Τι ειπε ο Πατερ Παϊσιος για σχιζοφρενεις
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807

    Τι ειπε ο Πατερ Παϊσιος για σχιζοφρενεις

    Γέροντας Παΐσιος- Η αναπηρία είναι ευλογία από τον Θεό

    -Γέροντα, ὅταν μελαγχολῆ κανείς, τί πρέπει νὰ κάνη, γιὰ νὰ τὸ ξεπεράση;
    -Χρειάζεται θεία παρηγορία.
    -Καὶ πῶς θὰ τὴν πάρη;
    -Νὰ γαντζωθῆ στὸν Χριστὸ καὶ ὁ Χριστὸς θὰ τοῦ τὴν δώση. Πολλὲς φορὲς μπλέκεται τὸ φιλότιμο μὲ τὸν ἐγωισμὸ. Οἱ περισσότεροι σχιζοφρενεῖς εἶναι εὐαίσθητες ψυχὲς.

    Τυχαίνει νὰ συμβῆ ἕνα τιποτένιο πράγμα ἤ κάτι ποὺ δὲν μποροῦν νὰ τὸ ἀντιμετωπίσουν καὶ ὑποφέρουν πολὺ.
    Ἄλλος σκοτώνει ἄνθρωπο καὶ εἶναι σὰν νὰ μὴ συμβαίνη τίποτε, ἐνῶ ἕνας εὐαίσθητος, ἕνα γατάκι ἄν πατήση λίγο στὸ πόδι κατὰ λάθος, ὑποφέρει καὶ δὲν κοιμᾶται ἀπὸ τὴν στενοχώρια του. Καὶ ἅμα δὲν κοιμηθῆ δυὸ-τρία βράδια, μετὰ φυσικὰ θὰ τρέξη στὸν γιατρό.
    -Γέροντα, ἡ ψυχολογία λέει ὅτι, γιὰ νὰ βοηθηθῆ ἕνας ψυχοπαθής, πρέπει νὰ λείψη τὸ αἴτιο.
    -Ναὶ, ἀλλὰ ἄν ὑπάρχη αἴτιο. Γιατὶ μερικὲς φορές, ἐνῶ κάποια πράγματα εἶναι φυσιολογικά, δικαιολογοῦνται κατὰ κάποιον τρόπο, οἱ ἄνθρωποι μπαίνουν σὲ λογισμούς, ποὺ πᾶνε νὰ παλαβώσουν. «Μήπως ἔχω κάτι κληρονομικό; Μήπως δὲν εἶμαι καλὰ;», λένε. Γνώρισα ἕνα παλληκάρι ποὺ σπούδαζε, διάβαζε ἕντεκα ὧρες τὸ εἰκοσιτετράωρο καὶ ἔπαιρνε ὑποτροφία. Βοηθοῦσε καὶ τὴν οἰκογένειά του, γιατὶ ὁ πατέρας του ἦταν ἄρρωστος. Στὸ τέλος κουράστηκε, γιατὶ ἦταν εὐαίσθητο· εἶχε συνεχῶς πονοκεφάλους καὶ μὲ πολὺ κόπο πῆρε τὸ πτυχίο. Εἶχε μετὰ λογισμοῦς μήπως ἦταν κληρονομικό.

    Τί κληρονομικό; Μὰ καὶ μόνον ἄν διαβάζη κανεὶς ἕντεκα ὧρες τὴν ἠμέρα, θὰ πάθη ὑπερκόπωση, πόσο μᾶλλον νὰ βοηθάη καὶ τοὺς γονεῖς καὶ νὰ εἶναι καὶ εὐαίσθητος.
    -Γέροντα, ἕνα παιδὶ παρουσιάσε κάποια μελαγχολία μετὰ τὴν αὐτοκτονία τοῦ πατέρα του. Μήπως εἶναι κληρονομικό;
    -Μπορεῖ νὰ τραυματίσθηκε ψυχικὰ τὸ παιδί. Δὲν εἶναι ἀπόλυτο ὅτι αὐτὸ εἶναι κληρονομικό. Ὕστερα δὲν ξέρουμε καὶ ὁ πατέρας σὲ τὶ κατάσταση βρέθηκε καὶ αὐτοκτόνησε. Βέβαια, ἕνα παιδὶ ποὺ ὁ πατέρας του εἶναι κλειστὸς ἐκ φύσεως χρειάζεται βοήθεια. Γιατί, ἄν συνεχίση καὶ αὐτὸ νὰ εἶναι κλειστὸ -ἔχει καὶ τὸν λογισμὸ μήπως εἶναι κληρονομικό-, μπορεῖ νὰ ἀρρωστήση.
    Ὁ Θεὸς πάντοτε ἐπιτρέπει νἀ δοκιμασθῆ ὁ ἄνθρωπος ὅσο ἀντέχει, ἀλλὰ προστίθενται καὶ οἱ κοροϊδίες τῶν ἀνθρώπων, ὁπότε κάμπτεται ἡ ψυχὴ ἀπὸ τὸ ἐπιπλέον βάρος καὶ γογγύζει. Τοὺς τρελλοὺς οἱ ἄνθρωποι τοὺς ἀποτρελλαίνουν. Στὴν ἀρχὴ ἡ τρέλλα οἰκονομιέται. Παλιὰ δὲν ὑπῆρχαν ψυχιατρεῖα καὶ, ἄν ἦταν κανεὶς τρελλός, τὸν ἔκλειναν σὲ κάποιο δωμάτιο μὲ σιδεριές! Ἦταν μιά, Περιστέρω τὴν ἔλεγαν, ποὺ τὴν εἶχαν κλεισμένη στὸ σπίτι! Τὰ παιδιὰ τὴν πετροβολοῦσαν, τὴν κορόιδευαν. Ἀγρίευε ἡ φουκαριάρα, ἔπιανε τὶς σιδεριὲς, φώναζε καὶ ὅ,τι ἔβρισκε μπροστὰ της τὸ πετοῦσε ἔξω! Στὴν ἄλλη ζωὴ ὅμως θὰ δῆς ἡ Περιστέρω νὰ ξεπερνάη πολλὲς γνωστικές.
    Θυμᾶμαι καὶ μιὰ ἄλλη περίπτωση. Ἦταν μιὰ οἰκογένεια ποὺ ἡ μεγάλη κόρη τους ἦταν λίγο λειψή, ἀλλὰ εἶχε πολλὴ καλοσύνη. Ἦταν σαράντα ἐτῶν, ἀλλὰ ἦταν σὰν πέντε. Τί σκηνὲς τῆς ἔκαναν μικροὶ-μεγάλοι!
    Μιὰ φορὰ τὴν ἄφησαν οἱ γονεῖς της νὰ μαγειρέψη κι ἐκεὶνοι πῆγαν στὸ χωράφι. Θὰ ἐρχόταν ὁ ἀδελφός της ἀπὸ τὸ χωράφι, γιὰ νὰ φέρη τὰ καλαμπόκια, καὶ θὰ ἔπαιρνε τὸ φαγητὸ νὰ τὸ πάη στὸ χωράφι νὰ φᾶνε οἱ γονεῖς τους καὶ οἱ ἐργάτες.
    Μάζεψε ἡ καημένη ἀπὸ τὸν κῆπο κολοκυθάκια, μελιτζάνες, φασολάκια καὶ τὰ εἶχε ἕτοιμα νὰ τὰ μαγειρέψη. Πάει ἡ μικρότερη ἀδελφή της, ποὺ ἦταν σωστὸς πειρασμός, τραβάει τὸν γάιδαρο ἀπὸ τὸ αὐτὶ καὶ τὸν βάζει καὶ τὰ τρώει ὅλα! Ἄντε μετὰ ἡ καημένη νὰ πάη νὰ μαζέψη ἄλλα. Καὶ δὲν εἶπε τίποτε.
    Μέχρι νὰ τὰ ἑτοιμάση ξανά, ἦρθε ὁ ἀδελφός τη, καὶ αὐτὴ μόλις τότε ἔβαζε τὸ φαγητὸ στὴν φωτιά. Ξεφόρτωσε τὰ ζῶα καὶ ὅταν εἶδε ὅτι δὲν ἦταν ἕτοιμο τὸ φαγητό, τῆς ἔδωσε ἕνα ξύλο! Τί ταλαιπωρία περνοῦσε κάθε μέρα! Ἡ μάνα της ἡ φουκαριάρα παρακαλοῦσε νὰ πεθάνη πρῶτα ἡ κόρη της καὶ μετὰ αὐτή, γιατὶ σκεφτόταν ποιός θὰ τὴν φρόντιζε. Καὶ πράγματι, πέθανε πρῶτα ἡ κόρη καὶ ὕστερα ἡ μάνα.
    Πάντω, αὐτοὶ ποὺ δὲν εἶναι καλὰ στὸ μυαλὸ, εἶναι καλύτερα ἀπὸ τοὺς ἄλλους. Ἔχουν τὸ ἀκαταλόγιστο καὶ χωρὶς ἐξετάσεις περνοῦν στὴν ἄλλη ζωή.


    Πηγή: Ἀπόσπασμα ἀπό τίς σελίδες 239-241 τοῦ βιβλίου: ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Δ΄ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,243
    Εμένα αυτό με τις θρησκείες και τους Θεούς γιατί μου φαίνεται λίγο παγίδα;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλο το αρθρο πιστευω πολυ στους γεροντες κ επειδη ο πατερας μου ητταν καταθλιπτικος κ περασα κ εγω καταθλιψη φοβηθηκα μην το παθω παλι,Μακαρι να μην ειναι αληθεια αυτο με την κληρονομικοτητα

  4. #4
    μπράβο maus πολύ ενθαρρυντικό το άρθρο ειδικά η τελευταία πρόταση που λέει ο Πάτερ Παϊσιος για τη μεταθάνατον ζωή. εγώ δυστυχώς έχω χειροτερέψει.τα φάρμακα δεν με βοηθάνε όπως πρώτα δυστυχώς για μένα.

  5. #5
    Ο Παισιος δεν ηταν ψυχολογος ή ψυχιατρος και η βαρυτητα των λογων του δεν ηταν μεγαλυτερη απο τον μεσο χρηστη εδω περα.Με βαση το μυαλο του,τις εμπειριες του και αυτα που ηξερε,συμβουλευε αναλογα.

    Οσο για το αν η αναπηρια ειναι ευλογια,ευχομαι κανεναν να μην τον ''ευλογησει'' ο θεος,γιατι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη.

  6. #6
    K εγω δεν θεωρω ευλογια αυτο π εχω...Πως μπορεσε ενας τοσο καλος ανθρωπος κ αγιος που απο τους τυπικους ανθρωπους της εκκλησιας ειναι απο τις λιγες περιπτωσεις που αξιζει να πει τετοιο πραμα πανω στην σκληροτητα της φυσης?επισης σκληρο ειναι η ζεβρα που την τροει ζωντανη το λιονταρι κ κοβει κομματια οπως ειναι ζωντανη,μηπως ειναι κ αυτο ευλογια?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Νομίζω ορισμένοι πνευματικοί άνθρωποι της Εκκλησίας και κληρικοί, όσο καλοπροαίρετοι και αν είναι - έτσι γενικότερα θέλω να πω, όχι για τον Πατέρα Παίσιο - δεν έχουν τις γνώσεις της ψυχολογίας και άθελά τους και οι ίδιοι μπορεί να αποτρελάνουν ένα άνθρωπο με ψυχικά προβλήματα που μπορεί να ζητήσει τη βοήθειά τους, να τους εξομολογηθεί κλπ. Καλό είναι να ενημερώνονται και να διαβάζουν πάρα πολύ για ψυχολογία για να μπορέσουν να δώσουν την κατάλληλη βοήθεια και συμβουλή. Απλουστεύσεις και γενικεύσεις δεν βοηθούν.
    Και ναι η λέξη ευλογία, ηχεί περίεργα, ίσως βέβαια το μόνο ότι μέσα από κάποιο ψυχικό πρόβλημα βρίσκεις δυνάμεις μέσα σου, μονοπάτια και άλλα που δεν θα τα είχες ανακαλύψει αν δεν είχες το πρόβλημα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Σταθηκατε ολοι σε μια φραση που θελει πολυ συζητηση για να ερμηνευτει σωστα..Ο Παισιος εχει γινει βορά του ιντερνετ και διαφορων απατεωνων που βγαζουν χρηματα απο τα λογια αυτου του ανθρωπου..
    Οχι δεν ειχε το μυαλο ενος μεσου ανθρωπου,ηταν πολλα πνευματικα επιπεδα ανωτερος οποτε και η βαρυτητα των λογων του ηταν αναλογη..Εν ολιγοις το ζουμι ειναι το "και τα καλα δεχουμενα και τα κακα δεχουμενα"
    Ξαναλεω βεβαια οτι σηκωνει συζητηση και σκεψη για να αποκωδικοποιησεις την λεξη "ευλογια" που οι περισσοτεροι εκλαβατε διαφορετικα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η βαρυτητα των λογων του
    οσο γυριζει ο τροχος καπιος θα εμφανιστει που θα σε ακουει μεσα σε κοσμο κ κοσμακι...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οσο γυριζει ο τροχος καπιος θα εμφανιστει που θα σε ακουει μεσα σε κοσμο κ κοσμακι...
    Ναι ρητορα...ναι!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    αν υπηρχε πραγματικα θεος και ηταν καλος θα ηθελε οι ανθρωποι να ειναι ευτυχισμενοι. ουτε καν με αγχος, καταθλιψη, σχιζοφρενεια κλπ. αρα ή δεν υπαρχει ή δεν ειναι καλος.

    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Καλό είναι να ενημερώνονται και να διαβάζουν πάρα πολύ για ψυχολογία για να μπορέσουν να δώσουν την κατάλληλη βοήθεια και συμβουλή. Απλουστεύσεις και γενικεύσεις δεν βοηθούν.
    ναι σιγα μη σου διαβασουν και ψυχολογια για να σου πουλησουν τη παραμυθα τους. μιλαμε για παρον και μεσαιωνα. ο μεσαιωνας παραμενει μεσαιωνας.

  12. #12
    Quote Originally Posted by Breath View Post
    Νομίζω ορισμένοι πνευματικοί άνθρωποι της Εκκλησίας και κληρικοί, όσο καλοπροαίρετοι και αν είναι - έτσι γενικότερα θέλω να πω, όχι για τον Πατέρα Παίσιο - δεν έχουν τις γνώσεις της ψυχολογίας και άθελά τους και οι ίδιοι μπορεί να αποτρελάνουν ένα άνθρωπο με ψυχικά προβλήματα που μπορεί να ζητήσει τη βοήθειά τους, να τους εξομολογηθεί κλπ. Καλό είναι να ενημερώνονται και να διαβάζουν πάρα πολύ για ψυχολογία για να μπορέσουν να δώσουν την κατάλληλη βοήθεια και συμβουλή. Απλουστεύσεις και γενικεύσεις δεν βοηθούν.
    Και ναι η λέξη ευλογία, ηχεί περίεργα, ίσως βέβαια το μόνο ότι μέσα από κάποιο ψυχικό πρόβλημα βρίσκεις δυνάμεις μέσα σου, μονοπάτια και άλλα που δεν θα τα είχες ανακαλύψει αν δεν είχες το πρόβλημα.
    Το λαθος το κανουν οσοι ζητουν βοηθεια απο κληρικους,πανω σε θεματα που πρακτικα δε μπορουν να βοηθησουν.Εκεινοι οι ανθρωποι θα απαντησουν με βαση την πιστη τους και αυτα που ξερουν.Προφανως για καποιον που πιστευει στην αιωνια μετα θανατον ζωη,το να τυρανιεσαι με οτιδηποτε και αν ειναι αυτο,70-80 χρονια,δεν ειναι τιποτα μπροστα σε μια αιωνιοτητα ευτυχιας.Εχει μια εσωτερικη λογικη αυτο που ειπε δλδ,ασχετα αν δεν πιστευω τις προυποθεσεις της (υπαρξη θεου,μετα θανατον ζωης κλπ).

    Απο την αλλη οι ανθρωποι που ζητανε αυτες τις συμβουλες ειναι σιγουρα πιστοι,αλλα οχι τοσο οσο ο Παισιος,και πιθανον δεν τους λεει πολλα πραγματα η υποσχεση του παραδεισου,οταν εχουν τοσο αμεσα θεματα να αντιμετωπισουν.Ομως εκει που απευθυνονται,δεν προκειται να ακουσουν κατι αλλο.Ο κορακας κρα θα πει (τροπος του λεγειν,δε θεωρω 'κορακι' τον Παησιο,αν και δεν ειμαι χριστιανος).

    Τουλαχιστον,δεν αντιμετωπιζουν οπως οχι και τοσο παλια,ολους τους ψυχοπαθεις(με την ευρεια εννοια) ως δαιμονισμενους.Δεν νομιζω δλδ να υπαρχει παπας στις μερες μας(θελω να ελπιζω) που να προτεινει σε συγγενεις σχιζοφρενων πχ,να τους κοψουν τα χαπια και να τους αρχισουν με αγιασμους (aka νερακι).

  13. #13
    Παντως ο παισιος ηταν καλος.γιατι εντωμεταξυ των αλλων καπου ειπε οτι οι ψυχικα ασθενεις που αυτοκτονουν δεν χανονται στο πουθενα αλλα οτι τους περιμενει καλη κριση απο τον θεο.ετσι ειπε ενω η κοινη συνηδειση των ανθρωπων ειναι οτι γενικα αυτοι που αυτοκτονουν χανονται.εγω παντως πιστευω αν κ οχι εθιμοτυπικος χριστιανος πιστευω πολυ στην εννοια του παραδεισου κ της κολασεως ακομη κ αν βρισκονται σε αυτη την ζωη.οσο για το αλλο που ειπε την αναπηρια ευλογια ειναι σαφως πολυ αστοχο κ υπερβολικο κ πρεπει να μας θυμιζει στην ακρη του μυαλου μας οτι κ οι αγιοι ανθρωποι ειναι αρα δεν ειναι κ αυτοι τελειοι... ΥΓ αυτο με τις αυτοκτονιες αχρειαστο να μας ειναι...ΦΤΟΥ ΚΑΚΑ...

  14. #14
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οσο γυριζει ο τροχος καπιος θα εμφανιστει που θα σε ακουει μεσα σε κοσμο κ κοσμακι...
    το μνημονιο διατυπωσε μια αποψη.εσυ τι διατυπωσες αλεξανδρε?παντα μια κριση τουλαχιστον αρνητικη για τις αποψεις των αλλων κ αποψη επι του θεματος δεν διατυπωνεις ποτε δικη σου.ηθελα να ξερα δεν βαρεθηκες?ετσι παντως φιλικα σου το λεω οσο μπορω κουραζεις κ κουραζεσαι και το κυριοτερο ειναι οτι ουσιαστικα δεν βοηθιεσαι απο το φορουμ εσυ ο ιδιος για τον εαυτο σου

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αποψεις θα ακουσεις απο μενα συνηθως πμ μονο με οπιον θελω εγω.
    οπως αν θελω να βοηθηθω θα ρωτησω καπιον απο δω οτι θελω.
    δημοσια οσο κ να το παλεψεις δε θα μαθεις σχεδον τιποτα για μενα

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Όλοι οι σχιζοφρενείς μένουν μόνοι τους;
    By whitecandle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 194
    Last Post: 02-04-2011, 23:53
  2. μου ειπε πως ηταν παντρεμενος!
    By eva-sunstar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 28-01-2011, 20:08
  3. Γιατι οι σχιζοφρενεις δεν γραφουν στα forum?
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 174
    Last Post: 28-10-2010, 22:21
  4. Γιατι περιθωριοποιουν τους σχιζοφρενεις
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 04-10-2010, 18:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •