Υπάρχουν λύσεις- Υπάρχει ελπίδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809

    Υπάρχουν λύσεις- Υπάρχει ελπίδα

    Τα συμπτώματα των κρίσεων πανικού και των αγχώδεις διαταραχών μοιάζουν τρομακτικά. Νιώθεις πως πεθαίνεις, πως θα πάθεις έφραγμα, πως θα τρελλαθείς, ζάλη, ρίγος, έντονη καρδιακοί παλμοί κλπ.

    Είναι λογικό να νιώθουμε πως θα πάθουμε έφραγμα αφού υπάρχει έντονος πόνος στο στήθος, όμως είναι καθαρά μυικό. όταν έρχεται η κρίση το πρώτο πράγμα που κάνουμε είναι να πιέζονται οι μύεις μας. Αμέσως μετά αλλάζει η αναπνοή μας, γίνται ρηχή και αναπνέουμε στηθικό αντί απο το διάφραγμα. Με αυτό τον τρόπο δεν οξυγονόνεται καλά ο εγκέφαλος μας, υπάρχει περισσότερο οξυγόνο αντί διοξείδιο του άνθρακα που βγάζουμε με κάθε εκπνοή μας, γιαυτό και νιώθουμε την ζάλη. Επίσης θολώνει η όραση για λίγο, υπάρχει η αυτοπρογμάτωση, δηλαδή βιώνουμε μια κατάσταση έξω απο εμάς, άρα νιώθουμε ότι τρελλαινόμαστε. Οι καρδιακοόι παλμοί αυξάνονται γιατί ανεβαίνει η αδρεναλίνη μας, ρεεί περισσότερο αίμα στην καρδιά. Και με όλα αυτα αρχίζει ένας φαύλος κύκλος και ο φόβος μεγαλώνει, το άγχος επίσης και δεν έχει τελειωμό. Υπάρχει επίσης το αίσθημα δράσης - φυγής το οποιό στα παλιότερα χρόνια έσωζε τους ανθρώπους αφού έπρεπε να επιβιώσουν στις άθλιες συνθήκες ζωής. Όμως το βιώνουμε χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά απειλή. Το πιο σημαντικό απο όλα αυτά είναι πως οι κρίσεις δεν μπορούν να σε σκοτώσουν, δεν πρόκειτε να σου συμβεί τίποτα άπο όσα σκέφτεσαι... και εκεί βρίσκεται και η αντοχή και η δύναμη να τις ξεπεράσεις.

    Είχα πάντοτε τον φόβο μιας νέας κρίσης και χωρίς να το καταλαβαίνω την έφερνα μόνο και μόνο που σκεφτόμουν. Αλλάζοντας τον τρόπο που σκέφτομαστε, αλλάζει και η αντίδραση στο σώμα μας και στο συναίσθημα μας.
    Για χρόνια με ταλαιπωρούν οι αρνητικές σκέψεις. Κάποτε είναι για τον κόσμος γενικότερα, κάποτε για μένα και για την υγεία μου. Όταν δεν είμαι καλα και γίνομαι ευάλωτος είναι εύκολο να εμφανιστεί μια κρίση. Φροντίζοντας το σώμα μας και τον οργανισμό μας, βοηθάμε να φύγουν.
    Εμένα με βοηθα πολύ η ψυχοθεραπεία μου, με βοήθησε όταν το μίλησα με ανθρώπους δικούς μου και πια καταλαβαίνουν την συμπεριφορά μου. Βοήθησε πολύ η γίογκα, ο διαλογισμος και περισσοτερο στις σκησεις αναπνοης. Ελέγχοντας την αναπνοή ελέγχεις τις σκέψεις και γενικότερα το άγχος. Διάβασα κάποια πολύ καλά βιβλία, είδα ένα δυό ντοκιμαντέρ. Φροντίζεις την διατροφή και κυριότερο το αλκοόλ, αφου το μεθύσι έχει παρόμοια συμπτώματα με τις κρίσεις.
    Τώρα πια δεν είναι το ίδιο... αν και υπάρχουν ακόμα. Το άγχος μου είναι παντού, είναι κρυμμένο καλά γιαυτό και με δυσκολέυει πολλές φορές να το καταλάβω.
    Παρόλο που υπάρχουν έντονοι μυικοί πόνοι πολύ συχνά και στομαχικοί επίσης παλεύται.

    Υπάρχει ελπίδα, υπάρχουν λύσεις. Τίποτα δεν τελείωνει. Απλά πρέπει να δώσουμε την σωστή φροντίδα σε μας.

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    καλα εκανες και δημοσιευσες κατι τετοιο.. οταν πρωτοπαθαινεις κριση εισαι τερμα συγχισμενος.. εγω οταν εμαθα τι συμβαινει απο αποψη φυσιολογιας ηρεμησα παρα πολυ!!

    αλλααα δεν παυει να γαμ@ει την ολη κατασταση.. σημασια δεν εχει τι συμβαινει στο σωμα μας (αυτο ειναι για αρχη για να καταλαβεις το προβλημα) σημασια ειναι σταματησει να συμβαινει... οι τροποι που λες και με ο,τι βολευεται ο καθενας!!!

    ωραια αισιοδοξια μελος! μπραβο !!
    ετσι
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα ολα οσα λες ευγε για την δημοσιευση!οταν περνας αυτην την δυσκολια σου φαινεται αφορητη ομως οταν ηρεμησεις βρισκεις λυση

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    20
    Ναι μπράβο που το καταπολεμάς, η σκέψη έχει τρομερή δύναμη, με θετική σκέψη πετυχαίνεις πολλά

    και εγώ έχω πάθει κρίσεις πανικού με έντονη ζαλάδα και ένιωθα να απομακρύνομαι από το σώμα μου,σαν να ήμουνα μεθυσμένη , όντως.. αλλά προσπαθώ να έχω θετικές σκέψεις και ανθρώπους που ενθαρρύνουν τις σκέψεις αυτές !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Νιωθω πως θελω να μοιραστω το οσα βιωσα και βιωνω απο τις κρισεις και το αγχος, να βοηθησω οσο μπορω.
    Η δυναμη της θετικης σκεψης ειναι τεραστια, γι αυτο και θελει κοπο!
    Ολα ειναι εφικτα.

Similar Threads

  1. υπαρχει ελπιδα?
    By καμμενος 1993 in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 24
    Last Post: 12-06-2014, 14:24
  2. ΝΑΙ υπαρχει ελπιδα:)
    By Katerinaaaaaaaaaa in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 28-11-2013, 15:57
  3. Υπαρχει ελπιδα?
    By Zodiac in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 08-11-2012, 09:59
  4. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ??
    By FUGITIVE77 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 16-10-2010, 22:29
  5. Υπάρχει Ελπίδα?
    By Marilou79 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 150
    Last Post: 29-01-2010, 13:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •