ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ:ΥΠΕΡ Η' ΚΑΤΑ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 72
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266

    ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΠΟΙΝΗ:ΥΠΕΡ Η' ΚΑΤΑ;

    Ψηφίστε ένα ψήφισμα κατά της θανατικής ποινής!
    Η θανατική ποινή παραβιάζει τα ανθρώπινα δικαιώματα και σε καμία περίπτωση δεν συναιτίζει τον εγκληματία.

    https://secure.avaaz.org/el/petition...poini/?cHjgPdb

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Εγώ ψήφισα!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Το σαιτ λεει οτι σεβεται την ανωνυμια των χρηστων και στους τρεις που εχουν υπογραψει μεχρι τωρα βλεπω ονοματεπωνυμα (μαλλον συμφωνα με το email που δινουν) . Αυτο το βρισκω γελοιο και τραγικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος , μπορει να ειναι η επιλογη .... δημοσιευση στο FB ή μπορει να θελαν να εμφανιστει....
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Diana , αμα δεις κατω κατω , τον 1/15 , ειχα ανοιξει το ιδιο θεμα .
    Βεβαια , δικαιωμα σου , ενημερωτικα το λεω .
    Last edited by Macgyver; 23-05-2015 at 08:34.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,793
    Υπογράψτε και άλλοι δεν είναι κακό!!!!!!!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Μπράβο δελφινάκο,είναι πολύ σημαντική εκστρατεία........
    Βοηθήστε μας να καταργήσουμε έναν απάνθρωπο νόμο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω δεν συμφωνω με την θανατικη ποινη , διοτι την θεωρω πολυ επεικη , αν ο αλλος εχει διαπραξει φονο . Ειναι καλυτερα τα ισοβια , μεκαταναγκαστικα εργα , πιο πολυ θα βασανιστει ο κατηγορουμενος . Αλλα ειμαι και της αποψης , ο Θεος εδωσε , ο Θεος παιρνει .
    Τωρα αν ειχε σκοτωσεοι καποιος το παιδι μου , δεν μπορω να προβλεψω την αντιδραση μου .
    Παντως ο Αμερικανικος νομος εχει την θαντικη ποινη ψωμοτυρι .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΘΑΝΑΤΙΚΗΣ ΠΟΙΝΗΣ

    Α) Η θανατική ποινή δεν προλαμβάνει κανένα έγκλημα
    Β) Το σύστημα «οφθαλμός αντί οφθαλμού» είναι αναχρονιστικό και δεν μπορεί να εφαρμόζεται στις σύγχρονες δημοκρατικές κοινωνίες
    Γ) Μπορεί με τη θανατική ποινή να επέρχεται ψυχική δικαίωση της οικογένειας του θύματος αλλά με το θάνατο του δράστη το θύμα δεν επιστρέφει στη ζωή
    Δ) Ένα από τα σημαντικότερα μείον της θανατικής ποινής είναι το μη αναστρέψιμο αυτής σε περίπτωση δικαστικής πλάνης
    Ε)Το σωφρονιστικό σύστημα δεν πρέπει να αποβλέπει στην εκδίκηση αλλά να έχει σοφρωνιστικό χαρακτήρα με τελική επιδίωξη την διόρθωση, επανένταξη και επανακοινωνικοποίηση του εγκληματία
    ΣΤ)Βασικότερο καθήκον και πρωταρχική υποχρέωση της πολιτείας αποτελεί ο σεβασμός και η προστασία της ανθρώπινης ζωής και της αξίας της προσωπικότητας του κάθε ανθρώπου (άρθρο 2 παρ. 1 του Συντάγματος του 1975).
    Ζ)Η θανατική ποινή με το βάναυσο και απάνθρωπο χαρακτήρα της προκαλεί το κοινό αίσθημα, φανατίζει και εξάπτει το μίσος διχάζοντας την κοινωνία

    Σε μια εποχή πολιτισμικής προόδου, η εκτέλεση της θανατικής ποινής, ακόμα και για το πιο στυγερό έγκλημα, αποτελεί παραβίαση των ανθρώπινων δικαιωμάτων , η θανατική εκτέλεση αποτελεί τη μέγιστη ηθική και φυσική βλάβη που μπορεί να υποστεί ένα άτομο από την πολιτεία.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    απο οτι φαινετε ειχες κρυφο ποθο να γινεις νομοθετης... :-)
    εγω παντως αν γινομουν νομοθετης που ετσι κ αλλιως δε θα γινομουν σιγουρα θα ειμουν απολυτως δικαιος...
    για παραδειγμα εμενα θα με ενδιεφερε περισσοτερο να κυκλοφορω εξω στους δρομους με ασφαλεια κ οχι να εμφανιστει κανενας που τη κοπανισε απο πουθενα κ να ειναι γεματος νευρα κ να σκοπευει να ξεσπασει στο πρωτο που θα πετυχει διαθεσιμο.
    μεχρι στιγμης σκεφτομαι οτι...
    ισοβια συμαινει 25 χρονια ΧΩΡΙΣ καλη διαγωγη αυτο σημαινει οτι οταν αυτος θα βγει εξω πιον γκαντεμη θα πετυχει πρωτο για ξεσπασει σ αυτον? ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ? Κ μετα θα κατσω εγω να κανω το συνηγορο σε οσους ειχαν την ατυχια να τους στραγγαλισει πχ κανενας κ να ασχοληθω με το τι ποινες θα τους βαλουν κλπ? το αν αυτος βγει εξω πχ πιος θα τη πληρωσει μετα αυτος πιος το σκεφτηκε? η μετα θα ειναι πλεον καλο παιδι οταν δε θα εχει που να σταθει απ τα νερα?
    Εγω επισης που με διακρινει το αισθημα δικαιοσυνης θα εκανα το συνηγορο σε οσους ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ κ θα μπορουσαν να βρεθουν πραγματι σε μια δυσκολη θεση ...
    το σιγουρο παντως ειναι ΟΤΙ ΟΠΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΞΕΡΕΙ ΠΟΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ πως θα ταν ομως τα πραγματα αν ειχε εμπλακει πραγματι σε μια τετια κατασταση? αυτο φυσικα δε περασε απο το μυαλο κανενα.
    ΑΡΑ ΕΓΩ θα εβαζα ενα αλλο θρεντ που πιστευω θα ταν πολυ πιο δικαιο απ αυτο...
    ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΖΕΙ?
    οσο για το συγκεκριμενο θρεντ με αφηνει αδιαφορο παντελως.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εμενα θα με ενδιεφερε περισσοτερο να κυκλοφορω εξω στους δρομους με ασφαλεια κ οχι να εμφανιστει κανενας που τη κοπανισε απο πουθενα κ να ειναι γεματος νευρα κ να σκοπευει να ξεσπασει στο πρωτο που θα πετυχει διαθεσιμο.
    μεχρι στιγμης σκεφτομαι οτι...
    ισοβια συμαινει 25 χρονια ΧΩΡΙΣ καλη διαγωγη αυτο σημαινει οτι οταν αυτος θα βγει εξω πιον γκαντεμη θα πετυχει πρωτο για ξεσπασει σ αυτον? ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ? Κ μετα θα κατσω εγω να κανω το συνηγορο σε οσους ειχαν την ατυχια να τους στραγγαλισει πχ κανενας κ να ασχοληθω με το τι ποινες θα τους βαλουν κλπ? το αν αυτος βγει εξω πχ πιος θα τη πληρωσει μετα αυτος πιος το σκεφτηκε? η μετα θα ειναι πλεον καλο παιδι οταν δε θα εχει που να σταθει απ τα νερα?
    Αυτό θα έλεγα κι' εγώ! ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως είμαι κατά της θανατικής ποινής για όλα αυτά που είπατε (ΚΑΙ επειδή γίνονται και λάθη και δεν γίνεται να τιμωρείς κάποιον που σκότωσε π.χ με το να...ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ) αλλά πώς γίνεται να μιλάμε για επανένταξη του παΤΕΡΑ της μικρής Άννυς (παράδειγμα) στην κοινωνία; Πιστεύετε πραγματικά πως σε τέτοιες περιπτώσεις, ΕΣΤΩ ΚΙ' ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ (που εννοείται πως αυτό δεν τηρείται και όσοι βγαίνουν, βγαίνουν χειρότεροι με όλα αυτά που περνάνε εκεί μέσα) θα είχε αποτέλεσμα και θα ήταν σε θέση να βγει ξανά έξω για να ζήσει ειρηνικά χωρίς να διατρέχουν κίνδυνο αθώοι άνθρωποι;

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    χωρίς να διατρέχουν κίνδυνο αθώοι άνθρωποι;
    ε αμα καλυφθουμε θα ειμαστε ενταξει μετα :-)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Μηηην το λες...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω τους εχω πει πως χαχαχα...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    704
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω τους εχω πει πως χαχαχα...
    Πως δηλαδή;

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συμφωνειτε με την θανατικη ποινη ?
    By Macgyver in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 30
    Last Post: 17-01-2015, 14:56
  2. Έκφραση υπερ-εγώ
    By malvina in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 26
    Last Post: 25-01-2012, 09:09
  3. Συνάντηση των Μελών. Υπερ & Κατά. Ας μοιραστούμε τις σκέψεις μας!!! :)
    By runner in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 40
    Last Post: 24-05-2011, 01:34
  4. Πιστεύετε στην θανατική ποινή;
    By whitecandle in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 231
    Last Post: 13-04-2010, 15:42
  5. Αποποινικοποιηση των μαλακων ναρκωτικων υπερ ή κατα?
    By PETRAN in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 38
    Last Post: 02-02-2010, 17:33

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •