Ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994

    Ένας πολύ αξιόλογος άνθρωπος

    Δεν ήξερα πού να αναρτήσω αυτό το άρθρο κ σκέφτηκα ότι μάλλον αυτή είναι είναι η καταλληλότερη ενότητα. Πρόκειται για έναν άνθρωπο που έχει προσφέρει πάρα πολλά στον τομέα της ψυχιατρικής στην Ελλάδα, στην αναβάθμισή της, στην εισαγωγή πρωτοποριακών μεθόδων κ στην καταπολέμηση του κοινωνικού στίγματος των ασθενών.

    http://www.kathimerini.gr/803781/art...mh-antistaseis

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Oντως , μαριποζα , φαινεται αξιολογος , συμφωνα με τα γραφομενα του αρθρου . Αλλα αποσυρθηκε . Αντε να βρεις τον σωστο . Πρεπει ναχεις πολυ ορεξη για να ψαχνεις .
    Οι 9 στους 10 ειναι αχρηστοι ως προς το να προσφερουν ουσιαστικη βοηθεια στον ασθενη .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,785
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Oντως , μαριποζα , φαινεται αξιολογος , συμφωνα με τα γραφομενα του αρθρου . Αλλα αποσυρθηκε . Αντε να βρεις τον σωστο . Πρεπει ναχεις πολυ ορεξη για να ψαχνεις .
    Οι 9 στους 10 ειναι αχρηστοι ως προς το να προσφερουν ουσιαστικη βοηθεια στον ασθενη .
    Συμφωνώ! Δεν έχω σε εκτίμηση τους ψυχιάτρους γιατί εμένα τουλάχιστον δεν με βοήθησαν.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Συμφωνώ! Δεν έχω σε εκτίμηση τους ψυχιάτρους γιατί εμένα τουλάχιστον δεν με βοήθησαν.
    Για να σε βοηθήσει κάποιος δελφίνι πρέπει πρώτα απ' όλους να θες εσύ η ίδια να βοηθήσεις τον εαυτό σου. Σε όλα τα επαγγέλματα κ σε όλους τους κλάδους υπάρχουν άχρηστοι, μέτριοι κ καλοί. Αλλά άμα θες να βρεις τον καλό θα τον βρεις, είτε είναι κομμώτρια είτε είναι δάσκαλος ρώσικων, χωρίς να έχω τη διάθεση να υποτιμήσω τίποτα κ κανέναν. Μέχρι 1 σημείο συμφωνώ με τον Macgyver, ότι γενικά οι ψυχίατροι είναι από τους κλάδους όπου δύσκολα βρίσκεις αυτόν που σου χρειάζεται, αλλά άμα θες στ' αλήθεια να λύσεις το πρόβλημά σου το λύνεις, ιδίως αν μένεις κ σε κάποια πόλη, η οποία σου προσφέρει μεγάλη γκάμα επιλογών κ εναλλακτικών. Οκ ο 1ος θα σου βγει άκυρος, ο 2ος θα σου βγει άκυρος......... ε, ο 10ος θα είναι ο σωστός!

    Αλλά εσένα δελφίνι δε σου χρειάζεται ψυχίατρος, γιατί πολύ απλά δε θες ψυχίατρο, άρα κ ο καλύτερος να είναι δεν θα μπορούσε να κάνει ποτέ τίποτα για εσένα. Εσύ χρειάζεσαι νεράιδα...... Ναι νεράιδα με μαγικό ραβδάκι. Να έρθει, κ ως δια μαγείας να χάσεις 20 κιλά, να έχεις δουλειά (τελικά προτιμάς εδώ ή στην Αγγλία....?), να αποκτήσεις φίλες, να έχεις παντρευτεί αυτόν που σου αρέσει κ να έχεις παιδιά (2-3 είναι καλά....?) κ αδερφός σου ξαφνικά να έχει μετατραπεί σε έναν ευγενέστατο νέο, master του savoir vivre (αν το γράφω κ σωστά), εργατικό κ με λαμπρό μέλλον. Κ όλα αυτά εννοείται από μόνα τους, χωρίς εσύ ή η οικογένειά σου να κάνετε το παραμικρό. Απλά κρίμα που η ειδικότητα της νεράιδας κυκλοφορεί μόνο στις απόκριες κ αυτό πάλι, με αμφίβολα αποτελέσματα. Κ όχι δεν σε ειρωνεύομαι. Απλά προσπαθώ να σου πω πως από μόνο του δε γίνεται τίποτα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Πραγματικά πολύ ωραίο άρθρο αυτό που ανέβασες mariposa7, πολύ σημαντικά τα όσα κατάφερε αυτός ο ψυχίατρος, ενδιαφέρουσα αυτή η φράση του Ο γιατρός πρέπει να δονηθεί συναισθηματικά, να μην είναι παρατηρητής που ίσως δείχνει και την ιδιαιτερότητα του συγκεκριμένου κλάδου της ιατρικής.

  6. #6
    εγω ξερω και εναν αλλο πολυ αξιολογο ανθρωπο...εμενα!(πλακα κανω...)

Similar Threads

  1. Έφυγε ένας καλός άνθρωπος...
    By turing in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 4
    Last Post: 09-01-2014, 14:02
  2. Μία παράξενη σχέση ή ένας παράξενος άνθρωπος?
    By Jupiter.12 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 18-08-2012, 07:28
  3. ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 06-06-2011, 19:45
  4. Τι χρειαζεται ενας ανθρωπος για να ειναι ευτυχισμενος.
    By Empneustns in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 107
    Last Post: 09-10-2008, 11:42
  5. Replies: 28
    Last Post: 19-06-2007, 22:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •