Πανικος με προφορικες εξετασεις?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Πανικος με προφορικες εξετασεις?

    Καλησπερα, χθες εμαθα οτι το μαθημα που χρωστουσα και ειναι πολυ δυσκολο και μεγαλο τελικα θα ειναι προφορικο. Εχω 2 ευκαιριες να το δωσω λογω μιας υποτροφιας που θελω να παρω και εχω προθεσμια ως το Γεναρη , αρα δυο εξεταστικες. Μετα χανω την υποτροφια που ειναι πολυ σημαντικη για μενα καθως μου δινει την ευκαιρια να σπουδασω στο εξωτερικο, συν ενα μεγαλο ποσο, κατι το οποιο ειχα αποκλεισει ως πιθανοτητα στην παρουσα φαση (πληρω ολες τις υπολοιπες προυποθεσεις ).Τελος παντων , απο χθες εχω χασει τον υπνο μου. Εκτος του οτι το μαθημα αυτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο, τα προφορικα ειναι ο μεγαλος μου εφιαλτης. Στα γραπτα υπολογιζα οτι θα ειχα 2 ωρες και θα σκεφτομουν καθαρα και με ψυχραιμια τι πρεπει να απαντησω. Στα προφορικα ομως, που δεν εχω ξαναδωσει ποτε στο πανεπιστημιο (εξαιρουνται οι ξενες γλωσσες οπου τα πηγαινα μετριοτατα για να μην πω χαλια) ειμαι λαπας. Και το εννοω αυτο. Σε ολες μου τις προφορικες συνομιλιες με ατομα τα οποια ντρεπομαι πολυ ή ξερω οτι θα με κρινουν πολυ αυστηρα -πχ στη σχολη οποτε μας ρωτουσαν καθηγητες ή στο σχολειο οταν μας εξεταζαν με καταλογο- εχανα τα λογια μου, κοκκινιζα, εκανα σαρδαμ,παγωνα κυριολεκτικα οσο και να ειχα διαβασει. Σταματουσε το μυαλο μου απο το αγχος και ελεγα αλλα ντ'αλλων...Εμεναν ολοι με το στομα ανοιχτο. Και δυστυχως εχω μπροστα μου μονο 20 μερες, οποτε μια συστηματικη βοηθεια απο ειδικο δε θα ειχε νοημα στην παρουσα φαση. Πρεπει να ειμαι ο μοναδικος ανθρωπος που κομπλαρει τοσο! Και κομπλα εννοω τεραστια κομπλα! Θυμαμαι τις προφορικες δοκιμασιες του σχολειου και με λουζει κρυος ιδρωτας! Το θεμα ειναι οτι ουτε στους καθηγητες μπορω να μιλησω γιατι πολλοι παιρνουν αυτη την υποτροφια και με μεγαλυτερους βαθμους απο μενα οποτε δεν μπορω να το παιξω βοηθηστε με εχω αναγκη, συν του οτι ειναι περιεργοι οι εξεταστες μου και γενικα αυστηροι. Οποτε αυτο το αποκλειω εξαρχης. Δυστυχως, εδωσα προσφατα και γερμανικα και ενω περασα το πτυχιο, στα προφορικα πατωσα και ειχα χρονια να δωσω κατι σε προφορικο. Οποτε αυτο με κανει ακομη χειροτερα, γιατι σκεφτομαι την μονιμη αυτη αδυναμια μου που δε βελτιωθηκε καθολου απο το σχολειο. Εχω πανικοβληθει κυριολεκτικα. Σκεφτομαι οτι χανω ο,τι ονειρευτηκα τοσο καιρο -να σπουδασω εξω σε ενα συγκεκριμενο μαλιστα πανεπιστημιο. Υποτροφια απ' εξω δεν μπορω να παρω καθως αδυνατω να καλυψω τα εξοδα της διαμονης. Οποτε παλι στα ιδια ερχομαστε. Μπορει καποιος να μου πει, αν το υπερβολικο αγχος με τα προφορικα ειναι διαχειρισιμο? Μπορω να παρω κατι μονο για εκεινη τη μερα? Διαβασα σε ενα σαιτ χθες για ενα φαρμακο που βοηθησε ενα παιδι με το ιδιο θεμα, αλλα δε θυμαμαι το ονομα καθολου και το σαιτ το βρηκα μετα απο τρελη αναζητηση. Κυριολεκτικα νιωθω οτι θα παω εκει και περα απο το οτι θα εχω φαει ολο το αγχος στη μαπα και θα γινω ρεζιλι πριν καν ξεκινησει η ξεταση (γιατι τρεμω και διαφορα τετοια καλα -ευτυχως οχι κρισεις πανικου) δε θα μπορω να απαντησω σε τιποτα. Δηλαδη θα παει τσαμπα και το διαβασμα και θα γινω κ ρεζιλι. μαλιστα δινω με γνωστους συμφοιτητες μου και αυτο με κανει ακομη πιο αγχωμενη. Τι να κανω??? Δυστυχως, δνε εχω ενα απλο αγχος οποτε θα με βοηθουσε η χαλαρωση πριν και το να εχω εμπισοσυνη στον εαυτο μου κ διαφορα τετοια. Ξερω οτι ειναι θεμα και σοβαρο γιατι το εχουν και αλλοι λιγοι βεβαια. Τι να κανω?? Βοηθειααααααα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Προσεξε γτ τα προφορικα εχουν πολλες παγιδες ενω φαινεται πιο ευκολο. Πηγαινες στο μαθημα ή ελαχιστα?

  3. #3
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Προσεξε γτ τα προφορικα εχουν πολλες παγιδες ενω φαινεται πιο ευκολο. Πηγαινες στο μαθημα ή ελαχιστα?
    πηγαινα ναι, σε καποιες παραδοσεις αλλα οχι σε ολες. ειμαι κ σε θεωρητικη σχολη, τιποτα δε με σωζει! Οχι το συγκεκριμενο τραβανε ολοι τα μαλλια τους που το κανανε προφορικο

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Κοιταξε εγω προτιμουσα τα προφορικα για να εχω την ανεση να μιλαω οσο θελω χωρις να κουραζομαι στο γραψιμο. Το θεμα ειναι οτι φαινεται γρηγορα ποιος ξερει και ποιος οχι και η μεγαλη παγιδα ειναι να αρχισεις να απαντησεις αμεσως μολις σε ρωτησει. Οπως στο γραπτο θα σκεπτοσουν πρωτα, ισως θα κανες ενα σχεδιαγραμμα πριν αρχισεις να γραφεις, κατι παρομοιο θα κανεις κι εδω. Μπορεις να εχεις και ενα φυλλο με στυλο μαζι για κατι τετοιο. Θελει πολυ προσοχη γτ στο προφορικο οσο καλος κ να σαι προσπαθει να σου βρει εστω καποια σημεια που και καλα δε τα ξερεις. Ανα ποσοι θα μπαινετε μεσα?

  5. #5
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοιταξε εγω προτιμουσα τα προφορικα για να εχω την ανεση να μιλαω οσο θελω χωρις να κουραζομαι στο γραψιμο. Το θεμα ειναι οτι φαινεται γρηγορα ποιος ξερει και ποιος οχι και η μεγαλη παγιδα ειναι να αρχισεις να απαντησεις αμεσως μολις σε ρωτησει. Οπως στο γραπτο θα σκεπτοσουν πρωτα, ισως θα κανες ενα σχεδιαγραμμα πριν αρχισεις να γραφεις, κατι παρομοιο θα κανεις κι εδω. Μπορεις να εχεις και ενα φυλλο με στυλο μαζι για κατι τετοιο. Θελει πολυ προσοχη γτ στο προφορικο οσο καλος κ να σαι προσπαθει να σου βρει εστω καποια σημεια που και καλα δε τα ξερεις. Ανα ποσοι θα μπαινετε μεσα?
    φοβαμαι οτι αν αρχισω να καω παυσεις κ τετοια για να σκεφτω θα αγχωθω περισσοτερο...μπαινουμε γυρω στα 8 ατομα και στον καθενα γινονται 2 ερωτησεις αλλα εφ ολης της υλης δλδ δεν υπαρχει κ συγκεκριμενη υλη συν τοις αλλοις, μπορει να σου τυχει επικαιροτητα, κλπ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Δε λεμε να του πεις περιμενε να σκεφτω κανα μισαωρο. Αλλα δε θα βιαστεις.

  7. #7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Δε λεμε να του πεις περιμενε να σκεφτω κανα μισαωρο. Αλλα δε θα βιαστεις.
    ναι απλως επειδη ξερω οτι παντα σκαλωνω κ κοκκινιζω και χανω τα λογια μου...σκεφτομουν μηπως παρω κατι σε φαρμακο για εκεινη τη μερα...κατι που να καταστελλει το αγχος σε καποιο βαθμο...γιατι ηδη νιωθω πανικο...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Πιστευω και μεσα στην ταξη θα ντρεποσουν να μιλησεις για μια απορια? πεφτω μεσα?

  9. #9
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πιστευω και μεσα στην ταξη θα ντρεποσουν να μιλησεις για μια απορια? πεφτω μεσα?
    ναι ακριβως...προτιμουσα να σκασω απο την περιεργεια μου απλα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο κοπελα μου,Κ εγω προτιμω τα γραπτα απο τα προφορικα,Πασχω επισης απο κοινωνιοφοβια περασα εντονη καταθλιψη κ ουτω καθεξης ομως τις περισσοτερες φορες που εδωσα προφορικα τα καταφερα παρολο τον φοβο μου κ εδωσα κ στο πανεπιστημιο προφορικα ενα μαθημα κ το περασα,ηταν γενικα λιγο χαλαρα επειδη ηταν αρκετα παιδια κ εκανε λιγες ερωτησεις στον καθενα,φαρμακο μην παρεις εαν δεν το εγκρινει ο γιατρος εαν θελεις πες του να σου δωσει ενα αγχολυτικο για την μερα του μαθηματος,Προσπαθησε να φαινεσαι ανετη κ να μιλας οσο γινεται περισσοτερο κ εγω δεν ρωτουσα αποριες σχολειο ομως συμμετειχα στα μαθηματα που με ενδιαφερουν κ περασα κ τις ξενες γλωσσες που εδωσα προφορικα,Ηρεμησε κ θα πας καλα,Καλα αποτελεσματα ευχομαι συντομα!

  11. #11
    μακαρι εχω ξεαγχωθει λιγο σ ευχαριστω πολυ γ τη συμβουλη να σαι καλα!!!!!!!!!!!!!!!!

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 21-02-2013, 07:50
  2. SOS προφορικες εξετασεις βοηθεια
    By katatonia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 50
    Last Post: 11-02-2011, 11:51
  3. Εξετάσεις
    By someone in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 07-02-2009, 17:54
  4. Εξετάσεις
    By kater1na in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 17-09-2008, 18:06
  5. ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
    By yanissub in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 0
    Last Post: 08-09-2005, 16:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •