Διαρκης χωρισμος- Εμμονη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    8

    Διαρκης χωρισμος- Εμμονη

    Καλησπέρα, ονομάζομαι Γιαννης ειμαι 22 ετων και στελνω πρωτη φορα μηνυμα στο forum. Από το λιγο που το εχω δει προκειται για μια εξαιρετικη προσπαθεια.
    Οσον αφορα το θεμα μου εχει να κανει λιγο απ’όλα.

    Εχει να κανει με ένα διαρκη χωρισμο, τη γενικοτερη ψυχολογικη μου κατασταση, με τη σχολη και με το σπιτι. Η σειρα που τα εβαλα είναι και η ιεραρχιση που τους εχω κανει. Το μηνυμα θα είναι μεγαλο και οποιος δε βαρεθει και φτασει μεχρι το τελος εχει κερδισει την εκτιμηση μου :P

    Ξεκινωντας από τα επουσιωδη, το σπιτι και τη σχολη. Οσον αφορα το σπιτι νιωθω να με πνιγει ένα φυσιολογικης εκτασης σπιτι με 6 ατομα μεσα. Ολη μερα από καπου θα ακουγεται φασαρια και όταν τελικα δεν ακουγεται φασαρια γιατι ολοι κοιμουνται ειτε θα είναι αργα το βραδυ οποτε θα πρεπει να κοιμηθω και εγω αργα η γρηγορα ειτε θα είναι μεσημερακι και θα εχω το αγχος ότι σε λιγο θα ξυπνησει καποιος και θα ξαναρχισει ολο αυτό παλι. Φασαρια εννοω πολιτικες συζητησεις τηλεοραση δυνατα κλπ κλπ. Ξερω πως μπορει να φαινομαι ¨ξενερωτος΄΄ ή υπερβολικος. Εχω καταληξει όμως πως θα με περιεγραφα ως εσωστρεφη που σημαινει πως θελω καποια ωρα να καθησω μονος μου για να ειμαι καλα και να εχω διαθεση. Αν ο ορος εσωστρεφης είναι λαθος διορθωστε με. Θελω να βρω δουλεια για να φυγω από εδώ αλλα ξερω πως δουλεια με λεφτα που να σου επιτρεπουν να φυγεις δεν βρισκεις. Να σημειωσω πως ουτε στο ελαχιστο δεν υποτιμω τους γονεις μου και οσα μου προσφερουν. Οσον αφορα τη σχολη, σπουδαζω χρηματοοικονομικα στη Μακεδονια. Μεχρι το 2ο ετος ειχα τεραστιο ενδιαφερον για τη σχολη. Πλεον βαριεμαι. Βαριεμαι να παω, να παρακολουθησω και να διαβασω. Ισως φταιει που δεν εχω ιδιαιτερες παρεες στη σχολη. Με εχει πιασει μια ΄΄απεχθεια΄΄ για τη σχολη και σε κοινωνικο επιπεδο. Σε όλα τα μαθηματα μαθαινουμε πως θα κανουμε το ένα ευρω δυο ενώ αλλοι πεινανε.

    Η άλλη κατηγορια είναι ενας διαρκης χωρισμος και η γενικοτερη ψυχολογικη μου κατασταση. Τα βαζω μαζι για συνδεοονται. Ο χωρισμος ο οριστικος ηρθε πριν 3 χρονια από εμενα και μετα από δικα της πισωγυρισματα και οσες προσπαθειες και να κανω δε μπορω να το ξεπερασω. Μπορει για μεγαλα διαστηματα να ειμαι καλα και να μην με νοιαζει όμως παντα επιστρεφω. Η σχεση αυτή μπαινει παντα σε συγκριση με οποια κοπελα γνωριζω. Αν χρησιμοποιησω τη λογικη στη συγκριση αυτή η οποιαδηποτε καινουργια κοπελα θα κερδιζε γιατι ο χωρισμος με εχει ταλαιπωρησει πολύ. Το θεμα δεν είναι η σχεση. Το θεμα είναι πως κάθε φορα που προσπαθουσα να τη ξεπερασω και λιγο τα καταφερνα εκεινη επεστρεφε. Και ετσι λιγο λιγο παντα με τραβουσε ολο αυτό λιγο πιο κατω. Με αποκορυφωμα τη προηγουμενη ανοιξη πριν περιπου ένα χρονο στη γιορτη της που της εστειλα χρονια πολλα πιασαμε κουβεντα με δικη της πρωτοβουλια, μιλουσαμε για 4 μερες περιπου συνεχομενα υπηρχε ένα φλερτ ας το πω ετσι, υπονοουμενα κ.α. Εδώ να κανω μια παρενθεση λεγοντας πως ως υποννοουμενα δεν εννοω αυτά που ο κάθε ερωτοχτυπημενος νομιζει ότι υπαρχουν αλλα τα αντικειμενικα, αυτά που βγαζουν ματι ότι δε μπορει να λεγοτναι τυχαια. Μετα τα υπονοουμενα της ειπα ότι τη θελω ακομα και εκεινη μου ειπε ότι δε μπορει να με δει φιλικα ότι θα ηθελε να μιλαμε παραπανω ότι πιστευει πως η ιστορια μας δεν εχει τελειωσει αλλα επισης μου ειπε ότι είναι με αλλον. Εκεινη είναι με αλλον τωρα και είναι καλα και εγω εδώ και γραφω σε αγνωστους με ελπιδα να μου δωσουν ένα οραμα.

    Ο λογος που τα εγραψα είναι αυτος. Να μου δωσετε όσοι φτασατε ως εδώ ένα οραμα και ένα σχολιο σας σαν εξωτερικοι παρατηρητες γιατι με οσους και να το εχω συζητησει βλεπουν την κατασταση από μεσα και οσο καλο είναι αυτό μιας και ξερουν παραπανω πραγματα από εσας άλλο τοσο κακο είναι γιατι βλεπουν καποια πραγματα σε μεγενθυση.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Καλώς ήρθες!

    Για τη σχολή σε καταλαβαίνω, επειδή το ίδιο αισθανόμουν κι εγώ για τη δική μου σχολή. Κατάφερα να τελειώσω με το ζόρι τελικά. Αλλά βάλε τα δυνατά σου να τελειώσεις αυτό που ξεκίνησες, ένα χαρτί να το έχεις τουλάχιστον. Και μετά μπορείς να δώσεις κατατακτήριες ή να μπεις με κάποιον άλλο τρόπο σε μια σχολή που να σου αρέσει, ακόμα και σε άλλη πόλη, ώστε να γλιτώσεις και από το σπίτι σου. Θα μπορούσες ταυτόχρονα να δουλεύεις κιόλας.

    Για την πρώην, λες και μόνος σου πως τα πισωγυρίσματα σε κρατάνε πίσω. Κόψε λοιπόν κάθε επικοινωνία, δε σε ωφελεί. Άλλαξε νούμερο τηλεφώνου αν χρειαστεί! Και μη συγκρίνεις τις κοπέλες που γνωρίζεις με την πρώην, διότι αυτό είναι άδικο και για κείνες, αλλά και σε σένα κάνει κακό επειδή έτσι προδιαθέτεις τον εαυτό σου για συμπεριφορές και χαρακτηριστικά που έχουν ή δεν έχουν και πάλι δεν αφήνεις το μυαλό σου να ξεκολλήσει. Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, όσο και αν κάποια πράγματα σου θυμίζουν κάποιον άλλο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οταν χωριζεις με καποιον...πρεπει να μεινεις μακρυα του για τουλαχιστον 6 μηνες χωρις επικοινωνια για να μπορεσεις να το ξεπερασεις..
    σε γυριζει πισω ολο αυτο επειδη εχεις ακομα επαφες..
    οσο μιλατε κ βρισκεστε τοσο θα γυρνας εκει κ θα κολλας..
    πρεπει να το ξεριζωσεις απο μεσα του για να προχωρησεις κ συ την ζωη σου..
    πρεπει απλα να πεις οχι στο επομενο τηλεφωνο κ να το κανεις ακομα κ με το ζορι.
    δυστυχως...εσυ θα τραβολογιεσαι οσο εκεινη επικοινωνει ...κ οσο εσυ την παιρνεις επισης τηλ κ βρισκεστε..
    πρεπει να μαθεις να βαζεις ορια στον εαυτο σου κ να τα τηρεις.
    δεν ξερω πως να το κανεις αυτο.ειναι σκληρο ναι αλλα δουλευει..
    μονο ετσι ξεπερναμε κατι κ παμε παρακατω...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οσον αφορα την σχολη....δεν εχω να σου πω κατι..παντα ημουν ανθρωπος που ακολουθουσα τα θελω μου..παρατησα μια σχολη επειδη δεν μου αρεσε..
    απλα σταματησα να πηγαινω.
    οποτε εγω αυτο θα συνιστουσα, οχι φυσικα οτι ειναι κ το σωστο..
    απλα εγω προσωπικα δεν το μετανοιωσα ποτε.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    8
    ΒΟΟΜ σε ευχαριστω για την απαντηση. Δηλαδη οταν σε ενα μηνα και κατι μου στειλει για γενεθλια να μην της απαντησω; Και αν ετσι χασω καθε πιθανοτητα να ειμαι μαζι της; Αυτα με απασχολουν. Αυτο μου με θυμωνει ειναι πως αισθανομαι αδυναμος οτι με παρασερνει και με οδηγα εκει που θελει. Ειτε το κανει επιτηδες ειτε καταλαθος.
    Mriya σε ευχαριστω για την απαντηση και εσενα. Οσον αφορα τη σχολη ο στοχος μου ειναι να την τελειωσω και να τη χρησιμοποιησω για οτιδηποτε θεωρω εγω καλο. Ειναι η φυση της σχολης μου που μου επιτρεπει να εργαστω σε διαφορετικου τυπου οργανισμους και εταιριες. Οσον αφορα τη πρωην, οπως ειπα δε θελω να χασω τη πιθανοτητα να ειμαι μαζι της. Πριν λιγο καιρο καταλαβα ως δε θα τη ξεπερασω ποτε εντελως. Δε ξερω τι με εχει κανει να κολλησω τοσο. Οτι παντα ερχοταν εδινε ελπιδες εφευγε και μετα γκρεμιζοταν η ζωη μου ή οτι οποτε μιλαμε εστω και λιγο νιωθω δυνατος αποκτω ορεξη για το οτιδηποτε και νιωθω οτι μπορω να καταφερω τα παντα.

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας γιατι νιωθω πως ειμαι σε ενα αδιεξοδο και εχω την ελπιδα πως καθε αποψη που θα διαβασω θα μου δωσει το δρομο διαφυγης.

    Και για να ειμαι ειλικρινης δε ξερω αν ειμαι απλα ενας κλαψιαρης που θελει να κλαιγεται και να νομιζει οτι ζει δραματα ή αν θελω να ειμαι ευτυχισμενος απλα μονο με εκεινη.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    Quote Originally Posted by GiannisTh View Post
    ΒΟΟΜ σε ευχαριστω για την απαντηση. Δηλαδη οταν σε ενα μηνα και κατι μου στειλει για γενεθλια να μην της απαντησω; Και αν ετσι χασω καθε πιθανοτητα να ειμαι μαζι της; Αυτα με απασχολουν. Αυτο μου με θυμωνει ειναι πως αισθανομαι αδυναμος οτι με παρασερνει και με οδηγα εκει που θελει. Ειτε το κανει επιτηδες ειτε καταλαθος.
    Mriya σε ευχαριστω για την απαντηση και εσενα. Οσον αφορα τη σχολη ο στοχος μου ειναι να την τελειωσω και να τη χρησιμοποιησω για οτιδηποτε θεωρω εγω καλο. Ειναι η φυση της σχολης μου που μου επιτρεπει να εργαστω σε διαφορετικου τυπου οργανισμους και εταιριες. Οσον αφορα τη πρωην, οπως ειπα δε θελω να χασω τη πιθανοτητα να ειμαι μαζι της. Πριν λιγο καιρο καταλαβα ως δε θα τη ξεπερασω ποτε εντελως. Δε ξερω τι με εχει κανει να κολλησω τοσο. Οτι παντα ερχοταν εδινε ελπιδες εφευγε και μετα γκρεμιζοταν η ζωη μου ή οτι οποτε μιλαμε εστω και λιγο νιωθω δυνατος αποκτω ορεξη για το οτιδηποτε και νιωθω οτι μπορω να καταφερω τα παντα.

    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας γιατι νιωθω πως ειμαι σε ενα αδιεξοδο και εχω την ελπιδα πως καθε αποψη που θα διαβασω θα μου δωσει το δρομο διαφυγης.

    Και για να ειμαι ειλικρινης δε ξερω αν ειμαι απλα ενας κλαψιαρης που θελει να κλαιγεται και να νομιζει οτι ζει δραματα ή αν θελω να ειμαι ευτυχισμενος απλα μονο με εκεινη.
    δεν σου φερεται καλα η πρωην σου, παντως....
    δεν ειναι τιμιο να σου λεει οτι δεν σε βλεπει φιλικα ,αλλα εχει αλλον.
    ειναι σαν να σου λει οτι θελει να εισαι καπου εκει κοντα για να την επιθυμεις.
    εφοσον δεν μπορει να ειναι μαζι σου, γιατι το κανει? το σκεφτηκες?
    μηπως γιατι κολλακευεται και τονωνει τον εγωισμο της εις βαρος σου?
    αν εισαι βεβαιος οτι εχει κι αυτη πηγαια επιθυμια για σενα και δεν ειναι μονο ενα παιχνιδακι της, βαλε της τα ορια σου. καντης προταση να ειστε μαζι η αλλιως να κοψετε ολες τις επαφες.
    εχουν δικιο οι υπολοιποι, οτι αυτο που σε κανει τοσο αδυναμο και σε βασανιζει δεν ειναι ο μεγαλος ερωτας, αλλα τα πισωγυρισματα.
    αν εισαι βεβαιος ηδη οτι η απαντηση της θα ειναι αρνητικη,ανακοιωσε της απλα οτι θα απομακρυνθεις.
    εκτος αν θες να παιδευεσαι. δεν προκειται ποτε να τελιωσει η ταλαιπωρια σου αν δεν δωσεις μια οριστικη λυση ειτε μαζι της ειτε μονος σου..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Μα εδώ και τόσα χρόνια που λες ότι είστε χωρισμένοι, βλέπεις να έχει βγει κάτι καλό; Θες να χαραμίσεις όλη σου τη ζωή δηλαδή σκεπτόμενος μήπως τύχει και είσαι κάποια στιγμή ξανά μαζί της; Κι αν αυτό γίνει μετά από 20 χρόνια; Κι αν δε γίνει ποτέ; Τι θα έχεις ζήσει; Τι θα έχεις κάνει εσύ;
    Αν είναι να γίνει, θα γίνει. Αλλά αφού είναι με άλλον, σου αρέσει εσένα αυτή η συμπεριφορά, να φλερτάρει με σένα; Δηλαδή αν τα ξαναβρείτε και φλερτάρει με τον νυν που θα έχει γίνει πρώην της; Τι ψάχνει; Εσένα; Αν σε ήθελε, αν θέλατε πραγματικά, θα ήσασταν μαζί. Και όχι αυτό που γίνεται με τα πισωγυρίσματα. Μήπως είναι απλά νοσταλγία από κείνη ή ψάχνει να νιώσει επιβεβαίωση;

    Για ποιο λόγο χωρίσατε; Και ποιος σου εγγυάται ότι αν ξανασμίξετε δε θα ξαναχωρίσετε για τον ίδιο λόγο;
    Είσαι 22 ετών, είσαι πολύ νέος για να χαραμίζεσαι σε προσδοκίες που μπορεί να μην έχουν καν αποτέλεσμα. Ζήσε!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    8
    Remedy σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Η αληθεια ειναι οτι εχω περασει απο χιλιες δυο φασεις. Απο τη φαση τη μυθοποιησης οτι ειναι η καλυτερη κοπελα του κοσμου, απο τη φαση της λογικης οτι δεν φερεται ωριμα καποιες φορες, απο τη φαση του θυμου, απο τη φαση της απομυθοποιησης σε καποιο σημειο και απο τη φαση ενος ιδιοτυπου μισους. Οχι δε φερεται τιμια. Δε ξερω αν αυτο γινεται επειδη πληγωθηκε που τη χωρισα τοτε ή αν το κανει απο εγωιστικα αιτια. Δε μιλαμε συχνα, οποτε αν κοψουμε επαφη δε θα καταλαβει κατι. Με εξαιρεση το τελευταιο χρονο μιλαμε μονο στις γιορτες και στα γενεθλια και αν πιασει κουβεντα καποιος συνεχιζει. Δεν θα καταλαβει κατι λοιπον αν κοψουμε επαφη. Παρα μονο αν σταματησω εγω να της στελνω σε γιορτες και γενεθλια ή ειμαι τυπικοτερος του τυπικου. Και για να ειμαι ειλικρινης αυτο εχω αποφασισει να κανω. Να ειμαι ψυχρος. Η τελευταια προταση σου περιεχει τεραστια αληθεια καθως ουτε εγω ξερω αν θελω και μπλεκω σε αυτη τη κατασταση ξανα και ξανα ή με τραβαει κατι σε αυτο. Ισως να φταιει, οσο ανοητο και αν ακουστει, πως παντα πιστευα στη μικροτερη πιθανοτητα στο οτιδηποτε. Απο σχεσεις μεχρι τα επαγγελματικα και τη σχολη. Παντα πιστευα στην εκπληξη. Και αν φυγω τελικα απο οριστικα απο ολο αυτο χωρις δρομο επιστροφης θα παω κοντρα στη φυση μου που λεει πως υπαρχει πιθανοτητα να ειμαστε μαζι οποτε θα μεινω εδω να τη κυνηγησω. Λαθος και με κραταει σε μια σταστιμοτητα. Κλινικη περιπτωση; :P Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Ειλικρινα!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    8
    Mriya: Ο τελικος χωρισμος ηταν απο τη μερια μου γιατι ειχα κουραστει εκεινη τη περιοδο να φευγει και να ερχεται να μου καταστρεφει τη ζωη μου και να ειναι καλα αυτη μετα ενω εγω ψαχνω τον εαυτο μου. Και τωρα ειμαι ακομα εδω γιατι ολα αυτα τα χρονια δεν εχω βρει κατι να με ενθουσιασει. Ολο αυτο το καιρο με τοση σκεψη που εχω ριξει εχω καταλαβει πως φοβαμαι πως θα προδωσω οσα ειχα κατα καιρους πει. Θα προδωσω τον ιδιο μου τον εαυτο λεγοντας οτι την αγαπω και οτι θα την αγαπω για παντα οπως ολοι εχουμε πει στην εφηβεια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,789
    Quote Originally Posted by GiannisTh View Post
    Remedy σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Η αληθεια ειναι οτι εχω περασει απο χιλιες δυο φασεις. Απο τη φαση τη μυθοποιησης οτι ειναι η καλυτερη κοπελα του κοσμου, απο τη φαση της λογικης οτι δεν φερεται ωριμα καποιες φορες, απο τη φαση του θυμου, απο τη φαση της απομυθοποιησης σε καποιο σημειο και απο τη φαση ενος ιδιοτυπου μισους. Οχι δε φερεται τιμια. Δε ξερω αν αυτο γινεται επειδη πληγωθηκε που τη χωρισα τοτε ή αν το κανει απο εγωιστικα αιτια. Δε μιλαμε συχνα, οποτε αν κοψουμε επαφη δε θα καταλαβει κατι. Με εξαιρεση το τελευταιο χρονο μιλαμε μονο στις γιορτες και στα γενεθλια και αν πιασει κουβεντα καποιος συνεχιζει. Δεν θα καταλαβει κατι λοιπον αν κοψουμε επαφη. Παρα μονο αν σταματησω εγω να της στελνω σε γιορτες και γενεθλια ή ειμαι τυπικοτερος του τυπικου. Και για να ειμαι ειλικρινης αυτο εχω αποφασισει να κανω. Να ειμαι ψυχρος. Η τελευταια προταση σου περιεχει τεραστια αληθεια καθως ουτε εγω ξερω αν θελω και μπλεκω σε αυτη τη κατασταση ξανα και ξανα ή με τραβαει κατι σε αυτο. Ισως να φταιει, οσο ανοητο και αν ακουστει, πως παντα πιστευα στη μικροτερη πιθανοτητα στο οτιδηποτε. Απο σχεσεις μεχρι τα επαγγελματικα και τη σχολη. Παντα πιστευα στην εκπληξη. Και αν φυγω τελικα απο οριστικα απο ολο αυτο χωρις δρομο επιστροφης θα παω κοντρα στη φυση μου που λεει πως υπαρχει πιθανοτητα να ειμαστε μαζι οποτε θα μεινω εδω να τη κυνηγησω. Λαθος και με κραταει σε μια σταστιμοτητα. Κλινικη περιπτωση; :P Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Ειλικρινα!
    εαν πιστευεις στην εκπληξη και στην ελαχιστη πιθανοτητα, μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι συμβαινει το ακριβως μα ΑΚΡΙΒΩΣ αντιθετο με αυτο που νομιζεις.
    αν υπαρχει η απειροελαχιστη ελπιδα να εκτιμησει αυτο που εχασε και να ξαναγυρισει, θα ειναι αν εισαι κυριος του εαυτου σου και προχωρησεις παρακατω, ΟΧΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΑΡΩΝ, ΔΕΔΟΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΑΛΑΣ.
    το σχεδον βεβαιο ειναι ομως, οτι τοτε, ΑΝ και οταν ξαναγυρισει (ελαχιστη ειπαμε), δεν θα την θελεις πλεον εσυ;)

  11. #11
    Αγαπητέ Γιάννη,
    Πριν από αρκετά χρόνια - έχω κάποια ηλικια - χώρισα από μια κοπέλα που ήμουν αρραβωνιασμένος. Το μετάνιωσα. Ξαναπροσπαθησαμε. Δεν πήγαινε. Ξαναχωρισαμε. Βλεπομασταν αραιά κ που γιατί κινουμασταν στους ίδιους χώρους. Κάποια στιγμή, πριν δύο χρόνια, με ξαναπλησιασε εκείνη. Στην αρχή φιλικά. Προπερσι το καλοκαίρι, ξαναχτύπησε. Και έδειξε τα πραγματικά της κίνητρα. Με ήθελε ακόμα. Εκείνο το βράδυ με μια δικιά μου κίνηση θα ήταν στο κρεβάτι μου. Την προηγούμενη ακριβώς βραδιά είχα γνωρίσει μια άλλη. Σε πληροφορώ ότι αν είχα προχωρήσει με την πρώην δεν θα ζούσα έναν έρωτα συγκλονιστικό, από εκείνους που λες ότι μόνο στα βιβλία και το σινεμά τους συναντάς.
    Θέλω να πω με απλά λόγια ότι όσο κι αν σε ποναει, όσο κι αν νιώθεις ακόμα πράγματα για εκείνη, όσο κι αν ήταν μοναδικη και ανεπανάληπτη, θα υπάρξουν κι άλλες. Από τη μεριά της, ο τρόπος που σου φέρεται δείχνει ότι είσαι η συναισθηματική της καβατζα. Στα δύσκολα πάντα σε σένα θα γυρνάει. Για να πιάνεται από κάπου. Για να δίνει μια προσωρινή λύση στα προβλήματά της. Εσύ αγαπητέ μου ένα κ μόνο πράγμα έχεις να κάνεις: να τη ΜΠΑΝΑΡΕΙΣ οριστικά από τη ζωή σου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Αγαπητέ Γιάννη,

    Η πρώην σου για να λέει ότι τα έχει με άλλον απομάκρυνέ την και κόψε κάθε παρτίδα μαζί της. Επίσης, να σταματήσεις να την συγκρίνεις με τις νέες σου γνωριμίες γιατί αυτό δεν είναι καλό ούτε για σένα άλλα ούτε για κείνες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    8
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις και το χρονο σας. Οσα λετε ειναι απολυτως λογικα και τα εχω σκεφτει χιλιαδες φορες. Το θετικο σε αυτο ειναι πως τουλαχιστον σκεφτομαι λογικα. Το αρνητικο πως απ'ολα οσα ειπατε το μονο κινητρο που εχω για να βελτιωθει η κατασταση μου ειναι για να την κανω να γυρισει. Να την κανω να δει οτι δεν ειμαι παντα διαθεσιμος. Να μην ειμαι παρων ουτε να παρακαλαω οπως ειπε η remedy με την ελπιδα ειτε αυτο να πετυχει ειτε να συμβει αυτο που εγραψε ο silencer. Η αληθεια ειναι, και αυτο το λεω απλα για να το βγαλω απο μεσα μου αν και θα ακουστει ως απληστια μιας και απο υγεια ειναι ολα καλα, πως δεν αντεχω αλλο και μετα απο 3 χρονια + 2 της γνωριμιας θελω να ειμαι καλα.
    Σας ευχαριστω, και οποιοδηποτε αλλο σχολιο ειναι ευπροσδεκτο!

    Δελφινι: Η συγκριση γινεται επι τοπου σχεδον, το μυαλο δε συμμετεχει καθολου. Οσο για την επικοινωνια το θεμα ειναι πως κομμενη ειναι μιας και το να μιλαμε καθε γιορτες δε μπορω να το πω επικοινωνια. Σε ευχαριστω για την απαντηση!

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Επικοινωνια δεν ειναι να λες τα τυπικα χρονια πολλα σε γιορτες , ομως ακομα και αυτο σε φερνει πισω.
    Και εγω περναω κατι αναλογο αυτη την στιγμη και δεν μπορω να σε συμβουλευσω..Σιγουρα ειναι λογικο το να κανεις συγκρισεις τις νεες γνωριμιες που ερχονται στην ζωη σου με την πρωην , δεν υπαρχει ανθρωπος που να μην εχει μπει σε αυτη την διαδικασια .
    Το χειροτερο βεβαια ειναι οταν φευγεις απο μια πολυχρονη (και σημαντικη σαφως) σχεση , οτι χανεις τις ερωτικες σου δεξιοτητες να το πω?Δλδ εχεις ξεχασει πως φλερταρουν , νιωθεις σαν την μυγα μες στο γαλα , δεν ξερεις που πας και ποιος εισαι!Φαντασου τωρα οτι για να ξεπερασεις αυτα απατειται καποιος χρονος , αν εσυ συνεχιζεις τα πισωγυρισματα εστω και νοερα , εστω και αν διατηρεις ελπιδες επειδη η πρωην στις εδωσε , μεγα φαουλ της αυτο μιας και εχει προχωρησει, δεν θα ξεφυγεις ποτε ! Θα εισαι φυλακισμενος στο ΑΝ και θα φευγουν και οι ερωτικες ευκαιριες και η ανακαμψη σου, που επιβαλλεται ωστε να μπορεσεις να προχωρησεις.

  15. #15
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Το χειροτερο βεβαια ειναι οταν φευγεις απο μια πολυχρονη (και σημαντικη σαφως) σχεση , οτι χανεις τις ερωτικες σου δεξιοτητες να το πω?Δλδ εχεις ξεχασει πως φλερταρουν , νιωθεις σαν την μυγα μες στο γαλα , δεν ξερεις που πας και ποιος εισαι!Φαντασου τωρα οτι για να ξεπερασεις αυτα απατειται καποιος χρονος , αν εσυ συνεχιζεις τα πισωγυρισματα εστω και νοερα , εστω και αν διατηρεις ελπιδες επειδη η πρωην στις εδωσε , μεγα φαουλ της αυτο μιας και εχει προχωρησει, δεν θα ξεφυγεις ποτε ! Θα εισαι φυλακισμενος στο ΑΝ και θα φευγουν και οι ερωτικες ευκαιριες και η ανακαμψη σου, που επιβαλλεται ωστε να μπορεσεις να προχωρησεις.
    ...συμφωνώ απόλυτα
    Όλοι έχουμε γύρω μας ζευγάρια που βολεύονται σε μια σχέση γιατί βαριούνται να ξεκινήσουν από την αρχή και συμβιβάζονται.
    Το ίδο συμβαίνει και με την τροφοδότηση της ψευδαίσθησης πως δεν έχει τελειώσει κάτι, όταν αντικειμενικά δεν υφίσταται.
    Είναι παρά πολύ μεγάλο το διάστημα που έχετε χωρίσει και εσύ είσαι πολύ μικρός για να μη χαρείς νέες σχέσεις...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Διαρκής ατυχία στον έρωτα
    By YannisCrete in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 99
    Last Post: 10-10-2022, 09:48
  2. Κρίσεις πανικού, άγχος και διαρκής φόβος...
    By Giannis_Athina in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 14
    Last Post: 03-04-2015, 05:52
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 21-10-2012, 23:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 01:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 16:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •