσω να πω όχι... το κρατάμε αυτό λοιπόν στην άκρη.
    "σπουδαίες γυναίκες"
    Αυτό και αν χρειάζεται ορισμό... ίσως ο ορισμός της όμορφης γυναίκας, της γυναίκας που θα δεις και θα σε κομπλάρει και δεν θα πλησιάσεις καν είναι για σένα συνυφασμένος με το "σπουδαίος"... newsflash και εδώ... τι το σπουδαίο έχει δηλαδή εκτός απο την εμφάνιση της? μάλλον τίποτα καθώς αν έχει κάτι πρέπει πρώτα να το μάθεις και δεν το ξέρεις γιατί σε κομπλάρει και δεν πλησιάζεις. Σε ρωτάω και εδώ πάλι οπότε... αν είχες εμπιστοσύνη στην εμφάνιση σου θα την πλησίαζες? εφόσον η "σπουδαιότητα" που βλέπεις πάνω της είναι μόνο επιφανειακή λόγω της εμφάνισης.

    Όσον αφορά αυτούς που "εχουν γκομενες κανουν διαφορες μαλακιες περνανε καλα" κλπ, θα σε ρωτήσω και πάλι... πιστευεις οτι αυτοί είναι πιο έξυπνοι απο εσένα? σε τι? στα μαθηματικά? :P στην φυσική? :P μάλλον όχι και αυτό που έχεις στο μυαλό είναι το λεγόμενο streetwise... σωστά... γιατί να μην είναι όμως το οτι ειναι πιο σκληρόπετσοι απο εσένα και τρώνε τα μούτρα τους σε κάθε τοίχο, και μια στο τόσο τους κάθεται και μια?

    Πριν κάτι μέρες παρακολούθησα ένα σεμινάριο περί άγχους/φοβιών/διαταραχών...
    Κάποια στιγμή ρώτησα τον ομιλητή το αν το διαταραγμένο/φοβικό άτομο χρήζει πάντοτε θεραπείας και μου απάντησε ναι... Εφόσον οι φοβίες προέρχονται απο την ευαισθησία μας σε ορισμένα θέματα (δικός του ορισμός) τον ρώτησα αν θα μπορούσαμε να βάλουμε αυτά τα δύο "φοβίες/ευαισθησία" στο ένα άκρο και στο άλλο την απαλαγή απο αυτά.... στο δευτερο εκείνο άκρο δεν θα βάζαμε κατ'επεκταση την "αναισθητοποίηση" του ατόμου? το να μην έχεις φοβίες σε κάνει αναίσθητο? Μου απάντησε απλά πως μάλλον ειναι κάπως σκληρό να πούμε κάτι τέτοιο.
    Που θέλω να καταλήξω με αυτό? στο οτι αυτός που διαφοροποιεί τον "τολμών" απο τον "χέστη" ειναι η "αναισθησία" του σε ορισμένα θέματα. Μπορεί να κλείσουμε τα μάτια σε δύο άτομα και να τους πουμε να πηδήξουν απο το παράθυρο για ενα χρηματικό ποσό. Κάποιος μπορεί να το κάνει και να σκοτωθεί γιατί είμαστε στον 4ο όροφο και δεν το ξέρει... άλλος μπορεί να μην το κάνει γιατί φοβάται και να ζήσει... άλλος μπορεί να το κάνει και να είμαστε στο ισόγειο και να κερδίσει τα χρήματα...κατ'επεκταση άλλος μπορεί να μην το κανει γιατί φοβαται και να ειμαστε στο ισογειο οπότε να χάσει τα χρήματα...
    Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος, έξυπνο ή χαζό... υπάρχει μόνο το αν θες να το ανακαλύψεις ή όχι.

    Θα σου πρότεινα μια μικρή περίοδο πειραματισμού με τους ανθρώπους. Μια περίοδο που θα ξέρεις πως ενδεχομένως ομως θα σου κοστίσει (γιαυτό θα πρότεινα να ειναι μικρή και ελεγχόμενη). Βγες λοιπόν έξω και μολις δεις την ευκαιρία για να παρουσιάσεις τον εαυτό σου, κάντο. Κάντο ενεργά όχι με την προυπόθεση του οτι θα κερδίσεις κάτι απο την κίνηση σου αυτή, αλλά για το "για να δουμε τι θα γινει" της υπόθεσης. Σαν πείραμα όπως είπα οχι όμως για να κερδίσεις κάτι... απλά για να δεις την αντίδραση του άλλου. Ίσως αυτό να σου ρίξει το κέντρο βάρους λίγο πιο πέρα απο τα συναισθήματα που σε κάνουν να το παίρνεις βαριά τώρα.
    Οταν λεω βλακας δεν εννωω χαζος στο μυαλο αλλα πως δεν εχω εμπειριες στη ζωη μου και γιαυτο νιωθω υποτιμιτικα.Οταν λες περιοδο πιραματισμου εννοεις να γνωριζω νεο κοσμο απο οτι καταλαβα.Αυτο το θελω και το προπαθω οσο μπορω αλλα μονο στο σχολειο μου αν και δεν εχω δει πολλα αποτελεσματα οπως και αναφερω.Τωρα για αλλου δεν μπορω να σκεφτω κατι αφου δεν βγαινω και καθολου.Αλλα και να το εκανα πως το εννοεις ακριβως αυτο το να παρουσιασω το ευατο μου;Για τα υπολοιπα δεν θα πω κατι αφου δεν θα βγεικαποια ακρει.Παντως ευχαριστω πολυ με εκανες να συνηδιτοποιησω αρκετα πραγματα.Να σε καλα

    Quote Originally Posted by manosthess View Post
    τι ηλικια εχεις φιλε?
    17

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,780
    οταν ημουν και εγω μικρος μιλουσα λιγο. δεν μπορω να ξερω για εσεναν αλλα εγω το εκανα γιατι αισθανομουν πως οτι και να πω θα ηταν βλακεια και δεν θα ενδιεφερε τους αλλους και τετοια
    αυτο συνεχιστηκε ως και αρκετα μεγαλη ηλικια περιπου στα 25 το ξεπερασα....βεβαια τοτε ηταν μαλλον αργα....κανονισε εσυ να κανεις κατι καλυτερο.
    να ξερεις οτι η επικοινωνια με αλλους ανθρωπους μαθαινεται σε ολες τις ηλικιες.
    εισαι σχεδον ενηλικος. δοκιμασε να πας σε κανα ψυχολογο να σου δωσει συμβουλες. απο την αρχη θα πεις οτι ειναι κατι προσωπικο και δεν θες να το μαθουν οι γονεις σου και τετοια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Quote Originally Posted by Black jack View Post
    Οταν λεω βλακας δεν εννωω χαζος στο μυαλο αλλα πως δεν εχω εμπειριες στη ζωη μου και γιαυτο νιωθω υποτιμιτικα.Οταν λες περιοδο πιραματισμου εννοεις να γνωριζω νεο κοσμο απο οτι καταλαβα.Αυτο το θελω και το προπαθω οσο μπορω αλλα μονο στο σχολειο μου αν και δεν εχω δει πολλα αποτελεσματα οπως και αναφερω.Τωρα για αλλου δεν μπορω να σκεφτω κατι αφου δεν βγαινω και καθολου.Αλλα και να το εκανα πως το εννοεις ακριβως αυτο το να παρουσιασω το ευατο μου;Για τα υπολοιπα δεν θα πω κατι αφου δεν θα βγεικαποια ακρει.Παντως ευχαριστω πολυ με εκανες να συνηδιτοποιησω αρκετα πραγματα.Να σε καλα
    Όχι όταν λέω πειραματισμό δεν εννοώ να γνωρίσεις νέο κόσμο...
    Αυτό που θες να κάνεις είναι το να γνωρίσεις νέο κόσμο... το να πειραματιστείς πάνω σε αυτό σημαίνει απλά να προσεγγίσεις κόσμο ΧΩΡΙΣ να περιμένεις (και χωρις να θες κιόλας στο κάτω κάτω) να τον γνωρίσεις. Και αυτό γιατί η "γνωριμία" προυποθέτει αποδοχή και εσύ λες πως φοβάσαι μήπως νιώσεις απόρριψη οπότε αν πλησιάσεις κάποιον και δεν εξελιχτεί καλά τότε θα σου γυρίσει μπουμερανγκ.
    Για παράδειγμα, μπορείς να πλησιάσεις κάποιον με την οποιαδήποτε πρόφαση θες χωρίς να περιμένεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο εκτός απο το να βρεθείς μπροστά του και να πεις μια κουβέντα. Αν υπαρξει δευτερη, τρίτη κλπ καλώς...αν οχι, έκανες το πείραμα σου και δεν υπάρχει λόγος να σου δημιουργήσει αρνητικά συναισθήματα αυτό. Μην περιμένεις οτι θα τον γνωρίσεις... μην περιμένεις να κρατήσει παραπάνω απο 1 κουβέντα όσο ανούσια και αν είναι αυτή...απο ένα απλό καλημέρα, μέχρι το τι ώρα έχει κάποιος, μέχρι το πριν πόση ώρα πέρασε το λεωφορείο, εως και το "γεια, ειμαι ο τάδε... μολις με απέβαλε ο κύριος τάδε γιατί χάζευα στο παράθυρο"... μην περιμένεις τίποτα.

    Λάβε υπόψη επίσης πως προφανώς είσαι αφάνταστα μικρός σε ηλικία (κατ'επεκταση και σε εμπειρία) οπότε ο περίγυρος που βλέπεις και αλλάζεις πεζοδρόμιο είναι κατα πάσα πιθανότητα παιδιά που "το παίζουν", όπως επίσης και οι "γυναίκες" που ανέφερες... ειναι απλά κορίτσια...παιδιά....
    Θα δεις πως μεγαλώνοντας ο κόσμος μεταλλάσεται.. δεν αλλάζει απαραίτητα αλλά σίγουρα μεταλλάσεται και οι δικαιολογίες του "τώρα" δεν μετράνε στο αύριο... όπως επίσης και το αύριο έχει τις δικές του δικαιολογίες που τώρα εσύ δεν έχεις στην διάθεση σου.
    Τουτέστιν... πολύ άγχος για το τίποτα!

  13. #13
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Όχι όταν λέω πειραματισμό δεν εννοώ να γνωρίσεις νέο κόσμο...
    Αυτό που θες να κάνεις είναι το να γνωρίσεις νέο κόσμο... το να πειραματιστείς πάνω σε αυτό σημαίνει απλά να προσεγγίσεις κόσμο ΧΩΡΙΣ να περιμένεις (και χωρις να θες κιόλας στο κάτω κάτω) να τον γνωρίσεις. Και αυτό γιατί η "γνωριμία" προυποθέτει αποδοχή και εσύ λες πως φοβάσαι μήπως νιώσεις απόρριψη οπότε αν πλησιάσεις κάποιον και δεν εξελιχτεί καλά τότε θα σου γυρίσει μπουμερανγκ.
    Για παράδειγμα, μπορείς να πλησιάσεις κάποιον με την οποιαδήποτε πρόφαση θες χωρίς να περιμένεις ΤΙΠΟΤΑ άλλο εκτός απο το να βρεθείς μπροστά του και να πεις μια κουβέντα. Αν υπαρξει δευτερη, τρίτη κλπ καλώς...αν οχι, έκανες το πείραμα σου και δεν υπάρχει λόγος να σου δημιουργήσει αρνητικά συναισθήματα αυτό. Μην περιμένεις οτι θα τον γνωρίσεις... μην περιμένεις να κρατήσει παραπάνω απο 1 κουβέντα όσο ανούσια και αν είναι αυτή...απο ένα απλό καλημέρα, μέχρι το τι ώρα έχει κάποιος, μέχρι το πριν πόση ώρα πέρασε το λεωφορείο, εως και το "γεια, ειμαι ο τάδε... μολις με απέβαλε ο κύριος τάδε γιατί χάζευα στο παράθυρο"... μην περιμένεις τίποτα.

    Λάβε υπόψη επίσης πως προφανώς είσαι αφάνταστα μικρός σε ηλικία (κατ'επεκταση και σε εμπειρία) οπότε ο περίγυρος που βλέπεις και αλλάζεις πεζοδρόμιο είναι κατα πάσα πιθανότητα παιδιά που "το παίζουν", όπως επίσης και οι "γυναίκες" που ανέφερες... ειναι απλά κορίτσια...παιδιά....
    Θα δεις πως μεγαλώνοντας ο κόσμος μεταλλάσεται.. δεν αλλάζει απαραίτητα αλλά σίγουρα μεταλλάσεται και οι δικαιολογίες του "τώρα" δεν μετράνε στο αύριο... όπως επίσης και το αύριο έχει τις δικές του δικαιολογίες που τώρα εσύ δεν έχεις στην διάθεση σου.
    Τουτέστιν... πολύ άγχος για το τίποτα!
    Φιλε σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια καμια φορα το προσπαθω αυτο που μου λες αλλα τωρα θα προσπαθησω πιο πολυ.Εχω μονο κατι τελευταιο αν μπορεις να με βοηθησεις.Δηλαδη θελω να κανω κατι αλλα φοβαμε η ανχωνομαι για το τι θα πουν οι αλλοι.Μην με κρινουν αρνητικα η με κοροιδεψουν.Νιωθω σαν να μην μπορω να ευχαριστηθω τιποτα λογο αυτου του φοβου.Πχ θελω να βγω με μια κοπελα η να ξεκινησω μια νεα δραστηριοτητα η να φορεσω κατι διαφορετικο απο οσα φοραω συνηθως αλλα παντα σκεφτομαι τις αντιδρασεις των αλλων αν θα τους αρεσει η αν θα το κοιροιδεψουν.Ισως να φταιει το δουλεμα που εχω φαει παλια στο γυνασιο κυριιως, απο τους υπολοιπους γιατι δεν ειχα αρκετο θαρρος.Στην δευτερα γυμνασιου ειχα στο σχολειο μου μια κοπελα η οποια ηταν αυτο που ανεφερα πιο πανω σπουδαια.Δηλ ηταν η πιο ομορφη αντικειμενικα μιλαω ηταν μεσα σε ολα κτλ.Μια μερα ενας φιλος μου που ηξερε τις παρεες της μου ειπε πως της αρεσα.Εγω οπως ηταν φυσικο ενιωωσα ομορφα για τους λογυς που αναφερω και γιατι δεν μου ειχε περασει απαρατηρητη αλλα ποτε δεν πιστευα πως θα γινοταν κατι τετοιο.Να μην τα πολυλογο οπως ημουν ντροπαλος δεν καταφερα να κανω και πολλα εκτος απο ενα φιλι μετα απο πολυ πιεση ανχος και ταπεινωση απο τους τοτε φιλους μου τους γνωστους της κοπελας κτλ.Μια πολλη ασχημη κατασταση που δεν θελω ουτε να θυμαμε Δηλαδη απο την μια ηθελα να παω να της μιλησω αλλα ντρεπομουν και οταν το εκανα ανχονομουν και ενιωθα πως τα εκανα σκατα πως οι φιλοι της θα ελεγαν τι βλακας ειναι αυτος και την εκανα ρεζιλι που της αρεσε καποιος σαν και εμενα.Και απο την αλλη αν δεν πηγαινα δεχομουν την πιεση των φιλων μου ενιωθα δειλος κ.α Αυτα ειναι περιπου οσα ενιωθα τοτε δεν μπορω να τα περιγραψω καλυτερα ελπιζω να πηρες μια ιδεα.Αυτα τα συναισθηματα με κκυνηγανε μεχρι και σημερα οχι τοσο εντονα βεβαια αλλα για τα επομενα 2 3 χρονια σκεφτομουν την κατασταση αυτη σχεδον καθε μερα και το συναισθημα της ταπεινωσεις και της ντροπης ηταν πολυ εντονο.Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως ετσι ενιωθα και νιωθω οχι τοσο εντονα βεβαια καθε φορα πουμου αρεσει καποια και σκεφτομαι πως θα ηταν αν ημουν μαζι της.Παλιοτερα ειδικα μια φορα ακομη που ειχα προσσπαθηση να κανω κατι ηταν σαν να ξαναζουσα το ιδιο αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο.Συνεχιζε ομως να ηταν πολυ ασχημο για μενα και ακομη και τωρα φοβαμαι μηπως κανω παλι κατι λαθος και βρεθω σε παρομοια κατασταση.Οταν λοιπον θελω να πλησιασω καποια δεν ειναι μονοτο θαρρος που λυπει αλλα και ολα αυτα τα συναισθηματα που με κρατανε στο να μην κανω τιποτα.Ακομη κι οσοι συναναστρεφομαι να μην ηταν παρον τοτε και να μην ξερουν αυτο το συμβαν παλι νιωθω περιεργα και φερνω στο μυαλο μου αυτην την καταστααση.Επισης για να καταλαβεις καλυτερα αυτο που σου λεω σκεψουν πως παλια και παλι στο γυμνασιο μπορει να μιλαγα με καποια που μου αρεσε αλλα μολις καταλαβαινα πως δεν αρεσε στους αλλους απο την παρεα μου και μπορει να ελεγαν "που πας με αυτην" η "σ΄αρεσει αυτη;!" εγω ξεκοβα αμεσως.Τωρα για τα υπολοιπα θεματα που αναφερω πως δινω υπερβολικη αξια στη γνωμη των αλλλων ισως να φταει που η γονεις μου ηταν αρκετα επικριτικοι και δεν μαφηναν να εκφραστω αν δεν τους αρεσε κατι.Ακομη και τωρα κρυβω πολλα απο οσα κανω γιατι φοβαμε τα σχολια τους.Και γενικα οχι μονο απο αυτους.Συγγνωμη αν σε κουρασα.Θελω να μου πεις εσυ πιστευεις πως αυτοι οι 2 παραγοντες ευθυνονται για την "κατασταση" μου;Ητι αλλο μπορει να φταει και αν μπορεις να μου πεις κανενα τροπο να αντιπετωπισω την ολοι κατασταση.
    Τωρα που συνηδιτοποιησα τα το πως νιωθω πιστευω ειναι πιο ευκολο να σταματησω να νιωθω ετσι.Μπορει να μην εκανες τιποτα εσυ σε σχεση με αυτο το τελευταιο που γραφω αλλα μονο και μονο που ησουν προθυμος να ακουσεις και εγω ειχα καπου να το πω με εκανε να καταλαβω πολλα για μενα οποτε σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.

  14. #14
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    οταν ημουν και εγω μικρος μιλουσα λιγο. δεν μπορω να ξερω για εσεναν αλλα εγω το εκανα γιατι αισθανομουν πως οτι και να πω θα ηταν βλακεια και δεν θα ενδιεφερε τους αλλους και τετοια
    αυτο συνεχιστηκε ως και αρκετα μεγαλη ηλικια περιπου στα 25 το ξεπερασα....βεβαια τοτε ηταν μαλλον αργα....κανονισε εσυ να κανεις κατι καλυτερο.
    να ξερεις οτι η επικοινωνια με αλλους ανθρωπους μαθαινεται σε ολες τις ηλικιες.
    εισαι σχεδον ενηλικος. δοκιμασε να πας σε κανα ψυχολογο να σου δωσει συμβουλες. απο την αρχη θα πεις οτι ειναι κατι προσωπικο και δεν θες να το μαθουν οι γονεις σου και τετοια
    Φιλε αυτο που λες δεν ειναι ακριβως το προβλημα μου αλλα ειναι και αυτο ενα μερος.Εσυ πως το αντιμετωπισες δηλαδη;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Όλο αυτό που περιγράφεις black jack αναφέρεται και πάλι στην αποδοχή.
    Όλοι θέλουν να είναι αρεστοί και φυσικά όλοι τροποποίουν και ωραιοποιούν το τι βγάζουν προς τα έξω για να το πετύχουν αυτό. Το συναίσθημα του να είναι κάποιος αποδεκτός, να ανήκει καπου κλπ δεν θα το αποβάλει ποτέ κανείς.
    Προσωπική μου άποψη είναι πως μέσα στο πέρασμα της ζωής σου, θα χάσεις κάποιους ανθρώπους γιατί τελικά θα δεις πως δεν ταιριάζεις με αυτούς, θα κερδίσεις κάποιους άλλους και έτσι πάει το πράγμα... Το να κάνεις τώρα πράγματα συνειδητά για να είσαι αποδεκτός απο την παρέα σου νομίζω πως θα πρέπει να αναγνωρίσεις πως σε κάνει αποδεκτό στο ΤΩΡΑ και όχι απαραίτητα στο αύριο. Κοινώς, αύριο μπορεί να χάσεις αυτόν που θα σου έλεγε "που πας με αυτήν?" και 'αυτή' να ήταν εκεί για σένα κ.ο.κ.
    Είμαστε όλοι τόσο διαφορετικοί και δεν μπορείς να ταιριάζεις με όλους... γιαυτό κιόλας προσωπικά το βρίσκω πολύ αστείο όταν βλέπω πχ άτομα εδω μέσα να προσποιούνται οτι συμπαθούν άλλους, οτι γελάνε με τα αστεία τους κλπκλπ... γιατί στην πραγματικότητα και αυτό ειναι μια προσπάθεια να είναι αρεστοί και τίποτα παραπάνω.
    Τακτική δεν υπάρχει σε τίποτα... στα δίκα μου μάτια το να λες την γνώμη σου θα σου χαρίσει πολλούς "εχθρούς" και λίγους που πραγματικά θα συμφωνούν μαζί σου ουσιαστικά, ενώ το να πηγαίνεις με τα νερά των άλλων γιατί θες να είσαι αρεστός θα σου χαρίσει πολλούς "φίλους" και κανέναν που συμφωνεί μαζί σου ουσιαστικά. Αυτή είναι η δική μου πρόταση και εσύ θα διαλέξεις που προτιμάς να βάλεις τα εισαγωγικά....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. φοβος αγχος ντροπη
    By nikos2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 01-04-2024, 02:47
  2. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  3. Ντροπή στη διαχείριση
    By Εμμανουέλα1 in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 31
    Last Post: 17-10-2012, 20:43
  4. ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕ ΑΛΗΤΕΣ!!!
    By LOOLOONEES in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 41
    Last Post: 08-04-2011, 20:21
  5. Τύψη και ντροπή
    By RainAndWind in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 09-01-2011, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •