Άρνηση ομοφυλοφιλίας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 26 of 26
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by just_be View Post
    Και πάλι σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Μένω στην Αθήνα και παρ' όλο που βγαίνω καμιά βόλτα που και που, υποκρίνομαι ότι περνάω καλά για να μην καταλάβουν κάτι οι φίλοι και οι παρέες. Το ρίχνουμε στο ποτό και περνάει η ώρα. Θα πιω μία με δύο φορές την εβδομάδα. Στη φάση της παρέας, όχι μόνος. Νιώθω ότι συγκρατούμαι. Γενικότερα, προτιμώ το ασφαλές περιβάλλον του σπιτιού μου να περνάω τον ελεύθερο χρόνο μου μπροστά στον υπολογιστή μου. Να ξεχνιέμαι δηλαδή και να αποφεύγω καταστάσεις και συζητήσεις που ίσως με φέρουν σε δύσκολη θέση. Έχω συμπεράνει πως ίσως πάσχω και από κατάθλιψη μέσα από τεστ που έχω κάνει και διαβάζοντας κάποια από τα σημάδια...Μόνιμο άγχος, άσχημο ύπνο, κατηγορώ τον εαυτό μου για ότι μου συμβαινει, κ. ά.. Όσο μπορώ πιέζω τον εαυτό μου να κάνει πράγματα (τρέξιμο) για να μην βυθιστώ σε ρουτίνα και χειροτερέψω...
    Ρε συ, μίλα στον κολλητό σου για να σου φύγει τουλάχιστον αυτό, να το μοιραστείς. Επειδή βλέπω στην αρχική σου ανάρτηση ότι είναι σχετικά κουλ με το θέμα - ασχέτως το πώς χαρακτηρίζει τους ομοφυλόφιλους που μπορεί να είναι και ρύμη του λόγου. Εσείς ξέρεις καλύτερα, βέβαια, αλλά νομίζω ότι θα σε βοηθήσει. Τουλάχιστον θα πηγαίνετε στα γκέι μπαρ μαζί :)

    Κάνε επίσης μια άσκηση: Απέφυγε την ασφάλεια του υπολογιστή και κάνε μια προσπάθεια να βγεις για ένα ποτό μόνος σου, δεν έχεις ανάγκη κανέναν, και γνώρισε κόσμο καινούριο.

    Όσο μπορείς επιπλέον ξεκίνησε δραστηριότητες που περιλαμβάνουν πάνω από 1 άτομο - τουτέστι όχι τρέξιμο.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    δυσκολος ο σεξουαλικος δρομος που διαλεξες.θα πρεπει ομως να προσπαθησεις αν νομιζεις οτι πραγματικα αυτο ειναι που θες.καπου ομως πιο μακρυα μαλλον,να μην εχεις τον κινδυνο να μαθευτει κατι!
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by spiros1981 View Post
    δυσκολος ο σεξουαλικος δρομος που διαλεξες.θα πρεπει ομως να προσπαθησεις αν νομιζεις οτι πραγματικα αυτο ειναι που θες.καπου ομως πιο μακρυα μαλλον,να μην εχεις τον κινδυνο να μαθευτει κατι!
    Ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν επιλέγεται, ξέρεις. Είναι αυτό που είναι και γούστο του και καπέλο του. Και δεν έχει κανένα λόγο να πάει μακριά, δεν έχει αυτός το πρόβλημα, οι άλλοι το έχουν αν δεν μπορούν να το αποδεχτούν. Αυτά και καλημέρα.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Ο σεξουαλικός προσανατολισμός δεν επιλέγεται, ξέρεις. Είναι αυτό που είναι και γούστο του και καπέλο του. Και δεν έχει κανένα λόγο να πάει μακριά, δεν έχει αυτός το πρόβλημα, οι άλλοι το έχουν αν δεν μπορούν να το αποδεχτούν. Αυτά και καλημέρα.
    το θεμα δεν ειναι ποιος εχει το προβλημα.ισως και οι αλλοι να εχουν το προβλημα που δεν μπορουν να το αποδεχτουν,αλλα και ετσι καλα θα ηταν να μην μαθευτει για να μην στιγματιστει κλπ.τουλαχιστον στο οικειο περιβαλλον του.καταλαβαινεις τι εννοω και πως το εννοω πιστευω
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by spiros1981 View Post
    το θεμα δεν ειναι ποιος εχει το προβλημα.ισως και οι αλλοι να εχουν το προβλημα που δεν μπορουν να το αποδεχτουν,αλλα και ετσι καλα θα ηταν να μην μαθευτει για να μην στιγματιστει κλπ.τουλαχιστον στο οικειο περιβαλλον του.καταλαβαινεις τι εννοω και πως το εννοω πιστευω
    Καταλαβαίνω πώς το εννοείς, απλά βρισκόμαστε στο 2015. Τι θα πει στιγματισμός; Δεν ήξερα ότι δεν μπορείς να είσαι αφεντικό του εαυτού σου και ότι θα πρέπει να κρύβεσαι γι' αυτό που είσαι. Το οικείο περιβάλλον του καλά θα κάνει να το αποδεχτεί. Αν δεν μπορεί, επαναλαμβάνω, το πρόβλημα το έχει το περιβάλλον.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    210
    ειναι πολυ μεγαλο κεφαλαιο η σεξουαλικοτητα και το πρωτο απολα .... και εισαι μοναχικος οπως λες και νοιωθεις ψευτικος ......αρα ψυχοθεραπευτικη διοτι πως θα το κανεις αυτο να το βοιωσεις το τι απο που και το γιατι αν δεν το ζησεις σε ενα καπως ελενχομενο περιβαλλον που δεν θα σε απασχολουν ολα αυτα τα περι αποδοχης και το τι ο ενας σου λεει και τι ο αλλος ........ κατανοω οτι εχεις τους λογους σου που δεν θες να το φανερωσεις εκει οτι αισθανεσαι δεν θαταν νομοιζω ουτε το ιδιο ευκολο να μιλησεις για το οτι δεν εχεισ στηση ..η απορριψη κτλ λογικο ...ομως τι κανεις εσυ φιλε συνεχιζεις να ασχολεισε με το πως θα σε δεχτουν οι αλλοι η το τι ποιο ξεκαθαρο θα νοιωσεις εσυ απο εδω και περα και πως αληθινα θα εισαι καπου με χαρα και γαληνη ..εξωτερικο υπαρχει η primaltherapy ειναι ενας τροπος να ανακαλυψεις βαθυτερα πολλα για σενα μακροχρονια εδω ελλαδα ......φτωχια μεγαλη στο θεμα και πολυ συμπεριφορισμος η φιλοσοφια του αποδεξου οτι εισαι και προχωρα ......καλααααα ....κανε οτι δηλαδη εγω θα εκανα και ασε το τι πραγματικα νοιωθεις παλι θεατροοοοο και μοναξια βλεπω .......αποφασησε ψαξε αλλα μεσα σουυυυυυυ οχιιι δοκιμες σε ανθρωπους οταν ειμαστε σκορπισμενοι μεσα μας

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2014
    Posts
    6
    Δεν υπαρχει καμια περιπτωση ο λογος αν ποτε φυγω απο την πατριδα μου να ειναι επειδη γεννηθηκα ομοφυλοφιλος!Θα το παλεψω οσο μπορω...Απο την αλλη δεν κατηγορω τους ανθρωπους που δεν κατανοουν. Προκαλει φοβο το διαφορετικο.Κατηγορω ομως εκεινους που δεν προσπαθουν καν να μπουν στη θεση μου/μας και κραζουν... Αυτες ειναι οι πεποιθησεις μου. Στα προσωπικα τωρα εννοειται πως δεν θελω να πληγωσω κανεναν αλλον κανοντας "δοκιμες" επειδη ειμαι μπερδεμενος...Αν μη τι αλλο θα ειμαι ξεκαθαρος. Ασε που θα φανω κιολας.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ;)

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Προκαλει φοβο το διαφορετικο.
    η ολοκληρη φραση ειναι: προκαλει φοβο το διαφορετικο αλλα κ τη προσοχη ολων σε αυτο η για να το επικρινουν η για να πουν οτι τους αρεσει.
    εμενα δε θα με πειραζε καλυτερα να σε κραζουν παρα να μην ασχολουνται μαζι σου...
    απλα οταν μαθαινεις τα χαρακτηριστικα του εαυτου σου ετσι τα αποδεχεσαι κ ολας..
    απλα τα παντα δεν ειναι ασπρο η μαυρο υπαρχουν κ αλλες διαβαθμισεις....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,697
    Quote Originally Posted by just_be View Post
    Δεν υπαρχει καμια περιπτωση ο λογος αν ποτε φυγω απο την πατριδα μου να ειναι επειδη γεννηθηκα ομοφυλοφιλος!Θα το παλεψω οσο μπορω...Απο την αλλη δεν κατηγορω τους ανθρωπους που δεν κατανοουν. Προκαλει φοβο το διαφορετικο.Κατηγορω ομως εκεινους που δεν προσπαθουν καν να μπουν στη θεση μου/μας και κραζουν... Αυτες ειναι οι πεποιθησεις μου. Στα προσωπικα τωρα εννοειται πως δεν θελω να πληγωσω κανεναν αλλον κανοντας "δοκιμες" επειδη ειμαι μπερδεμενος...Αν μη τι αλλο θα ειμαι ξεκαθαρος. Ασε που θα φανω κιολας.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ;)
    αν περιμενεις να σε αποδεχτουν ΟΛΟΙ, θα γινεις δυστυχισμενος. αυτο δεν γινεται ΠΟΤΕ, ακομα κι ο πιο αποδεκτος και συμβατικος ανθρωπος του κοσμου να εισαι.
    αποδεξου εσυ ο ιδιος τον εαυτο σου, κανε και εναν κυκλο γυρω σου απο αξιολογους ανθρωπους που σε αποδεχονται κι ασε τους αλλους να λενε οτι θελουν. θα εισαι μια χαρα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    Quote Originally Posted by just_be View Post
    Δεν υπαρχει καμια περιπτωση ο λογος αν ποτε φυγω απο την πατριδα μου να ειναι επειδη γεννηθηκα ομοφυλοφιλος!Θα το παλεψω οσο μπορω...Απο την αλλη δεν κατηγορω τους ανθρωπους που δεν κατανοουν. Προκαλει φοβο το διαφορετικο.Κατηγορω ομως εκεινους που δεν προσπαθουν καν να μπουν στη θεση μου/μας και κραζουν... Αυτες ειναι οι πεποιθησεις μου. Στα προσωπικα τωρα εννοειται πως δεν θελω να πληγωσω κανεναν αλλον κανοντας "δοκιμες" επειδη ειμαι μπερδεμενος...Αν μη τι αλλο θα ειμαι ξεκαθαρος. Ασε που θα φανω κιολας.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ;)
    δεν εννοουσα να φυγεις απο την πατριδα.αν μενεις σε χωριο πχ(γιατι δεν ξερω που μενεις) τοτε ειναι ευκολο να μαθευτει και θα νιωθεις ασχημα με αυτα που θα λενε πισω απο την πλατη σου.αυτο εννοω.εσυ καλα κανεις και γουσταρεις οτι γουσταρεις απλα ο κοσμος δυστυχως δεν μπορει να το αποδεχτει.
    χαλαλι οσα ειπαμε κι εχουνε πια χαθει,
    χαλαλι οσα με χρεωσες,εγω τα κανω χαδι...!

  11. #26
    Διάβασα το μήνυμα σου με προσοχή αν και πάει καιρός από τότε που έχεις ανοίξει το thread.Ως λίγο μεγαλύτερος (34 στα 35) και ανοιχτά γκέι άνδρας βρήκα αρκετά σημεία με τα οποία και γω ''πάλευα'' κατα καιρούς.Επειδή φαίνεσαι συγκροτημένο άτομο , αναρωτιέμαι αν έχεις εξετάσει σοβαρά την πιθανότητα ή την σκέψη να κάνεις coming out .Μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως και γω είχα αρκετούς φόβους πριν ''βγώ από την ντουλάπα'' στην οικογένεια στα 31 μου.

    Για μένα οι περιστάσεις ήταν λίγο διαφορετικές με την έννοια πως είχα να αντιμετωπίσω αρκετή βία και ενδοοικογενειακές συγκρούσεις με τον πατέρα μου.Έτσι για χρόνια μετέθετα το να μιλήσω στην μητέρα και στον αδερφό μου λόγω των συγκρούσεων που προκαλούσε ο πατέρας μου για χίλια δυο άλλα πράγματα αν και την απόφαση να μιλήσω eventually την είχα πάρει από αρκετά νωρίς.Ήδη από τα 23 μου υπήρχαν φίλοι που γνώριζαν ότι είμαι γκέι και σταδιακά ο αριθμός τους αυξανόταν.Μετά την ξαφνική αυτοκτονία του πατέρα μου άφησα λίγο χρόνο για να γίνει η μετάβαση και να ηρεμήσει το κλίμα στο σπίτι και έτσι στα 31 μίλησα ταυτόχρονα και στους δυο.

    Σήμερα είμαι σε σχέση ανοιχτά εδώ και 2 χρόνια με άλλον άνδρα και πλέον οι δικοί μου το αντιμετωπίζουν φυσιολογικά.Το πρώτο χρονικό διάστημα ήταν λίγο περίεργο διότι έπρεπε συνεχώς να τους επιμορφώνω για το τι σημαίνει ο σεξουαλικός προσανατολισμός (είμαι αρκετά διαβασμένος και λόγω της δουλειάς μου για το ζήτημα) αλλά θα έλεγα μετά τον δεύτερο χρόνο ομαλοποιήθηκε εντελώς η κατάσταση,αντιδράσεις και συμπεριφορές (κυρίως άγνοια και στερεότυπα τα οποία μόλις τους επιμόρφωνα τα ξεπερνούσαν σχεδόν άμεσα).Σήμερα μιλάω ανοιχτά για τον σύντροφο μου,μοιράζομαι στο σημείο που θεωρώ βοηθητικό τους προβληματισμούς μου για τη σχέση μου και προφανώς τον έχουν γνωρίσει και κοινωνικοποιούνται φυσιολογικά μαζί του.

    Από την άλλη πρέπει να αναφέρω πως έχω μια μητέρα η οποία είναι αρκετά ευέλικτη γυναίκα, έξυπνη και σχετικά νέα (55) καθώς μας έκανε σε πολύ νεαρή ηλικία.Το γεγονός πως ως οικογένεια είχαμε να αντιμετωπίσουμε και χιλιά δυο άλλα προβλήματα νομίζω βοήθησε ώστε να μην θεωρήτε κάτι ιδιαίτερο ο σεξουαλικός μου προσανατολισμός.Δεν θέλω φυσικά να παραγνωρίσω πως δεν είναι όλοι οι LGBT όπως εγώ και σαφώς ο καθένας έχει δικές του ειδικές περιστάσεις να λάβει υπόψη πρωτού κάνει το βήμα να γνωστοποιήσει τον σεξουαλικό του προσανατολισμό.Δεν ξέρω ποιές είναι ακριβώς οι δικές σου περιστάσεις αλλά μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως είναι πολύ άνθρωπινος ο φόβος της απόρριψης .Προσωπικά ετοιμαζόμουν ψυχολογικά και επιμορφωνόμουν για περίπου ένα χρόνο πριν τους μιλήσω.Βαθιά μέσα μου ήξερα πως δεν θα αντιμετώπιζα πρόβλημα (το ένιωθα και το καταλάβαινα) αλλά πάλι υπήρχαν στιγμές που φοβόμουν μήπως αλλάξει ριζικά η συμπεριφορά τους.Τίποτα από αυτά δεν έγινε.Υπήρξε ένα χρονικό διάστημα μετάβασης αλλά νομίζω βοήθησε το γεγονός πως με έβλεπαν συγκροτημένο και πρόθυμο να τους εξηγήσω οποιαδήποτε απορία είχαν για το τι σημαίνει να ειναι κάποιος LGBT.

    Επίσης ίσως θα ήταν καλή ιδέα να σκεφτείς να αποτανθείς σε κάποιον ειδικό με εμπειρία σε LGBT ζητήματα.To gay affirmative therapy και η επιμόρφωση γύρω από αυτό ίσως σε βοηθούσε να ενδυναμώθεις και να προετοιμαστείς για μια τέτοια μετάβαση.Πάντως για μένα ήδη από μικρή ηλικία ήξερα πως θα ήταν θέμα χρόνου να μιλήσω στην οικογένεια μου καθώς από μικρός επέλεξα να είμαι γνήσιος και αυθεντικός για το ποιός είμαι πραγματικά.Είμαι ανοιχτός μάλιστα και στην επαγγελματική μου ζωή όπως και στην ευρύτερη οικογένεια μου (ξαδέρφια,θείοι κοκ).Βοηθάει επίσης υποθέτω το γεγονός πως ζω στην Αθήνα.

    Τέλος επειδή πρόσεξα πως αναφέρεσαι με κάποια στοιχεία πεσσιμισμού για το μέλλον σου (παιδιά,οικογένεια κοκ) να σου πω οτι από τότε που βγήκα από την ''ντουλάπα'' καταννόησα πως μόνο τώρα έχω τη δυνάτοτητα να μην έχω κάποια έκπτωση από αυτά τα όνειρα μου.Με λίγα λόγια δεν παραιτούμαι ούτε από το όνειρο των παιδιών ούτε από το όνειρο του γάμου.Εξάλλου η Ελλάδα αλλάζει.Σιγά σιγά και βασανιστικά αλλά αλλάζει.Ήδη σε μερικούς μήνες από τώρα το σύμφωνο συμβίωσης θα είναι πραγματικότητα και για τα ομόφυλα ζευγάρια.Δεδομένου πως είσαι αρκετά νέος δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς πως πρέπει να παραιτηθείς από τα όνειρα σου.Εγώ σου λέω πως αν είσαι συγκροτημένος,ειλικρινής και ώριμος όλα θα τα καταφέρεις και φυσικά στην Ελλάδα.Ζήτημα χρόνου εξάλλου είναι να έρθει και στην Ελλάδα το θέμα της υιοθεσίας από ομόφυλα ζευγάρια.Τίποτα δεν έχει χαθεί όσο είσαι ζωντανός φίλε μου.

    Α,επίσης είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum :)
    Last edited by Panos35; 08-12-2015 at 15:47.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φόβος Ομοφυλοφιλίας, συναισθηματικό κενό, πορνό και γω δε ξέρω τι άλλο..
    By OverTheCarpet in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 93
    Last Post: 27-04-2014, 17:37
  2. ΑΡΝΗΣΗ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 30
    Last Post: 26-07-2012, 09:26
  3. ΦΟΒΟΣ ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΙΑΣ
    By καλλιοπιτσα in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 53
    Last Post: 02-05-2010, 14:12
  4. μυστικό περί ομοφυλοφιλίας, σε λάθος χερια?
    By Anderss in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 21-04-2009, 14:31
  5. αντιμετώπιση έκφρασης ομοφυλοφιλίας
    By gofast in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 40
    Last Post: 18-09-2007, 10:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •