Μακαρι να μην υπηρχε τιποτα..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38

    Μακαρι να μην υπηρχε τιποτα..

    Καλησπερα,
    Εχω μια διαφορετικη αποψη για τη ζωη απο ολους με οσους εχω συζητησει γυρω απ'αυτο. Ολοι μου λενε οτι η ζωη ειναι ενα θειο δωρο και πρεπει να την ζησεις, οτι ειναι ωραια και ολα αυτα. Απο που και ως που ειναι ωραια;;; Πως προκυπτει αυτο; Η ζωη ειναι μια μ****ια το λιγοτερο. Να ζεις για να εχεις προβληματα; Να ζεις για να τα διορθωσεις; Αν ναι, τοτε ζεις για τα προβληματα και ολες αυτες τις μ****κιες που σου εχει αυτη η ωραια ζωη!! Προσωπικα δεν θα ηθελα να υπαρχει τιποτα.. ουτε ιχνος ζωης! Ολοι μου λενε οτι εχω αδικο και δεν ειμαι στα καλα μου, ειναι οντως ετσι η εχω δικιο; Αν θελετε πειτε τη γνωμη σας
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Ναι οντως,δεν ειναι δωρο η ζωη,απλως ειναι κατι που συμβαινει.Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να κανεις καποια τρελα ομως.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Αθηνα Περιστερι
    Posts
    4
    Μην το βαζεις κατω και εγω ειμαι χαλια,ολη μου την ζωη παλευω οι ωραιες στιγμες στην ζωη μου μετριουνται στα δαχτυλα αλλα οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο θες να μου πεις το προβλημα σου ακριβως?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    η ζωη ειναι οντως δωρο με τις ευχαριστες κ δυσαρεστες στιγμες της,για να λες εσυ το αντιθετο πιθανον κατι σου συμβαινει καταθλιψη μηπως?Προσεξε πολυ κ εαν επιμενει αυτη μαυρη διαθεση απευθυνσου σε ειδικο για να μην βλαψεις τον εαυτο σου,Ολα τα ψυχολογικα περνανε με την αναλογη προσπαθεια κ κοπο κ μετα τα καλυτερα ερχονται!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Ναι οντως,δεν ειναι δωρο η ζωη,απλως ειναι κατι που συμβαινει.Αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να κανεις καποια τρελα ομως.
    Απο τη στιγμη που ζω μια ζωη η οποια προσφερει συνεχως προβληματα και ελαχιστα εως καθολου ομορφα πραγματα για ποιο λογο να συνεχισω; Επειδη ετυχε να υπαρχω πρεπει να παω ως στο τελος; Δεν καταλαβαινω αυτους που λενε η ζωη ειναι μια μαχη και πρεπει να παλεψεις.. ποιος ο λογος για να παλεψεις;;; Για να συνεχισουν οι στεναχωριες; Καλυτερα πιστευω να δωσεις εσυ ενα τελος.. (καταλαβες πιστευω)

    Quote Originally Posted by JohnWesker View Post
    Μην το βαζεις κατω και εγω ειμαι χαλια,ολη μου την ζωη παλευω οι ωραιες στιγμες στην ζωη μου μετριουνται στα δαχτυλα αλλα οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο θες να μου πεις το προβλημα σου ακριβως?

    Ακριβως, οι ωραιες στιγμες ειναι ελαχιστες εως και ανυπαρκτες σε σχεση με τις ασχημες.. αρα δεν καταλαβαινω γιατι να ζεις σε ενα κοσμο που αντι για ευχαριστηση προσφερει δυσαρεσκεια; Θα διαφωνησω με το οτι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο, μαλλον πιο ευαλωτο και αδυναμο σε κανει.
    Εχω κοινωνικη φοβια σε πολυ μεγαλο βαθμο, ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη δυστυχως μου ξαναεμφανιστηκε παλι μετα απο μερικους μηνες που ελαττωθηκε. Εχω χασει τον πατερα μου πριν μερικα χρονια και αυτο μου κοστισε πολυ. Παλια θυμαμαι τους γονεις μου να μαλωνουν εντονα μπροστα μου, ισως εχω εχει παιξει ρολο στη ψυχολογια μου

    Σας ευχαριστω που ενδιαφερεστε!


    Ασχετο, πως στελνω προσωπικο μηνυμα σε καποιο χρηστη;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κ εγω περασα καταθλιψη κ εννοειται εχω κ ιδεοψυχαναγκαστικη κ κοινωνιοφοβια ομως ειμαι πολυ καλυτερα τωρα,Προσεξε μην βλαψεις τον εαυτο σου,Εγω ακολουθησα μια θεραπεια κ σε συνδιασμο με αλλα πραγματα ειμαι τωρα πολυ καλυτερα ενω η μιση μου ζωη ηταν χαλια τωρα ολα πανε πολυ καλυτερα!(Απο τις σημειωσεις πανω πατας το βελακι κ στελνεις προσωπικο μηνυμα)

  7. #7
    Quote Originally Posted by olpr View Post
    Απο τη στιγμη που ζω μια ζωη η οποια προσφερει συνεχως προβληματα και ελαχιστα εως καθολου ομορφα πραγματα για ποιο λογο να συνεχισω; Επειδη ετυχε να υπαρχω πρεπει να παω ως στο τελος; Δεν καταλαβαινω αυτους που λενε η ζωη ειναι μια μαχη και πρεπει να παλεψεις.. ποιος ο λογος για να παλεψεις;;; Για να συνεχισουν οι στεναχωριες; Καλυτερα πιστευω να δωσεις εσυ ενα τελος.. (καταλαβες πιστευω)
    Και μενα χαζο μου ακουγεται να ζεις για να παλευεις κλπ.Αν η ζωη σου ειναι ολο μια καθημερινη μαχη ισα ισα να μεινεις ζωντανος,τοτε δεν αξιζει τιποτα.
    Οσοι τα λενε αυτα πιθανον δεν περασαν αυτα που περασες εσυ.Ισως ειχαν μερικες δυσκολιες απλως που τις ξεπερασαν,και νομιζουν οτι κρατανε τον παπα απο τα @@.

    Καταλαβαινω τα συναισθηματα που εκφραζεις,τα νιωθω και γω πολλες φορες.Δε μπορω ομως να σου πω να κανεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου.Οπως βλεπεις εγω δεν το εκανα,για αυτο ειμαι ακομα εδω.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Είχα βρεθεί κι εγώ σε παρόμοια φάση με σένα,όπου περισσότερο επιβίωνα,παρά ζούσα. Δεν έβρισκα νόημα σε τίποτα και γινόμουν χειρότερα μέρα με τη μέρα. Αυτό που έμαθα από αυτή την εμπειρία είναι ότι όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά,τα αλλάζεις. Μπορεί να είναι πολλά τα προβλήματα και να μην είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο να τα αλλάξεις,πίστεψε με όμως,άπαξ και κάνεις την αρχή μετά θα γίνεται όλο και πιο εύκολο! Στη δική σου περίπτωση θα πρότεινα να μιλήσεις με κάποιον ειδικό ώστε να κάνεις μια αρχή κι από κει και πέρα θα βρεις τη θέληση να αλλάξεις προς το καλύτερο! Δε θεωρώ ότι η ζωή είναι δώρο-κατάρα από μόνη της,αλλά ο καθένας μας με τις πράξεις του της δίνει έναν ''τίτλο''. Αν παλέψεις να την αλλάξεις προς το καλύτερο,πίστεψε με,θα αλλάξεις γνώμη γι'αυτή! :)

  9. #9
    Ιντιφερεντ,απτα αποτελεσματα στην ζωη σου ειδες,απο αυτες τις αλλαγες?Δεν εννοω του τυπου ''νιωθω καλυτερα'' ή ''αγαπαω την ζωη'',εννοω να καταφερες κατι που το ηθελες πολυ,οσο ησουν στις μαυρες σου.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    35
    Ναι,φυσικά και είδα αποτελέσματα! Η αλήθεια είναι ότι όσο βρισκόμουν σε αυτή την κατάσταση,δεν είχα θέληση για να ζήσω-πόσο μάλλον να πετύχω κάτι άλλο. Όταν άρχισα όμως να βγαίνω απ'αυτό το τρυπάκι όλη μου η ζωή άρχισε να βελτιώνεται,άρχισα να θέλω και να διεκδικώ πράγματα ξανά,να θέτω στόχους,να ζω με λίγα λόγια. Το να καταφέρεις κάτι που θέλεις,εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ψυχολογία σου και τον τρόπο που αντιμετωπίζεις πράγματα και καταστάσεις. Πιο συγκεκριμένα,όταν ήμουν στις μαύρες μου,ήμουν στο 1ο έτος της σχολής μου.Δεν είχα όρεξη ούτε να πάω στα μαθήματα,ούτε να διαβάσω και είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να σκεφτώ καλά-καλά με αποτέλεσμα να μην περάσω ούτε ένα μάθημα. Μόλις όμως άρχισε να βελτιώνεται η ψυχολογία μου,πήρα φόρα και πέρασα με τη μια ό,τι χρωστούσα. (Τώρα θα μου πεις,ότι είμαι μικρός ακόμα και προφανώς εσύ αναφέρεσαι σε άλλους στόχους,αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλα είναι θέμα attitude και θετικής σκέψης). Δεν ξέρω αν σε κάλυψα με την απάντησή μου,σε περίπτωση που δεν το έκανα,πες το μου. :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    ειναι δωρο η ζωη.το προβλημα ξερεις πιο ειναι??οτι τα δωρα δεν μπορεις να τα δωσεις πισω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    ειναι δωρο η ζωη.το προβλημα ξερεις πιο ειναι??οτι τα δωρα δεν μπορεις να τα δωσεις πισω


    Πολυ πολυ εξυπνο , legalize , αληθεια !!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    macgyver να σε καλα ευχαριστω

  14. #14
    Quote Originally Posted by indifferent View Post
    Ναι,φυσικά και είδα αποτελέσματα! Η αλήθεια είναι ότι όσο βρισκόμουν σε αυτή την κατάσταση,δεν είχα θέληση για να ζήσω-πόσο μάλλον να πετύχω κάτι άλλο. Όταν άρχισα όμως να βγαίνω απ'αυτό το τρυπάκι όλη μου η ζωή άρχισε να βελτιώνεται,άρχισα να θέλω και να διεκδικώ πράγματα ξανά,να θέτω στόχους,να ζω με λίγα λόγια. Το να καταφέρεις κάτι που θέλεις,εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την ψυχολογία σου και τον τρόπο που αντιμετωπίζεις πράγματα και καταστάσεις. Πιο συγκεκριμένα,όταν ήμουν στις μαύρες μου,ήμουν στο 1ο έτος της σχολής μου.Δεν είχα όρεξη ούτε να πάω στα μαθήματα,ούτε να διαβάσω και είχα φτάσει σε σημείο να μην μπορώ να σκεφτώ καλά-καλά με αποτέλεσμα να μην περάσω ούτε ένα μάθημα. Μόλις όμως άρχισε να βελτιώνεται η ψυχολογία μου,πήρα φόρα και πέρασα με τη μια ό,τι χρωστούσα. (Τώρα θα μου πεις,ότι είμαι μικρός ακόμα και προφανώς εσύ αναφέρεσαι σε άλλους στόχους,αλλά αυτό που κατάλαβα είναι ότι όλα είναι θέμα attitude και θετικής σκέψης). Δεν ξέρω αν σε κάλυψα με την απάντησή μου,σε περίπτωση που δεν το έκανα,πες το μου. :)
    Δεν ειναι καθολου λιγο αυτο που μου λες και μπραβο για την προσπαθεια σου.Αν μη τι αλλο,αν μαζι με τα υπολοιπα ειχες και το θεμα του πτυχιου,θα χες και αλλο βραχνα στο κεφαλι.
    Εγω λεω απο αποψη διαπροσωπικων σχεσεων αν ειδες διαφορα.Τα μαθηματα εχουν δυσκολια,αλλα αν στρωθεις τα περνας.Οταν εχεις απεναντι εναν αλλο ανθρωπο ομως ειναι πιο δυσκολο.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    38
    Quote Originally Posted by legalize View Post
    ειναι δωρο η ζωη.το προβλημα ξερεις πιο ειναι??οτι τα δωρα δεν μπορεις να τα δωσεις πισω
    legalize πολυ ωραιο αυτο που ειπες, μπορω να πω οτι με εβαλε σε σκεψη. Αλλα!, με την εννοια δωρο εννοουμε κατι το οποιο προσφερει χαρα-ευχαριστηση σε αυτον που το δεχεται. Στη συγκεκριμενη περιπτωση η ζωη δινει προβληματα-στεναχωριες και καμια φορα κατι ευχαριστο. Απο τη στιγμη που το μεγαλυτερο μερος της (αν οχι ολο) ειναι δυσαρεστο, πως μπορουμε να τη χαρακτηρισουμε ως δωρο; Γιατι να παιδευει καποιος τον εαυτο του με την λυση των προβληματων; Αφου δεν θα σταματησουν ποτε! Μονο ενας τροπος υπαρχει. Δυστυχως η ζωη οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω ειναι απλα κατι που ετυχε να συμβει. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. μακαρι να μουν η σκια μου
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 18:10
  2. Δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα, είμαι λεύτερος...
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 34
    Last Post: 01-08-2011, 16:32
  3. Replies: 1
    Last Post: 15-06-2011, 02:04
  4. μακαρι να ξερα τι να κανω..μακαρι..
    By si_sourw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 29-01-2011, 21:44
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •