Εφιαλτες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    πουθενα
    Posts
    118

    Εφιαλτες

    Εχω την εντυπωση οτι δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο και ξερω πως και κανεις δεν μπορει να με βοηθησει. Εχω την εντυπωση, επισης, οτι αυτο το post δεν αρμοζει σε ενα τετοιο forum. Αν εστω και ενας δυσαρεστηθει με αυτο το post, θα παρακαλεσω τον administrator να το διαγραψει.

    Εδω και μερες λοιπον, πεφτω το βραδυ να κοιμηθω και σε καποια φαση ξυπναω εντρομος απο τον ιδιο επαναλαμβανομενο εφιαλτη. Εξαιρεση αποτελει η τελευταια φορα που κοιμηθηκα για βραδυ, χτες δηλαδη, οπου δεν ειδα καποιο εφιαλτη. Ειδα ομως, σημερα το απογευμα, που κοιμηθηκα για καμια ωρα.

    Ο εφιαλτης (ο επαναλαμβανομενος) εχει ως εξης:

    Εχω την αισθηση (μεσα στο ονειρο) οτι κοιμαμαι κανονικα στο κρεβατι μου (μπρουμυτα ως συνηθως). Ξαφνηκα νιωθω κατι να με σφιγγει αρχικα στα ποδια, στη συνεχεια στο σωμα και φτανει ως το λαιμο. Σαν να με τυλιγει ολοκληρο κατι. Αυτο που με σφιγγει το αισθανομαι σαν μια οντοτητα. Στη συνεχεια, και αφου με εχει τυλιξει κανονικα, με σηκωνει απο το κρεβατι και με γυριζει γυρω-γυρω μεσα στο δωματιο. Δεν βλεπω κατι ομως. Παντου σκοταδι. Δεν ακουω επισης κατι, με εξαιρεση την τελευταια φορα που ειδα αυτον τον εφιαλτη, οπου ακουσα εμενα να βγαζω κραυγες πνιγμου. Στη συνεχεια ξυπναω εντρομος.

    Χτες το βραδυ κοιμηθηκα σαν πουλακι. Δεν ειδα καποιο εφιαλτη.

    Σημερα ομως, το απογευμα, πεφτω να κοιμηθω και σε καποια φαση ακουω, μεσα στο δεξι αυτι μαλιστα, μια πολυ δυνατη ακαταλαβιστικη φωνη και βλεπω και ενα πρασινο ματι. Ηταν τοσο εντονο, που πραγματικα τιναχτηκα απο το κρεβατι.

    Αυτα...

    Μπορει, μερικοι διαβαζοντας τα να γελατε. Αλλοι μπορει να δυσαρεστηθηκαν. Απλα, εδω πρεπει να πω, οτι σε συνδιασμο με καποιες φοβιες που εχω (σκοταδι, "μπαμπουλας" κλπ), αυτοι οι επαναλαμβανομενοι εφιαλτες με επηρεαζουν αρνητικα την υπολοιπη μερα...

    Το εψαξα γενικοτερα. Και απο οσα διαβασα, καταλαβα, οτι ειναι κλασσικη περιπτωση εφιαλτη. Αλλα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο εχει τετοια συχνοτητα και ενταση. Πρωτη φορα μου συμβαινει κατι παρομοιο. Τεσπα... Θα δειξει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ..εδώ ίσως να χρειαστεί να σου απαντήσει ένας καταρτισμένος άνθρωπος gog, αλλά η δικιά μου περίοδος με εφιάλτες ήταν καθαρά απο απωθημένες καταστάσεις.

    Το πιο φυσιολογικό που μπορώ να σκεφτώ είναι συσσωρευμένο άγχος και πανικός..

    Σίγουρα έχεις φροντίσει το περιβάλλον που κοιμάσαι να είναι μακριά από πηγές διαταραχής του ύπνου σου? Εγώ ας πούμε όταν θέλω να δω παραμύθι και δράκους, αφήνω την τιβι τέρμα..:cool:

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    θέλει πολύ κουβέντα για να βγεί κάποια άκρη !

    εσυ έχεις κάποιες ιδέες για το που μπορεί να οφείλεται ?

    είσαι πολύ αγχωμένος για κάτι ? υπάρχει κάτι που σε προβληματίζει στη ζωή σου ?

    δεν ξερω .........

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    πουθενα
    Posts
    118
    Καλημερα.

    Ναι εχω αγχος αυτο τον καιρο, το οποιο νομιζω οτι ανατροφοδοτειται και απο τους εφιαλτες. Επισης, διαφορα με προβληματιζουν. Αλλα τα τελευταια χρονια παντα ετσι ημουν.

    Ειμαι συνηθισμενος σε ονειρα που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα. Απο το να βλεπω πορτοκαλι τεραστια χταποδια να περπατουν στο νοτιο πολο, μεχρι να συνομιλω με φανταστικες αλλα καθολου τρομακτικες οντοτητες :P

    Παρολα αυτα, οι εφιαλτες μου ηταν παντα οι συνηθισμενοι - κοινοι για πολλους - εφιαλτες. Οπως εφιαλτες καταδιωξης, πτωσης στο κενο κλπ. Θυμαμαι, επισης, οτι μικρος εβλεπα και εφιαλτες θρησκευτικου περιεχομενου.

    Κατι φαινεται να αλλαζει τον τελευταιο καιρο. Χτες το βραδυ λοιπον, επεσα για υπνο πολυ αργα. Ουσιαστηκα σημερα το πρωι κοιμηθηκα. Δεν εχω ιδεα ποσο διαρκει ενα ονειρο. Αλλα αυτο που ειδα σημερα ειχε μεγαλη \"υποθεση\" και πολλες εικονες του εχουν χαραχτει εντονα στην μνημη μου.

    Ενω ηταν μια χαρα ονειρο, στο τελος εγινε εφιαλτης. Ισως ο χειροτερος που εχω δει. :(

    (Σε αυτο το σημειο ακολουθουσε η περιγραφη του ονειρου. Εκρινα ομως, οτι καλο ειναι να μην την δημοσιευσω, επειδη ειναι ...too much)

    Εχω αρχισει να κουραζομαι με τους εφιαλτες. Εχω αρχισει να φοβαμαι να παω και για υπνο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εχω την αίσθηση σαν στο ονειρο να ξυπνάει το υποσυνείδητο . Να προσπαθεί να τακτοποιήσει συναισθηματικές εκρεμότητες .

    Μικρή έβλεπα εντονα όνειρα , καθώς και την περίοδο που έδινα πανελλήνιες (αν και ήμουν ήρεμη εκείνη την περίοδο, σε αντίθεση με όλον τον άλλον κόσμο)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Απ\'οσο ξέρω τα όνειρα διαρκούν ελάχιστα...δευτερόλεπτα, άντε λεπτό...Όχι παραπάνω. Και επίσης ξεκινούν όταν μας δίνεται ένα εξωτερικό ερέθισμα.

    πχ ακουω μια μηχανή αυτοκινήτου να μαρσάρει και αυτόματα δημιουργείται το όνειρο. ΄

    Τα ερεθίσματα μπορεί να είναι εξωτρικά οπως αυτό που περιέγραψα παραπάνω αλλά μπορεί να είναι και εσωτερικά (πείνα, ζέστη/κρύο, άγχος, φόβοι κλπ) Πολύ πιθανόν λοιπόν να έχουν τη βάση τους οι εφιάλτες που λες πως βλέπεις σε ψυχολογικούς παράγοντες ή στο στρες.όσο για το αίσθημα που λες ότι φοβάσαι να πέσεις για ύπνο νομίζω λέγεται night terror. παρ\' όλα αυτά από έρευνες που έχουν γίνει τα συμπεράσματα που έβγαλαν είναι τα εξής:

    1. Λέμε ότι δεν θέλουμε να κοιμηθούμε διότι φοβόμαστε πως θα ξαναδούμε τον ίδιο εφιάλτη. Κι όμως έτσι προετοιμάζουμε και προκαταβάλλουμε τον οργανισμό μας να τον ξαναδεί, ίδιο ή με μικρές παραλλαγές.

    2. Συνήθως οι εφιάλτες τύπου night terror είναι αυτοί από τους οποίους ξυπνάμε με κάποια μορφή φόβου.

    Να σε ρωτήσω κάτι gog? Όταν ξυπνάς (αλλά και στο παρελθόν) θυμάσαι το όνειρο ή τον εφιάλτη που είδες ολόκληρο ή έχεις περιορισμένη μνήμη γι\' αυτό?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Κοινώς, ίσως πρέπει (χωρίς να είμαι ειδίκός, τη γνώμη μου λέω) να αποφορτιστείς εντελώς από τη σκέψη του εφιάλτη όσο είσαι ξύπνιος. Ξέρω πως είναι δύσκολο (το έχω περάσει κι εγώ πάνω κάτω) και όσο πιο πολύ λες \"να μην σκεφτώ τον εφιάλτη\" τόσο περισσότερο τον βάζεις στο μυαλό σου. Εμένα πάντως με βοηθούσε να ακούω μουσική ή να διαβάζω βιβλία πριν κοιμηθώ και να αφοσιώνομαι τόσο σ\' αυτά που μερικές φορές έβλεπα όνειρα σχετικά με αυτά...

    Δεν ξέρω βέβαια αν σε εσένα θα έχει αποτέλεσμα αυτό αλλά μπορείς να το προσπαθήσεις....

    Καλή επιτυχία!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    πουθενα
    Posts
    118
    Originally posted by eirineta
    Να σε ρωτήσω κάτι gog? Όταν ξυπνάς (αλλά και στο παρελθόν) θυμάσαι το όνειρο ή τον εφιάλτη που είδες ολόκληρο ή έχεις περιορισμένη μνήμη γι\' αυτό?
    Νομιζω οτι δεν ειναι δυνατον να προσδιορισω αν εχω πληρη μνημη ή οχι ενος ονειρου. Μια απλη εντυπωση εχω οτι ειτε το θυμαμαι ολοκληρο ειτε κομματια του. Τα ονειρα δεν ειναι μονο εικονες που απλα τις αποτυπωνεις στην μνημη. Ειναι και ιδεες, συναισθηματα, ηχοι κλπ, που δυσκολα αποτυπωνονται.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    229
    Δεν απαξιώνω τη σημασία των συναισθημάτων στα όνειρα...Γιατί νομίζω ότι το παρεξήγησες...Απλά ρώτησα γιατί εγώ (αλλά και από άλλους που έχω ακούσει) είχα πλήρη μνήμη των ονείρων, όμως πολλές φορές οι \"πράξεις\" του ονείρου, οι σκηνές ήταν περισσότερες από μια ή δύο και το μόνο που δεν έβρισκα ήταν η σύνδεση μεταξύ τους...

    ΥΓ οι ιδέες, τα συναισθήματα κλπ είναι αυτά που γεννούν το όνειρο ακόμη κι αν δεν αποτυπώνονται ΦΑΝΕΡΑ...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by gog_magog
    Καλημερα.

    Θυμαμαι, επισης, οτι μικρος εβλεπα και εφιαλτες θρησκευτικου περιεχομενου.

    .







    ενοχικά συναισθήματα και ντροπή (μιλάω βασισμένη σε προσωπική εμπειρία πάντα)..
    είχα φτάσει σε τρελλό φόβο πριν τον ύπνο..

    σίγουρα ο εαυτός σου κάτι σου λέει. Λάβε υπόψιν το καμπανάκι που χτυπάει και ψάξτο..

  11. #11
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    Originally posted by gog_magog

    Εδω και μερες λοιπον, πεφτω το βραδυ να κοιμηθω και σε καποια φαση ξυπναω εντρομος απο τον ιδιο επαναλαμβανομενο εφιαλτη. Εξαιρεση αποτελει η τελευταια φορα που κοιμηθηκα για βραδυ, χτες δηλαδη, οπου δεν ειδα καποιο εφιαλτη. Ειδα ομως, σημερα το απογευμα, που κοιμηθηκα για καμια ωρα.



    Μπορει, μερικοι διαβαζοντας τα να γελατε. Αλλοι μπορει να δυσαρεστηθηκαν. Απλα, εδω πρεπει να πω, οτι σε συνδιασμο με καποιες φοβιες που εχω (σκοταδι, \"μπαμπουλας\" κλπ), αυτοι οι επαναλαμβανομενοι εφιαλτες με επηρεαζουν αρνητικα την υπολοιπη μερα...

    ...
    Προσπάθησα να μεταδώσω κάτι σχετικά με τα όνειρα, την ερμηνεία και το ρόλο τους, με εξαίρεση έναν δύο εδώ μέσα σ\' αυτήν την ιστοσελίδα δεν έδειξαν ενδιαφέρον ούτε έκαναν δικές τους συνεισφορές, επειδή δείχνουν προτίμηση σε αυτούς που γράφουν φράσεις με πέντε το πολύ λέξεις. Με τέτοια δεδομένα, φοβάμαι ότι ο ερώτημά σου θα μείνει αναπάντητο. Τίποτα δεν ψάχνουν σ\' αυτή την ιστοσελίδα του πρόσκαιρου ευδαιμονισμού των πέντε το πολύ λέξεων. Αν και εσύ δεν περιφρονείς τόσο το κείμενο που έγραψα με ξεχωριστό τίτλο \"τα όνειρα, η ερμηνεία τους και η σημασία τους για τη θεραπεία και τη ζωή μας\" μπορείς να ακολουθήσεις μια συμβουλή που υπέδειξα στο τέλος του κειμένου. Να σημειώνεις με μολύβι σε μπλοκάκι που θα έχεις στο κομοδίνο δίπλα στο κρεβάτι, όσες λεπτομέρειες θυμάσει τη στιγμή που ξυπνάς. Και ο εφιάλτης (όχι μόνο το κανονικό όνειρο) έχει κάποιο μήνυμα, που δεν πρέπει να το ψάχνουμε σαν να είναι κάτι το πολύ δύσκολο. Προσπάθησε να βρείς κάποια σύνδεση που γίνεται με καταστάσεις και προβληματισμούς που σε απασχολούν τον τελευταίο καιρό ή και μόνιμα. Θα δείς ότι ο εφιάλτης προσαρμόζεται σιγά σιγά σε πιο αποδεκτά όνειρα, αφού όλα αυτά θα τα καταγράφεις. Με την καταγραφή και εξέταση του ονείρου-εφιάλτη εμπεμβαίνεις στη δομή του και αυτό αρχίζει να απαλύνεται, αφού ικανοποιείς εσύ την προσπάθεια που γίνεται μέσα σου για να πάρεις κάποιο μήνυμα, το οποίο πέρνεις ούτως ή άλλω έστω και εν μέρει.
    Λυπάμαι που έγραψα πάνω από τις πέντε λέξεις που ειναι καθιερωμένες σ\' αυτό το forum, αλλά μη νομίσεις ότι θα ακούσεις άλλες χρήσιμες συμβουλές από τους λιγομίλητους συνομιλητές σου που χρησιμοποιούν στερεότυπες φράσεις και στο τέλος σε παραπέμπουν και σε κάποιο ειδικό (κάτι που έτσι όπως το διατυπώνουν, θα έπρεπε να το είχαν κάνει από την αρχή).

  12. #12
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Γεια σου φίλε.Ομολογώ ότι με άγγιξε ιδιαίτερα αυτό το θέμα γιατί κι εγώ έχω φοβίες για σκοτάδι και μπαμπούλες.Ευτυχώς όμως δεν έχω το πρόβλημα στην έκταση που το αντιμετωπίζεις εσύ .Μια υπόθεση που έκανα διαβάζοντας το κείμενό σου είναι μήπως πρόκειται περι επαναλαμβανόμενης και σοβαρής περίπτωσης παράλυσης ύπνου ! (sleep paralysis) Το θεωρώ πιο πιθανό από εφιάλτη.Έχω ψάξει αυτό το ζήτημα στο net εκτενώς και λέει είναι πιθανό να υπάρχει η ψευδαίσθηση για \"επίσκεψη\" επιφόβου οντότητας.Χορηγούνται και φάρμακα στις δύσκολες περιπτώσεις.Και παράλυση ύπνου παθαίνω αλλά όχι τόσο συχνά κι επίσης λίγες φορές έχω νιώσει την ύπαρξη κακόβουλου πλάσματος.Μάλιστα ευτυχώς ενώ με φοβίζει καταλαβαίνω κιόλας (αν όχι από την αρχή , σε κάποια φάση τουλάχιστον) κάπως πως πρόκειται περί ψευδαίσθησης και δε με τρομάζει τόσο.Ειλικρινά σου εύχομαι ό,τι καλύτερο και μη φοβάσαι γιατί πρόκειται για ένα άσχημο παιχνίδι του μυαλού σου.Πιστεύω ότι με προσπάθεια θα μπορείς σε κάποια φάση να το ελέγχεις καλύτερα , να τελειώνει πιο γρήγορα αλλά και να μη σε τρομάζει τόσο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Νομίζω, αν πάρεις το ρεζουμέ από τις απαντήσεις όλων των παιδιών θα σε βοηθήσει. Κατ\'αρχήν, πολύ πιθανό να είναι συσωρευμένο άγχος και πανικός, οπότε κοίτα ν\'αλλάξεις καταστάσεις της ζωής σου που σε φτάνουν σε σημείο να υποφέρεις ακόμη και στον ύπνο σου. Και οι \"ενοχές\" παίζουν όπως είπε η Reina. Και ακόμη καλύτερες οι ιδέες του Stohasti να τα γράφεις και να προσπαθείς να βρεις το νόημα πίσω απ\'αυτά.
    Παρόλα αυτά, έχω κάποιες επιφυλάξεις, γιατί είχα κι εγώ πολύ παλιά παρόμοια εμπειρία, σαν μια οντότητα να με σφίγγει και να με πνίγει την ώρα του ύπνου και όλα αυτά πέρασαν με εξαγνισμό του χώρου (μη βαράτε παιδιά.........). Πέταξα αντικείμενα που θεωρούσα ότι έχουν αρνητική ενέργεια, άναψα θυμιάματα και καντηλάκια και έριξα παντού αγιασμό. Και κυρίως πέταξα απ\'τη ζωή μου άτομα με αρνητική ενέργεια. Τώρα θα μου πείτε, τι μας λέει αυτή? Εντάξει, είναι λίγο παρατραβηγμένα, αλλά δεν ξαναασχολήθηκα από τότε για να πω ότι οι αντιδράσεις μου ήταν στο πλαίσιο ψυχικής διαταραχής. Έχω ακούσει ότι τέτοιου είδους εμπειρίες προκαλούνται κυρίως σε άντρες από θηλυκά πνεύματα, οπότε ρίξε εσύ έναν εξαγνισμό για καλό και για κακό και βλέπεις. Έχουν και συγκεκριμένο όνομα αλλά δεν το θυμάμαι. Είναι λίγο extreme οι απόψεις μου, sorry παιδιά. Ίσως και να μην ταιριάζουν στο πνεύμα του forum. Καταθέτω προσωπικές εμπειρίες με κάθε επιφύλαξη .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Το μυαλό παίζει παιχνίδια. Δεν ξέρω που ακριβώς είναι το όριο ανάμεσα στην ψυχική διαταραχή και τις \"παραψυχολογικές\" εμπειρίες. Παλιότερα έπαιζα πολύ ανάμεσα σ\'αυτά τα δυο. Τα τελευταία χρόνια προτιμώ να αποφεύγω τέτοιου είδους εμπειρίες για να έχω και τα μυαλά μου στη θέση τους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    πουθενα
    Posts
    118
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Μετα απο καιρο, μπορω να πω οτι ειμαι καλυτερα. Σταματησα να βλεπω αυτο τον επαναλλαμβανομενο εφιαλτη και να φοβαμαι να κοιμηθω.

    Καποτε πιστευα στο μεταφυσικο. Μικρος δηλαδη. Πιστευα στο Θεο και σε διαφορες παραδοσεις τις θρησκειας μας. Και επισης μου ειχαν διηγηθει και πολλες \"ιστοριες\" μεταφυσικες. Φαντασματα, διαολους, τριβολους κλπ :P Σε ενα κοσμο που το μεταφυσικο εχει βαθειες ριζες ειναι λογικο ενα παιδι να αναπτυσει φοβιες και να εχει και εφιαλτες με τις φοβιες του.

    Εμπειρια - σταθμος στην σχεση του μεταφυσικου και των φοβιων μου ηταν η παρακολουθηση σε κινηματογραφο της ταινιας The Grudge (2004). Η ταινια δεν ηταν τιποτα σπουδαιο απο αποψη σεναριου και ερμηνειων, αλλα οι εικονες και το γενικο concept ηταν πολυ κοντα στις φοβιες μου. Η ταινια με σοκαρε. Πυροδωτησε ενα απιστευτο φοβο και μια φαντασια πολυ αρρωστη. Δεν μπορουσα να λειτουργησω στο σκοταδι μονος μου για καιρο.

    Μετα ερωτευτηκα (ή κατι τετοιο τελοσπαντων) μια κοπελα και το ξεπερασα αυτοματα.

    Καπου εκει, ομως, φανηκαν τα πρωτα σημαδια της ψυχωσης που βιωσα για καποιους μηνες. Στην οποια ειχα φοβιες, που μπορουν να θεωρηθουν και μεταφυσικες, αλλα ηταν εντελως νεες σε μενα. Καμια σχεση με αυτες που ειχα παλιοτερα. Σε καμια περιπτωση δεν ηταν φοβιες με φαντασματα, μπαμπουλες, σκοταδι κλπ. Δεν φοβομουν το σκοταδι πλεον. Δεν φοβομουν καποιο μεταφυσικο ον.

    Ξεπερασα την ψυχωση και να \'μαι παλι. Στις κλασσικες μου φοβιες. χεχε.

    Το ωραιο ειναι οτι φοβαμαι κατι που πιστευω οτι δεν υπαρχει.

    Θα ηθελα καποτε να μαθω πως και γιατι εγιναν ολα αυτα.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •