Αγγλική βιβλιογραφία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    9

    Αγγλική βιβλιογραφία

    Τον επόμενο μήνα θα παρακολουθήσω το διεθνές συνέδριο σχολικής ψυχολογίας που θα γίνει στην αθήνα και, αν και λίγο καθυστερημένα, θέλω να\"ξεσκονίσω\" λίγο τα αγγλικά μου που έχουν σκουριάσει εδω και τρία χρόνια! Που μπορώ να βρώ αγγλική βιβλιογραφία σε θέματα σχολικής ψυχολογίας για να μπω λίγο στο κλίμα; Καλημέρα σε όλους! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Τι ακριβώς θα σε ενδιέφερε; Βιβλία διαθέσιμα στην Ελλάδα ή οποιαδήποτε πηγή (πχ διαδίκτυο) ; Επίσης, μήπως θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένος/η ως προς τα συγκεκριμένα θέματα που σε ενδιαφέρουν;

    ΥΓ Μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να παραθέσεις κάποιο σχετικό λινκ ή πληροφορίες σχετικά με το συνέδριο;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    9

    27th Colloquium 2005

    Καλησπέρα!Πληροφορίες για το συνέδριο(27th Colloquium 2005) που γίνεται απο τον ISPA (International School Psychology Association) θα βρεις στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.erasmus.gr! Όσο για το τί ακριβώς ψάχνω δεν είμαι ακριβώς σίγουρη, οπωσδήποτε πάντως μια ηλεκτρονική διεύθυνση ή μια βιβλιοθήκη όπου θα μπορούσα να αναζητήσω βιβλία σχετικά με την σχολική ψυχολογία. Τα προτιμώ στα αγγλικά γιατί έχω χάσει επαφή με την γλώσσα και φοβάμαι οτι δεν θα μπορώ να παρακολουθήσω το συνέδριο! :( Ευχαριστώ για την απάντηση!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Μπορείς να μπεις στη βιβλιοθήκη οποιουδήποτε πανεπιστημίου της Αγγλίας και να κάνεις μια αναζήτηση, που θα σου βγάλει τους διαθέσιμους τίτλους, δεν ξέρω βέβαια κατά πόσον θα σε βοηθήσει κάτι τέτοιο στο φρεσκάρισμά σου.

    Για παράδειγμα, η βιβλιοθήκη του πανεπιστημίου του Bristol: http://www.lib.bristol.ac.uk/ALEPH/ και κάνεις αναζήτηση στο search.

    Γενικά όμως πιστεύω ότι το Αμαζον έχει πολύ μεγάλη ποικιλία και σε πολλές περιπτώσεις δίνει και καλές περιλήψεις στα βιβλία.

    Αν πάντως αποφασίσεις τι θέμα θέλεις, έχω μεγάλη συλλογή από άρθρα επιστημονικών περιοδικών και μετά χαράς θα μπορούσα να σου στείλω κάτι για να διαβάσεις, και να σε βοηθήσω και στην αντιστοίχιση της ορολογίας- μόνο που θα είμαι εδώ μέχρι τέλος του μήνα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    9

    Για pops

    Καλησπέρα!Κοίταξα για αγγλική βιβλιογραφία σχετική με σχολική ψυχολογία αλλα δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής! Όσο για τα θέματα που θα με ενδιέφεραν να γίνω πιο συγκεκριμένη με κάποιες λέξεις κλειδιά που θα ήταν ευτύχημα αν μπορούσες να μου στείλεις κανα δυο άρθρα σχετικά με αυτά: attention deficit-hyperactivity, anxiety and depression for children with low achievement, family factors and children\'s development, counselling psychology at school, developmental dyslexia... αλλά και πάλι αν δεν προλαβαίνεις, θέλω να σε ευχαριστήσω και μόνο για την προθυμία σου. :)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    112
    Originally posted by dga
    Καλησπέρα!Κοίταξα για αγγλική βιβλιογραφία σχετική με σχολική ψυχολογία αλλα δεν έχω βρει κάτι μέχρι στιγμής! Όσο για τα θέματα που θα με ενδιέφεραν να γίνω πιο συγκεκριμένη με κάποιες λέξεις κλειδιά που θα ήταν ευτύχημα αν μπορούσες να μου στείλεις κανα δυο άρθρα σχετικά με αυτά: attention deficit-hyperactivity, anxiety and depression for children with low achievement, family factors and children\'s development, counselling psychology at school, developmental dyslexia... αλλά και πάλι αν δεν προλαβαίνεις, θέλω να σε ευχαριστήσω και μόνο για την προθυμία σου. :)
    Αν μου στείλεις u2u μέχρι αύριο το πρωί (μετά πετάω για Ελλάδα όπου δε θα έχω πρόσβαση σε ίντερνετ με το λάπτοπ μου) με το μέιλ σου, μπορώ να σου στείλω κάποια άρθρα να κοιτάξεις γιατί έχω για όλα αυτά τα θέματα αρθράκια στο αρχείο μου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Aθήνα
    Posts
    18
    Υπαρχει μια υπεροχη ιντερνετικη βιβλιοθηκη με αρθρα και ολοκληρα βιβλια για πολλα διαφορα θεματα...

    τελειωσα την διατριβη μου χρησιμοποιοντας αυτο το σαιτ... μονο που πρεπει να πληρωσεις καθε μηνα ...

    www.questia.com

    Μιας και δινω σαιτς, ας γραψω και αυτο εδω που εχει (δωρεαν) πολλα απο τα κλασσικα εργα/αρθρα της ψυχολογιας...
    http://psychclassics.yorku.ca/index.htm

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    9
    Ευχαρισρώ πολύ για τις διευθύνσεις mreye, ήδη τις πρόσθεσα στην λίστα με τα αγαπημένα μου! Καλημέρα!:D

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •