Εξαρτημένη σε μόνιμη βάση απο σχέσεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1

    Εξαρτημένη σε μόνιμη βάση απο σχέσεις

    Καλησπέρα..Είμαι η (ας πούμε)Δανάη..Γράφω πρώτη φορά στο forum και δεν ξέρω αν έκανα την εγγραφή για να λάβω τις απόψεις σας παύλα βοήθεια σας, ή αν είχα απλά ανάγκη να καθίσω και να καταγράψω το πρόβλημα μου μήπως και συνειδητοποιήσω απο μόνη μου τι μου συμβαίνει..
    Είμαι 30 ετών,μοναχοπαίδι και με γονείς σε διάσταση.Ο πατέρας μου είναι ενας σχετικά περίεργος άνθρωπος.Μπορεί τη μια μέρα να ειναι ο καλύτερος μπαμπάς και σύζυγος του κόσμου,και την επομένη να μεταμορφωθεί στον πιό κακό,είρωνα και αναίσθητο άνθρωπο του κόσμου.,πληγώνοντας τόσο τη γυναίκα όσο και την κόρη του,εμένα δηλαδή.Ας πουμε οτι μεταξύ μας σαν οικογένεια έχουμε μια σχέση μίσους-πάθους.Αυτό ειναι ένα γεγονός που το παραθέτω θεωρώντας οτι ίσως έπαιξε ρόλο στη δημιουργία του χαρακτήρα μου σαν άνθρωπο.
    Λοιπόν...Ποιό είναι το θέμα μου..Ολόκληρη η ζωή μου (και η διάθεση) εξαρτάται απο το άν έχω κάποιον άντρα στη ζωή μου.Θέλω μονίμως να ασχολούμαι με κάποιον,καθώς και κάποιος να ασχολείται μαζί μου.Είτε σαν σχέση,είτε σαν εραστής,δε με νοιάζει...Απλά να υπάρχει..Εξαρτημένη απο σχέσεις λοιπόν.Το περίεργο ποιό είναι..Μπορεί να είμαι με κάποιον,να νιώθω ερωτευμένη,αλλά στη συνέχεια να αρχίσω να φέρομαι περίεργα,άσχημα και με μια ψυχρότητα που ο άλλος πιστεύει οτι δεν τον θέλω και στο τέλος με παρατάει..Και όταν με παρατήσει,κλαίω και χτυπιέμαι σαν να έχασα την αγάπη της ζωής μου για κανένα δίμηνο μέχρι που το ξεχνάω και μετά βρίσκω άλλον να ασχολήθω..Και μετά πάλι τα ίδια..Εδώ να πώ οτι συνήθως βαριέμαι να βγαίνω με φίλους.Βγαίνω μαζί τους όταν είμαι καλά στην προσωπική μου ζωή,διαφορετικά εξαφανίζομαι και δικαιολογούμαι λέγοντας οτι έχω πολλή δουλειά..Άρες μάρες κουκουνάρες,ξέρω...
    Επίσης,κερατώνω κάθε μα κάθε σχέση μου.Ακόμα και όταν είμαι καλά σε μια σχέση,ειναι δεδομένο οτι αν μου δοθεί η ευκαιρία,θα κερατώσω.Περιττό να πώ οτι καταστρέφω κάθε καλή μου σχέση και στο τέλος κολλάω με άτομα τα οποία μου δυσκολεύουν τη ζωή..Και όσο περισσότερο μου δυσκολεύουν τη ζωή,τόσο περισσότερο εγώ δένομαι.Παράδειγμα..Είμαι σχεδόν 2 χρόνια τώρα(εδώ θα με κρίνετε περισσότερο,λογικό όμως..)με κάποιον ο οποίος έχει 9 χρόνια σχέση με μια άλλη κοπέλα.Η σχέση τους είναι αρρωστημένη,μίσους-πάθους,τη μια βρίζονται και χτυπιούνται και την άλλη είναι μέσα στα μέλια.Ανέκαθεν με τρέλαινε που δεν την χώριζε ενώ η σχέση τους είναι παρανοϊκή,ωστε να είναι μαζί μου.Του παρέχω αγάπη(?),ηρεμία,και παρ'ολα αυτά εκείνος δε μπορεί να τη χωρίσει...Εγώ στα πατώματα βέβαια..Δεν είμαι κακός άνθρωπος,ούτε καμιά ψωνισμένη γκόμενα που θέλει να κάνει το κομμάτι της,ειλικρινά..Δίνω πολλή αγάπη όταν είμαι με κάποιον,μέχρι που κάποια στιγμή τα καταστρέφω όλα φοβούμενη οτι θα τα καταστρέψει ο άλλος πρώτα..Απο ανασφάλεια;Δε ξέρω..Αυτό προσπαθώ να καταλάβω..
    Θα ήθελα πολύ να μοιραστώ τις απόψεις σας..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Σιγουρα ολο αυτο κρυβει ανασφαλεια αλλα κυριως φθορα της ψυχης σου..Αφου ομως εισαι συνειδητοποιημενη οτι κατι δεν κανεις καλα,γιατι δεν το αλλαζεις?Γιατι επιβεβαιωση σου δινουν μονο οι αντρες στην ζωη σου,ενω υπαρχουν αλλα τοσα πραγματα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Απ τη μια λες οτι βαριεσαι ευκολα στις σχεσεις απ την αλλη οτι κολλας με καποια ατομα που ενδεχομενως να μην ειναι και οι καλυτερες επιλογες, αν και αυτο ποιος θα το ορισει ειναι αβεβαιο. Τι απ ολα ισχυει? Με τον τελευταιο εχεις φαει κολημα γτ ερχεσαι δευτερη. Θα το ξερεις το κομματι πιστευω, καλυτερα ελευθερη παρα να εισαι 2η. Κατα τ αλλα αυτα που λες για το φαδερ ειναι δικαιολογιες, πολυ απλα σ αρεσει το λουκανικο φρανκφουρτης. Οπως λεει και ο μαικιους δεν ειναι κακο, ετσι σ εφτιαξε η φυση και ας αφησουμε τον φρουντ εξω απ τη συζητηση....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    σιγουρα σε επηρεασε η συμπεριφορα του πατερα σου, ετσι εμαθες ετσι κανεις. για ολους ισχυει, ειναι οπως μας μεγαλωσαν. και γι'αυτο υπαρχουν ανθρωποι που νιωθουν μισοι χωρις σχεση, κι αλλοι οχι. μπορει να ειναι και περιοδοι, δηλαδη για λιγο, ειδικα αν μας προβληματιζει κατι. οταν εισαι μονη λοιπον δε νιωθεις καλα γι'αυτο ξεκινας σχεση, οταν δεν εισαι μονη νιωθεις καλα και ετσι καταληγεις να κερατωνεις. ισως να τους βλεπεις σιγουρους και δεδομενους, σαν ενα καστρο που κατεκτησες, αλλα στη πραγματικοτητα κανεις δεν ειναι. πρεπει να εκτιμησεις περισσοτερο αυτον που εχεις καθε φορα. ή ας τους εχεις μονο σαν εραστες και τιποτα παραπανω. θα μπορουσες βεβαια να βρεις καποιον που δε ζηλευει και δεν εχει προβλημα να τον κερατωσεις, αλλα ειναι δυσκολο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,734
    το μεγαλο προβλημα δεν ειναι οτι θελεις παντα με καποιον να ασχολεισαι (ειναι κι αυτο, αλλα οχι το σοβαροτερο), αλλα οτι δεν μπορεις να κανεις μια ευτυχισμενη σχεση.
    σιγουρα θα πρεπει να το κοιταξεις, γιατι το συμπερασμα απο τον τροπο που ζεις στις σχεσεις σου η στις υποψηφιες σχεσεις σου, ειναι οτι απαγορευεις στον εαυτο σου να ειναι ευτυχισμενος.
    οταν κατακτας καποιον, τον απομακρυνεις απο μονη σου γιατι θεωρεις οτι δεν αξιζεις να το ζησεις, οτι εισαι ανεπαρκης και συντομα αυτος θα το καταλαβει και θα σε παρατησει. για τον ιδιο λογο τον κερατωνεις πριν σε κερατωσει.
    για τον ιδιο λογο κυνηγας δεσμευμενους.
    για την διεκδικηση, οχι απο ερωτα. για να τους κερδισεις απο τις γυναικες που ειναι μαζι τους. αφενος απο ανταγωνισμο δηλαδη, αφετερου γιατι ειναι μια ασφαλης επιλογη δυστυχιας. οταν ερχεσαι δευτερη, αποδεδειγμενα θελει καποια αλλη περισσοτερο. ουτε σχεση εχεις, ουτε καλα περνας....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Μακρυά ..πολύ μακρυά πιά
    Posts
    488
    Quote Originally Posted by danai1985 View Post
    Καλησπέρα..Είμαι η (ας πούμε)Δανάη............................. ..........θα τα καταστρέψει ο άλλος πρώτα..Απο ανασφάλεια;Δε ξέρω..Αυτό προσπαθώ να καταλάβω..
    Θα ήθελα πολύ να μοιραστώ τις απόψεις σας..
    Μήπως, στην προσπάθεια σου να ''τιμωρήσεις'' εκείνον που δεν χωρίζει για να είναι μαζί σου πληγώνεις και πληγώνεσαι κι εσύ πάρα πολύ;;
    Εντάξει, πολύ καλό το σεξ όταν το έχεις τόσο εύκολο... οι άλλοι όμως τι σου φταίνε..;; εν τέλει κι εσύ μετά είσαι ...''στα πατώματα''
    Δεν τα γράφω με καθόλου επιθετική διάθεση όλα αυτά... Τα ίδια έκανα κι εγώ...και στο μέλλον μπορεί να τα ξανακάνω.. Τώρα όμως έχω ''φάει'' την απόρριψη και...θες από εγωισμό ή αληθινό πόνο...απέχω λίγο απ την κατάθλιψη... δεν μπορώ, δεν θέλω να ξεχάσω;; δεν ξέρω... Τελικά όμως ''πληρώθηκα'' με το ίδιο νόμισμα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,734
    Quote Originally Posted by IVAN View Post
    Μήπως, στην προσπάθεια σου να ''τιμωρήσεις'' εκείνον που δεν χωρίζει για να είναι μαζί σου πληγώνεις και πληγώνεσαι κι εσύ πάρα πολύ;;
    Εντάξει, πολύ καλό το σεξ όταν το έχεις τόσο εύκολο... οι άλλοι όμως τι σου φταίνε..;; εν τέλει κι εσύ μετά είσαι ...''στα πατώματα''
    Δεν τα γράφω με καθόλου επιθετική διάθεση όλα αυτά... Τα ίδια έκανα κι εγώ...και στο μέλλον μπορεί να τα ξανακάνω.. Τώρα όμως έχω ''φάει'' την απόρριψη και...θες από εγωισμό ή αληθινό πόνο...απέχω λίγο απ την κατάθλιψη... δεν μπορώ, δεν θέλω να ξεχάσω;; δεν ξέρω... Τελικά όμως ''πληρώθηκα'' με το ίδιο νόμισμα...
    καλα τα λες ΙΒΑΝ.
    αυτη ειναι συνηθως η καταληξη σε τετοιες συμπεριφορες, δεν εισαι καμια εξαιρεση..
    what goes around, comes around...
    οταν κανεις αυτα που δεν θελεις να σου κανουν, αργα η γρηγορα θα τα λουστεις.

Similar Threads

  1. υπερενταση,νευρικη υπερδιεγερση σε μονιμη βαση..
    By ζωζα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 02-02-2014, 01:03
  2. Εξαρτημενη διαταραχη προσωπικοτητας
    By viv1 in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 8
    Last Post: 29-11-2013, 20:42
  3. Replies: 29
    Last Post: 05-12-2011, 18:42
  4. ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-05-2011, 20:11
  5. ΝΙΩΘΩ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ!
    By mariadimitra in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 04-11-2010, 12:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •