χρονος και περιστατικα μη ιασιμοτητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    χρονος και περιστατικα μη ιασιμοτητας

    τα περιστατικα μη ανταποκρισης-πιθανοτητες μη ανταποκρισης- στην φαρμακευτικη αγωγη ξεκινανε στο 5 % στο πρωτο επεισόδιο και αυξανοναι δραματικα αν καποιος κανει πολλες κρισεις που καμια φορα προσεγγιζουν το 50% .Εσεις τι συμπερσμα βγαζετε απο αυτο οσον αφορα τα φαρμακα?
    1ο συμπερασμα ειναι αυτου που βεβαιως και ασφαλως διατυμπανιζουν οι γιατροι μην κωβεται τα φαρμακα γιατι η υποτροπη θα κανει την θεραπεια πιο δυσκολη.

  2. #2
    προσωπικα υιοθετω την σταση οτι οι ελεχιστες αποκλισεις επιτρεπτες καθ αυτον τον τροπο και θεραπευτικα νομιμες πχ πινω το φαρμακο αργοτερα λιγες ωρες ή παραλειπω μια δοση στο τοσο ή προτεινω στον γιατρο μια μειωση που υποθετω οτι θα βοηθησει καλυτερα ή σε συζητηση με τον γιατρο αποφασιζω την στιγμη εγω που θα γινει η επομενη ελατωση Δηλαδη εννοω οτι καποια παιχνιδια με τον χρονο ισως σε κανουν πιο λειτουργικο το φαρμακο πιο αποτελεσματικο και αποτρεψουν την πιθανοτητα εμφανισης μη αναστρεψιμης σχιζοφρενειας.
    Επισης απ οτι θυμαμαι τα φαρμακα μου επαιρνα κατα καιρους με εξαιρεση ενα μου δημιουργουσαν προβληματα το μεν πρωτο προβληματα στο συναισθημα το δε δευτερο παθολογικη υπερενταση . Για φαντασου να με υποχρεωναν να τα πινω τοτε πχ να ημουν σε ενα νοσοκομειο . Το καλο ειναι οτι πριν μπω στο νοσοκομειο τοτε ειχα σταθεροποιηθει με τις μικρες μου αποκλισεις και παντα συμφωνα με τα δικα μου μετρα και σταθμα. Αλλα οταν με υποχρεωναν να πιω το φαρμακο στην ταδε ωρα σιγουρα και η δοση επαιζε ρολο τοτε παρουσιασα παθολογικη υπερενταση που σιγουρα δεν θα την ειχα αν αποφασιζα μονος την δοση απο τον καταλογο των επιτρεπτων και παρελειπα καποιες δοσεις.Ή ΑΠΟΦΑΣΙΖΑ ΜΟΝΟς ΜΟΥ ΠΟΤ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ
    Last edited by ευφυέστατος αυτιστικός; 11-04-2014 at 06:36.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    τι φαρμακα περνεις , νομιζω αν τα παιρνεις σε μικρη δοση δεν εχεις προβλημα

  4. #4
    δεν υπαρχει μονοτονια προς την σοβαροτητα των συμπτωματων-δοση.Δε σημαινει οτι οσο πιο σοβαρα ειναι τα συμπτωματα θα λειτουργησει καλυτερα μεγαλυτερη δοση. Πως λειτουρει το φαρμακο...

    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    τι φαρμακα περνεις , νομιζω αν τα παιρνεις σε μικρη δοση δεν εχεις προβλημα

  5. #5
    πρεπει να βαλουμε μια προσωλικη πινελια βρε παιδια στο πως (και ποτε ) τα παιρνουμε

  6. #6
    Quote Originally Posted by ευφυέστατος αυτιστικός View Post
    πρεπει να βαλουμε μια προσωλικη πινελια βρε παιδια στο πως (και ποτε ) τα παιρνουμε
    ιντερνετικιε μου φιλε σε συμβουλευω να μην παιζεις πολυ με τα φαρμακα και ειδικα δε με τον χρονο που θα τα παιρνεις λογω της φυσης αυτων των φαρμακων κ λογω του οτι ο υποτροπιασμος ειναι υπουλο πραμα...αφετερου δε αν και ειναι καπως κατανοητο πχ αν παιρνεις τα μισα απο οσο λεει ο γιατρος χωρις να πειραζεις εκτος ετσι την ποσοτητα την ποιοτητα(αναλογιες) και αν δεν ειναι ενεσιμο να ξερεις οτι τλκ το τελειο δεν υπαρχει με αυτα τα φαρμακα ειτε ετσι ειτε αλλιως...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    ιντερνετικιε μου φιλε σε συμβουλευω να μην παιζεις πολυ με τα φαρμακα και ειδικα δε με τον χρονο που θα τα παιρνεις λογω της φυσης αυτων των φαρμακων κ λογω του οτι ο υποτροπιασμος ειναι υπουλο πραμα...αφετερου δε αν και ειναι καπως κατανοητο πχ αν παιρνεις τα μισα απο οσο λεει ο γιατρος χωρις να πειραζεις εκτος ετσι την ποσοτητα την ποιοτητα(αναλογιες) και αν δεν ειναι ενεσιμο να ξερεις οτι τλκ το τελειο δεν υπαρχει με αυτα τα φαρμακα ειτε ετσι ειτε αλλιως...
    Θα συμφωνησω με τον Δημητρη . Οταν ο κινδυνος υποτροπης ειναι υψηλος καλυτερα να μην παιζουμε με τα φαρμακα.

Similar Threads

  1. Χρόνος Διάγνωσης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 17-12-2013, 21:24
  2. Ο χρόνος
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-2013, 23:55
  3. 19 χρονος και συμπεριφορα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 15-04-2009, 02:42
  4. χρονος με τα παιδια
    By manous73 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2008, 15:18
  5. χρονος θεραπειας
    By zinovia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 08-08-2008, 14:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •