Δεν αντέχω άλλο... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 118
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Δεν νιώθω πόνο όταν κοιμάμαι, αυτό κερδίζω...αν μπορούσα θα κοιμόμουν και τώρα αντί να κλαίω μπροστά στην οθόνη...αλλά μάλλον ο οργανισμός μου χόρτασε ύπνο για την ώρα γιατί δεν νυστάζω και θα υποφέρω κι αν ξαπλώσω, τουλάχιστον τώρα προσπαθώ να ξεχαστώ...
    Τώρα για την αγωγή μου τι να σου πω, μέχρι πρότινος δεν ένιωθα και τόσο χάλια αλλά αφού πέθανε η γάτα μου και μετά έχω πέσει πολύ...δεν ξέρω αν φταίει αυτό ή αν ήταν να γίνει...
    Όσο για το να μην εύχομαι τίποτα, δεν έχω άλλη αντοχή κι υπομονή όπως γράφω και στον τίτλο του μηνύματος, υποφέρω πολύ...
    Ναι Κύκνε άλλα Πρέπει να σταματήσεις να σκέφτεσαι έτσι και να βάλεις Αισιοδοξία στην ζωή σου,όλα γιατρεύονται.Λυπάμαι για την γάτα σου ,μάλλον αυτό φταίει π έπεσες.Γιατί δεν παίρνεις ένα καινούργιο γατί η σκυλί?
    Όσο για την αντοχή ,εγώ πιστεύω ότι θα ξεπεράσεις το πρόβλημά σου άμα το πολεμήσεις ..το ξέρω ότι είναι ανυπόφορο άλλα θέλει προσπάθεια...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @κυκνουλα καλασου λενε τα παιδια πρεπει να προσπαθησεις και συ!
    και γω παλευω με τις δ/χες διαθεσης και εχω ερθει πολλες φορες αντιμετωπη με το θανατο αλλα εχω ατομα και 2 γατες που δε θα ηθελαν να με χασουν

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,573
    Quote Originally Posted by superboy13 View Post
    Ναι Κύκνε άλλα Πρέπει να σταματήσεις να σκέφτεσαι έτσι και να βάλεις Αισιοδοξία στην ζωή σου,όλα γιατρεύονται.Λυπάμαι για την γάτα σου ,μάλλον αυτό φταίει π έπεσες.Γιατί δεν παίρνεις ένα καινούργιο γατί η σκυλί?
    Όσο για την αντοχή ,εγώ πιστεύω ότι θα ξεπεράσεις το πρόβλημά σου άμα το πολεμήσεις ..το ξέρω ότι είναι ανυπόφορο άλλα θέλει προσπάθεια...
    Έχω έναν ακόμη γάτο αλλά και πάλι μου λείπει αυτή που πέθανε...
    Όσο για την προσπάθεια, η προσπάθεια θέλει και δύναμη την οποία δεν νιώθω να έχω πια...εξαντλήθηκε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,573
    Quote Originally Posted by εσωτερική_σήψη View Post
    @κυκνουλα καλασου λενε τα παιδια πρεπει να προσπαθησεις και συ!
    και γω παλευω με τις δ/χες διαθεσης και εχω ερθει πολλες φορες αντιμετωπη με το θανατο αλλα εχω ατομα και 2 γατες που δε θα ηθελαν να με χασουν
    Δεν διαφωνώ ότι έχετε δίκιο αλλά δεν ξέρω που να βρω τη δύναμη...
    Αυτό που λες για το θάνατο μία από τα ίδια αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα τίποτα...το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι η ψυχολόγος μου μου είπε ότι μπορεί να νιώθω τόσο άσχημα αυτές τις δυο μέρες λόγω ορμονών επειδή αδιαθέτησα κι ότι αύριο θα είμαι καλύτερα...μακάρι...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    104
    ολα απτη μοναξια ξεκινανε ειναι η χειροτερη μορφη βιας την ενοιωσα στο πετσι μου για χρονια και επαθα καταθλιψη με πλακωματα στο στηθος κλπ κλπ φρικη αλλα υπαρχει λυση παντα σε καθε προβλημα μην εγκαταλειπεις μια μερα θα ξυπνησεις χαρουμενη και θα γελας ετσι απλα

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,573
    Quote Originally Posted by μανμαν View Post
    ολα απτη μοναξια ξεκινανε ειναι η χειροτερη μορφη βιας την ενοιωσα στο πετσι μου για χρονια και επαθα καταθλιψη με πλακωματα στο στηθος κλπ κλπ φρικη αλλα υπαρχει λυση παντα σε καθε προβλημα μην εγκαταλειπεις μια μερα θα ξυπνησεις χαρουμενη και θα γελας ετσι απλα
    Αυτό ακούγεται σαν θαύμα...να ξυπνήσω χαρούμενη και με γέλιο...μακάρι να γίνει...στο τέλος εκεί θα καταντήσω, να ελπίζω μόνο σ' ένα θαύμα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Κύκνε άμα προσπαθήσεις μια μέρα έτσι θα ξυπνήσεις..και εγώ όταν είμουνα έτσι αύτο έλεγα, ότι δεν έχω άλλη δύναμη ,άλλα μια μέρα σηκώθηκα και είπα τέλος ,ήρθε η ώρα να προσπαθήσω και από εκείνοι την στιγμή άρχισε η ανάκαμψη,μόλις απόδεχτηκα πρώτα από'λα ότι δεν έχω προσπαθήσει και ότι πρέπει να βρω κουράγιο.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    104
    Δεν ειναι θαυμα απλα πρεπει να δεις τα πραματα αλλιως να μη ζητας βοηθεια απο ατομα που δε θα καταλβουν κ θα σε κοιτανε κ περιεργα εμεις σε νοιωθουμε εγω αποφασισα κ ειπα οτι αν ξυπνησω μια μερα. Πιεστω να μαι χαρουμενος η μια θα γινουν δυο οι δυο τρεις κλπ κ ετσι κιεγινε βεβαια εχω ακομα καταθλιψη γιατι δεν εχω φιλους παρεες μονο κοπελα που κ παλι δε με ενοιωθε χωρισαμε αλλα ουτε φρμακα ουτε γιατρους εχω μαθει να το ελενχω απο μεσα μαςπηγαζει η δυναμη

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    7
    καλησπερα! δεν ξερω τι ακριβως σου εχει συμβει κ νιωθεις ετσι.. εγω αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι μεσα μας εχουμε μια τεραστια δυμανη.. καλο θα ηταν, να αρχισεις να την αξιοποιεις!!!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,573
    Παιδιά, σας διαβάζω και πραγματικά απορώ που την βρίσκετε αυτή τη δύναμη; Εγώ ειλικρινά δεν ξέρω που να τη βρω, έχω παραιτηθεί...να φανταστείτε τώρα ξύπνησα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καλησπερα κυκνε. Διαβασα το ποσταρισμα σου και ακομη δεν εχω καταλαβει τι ασθενεια εχεις. Εχεις καταθλιψη η κατι αλλο που σου την δημιουργει? Ισως να ειναι λαθος αυτο που ρωταω γιατι εγω δεν εχω καποιο προβλημα οπως τα πιο πολλα παιδια εδω και δεν μπορω να κατανοησω το πως λειτουργει ολο αυτο αλλα νομιζω οτι υπαρχει η καταθλιψη απλα και ασθενειες που την εχουν ως παραγωγο. Απο τα λιγα που μπορω να υποθεσω ειναι οτι πρεπει να επικεντρωνεις σε κατι την σκεψη σου για να νιωθεις εστω λιγο καλυτερα. Μπορει να μην ισχυει βεβαια αλλα οπως και να εχει κανει κουραγιο κοριτσι. Σε αυτα να εισαι οσο πιο δυνατη μπορεις.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,573
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Καλησπερα κυκνε. Διαβασα το ποσταρισμα σου και ακομη δεν εχω καταλαβει τι ασθενεια εχεις. Εχεις καταθλιψη η κατι αλλο που σου την δημιουργει? Ισως να ειναι λαθος αυτο που ρωταω γιατι εγω δεν εχω καποιο προβλημα οπως τα πιο πολλα παιδια εδω και δεν μπορω να κατανοησω το πως λειτουργει ολο αυτο αλλα νομιζω οτι υπαρχει η καταθλιψη απλα και ασθενειες που την εχουν ως παραγωγο. Απο τα λιγα που μπορω να υποθεσω ειναι οτι πρεπει να επικεντρωνεις σε κατι την σκεψη σου για να νιωθεις εστω λιγο καλυτερα. Μπορει να μην ισχυει βεβαια αλλα οπως και να εχει κανει κουραγιο κοριτσι. Σε αυτα να εισαι οσο πιο δυνατη μπορεις.
    Καλησπέρα φλοκ! Ναι, εγώ έχω κατάθλιψη κατά πρώτο λόγο γι' αυτό και παίρνω και σχετική αγωγή...αυτό είναι το βασικό μου πρόβλημα...αν και σίγουρα οι συνθήκες της ζωής μου δεν είναι οι ιδανικές αλλά χωρίς την κατάθλιψη θα ήταν πολύ καλύτερα...κι η κατάθλιψη μου δεν είναι πάντα τόσο έντονη αλλά τον τελευταίο καιρό χειροτέρεψε σε σημείο που να μη θέλω να σηκωθώ απ' το κρεβάτι...σήμερα ήμουν ξύπνια από τις 9 και τελικά σηκώθηκα στις 12 όταν η ενέργεια πια χτύπησε κόκκινο...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  13. #28
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Παιδιά, σας διαβάζω και πραγματικά απορώ που την βρίσκετε αυτή τη δύναμη; Εγώ ειλικρινά δεν ξέρω που να τη βρω, έχω παραιτηθεί...να φανταστείτε τώρα ξύπνησα...
    Εκεί που θα τη βρεις και εσύ. Αλλά δεν σ αδικώ και εγώ έτσι έλεγα πολλές φορές ,μέχρι που το πήρα απόφαση και πάλεψα.Δεν θες να νιώσεις όπως παλιά?.Μην παραιτήσε ένα κλικ είναι όλα στο μυαλό...Πρέπει να αρχίσεις τώρα να βοηθάς πρώτα από'λα εσύ τον εαυτό σου.
    ¨Οσο για της συνθήκες ζωής που λες από κάτω μπορεί να μην είναι ιδανικές τώρα ,άλλα μόλις φύγει η κατάθλιψη θα φτιάξουν.

    Υ.γ Αυτά στα γράφω επειδή την έχω περάσει και εγώ και ξέρω πως είναι,είναι κρίμα να την αφήνεις έστι χωρίς να παλεύεις, άρχισε να κάνεις μικρές μικρές αλλάγες κάθε μέρα που θα σ βοήθανε και θα δεις ότι θα σ περάσει.....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,573
    Quote Originally Posted by superboy13 View Post
    Εκεί που θα τη βρεις και εσύ. Αλλά δεν σ αδικώ και εγώ έτσι έλεγα πολλές φορές ,μέχρι που το πήρα απόφαση και πάλεψα.Δεν θες να νιώσεις όπως παλιά?.Μην παραιτήσε ένα κλικ είναι όλα στο μυαλό...Πρέπει να αρχίσεις τώρα να βοηθάς πρώτα από'λα εσύ τον εαυτό σου.
    ¨Οσο για της συνθήκες ζωής που λες από κάτω μπορεί να μην είναι ιδανικές τώρα ,άλλα μόλις φύγει η κατάθλιψη θα φτιάξουν.

    Υ.γ Αυτά στα γράφω επειδή την έχω περάσει και εγώ και ξέρω πως είναι,είναι κρίμα να την αφήνεις έστι χωρίς να παλεύεις, άρχισε να κάνεις μικρές μικρές αλλάγες κάθε μέρα που θα σ βοήθανε και θα δεις ότι θα σ περάσει.....
    Σαν τί αλλαγές δηλαδή; Για δώσε καμιά ιδέα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  15. #30
    Banned
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Athens
    Posts
    351
    1ον με τον εαυτό σου ασχολείσαι?, για τίποτα ψώνια η κάτι που θα σ ευχαριστήσει είσαι σ οικονομική κυρίως θέση ώστε να το κάνεις και να δεις την ευχαριστήσει που θα σου προσφέρει?ε?.2ον είσαι σ φάση να βγαίνεις καθόλου από το σπίτι, να πηγαίνεις καμία βόλτα π.χ πας μέχρι το περίπτερο η το σούπερ μάρκετ να πάρεις καθόλου αέρα??3ον η γυμναστική βοηθάει σημαντικά, η το κολυμβητήριο η κάποιο άλλο χόμπι(π.χ χορός), άν δεν είσαι σε θέση να αρχίσεις τώρα κάποιο χόμπι ακόμα ,μπορείς τουλάχιστον να πας για περπάτημα η τζόκινγκ γύρω από το σπίτι σ ,η σ κάνα στάδιο αν πάλι ούτε αυτό ,μπορείς για αρχή να κάνεις γυμναστική η κάποιο χορό από το σπίτι σ(αυλή ,δωμάτιο),μπορεί να μην σ αρέσει η γυμναστική αλλά πίστεψέ με θα σ βοηθήσει σημαντικά ιδιαίτερα έξω από το σπίτι, .4ον μπορεί να σ φανεί αστείο άλλα σταμάτα για κάποιο διάστημα να ακούς τραγούδια και ταινίες που είναι μελαγχολικά ,επικεντρώσου σ κωμωδίες χαρούμενα τραγούδια και κάποια καλά βιβλία (ότι είδους σ αρέσει , η μάθησης κάποιας γλώσσας η κάτι άλλο).5ον σταμάτα junk food kai τέτοια άμα τρως και επικεντρώσου σε πιο υγιεινά προϊόντα, (εγώ προσωπικά είχα πάρει και κάτι βιταμίνες centrum ,ίσως και να βοήθησαν δεν ξέρω). 6ον Άμα πηγαίνεις σε ψυχολ η ψυχιατρ να του τα λες όλα ότι σ βασανίζει και σκέφτεσαι μην κρατάς τίποτα,ας είναι και για το μέλλον το παρόν και το παρελθόν. 7ον επειδή ξέρω ότι η κατάθλιψη είναι απομονωτική ,κλείνεσαι κ.τ.λ.π .εάν έχεις κάποιο φίλο, γνωστό ,αδέρφια ,ξαδέρφια οι με τους γονείς σου ,η μόνη σου δεν έχει σημασία, άρχισε να βγαίνεις έξω ιδιαιτέρα τώρα με τον καιρό που φτιάχνει. 8ον ένα ακόμη σημαντικό πράγμα είναι ότι πρέπει να αρχίσεις να βλέπεις τα πράγματα αίσιόδοξα, να σταματήσεις να μιζεριάζεις και να λες δεν μπορώ το ένα και το άλλο ,φυσικά και μπορείς να κάνεις τα πάντα όλα από την θέληση ξεκινούν.Πρέπει να βάλεις στο μυαλό σου ότι ΟΛΑ ΑΝΤΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΛΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙς ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΜΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙς ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΖΩΗς ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΣΟΥ ΥΓΕΙΑ.

    Άρχισε να κάνεις έστω το 50% από αύτα που σου είπα και θα σου πω και άλλα απλά πρέπει να αρχίσεις με κάτι.και αν μπορείς ακόμα και από σήμερα έστω και κάτι μικρό

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντέχω άλλο!!
    By Laila in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-04-2014, 23:28
  2. Δεν αντεχω αλλο...
    By Fatpig in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 41
    Last Post: 22-05-2013, 04:04
  3. Δεν αντεχω αλλο
    By χαμογελακη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 102
    Last Post: 09-03-2012, 15:25
  4. δεν αντεχω αλλο
    By ρουλα 24 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 08-02-2012, 14:13
  5. Δεν αντέχω άλλο...
    By helplease in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 66
    Last Post: 19-12-2008, 13:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •