Φυτικά - Φυσικά ηρεμιστικά / αγχολυτικά - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    Quote Originally Posted by Stephania View Post
    Μacyver μήπως γνωρίζεις με το wellbutrin και το dezepil ποια απαγορεύονται?
    Θέλω να ρωτήσω, όταν με πιάσει μια κρίση πανικού, που στην χειρότερη μπορεί να πάρω ένα xanax μισό των 0.5, για να αποφύγω το xanax, τι φυτικό μπορώ να πάρω?
    Επίσης, όταν έχω έντονη ταχυπαλμία και τάση για λιποθυμία (δεν έχω λιποθυμήσει ποτέ μου), τι φυτικό μπορώ να πάρω?
    Και όταν καμια φορά έχω αυπνίες, τι χαλαρωτικό φυτικό 8α μου συστηνες? Εχω εξαντλήσει τα αντιψυχωσικά για την αυπνια, δεν ξαναπαίρνω.
    Το χαμομήλι το παίρνω συχνά, άσε που μου αρέσει πού ως ρόφημα, όμως δεν βοηθάει στον ύπνο. Χρειάζομαι κάτι χαλαρωτικό, γιατί με πιανει νευρικότητα και επιθυμία για φαγητό όταν πέσω για ύπνο.
    Stephania εγω παιρνω εδω κ λιγο καιρο cbd oil κ ειμαι πολυ ευχαρηστημενος ρεγουλαρει το αγχος κ ηρεμει τη σκεψη ειναι πολυ καλο φυτικο φαρμακο αν δεν εχεις πολυ βαρια συμπτωματα, βοηθαει αρκετα και γω εχω παρει το χαμηλης περιεκτηκοτητας σπρει, πιστευω πως σε πιο δυνατες δοσεις ειναι ακομα πιο αποτελεσματικο,το μονο αρνητικο ειναι η τιμη του που ειναι απο λιγο εως πολυ τσιμπημενη, δλδ το μεγαλο μπουκαλι φτανει μεχρι και τα 80-90ε, θα σε κρατησει βεβαια ενα 2 μηνο αλλα κ παλι αν δεν εχεις κ δουλεια δεν ειναι να ξοδευεσαι ετσι, μπορεις να παρεις το μικρο μπουκαλι με 30ε ομως το οποιο φτανει για ενα μηνα χρησης, το μονο αρνητικο ειναι πως δεν με βοηθαει ιδιετερα με το θεμα του υπνου, καπιοι αλλοι εχουν βοηθηθει παντως και σε αυτο,γενικα ειναι πολυ φαρμακο κ προσωπικα με βοηθησε να κοψω τα ηρεμιστικα κ να ειμαι σε πολυ καλη κατασταση απο τοτε που το παιρνω,με λιγα λογια θα το συστηνα σε οποιονδηποτε ψαχνει ενα εναλλακτικο ηρεμιστικο, η αποφαση δικια σου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    stephania , το wellbutrin τοχω παρει , δεν εχει ηρεμιστικη δραση , το αντιθετο θαλεγα , ειναι αντικαταθλιπτικο που η βασικη του χρηση ειναι για να διακοψεις το τσιγαρο ( ναι , καλα το διαβασες ! ) , αλλα χρησιμοποιειται και για καταθλιψη , πιο πολυ για να σε κινητοποιησει , αν εχεις νωθροτητα . Δεν εχει καμμια αλληλεπιδραση με αλλα ηρεμιστικα η και αντικαταθλιπτικα , ειναι σε μια δικη του κατηγορια . Το dezepil , αντιεπιληπτικο , εχει αγχολυτικη δραση , οπως και αλλα αντιεπιληπτικα .
    Αλλα και τα δυο φαρμακα , συνδυαζονται με ηρεμιστικα , οπως αυτα που αναφερω παρακατω . Εγω παιρνω lyrica , αντιεπιληπτικο , ελαφρυ φαρμακο , κανει για αγχος , το παιρνω για να ελαττωσω τα ζαναξ ( σου ειπα , ειναι πολυ εθιστικα ) , και seroxat , αντικαταθλιπτικο που κανει και για αγχος , μονο που ειναι λιγακι εθιστικο , οχι πολυ .
    Ο soufly σου συστηνει cbd oil , δεν τοχω χρησιμοποιησει , βαλεριανα εχω χρησιμοποιησει , κατι κανει . Επισης πασσιφλορα , καλη ειναι , οπως και μελισσοχορτο , κατι κανουν . Και τα τρια ειναι φυτικα .
    Το xanax το χρησιμοποιω , ειναι συμβατο με τα φαρμακα που παιρνεις , αλλα προσοχη , μονο σε μικρες δοσεις , διοτι ειναι ακρως εθιστικο .
    Αλλα ηρεμιστικα που εχω χρησιμοποιησει , λεξοτανιλ , σιγουρα το ξερεις , και frisium , πιο πολυ για αγχος , και τελευταιο το tavor , ηρεμιστικο . Ειναι να βρεις ποιο σου παει , σαν οργανισμο .
    Οταν δεν μπορω να κοιμηθω , χρησιμοποιω melatonin , ειναι φυσικο συμπληρωμα , και αντιοξειδωτικο , 3mg ειναι η καψουλα/ταμπλετα , και απλως σου φερνει υπνο , αλλα δεν εξασφαλιζει την συνεχεια του , το χρησιμοποιουν οι πιλοτοι , οταν ταξιδευουν στην Αμερικη πχ. για το jet-lag . Ειναι καθαρα συμπληρωμα .
    Last edited by Macgyver; 02-05-2015 at 17:44.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Macgyver σε ευχαριστώ πολύ, και σε ευχαριστώ αν τα έγραψες με βάση τη συμβατότητα των φαρμάκων που παίρνω, θα τα ψάξω εκτενέστερα, Soulfly θα το ψάξω και αυτό, μου ακούγεται παρα πολύ καλό. Εχει σχέση με το φυτό της κάνναβης? (έτσι διάβασα) Είναι εθιστικό?

  4. #19
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    46
    Αυτό που σιχαίνομαι παιδιά, είναι ναι μεν να είμαι ήρεμη αλλά με την επήρεια κάποιου αντιψυχωσικού , που να μην ακολουθεί το σώμα μου τη σκέψη και να είμαι λες και είμαι φυλακισμένη μες στο ίδιο μου το σώμα! Αυτό δεν το παθαίνω με το ζάναξ αλλά με αντιψυχωσικά που μου χορήγησαν για να κοιμάμαι!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ναι στεφανια το cbd oil ειναι παραγωγο της κανναβης παρολα αυτα δε ειναι εθιστικο η κανναβη γενικα δεν ειναι ιδιετερα εθιστικη, ειναι νομιμο παρολα αυτα γτ δεν εχει ψυχοτροπο δραση

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Φυτικά ηρεμιστικά
    By Johnc in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 11
    Last Post: 17-12-2023, 08:51
  2. Ερωτηση για φυτικα ηρεμιστικα
    By Eva1995 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 11-07-2022, 22:42
  3. Φυσικα αντικαταθλιπτικα
    By Αρ_ιάδνη in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 18
    Last Post: 29-01-2015, 01:32
  4. βιταμίνες ,φυτικά ηρεμιστικά
    By base23230 in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 14
    Last Post: 08-07-2013, 20:55
  5. Φυτικά Ηρεμιστικά
    By anniw in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 12-12-2011, 01:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •