Βιολογικό Ρολόι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 123
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    71
    Ας μου επιτραπεί μία παρένθεση: Λόγω επαγγέλματος, έχω δει και βλέπω εξαιρετικά δυσάρεστες καταστάσεις, ανθρώπους που ξεκίνησαν με τρελό πάθος ο ένας για τον άλλο και κατέληξαν με ομοίως τρελό αλλά μένος ο ένας για τον άλλο. Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να αφορίζουμε και να κάνουμε γενικεύσεις, ότι ο γάμος είναι μόνο κακό πράγμα, σύμβαση, δέσμευση και τα σχετικά. Το να μένεις σε μία σχέση και να απολαμβάνεις μόνο τα ευχάριστα αυτής π.χ. βγαίνουμε για ποτάκι, κάνουμε χαβαλέ εκτός του ότι μπορεί να φέρει φθορά ούτως ή άλλως, από την άλλη μπορεί να αποτελεί μετά από κάποιο σημείο και μία συνειδητή προσπάθεια να αποφύγει κανείς τις υποχρεώσεις που συνεπάγεται μία σχέση. Δεν είσαι μαζί με κάποιον μόνο για τα καλά, είσαι και για τα μη καλά. Είσαι με κάποιον και επειδή θέλεις όταν είναι άρρωστος να του φέρεις και ένα ποτήρι νερό μέσα στη νύχτα, επειδή θέλεις ανά πάσα στιγμή σε χρειάζεται κοντά του να είσαι εκεί γι αυτόν, είσαι επειδή θέλεις και να του π ρ ο σ φ ε ρ ε ι ς. Γι αυτούς τους λόγους, συμβιώνεις, παντρεύεσαι, συνυπάρχεις. Προσωπικά δε βρίσκω διαφορά ανάμεσα στο γάμο και στη συμβίωση, το μόνο που σκέφτομαι είναι αν ποτέ κάνω παιδί πιθανόν να μην του αρέσει οι γονείς του να μην είναι παντρεμένοι. Αυτό για πολλούς είναι μία λεπτομέρεια, για μένα είναι σημαντικό.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Sofia
    έχεις παντρευτει :).....?



    φτου κακα, μακρια απο εμενα και οπου θελει ας μπει....



    Ναι,φανταζομαι με παπα κ με κουμπαρο!!!!!Μη σου πω ειμαι σίγουρη:)



    να μην φανταζεσαι καθολου!!!
    ποτε δεν αφησα να εννοηθει οτι ειμαι ανωριμος, απορω πως καταλαβες κατι αλλο.
    Να μην εισαι σιγουρη σε τιποτα οσον αφορα εμενα.




    Προσωπικα αν δεν νιωθω ελευθερη,δεν αντεχω τη σχέση.Αλλωστε οποιος νοιαζεται, δεν περιορίζει αλλα σε αφήνει να πετας...



    γενικα ισχυει το σχημα που λες.... αλλα ισχυει 100% στην θεωρια, στην πραξη αυτα κανουν φτερα.
    Καλο ειναι να βαδιζουμε στην πραγματικοτητα και οχι σε θεωρητικα σχηματα.
    Κοιτα διπλα σου, στην γειτονια σου, εκει που κινεισαι...
    Θα διαπιστωσεις (οσο μπορεις βεβαια, γιατι τα ζευγαρια κρατανε μεσα τους τα εν οικο) ελαχιστη ελευθερια και αρκετους περιορισμους. Ολοι τους θα λενε στο ετερο ημισι οτι το αγαπανε και τα γνωστα....
    Βεβαια υπαρχουν και οι αποψεις οτι οι δεσμευσεις ειναι σωστο να υπαρχουν μιας και ετσι ειναι τα ζευγαρια και μαλιστα εκατερωθεν. Ετσι ακριβως \"δενει\" ο ενας τον αλλον.
    Ο προβληματισμος μου εμενα ομως ειναι οτι σταματαμε να ειμαστε ανθρωποι και αρχιζουμε και ζουμε με χιλιους δυο περιορισμους.
    Λες και δεν μας φτανουν οσους εχουμε ηδη στη ζωη μας πρεπει να βαλουμε και αλλους νταλκαδες και μαλιστα εθελοντικα.
    Η αναγλη του ανθρωπου να μην ειναι μονος του, δυστυχως τον βαζει σε βαζει σε απιστευτες περιπετειες για τις οποιες θα δεχτει και θα υποκυψει να κανει οτι μπορεις να φανταστεις....

    Εγω καταφερα μεχρι στιγμης, να μην εχω υποκυψει αλλα και να νιωθω ευτυχισμενος.
    Θεωρω λοιπον οτι ειμαι καλα με τον εαυτο μου, γιατι μπορει να εχω ταλαιπωρηθει αλλα τις μαχες της ζωης που εδωσα μεχρι στιγμης ειμαι νικητης - αυτο σημαινει για μενα παρα πολλα.





  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Lygeri, φοβάσαι αν ο τρόπος που βλέπεις τα πράγματα είναι λανθασμένος. Ότι θα περάσουν τα χρόνια και κάποια στιγμή θα θέλεις να κάνεις οικογένεια και δε θα μπορείς. Ποιος είπε ότι το να αλλάξουμε γνώμη, ιδέες καταστεί τις προηγούμενες λανθασμένες; Έτσι νιώθεις αυτή τη στιγμή, έτσι είσαι ευτυχισμένη, έτσι ζεις. Κανένας δε μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι στο μέλλον δε θα νιώσεις την ανάγκη να κάνεις οικογένεια. Δεν είναι θέμα λάθους ή σωστού. Οι απόψεις μας επηρεάζονται από τις εμπειρίες μας, το μονοπάτι το σκέψεων που έχουμε διανύσει, τον περίγυρό μας.
    Π.χ. σκέψου σε 10 χρόνια όλοι οι γνωστοί σου να έχουν παιδιά, να έχουν οικογένεια κι εσύ παρόλο που θα ήθελες να είσαι αδέσμευτη, να διασκεδάζεις με τους φίλους σου, να μπορείς ανά πάσα ώρα να πας ένα καφέ με την κολλητή σου, να μη μπορείς γιατί δε θα μπορούν οι άλλοι. Οπότε η ζωή σου δε θα σου φαίνεται πια τόσο ευχάριστη για να θέλεις να τη διατηρήσεις όπως είναι. Φυσικό τότε δε θα είναι να αρχίσεις να σκέφτεσαι διαφορετικά, αφού θα έχουν αλλάξει οι καταστάσεις; Δε λέω ότι σίγουρα θα σκεφτείς διαφορετικά. Μπορεί να υπάρχουν και άλλες σκέψεις και εμπειρίες που να σε κρατήσουν στο ίδιο μοτίβο, υπάρχει όμως η πιθανότητα.
    Το ξέρω ότι το να βλέπεις άσχημα παραδείγματα δε σε προδιαθέτει θετικά προς το γάμο αλλά συνήθως οι άνθρωποι παντρεύονται με την ελπίδα ότι αυτοί δε θα είναι έτσι. Γιατί αν ζούσαμε σύμφωνα με τις στατιστικές τότε δε θα κάναμε κανένα βήμα στη ζωή μας.
    Παρεμπιπτόντως κι εγώ ήμουν αρνητικά προδιαθετημένη έναντι του γάμου εξαιτίας των εμπειριών των γονιών μου αλλά τα τελευταία χρόνια βλέπω νέα ζευγάρια που παντρεύονται και είναι μια χαρά, οπότε αυτό έχει επηρεάσει κατά ένα ποσοστό την ιδέα που έχω για το γάμο.
    Σκεφτόμουν κι εγώ με τον ίδιο τρόπο με σένα και μάλιστα τσαντιζόμουνα να μου εύχονται \"στα δικά μου\". Βέβαια και τώρα που είμαι 30 χρονών δε θέλω να παντρευτώ ακόμα, σκέφτομαι ότι έχω καιρό μπροστά μου και ούτε έχω βάλει στόχο να παντρευτώ, ότι και να γίνει με ενδιαφέρει να είμαι ευτυχισμένη.
    Υπάρχει μια σκέψη που με έκανε να αλλάξω την τόσο αρνητική γνώμη μου για το γάμο. Συνειδητοποίησα ότι αυτό που θεωρώ οικογένειά μου δε θα υπάρχει για πάντα. Οι γονείς μου θα γεράσουν και θα πεθάνουν, τα αδέλφια μου θα φύγουν και θα κάνουν δικές τους οικογένειες. Οπότε με το γάμο αυτό κάνεις, δημιουργείς μια καινούρια οικογένεια σε αντικατάσταση της παλιάς και επιδιώκεις να νιώθεις μέσα σε αυτή την ασφάλεια, την αγάπη που είχες.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    11
    Aphelia, συμφωνώ με όλα όσα λες.
    Θέλω να διευκρινίσω ότι η τελευταία μου φράση στο πρώτο μου μήνυμα (\"υπάρχει τελικά βιολογικό ρολόι κι, αν ναι, πότε χτυπάει αυτό?\"), φαίνεται εξαρχής να αναιρεί όλα τα παραπάνω που διατυπώνω στη σκέψη μου. Ωστόσο, είναι μια ερώτηση που θα βοήθαγε πολύ όλες τις κοπέλες να την απαντήσουν και θα τις έβγαζε από αδιέξοδα. Εννοώ πως, όταν τις επιλογές ενός ανθρώπου τις υπαγορεύουν βιολογικά ένστικτα όπως αυτό της γενετήσιας αναπαραγωγής, τότε δεν χρειάζεται να το πολυσκέφτεται κανείς. Ενεργεί όπως τον προστάζει η φύση του, χωρίς να παγιδεύεται σε σκέψεις και συζητήσεις που ξεκινούν από στερεότυπα του περίγυρου. Και για τα φυσικά ένστικτα δεν υπάρχει θέμα συζήτησης, είναι κάτι που απλά συμβαίνει και προκύπτει χωρίς να χρειάζεται να το αναλύσουμε και πολύ, όπως η ανάγκη να κοιμόμαστε ή να πηγαίνουμε στην τουαλέτα.
    Εν πάση περιπτώσει, αυτό που αποφάσισα για τον εαυτό μου, θα το γράψω εδώ μήπως και βοηθήσει και άλλους που προβληματίζονται για αυτό το θέμα:
    στη νεοελληνική κοινωνία υπάρχει μία κουλτούρα που θέλει τους νέους μέχρι την ηλικία των 30 ετών να έχουν σπουδάσει, να έχουν βρει καλή δουλειά, να έχουν παντρευτεί, να κάνουν 2 παιδιά, να έχουν δικό τους σπίτι και 2 αυτοκίνητα. Η λογική αυτή λειτουργεί πολύ πιεστικά και οδηγεί πολλούς νέους, άντρες και γυναίκες, σε πανικό και βεβιασμένες επιλογές όσον αφορά τον γάμο. Ωστόσο, όπως μπορεί εύκολα να καταλάβει κανείς με μια ματιά στο περιβάλλον του, διαπιστώνει ότι μέχρι τα 30, πολλοί νέοι ακόμη σπουδάζουν, πολλοί άντρες δεν έχουν πάει φαντάροι, οι περισσότεροι απασχολούνται σε δουλειές κακοπληρωμένες ή ανασφάλιστες κτλ. Συνεπώς, λίγοι είναι (τουλάχιστον στη δική μου καθημερινότητα και των γνωστών και φίλων μου) αυτοί που μέχρι την ηλικία των 30 ετών έχουν τελειώσει με σπυδές, έχουν βρει καλή δουλειά, έχουν παντρευτεί, έδουν κάνει 2 παιδιά, έχουν δικό τους σπίτι και 2 αυτοκίνητα. Οι περισσότεροι ακόμη σπουδάζουν ή ψάχνουν για δουλειά. Το deadline της ηλικίας των 30 γίνεται ακόμη πιο βασανιστικό για τις γυναίκες, διότι οι γιατροί λένε ότι είναι καλό μία γυναίκα να γίνεται μητέρα μέχρι τα 30. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...
    Ενώ η κοινωνία υπαγορεύει τα παραπάνω, η ίδια η κοινωνία είναι που δεν δημιουργεί τις προϋποθέσεις ώστε αυτά να μπορούν να πραγματοποιηθούν. Πρόκειται για τραγική αντίφαση, που αν κάτσεις και το καλοσκεφτείς, τρελαίνεσαι...
    Εγώ, λοιπόν, αποφάσισα ότι τα deadlines τα βάζω εγώ στον εαυτό μου και κανείς άλλος, ούτε οι γονείς, ούτε οι φίλοι, ούτε οι συνάδλεφοι, ούτε η κοινωνία. Σε αυτό το θέμα πρέπει να τους έχω γραμμένους, αν δεν θέλω να μου στρίψει. Αισθάνομαι εντάξει με τον εαυτό μου, γιατί βλέπω ότι πολύς κόσμος σκέφεται όπως εγώ. Οι λογικές της κοινωνίας αποδεικνύονται ξεπερασμένες για τους τωρινούς νέους, έτσι κι εμείς, θέλουμε-δεν θέλουμε, θα τις αλλάξουμε, διότι είναι θέμα επιβίωσης.

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    λυγερη,
    τα ρολογια και δη τα βιολογικα ειναι παραμυθια της χαλιμας....
    αντιθετα τα κοινωνικα ρολογια της καταπιεσης ειναι παρα πολυ υπαρκτα και αν δεν τα ρυθμισεις ετσι οπως πρεπει,
    θες η οχι θα σου κτυπανε οπως θελουν αυτα.

    :)

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Eγώ πάλι πιστεύω οτι βιολογικο ρολοι δεν υπαρχει. Ούτε χτυπάει στον οργανισμό κανένα καμπανάκι που λέει κάντε παιδί . Αυτή είναι μια γυναικεία εφεύρεση για να τσιμπάνε οι άντρες και να τις παντρεύονται. Κορίτσια σοβαρευτείτε και ομολογήστε οτι η οικογένεια δεν είναι το παν στη ζωή γιατι το ξέρετε πρώτες. Κι αυτά τα λέω έχοντας περάσει όλο αυτό το ψεύτικο σχήμα της δήθεν οικογένειας. Είναι πολύ μεγάλες οι θυσίες που γίνονται στο όνομά της. Η συμβουλή μου ως παθούσα είναι μακριά απο γάμους δεσμεύσεις και συμφωνητικά, χαρειτε τη ζωή σας οσο μπορείτε, μάθετε οτι το να αλλάζετε συντρόφους είναι υγιές, όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά και κυρίως μάθετε να αγαπάτε τον εαυτό σας. Η φράση του Νίτσε \'\' παίρνε μόνο παίρνε\" είναι το καλύτερο αγχολυτικό. Οσο για την κοινωνία ας την γράψουμε στα παλια μας τα παπούτσια κι ας κάνουμε την αρχή για να γίνει καλύτερη, προοδευτικότερη μια και εμεις την αποτελούμε. Αν θα έπρεπε να δώσω ένα ορισμό στο τι σημαίνει βιολογικό ρολόι , δεν θα ήταν άλλο απο την ανάγκη του ερωτικού ενστίχτου που καθορίζει το α και το ω της ανθρώπινης ύπαρξης. Πίσω λοιπόν στην φυσικότητα που την έχουμε τόσο καταπιέσει. Κάντε έρωτα σαν τα παιδιά που παίζουν τα παιχνίδια τους και βάλτε τα ομαδικά παιχνίδια σε πρώτη μοίρα. Το να αφήνεσαι σ ενα ομαδικό ερωτικό παιχνίδι έχει ακριβώς την ίδια αίσθηση με τη χαρά του να είσαι παιδι και να παίζεις σε αλάνα με τα φιλαράκια σου. Ιδια προσμονή παιχνιδιού, ίδια ένταση, ίδια χαρά και ικανοποίηση, και το κυριώτερο δεν υπάρχουν χαμένοι αλλά μόνο κερδισμένοι. Χαρείτε το βιολογικό σας ρολόι με το να γίνετε ένα με τη φύση. Ισως η θεραπεία απο όλες τις αρρώστιες να είναι αυτή η ένωση...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by liberchild
    Η συμβουλή μου ως παθούσα είναι μακριά απο γάμους δεσμεύσεις και συμφωνητικά, χαρειτε τη ζωή σας οσο μπορείτε, μάθετε οτι το να αλλάζετε συντρόφους είναι υγιές, όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά και κυρίως μάθετε να αγαπάτε τον εαυτό σας.
    H συμβουλή ώς παθούσα ναι.ομως δεν βιώνουν ολοι με τον ιδιο τροπο το ίδιο πραγμα.

    Επίσης αλλο το να αλλαζεις συντρόφους κι αλλο οσο πιο πολλοι, τόσο πιο καλα... Το οσο περισσοτεροι τόσο το καλύτερο μου κανει τόσο αρρωστημενο οσο και το να μενεις με τον ιδιο σύντροφο οταν ξερεις πως ολα τελειωσαν. Η αλλη όψη δλδ του ίδιου νομίσματος.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    160
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by liberchild
    Η συμβουλή μου ως παθούσα είναι μακριά απο γάμους δεσμεύσεις και συμφωνητικά, χαρειτε τη ζωή σας οσο μπορείτε, μάθετε οτι το να αλλάζετε συντρόφους είναι υγιές, όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά και κυρίως μάθετε να αγαπάτε τον εαυτό σας.
    H συμβουλή ώς παθούσα ναι.ομως δεν βιώνουν ολοι με τον ιδιο τροπο το ίδιο πραγμα.

    Επίσης αλλο το να αλλαζεις συντρόφους κι αλλο οσο πιο πολλοι, τόσο πιο καλα... Το οσο περισσοτεροι τόσο το καλύτερο μου κανει τόσο αρρωστημενο οσο και το να μενεις με τον ιδιο σύντροφο οταν ξερεις πως ολα τελειωσαν. Η αλλη όψη δλδ του ίδιου νομίσματος.
    Εύστοχη παρατήρηση. Ωστόσο καθένας μπορεί να κρίνει μόνο για τον εαυτό του σ\' αυτά τα πράγματα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by liberchild
    Η συμβουλή μου ως παθούσα είναι μακριά απο γάμους δεσμεύσεις και συμφωνητικά, χαρειτε τη ζωή σας οσο μπορείτε, μάθετε οτι το να αλλάζετε συντρόφους είναι υγιές, όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά και κυρίως μάθετε να αγαπάτε τον εαυτό σας.
    H συμβουλή ώς παθούσα ναι.ομως δεν βιώνουν ολοι με τον ιδιο τροπο το ίδιο πραγμα.

    Επίσης αλλο το να αλλαζεις συντρόφους κι αλλο οσο πιο πολλοι, τόσο πιο καλα... Το οσο περισσοτεροι τόσο το καλύτερο μου κανει τόσο αρρωστημενο οσο και το να μενεις με τον ιδιο σύντροφο οταν ξερεις πως ολα τελειωσαν. Η αλλη όψη δλδ του ίδιου νομίσματος.
    Μόνο που η άποψή μου είναι στηριγμένη στην εμπειρία ενώ εσύ μιλάς θεωρητικά λέγοντας τη λέξη \'\'μου κάνει\".

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    μου κανει, το νιωθω έτσι....και αυτο δεν ειναι θεωρία,είναι το τί αισθανομαι.

    Μήπως πρεπει να δοκιμάσω κάτι για να έχω εμπειρία? να έχω άποψη? υπάρχουν πράγματα που μονο που τα βλέπω/σκεφτώ δεν θέλω να τα κάνω...μου προκαλουν αηδία ή αποστροφή ή απλα δεν μου ταιριάζουν- σ αυτο που ειμαι.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Υπάρχουν όμως και άνθρωποι που δεν έχουν την \"πολυτέλεια\" να αλλάζουν συντρόφους κάθε λίγο και λιγάκι. Πόσο μάλον όταν έχουν περάσει τα πάνδεινα...

    Βασικό νομίζω είναι πως ότι και να κάνει κάποιος στο θέμα σεξ να το κάνει χωρίς να περιορίσει τον εαυτό του. Γουστάρω να είμαι με την ίδια κοπέλα γιατι με αγαπάει και την αγαπάω, θα συνεχίζω να είμαι για αυτό το λόγο και όχι επειδή όλοι κοιτάνε μόνο το πουλί τους και δεν ευχαριστιούνται ποτέ με όσες και να πάνε. Ο Τσαμπερλειν πχ το έκανε με πάρα πολλές και ποτέ δεν μπόρεσε να στερειώσει σε μία. Έμεινε για πάντα στο καράβι χωρίς να φτάσει στο νησί.

    Επειδή το μέλον δεν είναι προκαθορισμένο αλλα το φτιάχνουμε ο καθένας απο ένα λιθαράκι σκεφτείτε πως θα ήταν να διαβάζουμε κάνοντας ταυτόχρονα και σωματική άσκηση.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Για να μην παρεξηγιόμαστε δεν το παίζω άγιος. απλά έχω φάει τις ήττες μου και έχω κατασταλλάξει στο τι θέλω τουλάχιστον στην παρόν φάση της ζωης μου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by krino
    λυγερη,
    τα ρολογια και δη τα βιολογικα ειναι παραμυθια της χαλιμας....
    αυτο ποιος το λέει? η γυναικεια σου φύση?

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Sofia


    Επίσης αλλο το να αλλαζεις συντρόφους κι αλλο οσο πιο πολλοι, τόσο πιο καλα... Το οσο περισσοτεροι τόσο το καλύτερο μου κανει τόσο αρρωστημενο οσο και το να μενεις με τον ιδιο σύντροφο οταν ξερεις πως ολα τελειωσαν. Η αλλη όψη δλδ του ίδιου νομίσματος.

    ομως δεν βιώνουν ολοι με τον ιδιο τροπο το ίδιο πραγμα.





    βρηκα καλη την απαντηση σου, και σκεφτηκα να την χρησιμοποιησω για αυτα που γραφεις.....

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Sofia
    μου κανει, το νιωθω έτσι....και αυτο δεν ειναι θεωρία,είναι το τί αισθανομαι.

    Μήπως πρεπει να δοκιμάσω κάτι για να έχω εμπειρία? να έχω άποψη? υπάρχουν πράγματα που μονο που τα βλέπω/σκεφτώ δεν θέλω να τα κάνω...μου προκαλουν αηδία ή αποστροφή ή απλα δεν μου ταιριάζουν- σ αυτο που ειμαι.


    τελικα μου αρεσει να σε αντιγραφω.....



    ομως δεν βιώνουν ολοι με τον ιδιο τροπο το ίδιο πραγμα.

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •