Ομοιοπαθητικα φαρμακα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Λυπάμαι Μαρία,για τη αδερφή σου...μου φαίνεται πολύ άσχημο κάτι τέτοιο...
    είναι πολύ τιμητικό εκ μέρους του άντρα σου που σου στέκεται κατά αυτό τον τρόπο.

    Ισως αυτή η έντονη μελαγχολία που έχεις να μην είναι μόνο από την ασθένεια που έχεις,αλλά και από όλα αυτά που σου έχουν συμβεί στη ζωή;
    Γιατί τόση μεγάλη κληρονομικότητα όμως;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Λυπάμαι Μαρία,για τη αδερφή σου...μου φαίνεται πολύ άσχημο κάτι τέτοιο...
    είναι πολύ τιμητικό εκ μέρους του άντρα σου που σου στέκεται κατά αυτό τον τρόπο.

    Ισως αυτή η έντονη μελαγχολία που έχεις να μην είναι μόνο από την ασθένεια που έχεις,αλλά και από όλα αυτά που σου έχουν συμβεί στη ζωή;
    Γιατί τόση μεγάλη κληρονομικότητα όμως;
    ναι ειμαι τυχερη στο θεμα με τον αντρα μου!
    οταν γνωρισα πολυ μικρη,ημουν 16 χρονων και 17 παντρευτηκα.
    ηδη ειχε πεθανει η αδερφη μου ενα χρονο.
    μου εχουν συμβει πολυ ασχημα γεγονοτα στην ζωη μου!
    στα 21 απο λαθος γιατρων μου εγινε ολικη αφαιρεση και δεν μπορεσα να κανω δικα μου παιδια.
    και αλλα πολλα....!
    οταν γεννιεται ο ανθρωπος οι μοιρες των μοιρες τον μοιραινουν λενε!
    εμενα μαλλον με μουτζωσαν!
    τεσπα!
    δεν ειχαμε καμια κληλονομηκοτητα απο καμια πλευρα,ουτε απο την μητερα μου,ουτε απο τον πατερα μου!
    κανενας και απο τα δυο σογια δεν ειχε αυτη την ασθενεια!
    ειμασταν εμεις οι τυχερες!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Επειδή διαβάζω διάφορα για την προέλευση των ασθενειών και πώς μας δημιουργούνται και πώς θεραπεύονται.....
    θεωρώ πώς κάτι τραυματικό είχε συμβεί στην οικογένειά σου,ή μήπως όχι;
    Με τον Θεό,τί σχέση έχεις εσύ; οι γονείς σου; Είστε θρήσκοι;

    Αφού μου είπες ότι έχεις ένα παιδί,μεγάλο πλέον....έχεις υιοθετήσει κάποιο;
    Last edited by Diana1982; 27-04-2014 at 00:13.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Γεια σου Diana, πραγματικά δουλεύει η ομοιοπαθιτική σε σένα? Υπάρχουν ουσίες που βοηθούν στο να ηρεμεί το νευρικό σύστημα ας πούμε?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Επειδή διαβάζω διάφορα για την προέλευση των ασθενειών και πώς μας δημιουργούνται και πώς θεραπεύονται.....
    θεωρώ πώς κάτι τραυματικό είχε συμβεί στην οικογένειά σου,ή μήπως όχι;
    Με τον Θεό,τί σχέση έχεις εσύ; οι γονείς σου; Είστε θρήσκοι;

    Αφού μου είπες ότι έχεις ένα παιδί,μεγάλο πλέον....έχεις υιοθετήσει κάποιο;
    1)δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου την πρωτη,τι εννοεις;
    2)ουτε αυτην την ερωτηση μπορω να την καταλαβω, αλλα επειδη δεν θελω να ανοιξω μεγαλη συζητηση ναι η οικογενεια μου ειναι θρησκοι!
    και ευτυχως για την μητερα μου αυτο την κραταει στην ζωη γιατι διαφορετικα θα επρεπε να ειχε σαλταρει η΄να ειχε τελειωσει την ζωη της!

    ναι υιοθετησαμε ενα κοριτσακι που τωρα ειναι 24 ετων!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    Υπαρχουν πολλες εναλακτικες θεραπειες γενικως.
    παλια πριν μου εμφανιστει η διπολικη που ειχα μονο καταθλιψη ειχα παει σε ομοιοπαθητικο.
    μου εδωσε καποια χαπια και την επομενη που πηγα με ρωτησε πως παω.
    εγω νομιζα οτι επρεπε να κοψω τα φαρμακα που επερνα,δηλαδη τα αντικαταθλιπτικα!
    εκεινη μονο που δεν τραβαγε τα μαλλια της!
    μου λεει,εγω δεν σου ειπα να κοψεις την αγωγη σου;;;;
    αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα απο την αποτομη διακοπη των αντικαταθλιπτικων και ετσι μου ειπε να συνεχεισω ως εχει με τα ομοιοπαθητικα.
    βεβαια μετα απο καιρο σταματησα τα ομοιοπαθητικα ,μετα εμφανιστηκε η διπολικη.
    τωρα τελευταια κανω την μεθοδο θητα που εχει να κανει με τα κυματα του εγκεφαλου.
    εκει που την κανω μου ειπαν οτι μπορω να φτασω να μην παιρνω καθολου φαρμακα.
    γενικως ψαχνομαι και ειμαι ανοιχτη σε ολα!
    μακαρι πραγματικα να μπορεσω καποια στιγμη να μην παιρνω καθολου φαρμακα!
    κανεις πολυ καλα που χρησιμοποιεις ενναλακτικες μεθοδους . για τα ψυχ προβληματα κ οχι μονο ειναι ποιο αποτελεσματικες απ τα φαρμακα αν κ οχι 100%
    κ γω θελω να δοκιμασω καποιες αλλα δεν εχω χρηματα . ποια ειναι η μεθοδος θητα ? με νευροαναδραση γινεται ?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by wstyron View Post
    κανεις πολυ καλα που χρησιμοποιεις ενναλακτικες μεθοδους . για τα ψυχ προβληματα κ οχι μονο ειναι ποιο αποτελεσματικες απ τα φαρμακα αν κ οχι 100%
    κ γω θελω να δοκιμασω καποιες αλλα δεν εχω χρηματα . ποια ειναι η μεθοδος θητα ? με νευροαναδραση γινεται ?
    οχι δεν ειναι νευροαναδραση μπες εδω να δεις http://thetahealinggreece.com/%CE%BC...theta-healing/

  8. #23
    παντως στο διαλογισμο υπαρχουν τρια επιπεδα το Α το Β κ το θ.το Α ειναι αυτο που κοιμομαστε αν θυμαμαι καλα,το β οταν ειμαστε ξυπνιοι και το θ αναμεσα στον υπνο και ξυπνιο.στο επιπεδο θ οταν κανει κανεις πολυ διαλογισμο ερχεται σχετικα ευκολα κ εκει εχει καλυτερες ιδιοτητες το μυαλο και λειτουργει καλυτερα οπως πχ στο παραδειγμα της μνημης...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    1)δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου την πρωτη,τι εννοεις;
    2)ουτε αυτην την ερωτηση μπορω να την καταλαβω, αλλα επειδη δεν θελω να ανοιξω μεγαλη συζητηση ναι η οικογενεια μου ειναι θρησκοι!
    και ευτυχως για την μητερα μου αυτο την κραταει στην ζωη γιατι διαφορετικα θα επρεπε να ειχε σαλταρει η΄να ειχε τελειωσει την ζωη της!

    ναι υιοθετησαμε ενα κοριτσακι που τωρα ειναι 24 ετων!
    Εννοώ ότι τα προβλήματα υγείας,προέρχονται από άσχημα βιώματα που εγκλωβίζονται μέσα μας και εκδηλώνονται με την ασθένεια...
    μου φαίνεται περίεργο 3 αδελφές να έχετε το ίδιο πρόβλημα και χωρίς μάλιστα να έχετε βαριά κληρονομικότητα.

    Ισως να επηρεαστήκατε από το τραγικό συμβάν με την αδερφή σας.
    Τελοσπάντων,απλά απάντησα στο ερώτημά σου,σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση ούτε και χρειάζεται να μου απαντήσεις.:)

    Απλά λέγεται ότι οι άνθρωποι που έχουν πίστη στι Θεό,έχουν περισσότερες πιθανότητες να γίνουν καλά ή να στηρίζονται από την πίστη τους.
    Καλό απόγευμα.!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Εννοώ ότι τα προβλήματα υγείας,προέρχονται από άσχημα βιώματα που εγκλωβίζονται μέσα μας και εκδηλώνονται με την ασθένεια...
    μου φαίνεται περίεργο 3 αδελφές να έχετε το ίδιο πρόβλημα και χωρίς μάλιστα να έχετε βαριά κληρονομικότητα.

    Ισως να επηρεαστήκατε από το τραγικό συμβάν με την αδερφή σας.
    Τελοσπάντων,απλά απάντησα στο ερώτημά σου,σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση ούτε και χρειάζεται να μου απαντήσεις.:)

    Απλά λέγεται ότι οι άνθρωποι που έχουν πίστη στι Θεό,έχουν περισσότερες πιθανότητες να γίνουν καλά ή να στηρίζονται από την πίστη τους.
    Καλό απόγευμα.!
    αν ειναι οπως τα λες τα περισοτερα ασχημα βιωματα τα ειχα εγω σαν πιο μικρη!
    η μεγαλη μου αδερφη αρρωστησε 19 χρονων και εγω ημουν 8,μεχρι τοτε δεν υπηρχαν προβληματα στην οικογενεια.
    αυτη η αδερφη μου ηταν αριστουχος και μπηκε πρωτη στην αρχιτεκτωνικη.
    μετα απο 7 χρονια αρρωστησε η δευτερη αδερφη μου οτι ειχε τελειωσει την ανωτατη εμπορικη σε ηλικια 23 ετων.
    ηταν πολυ γριγορο ενας μηνας μανιας και μετα καταθλιψη και αυτοκτωνησε!
    εγω ημουν η σκραπας,δεν τα πηγαινα καλα με τα μαθηματα,πως να τα παω που απο τοσο μικρη εβλεπα ολα αυτα μεσα στο σπιτι!
    εγω ναι,δεν πηρα αγαπη απο την μητερα μου!
    αγαπη πηρα απο την αδερφη μου που εφηγε!
    εγω κουβαλαω παρα πολλα μεσα στην ψυχη μου!
    η μητερα μου ηταν πανω στην μεγαλη μου αδερφη,την ετρεχε παντου,της εκανε ολα τα χατηρια.
    αν ηταν ομως οσοι ειχαν ασχημα βιωματα να αρρωστεναν,ολος ο κοσμος θα ηταν αρρωστος!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    278
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    παντως στο διαλογισμο υπαρχουν τρια επιπεδα το Α το Β κ το θ.το Α ειναι αυτο που κοιμομαστε αν θυμαμαι καλα,το β οταν ειμαστε ξυπνιοι και το θ αναμεσα στον υπνο και ξυπνιο.στο επιπεδο θ οταν κανει κανεις πολυ διαλογισμο ερχεται σχετικα ευκολα κ εκει εχει καλυτερες ιδιοτητες το μυαλο και λειτουργει καλυτερα οπως πχ στο παραδειγμα της μνημης...
    ειναι το ιδιο ΘΗΤΑ,μονο που σε αυτο που κανω οταν βρισκεσε σε κατασταση θητα σου περναει θετικους προγραμματισμους εκει που εχεις αρνητικους.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Απο οτι εχω διαβασει η αρρωστεια οφειλεται σε ενα συνδιασμο ιωσης της μητερας κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και χρονιου
    στρες στη διαρκεια της εφηβειας.

    Αν αυτα τα δυο δε συνδιαστουν, δε παθαινεις την αρρωστεια μας.

    Επισης διαβασα οτι και καποιο τραγικο γεγονος που βιωσε ο πατερας μας (πολυ στρες) επηρεαζει το σπερμα και
    επηρεαζει παιδια και εγγονια.

    Quote Originally Posted by ΜΑΡΙΑ1967 View Post
    αν ειναι οπως τα λες τα περισοτερα ασχημα βιωματα τα ειχα εγω σαν πιο μικρη!
    η μεγαλη μου αδερφη αρρωστησε 19 χρονων και εγω ημουν 8,μεχρι τοτε δεν υπηρχαν προβληματα στην οικογενεια.
    αυτη η αδερφη μου ηταν αριστουχος και μπηκε πρωτη στην αρχιτεκτωνικη.
    μετα απο 7 χρονια αρρωστησε η δευτερη αδερφη μου οτι ειχε τελειωσει την ανωτατη εμπορικη σε ηλικια 23 ετων.
    ηταν πολυ γριγορο ενας μηνας μανιας και μετα καταθλιψη και αυτοκτωνησε!
    εγω ημουν η σκραπας,δεν τα πηγαινα καλα με τα μαθηματα,πως να τα παω που απο τοσο μικρη εβλεπα ολα αυτα μεσα στο σπιτι!
    εγω ναι,δεν πηρα αγαπη απο την μητερα μου!
    αγαπη πηρα απο την αδερφη μου που εφηγε!
    εγω κουβαλαω παρα πολλα μεσα στην ψυχη μου!
    η μητερα μου ηταν πανω στην μεγαλη μου αδερφη,την ετρεχε παντου,της εκανε ολα τα χατηρια.
    αν ηταν ομως οσοι ειχαν ασχημα βιωματα να αρρωστεναν,ολος ο κοσμος θα ηταν αρρωστος!
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Quote Originally Posted by Eagle guy View Post
    Γεια σου Diana, πραγματικά δουλεύει η ομοιοπαθιτική σε σένα? Υπάρχουν ουσίες που βοηθούν στο να ηρεμεί το νευρικό σύστημα ας πούμε?
    Γεια σου...γενικά η ομοιοπαθητική έχει πολλά σκευάσματα σχεδόν για τα πάντα....ναι σε μένα λειτουργεί και με έχει χαλαρώσει.
    Αξίζει τον κόπο κάποιος να δοκιμάσει.

  14. #29
    ιχθυέλαιο το φυτικο αντιψυχωτικό

    http://ygeia.tanea.gr/default.asp?pi...leID=8824&ct=1

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φάρμακα για μία ζωή;
    By arktos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 36
    Last Post: 14-04-2010, 00:56
  2. Αλλαγη ψυχιατρου - ομοιοπαθητικα
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 24-12-2008, 20:26
  3. ομοιοπαθητικα
    By νικος32 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 5
    Last Post: 20-12-2007, 15:32
  4. ΦΑΡΜΑΚΑ
    By fly in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-07-2007, 22:17
  5. Φάρμακα
    By LOSTRE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 10-05-2007, 21:47

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •