Πρωτότυπο: Νοσοφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124

    Πρωτότυπο: Νοσοφοβία

    Καλημέρα, έχω πει πολλές φορές εδώ ότι είμαι νοσοφοβικός, απλά αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στα μέσα μιας φρίκης και γράφω κυρίως για να εκτονωθώ. :)

    Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω άφθες και πληγές στο στόμα - συν του ότι έχει σπάσει και ένα σφράγισμα :p - και όπως καταλαβαίνετε με έχει πιάσει μια φρίκη περί καρκίνου του στόματος κτλ.

    Ξέρω ότι είναι απλά μια φρίκη στα πλαίσια της νοσοφοβίας που έχω εδώ και μερικά χρόνια, απλά επειδή ζω τους τελευταίους μήνες στη Σουηδία λόγω δουλειάς, μου είναι αδύνατον να τρέχω σε γιατρούς κάθε λίγο και λιγάκι γιατί δε μιλάω Σουηδικά κι έτσι αναγκαστικά πρέπει να αφήνω τις κρίσεις να κάνουν τον κύκλο τους χωρίς να μπορώ να πηγαίνω σε κάποιον γιατρό να με "καθησυχάσει". Ίσως μου κάνει καλό στο τέλος αυτό - δεν ξέρω κιόλας.

    Πάντως, δεν το ψάχνω μέσω Ίντερνετ γιατί ξέρω ότι θα μου βγάλει καρκίνο όπως και να χει και απλά μένω στη δυστυχία μου μέχρι να περάσει.

    Αυτά τα ολίγα, να περνάτε καλά και καλή μου δύναμη :D

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    7
    καλησπέρα.είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με κάτι επιπλέον φοβίες.έγραψα κ χθες αλλά προσπαθώ να το αγνοήσω χωρίς επι
    τυχία μέχρι στιγμής.πραγματικά σε θαυμάζω που μπορείς κ το αντιμετωπίζεις έτσι!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    416
    Δεν υπαρχει καποιος που να μιλαει και σουηδικα και ελληνικα να σε βοηθησει;;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Σου έγραψα και στο άλλο θέμα σου για τη νοσοφοβία... Πρώην ομοιοπαθούσα εδώ που μου έχει μείνει μια μέντα αλλά ευτυχώς εκείνο το ψυχοφθόρο πράγμα μου έχει περάσει :)
    Για τις άφθες πήγαινε σε ένα φαρμακείο και πάρε ένα ειδικό που υπάρχει, στην Ελλάδα το λένε pyralvex και όπως καταλαβαίνεις τσούζει και καίει τις άτιμες τις άθφες αλλά κάνει δουλειά και επειδη λες ότι έχεις και πληγές ίσως σου δώσουν και κάποιο άλλο στοματικό διάλυμα για πλύσεις. Το σφράγισμα πας και το φτιάχνεις σε έναν οδοντίατρο αργότερα. Όλα αυτά μαζί αν και δεν είμαι γιατρός δε μου κάνουν να είναι καρκίνος αλλά το google τι αλλο θα σου βγάλει; Με εχει βγάλει εμένα το google ουκ ολίγες φορές ετοιμοθάνατη lol
    Σκέψου λογικά... κατανάλωσε την ενέργεια σου να μαθαίνεις και να κάνεις άλλα πράγματα μες στη μερα σου. Ηρέμησε και μην μεγαλοποιείς μες στο μυαλό σου. :cool:

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,819
    πληγες στο στομα??? τι πληγες στο στομα?????????? :eek:
    σορι, αλλα αυτο δεν ειναι νοσοφοβια, αλλα νοσοκατασταση..
    διαφωνω καθετα με τσαντλερ με το φαρμακειο.
    θα πας ΑΜΕΣΑ και ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ στον οδοντιατρο!!!! και μετα θα κανεις το οτι αλλο.
    για να εχεις και αφθες και πληγες, κατι σου προκαλει μολυνσεις και κατα 99% κατι στα δοντια.
    μην το αμελεις. τρεχα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πληγες στο στομα??? τι πληγες στο στομα?????????? :eek:
    σορι, αλλα αυτο δεν ειναι νοσοφοβια, αλλα νοσοκατασταση..
    διαφωνω καθετα με τσαντλερ με το φαρμακειο.
    θα πας ΑΜΕΣΑ και ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ στον οδοντιατρο!!!! και μετα θα κανεις το οτι αλλο.
    για να εχεις και αφθες και πληγες, κατι σου προκαλει μολυνσεις και κατα 99% κατι στα δοντια.
    μην το αμελεις. τρεχα.
    Remedy, γουάου, ξέρεις ακριβώς πώς να φρικάρεις έναν νοσοφοβικό! :P Βασικά, είμαι καλύτερα. Ξέρω ότι δεν είναι στη φαντασία μου οι άφθες και οι πληγές, δε λειτουργεί μόνο έτσι η νοσοφοβία. Η νοσοφοβία απλώς μετατρέπει στο μυαλό σου τις άφθες σε καρκίνο. Με τον οδοντίατρο έχω ήδη κλείσει ραντεβού ωστόσο και ας προσευχηθούμε όλοι να συνεννοηθούμε με τα φτωχά αγγλικά που μιλάει. :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by Chandler View Post
    Σου έγραψα και στο άλλο θέμα σου για τη νοσοφοβία... Πρώην ομοιοπαθούσα εδώ που μου έχει μείνει μια μέντα αλλά ευτυχώς εκείνο το ψυχοφθόρο πράγμα μου έχει περάσει :)
    Για τις άφθες πήγαινε σε ένα φαρμακείο και πάρε ένα ειδικό που υπάρχει, στην Ελλάδα το λένε pyralvex και όπως καταλαβαίνεις τσούζει και καίει τις άτιμες τις άθφες αλλά κάνει δουλειά και επειδη λες ότι έχεις και πληγές ίσως σου δώσουν και κάποιο άλλο στοματικό διάλυμα για πλύσεις. Το σφράγισμα πας και το φτιάχνεις σε έναν οδοντίατρο αργότερα. Όλα αυτά μαζί αν και δεν είμαι γιατρός δε μου κάνουν να είναι καρκίνος αλλά το google τι αλλο θα σου βγάλει; Με εχει βγάλει εμένα το google ουκ ολίγες φορές ετοιμοθάνατη lol
    Σκέψου λογικά... κατανάλωσε την ενέργεια σου να μαθαίνεις και να κάνεις άλλα πράγματα μες στη μερα σου. Ηρέμησε και μην μεγαλοποιείς μες στο μυαλό σου. :cool:
    Chandler σ' ευχαριστώ όσο δεν μπορείς να φανταστείς το ενδιαφέρον. Ειδικά στο άλλο θέμα, μου έφτιαξες την ημέρα :) Όλα θα τα ξεπεράσουμε, ναι, έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω. Καλή σου μέρα!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πληγες στο στομα??? τι πληγες στο στομα?????????? :eek:
    σορι, αλλα αυτο δεν ειναι νοσοφοβια, αλλα νοσοκατασταση..
    διαφωνω καθετα με τσαντλερ με το φαρμακειο.
    θα πας ΑΜΕΣΑ και ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ στον οδοντιατρο!!!! και μετα θα κανεις το οτι αλλο.
    για να εχεις και αφθες και πληγες, κατι σου προκαλει μολυνσεις και κατα 99% κατι στα δοντια.
    μην το αμελεις. τρεχα.


    φυσικά κι έχει συμπτώματα & δεν είμαστε εδώ να αντικαταστήσουμε το γιατρό του & το καλύτερο φυσικά θα ήταν να πάει σε γιατρό. Αλλά λέει ότι δε μπορεί να τρέχει σε γιατρό κάθε τρεις και λίγο. τι να πω?

    επίσης επειδή έχω εμπειρία από σύστημα υγείας βορείων χωρών συνήθως οι γιατροί εκεί αδιαφορούν με κάτι τέτοια (χωρίς παρεξήγηση foufoutos). Αφιερώνουν 5 λεπτά κυριολεκτικά εκ των οποίων τα 3 είναι καταχωρήσουν στο σύστημα τα στοιχεία και το λόγο επίσκεψης και να γράψουν τα φάρμακα. Και στο τέλος χρυσοπληρώνεις και την επίσκεψη αν δεν έχεις ασφάλεια.
    Ο κόσμος έτσι μαθαίνει όταν δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου (ανακοπή, πόνος που σε κάνει να σφαδάζεις κλπ) πρώτα να πηγαίνει σε φαρμακείο. Ακόμη και στο σουπερμάρκετ υπάρχουν ειδικοί διάδρομοι με φαρμακευτικά & παρα-φαρμακευτικά. Εκεί μπορεί να αγοράσει ο κόσμος 1-2 προϊόντα για αντιμετώπιση.

    Είχε τύχει να πάω για μικροπράγματα σε γιατρό και να με κάνουν να νιώσω άσχημα που τους επισκέφτηκα. Είχα πάει για κάτι που έχω αυτές τις μέρες (πόνολαιμο, πονοκέφαλο και δέκατα) και με ξεπέταξαν σε 2 λεπτά λέγοντας μου ότι δε μπορούν να κάνουν κάτι και χρειάζεται να κάνει τον κύκλο του & απλώς να κάτσω σπίτι και να ξεκουραστώ, να φάω σούπες και να παίρνω κανα παυσίπονο. 50 ευρω η επίσκεψη παρακαλώ που με το ζόρι την κάλυψε ο εργοδότης. Ούτε καν μου τα έγραψαν τα παυσίπονα, πήρα μόνη μου. Ναι μεν οι υποδομές είναι καταπληκτικές στο εξωτερικό αλλά έχουν μεγάλη συμφόρηση στα επείγοντα ή στα ιατρεία τους και εξαρτάται τι είδους ασφάλεια έχεις ...

    Όλα αυτά τα γράφω από τη δικιά μου σκοπιά & επειδή ο fafoutos αναφέρει τη νοσοφοβία του & ότι δε μπορεί/δε θέλει να πάει σε γιατρό. Δεν παίρνω κανέναν στο λαιμό μου!! Προσωπικά μπορώ να πω ότι όταν σταμάτησα να τρέχω σε γιατρό κάθε τρεις και λίγο και αντιμετώπισα με υπομονή και ένα δυο φάρμακα που προμηθεύτηκα μόνη όπως όλος ο κόσμος διάφορα μικροπράγματα εκεί άρχισε να υποχωρεί η νοσοφοβία μου. Συν ότι με κούλαραν και ένα δυο άτομα από τον περίγυρό μου..τα γράφω και σε άλλο ποστ αυτά σαν συμβουλή στο fafoutos ως πρωην νοσοφοβική...

    'Ο,τι κι αν γίνει περαστικά fafoutos!
    Last edited by Chandler; 27-05-2015 at 14:37.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Να 'σαι καλά, καλή σου μέρα και σένα foufoutos! Περαστικά. Αυτό που είπες δεν είναι στη φαντασία μου θυμάμαι συχνά το έλεγα κι εγώ. Όλοι (νομίζω) με πιστεύαν ότι είχα το ά ή το β σύμπτωμα ή πόνο. Άλλωστε μερικές φορές ήταν ορατό όπως οι αφθες ή οι πρησμένες αμυγδαλές. Το θέμα ήταν ότι το μυαλό μου πήγαινε κατευθείαν σε όγκους, μηνιγγίτιδες, καρκίνους κπ κλπ. Οι γιατροί αντιλαμβάνονταν τη μέντα μου. Αυτό με έκανε να νιώθω ενοχικά μετά... Άρχισα να προσπαθώ να μη τρελαίνομαι για μικρά και να κάνω 1-2 πράγματα πριν τρέξω στο γιατρό. Τότε είδα ότι κάποια πράγματα ξεπερνιούνται και αυτό μου έδωσε δύναμη. Αλλά ο καθένας έχει άλλο μέτρο για το τί είναι μικροπράγμα γιατί μόνο εσύ ξέρεις καλά τον οργανισμό σου και το ιστορικό σου. Καλά έκανες και έκλεισες με τον οδοντίατρο & καλή τύχη μαζί του.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,819
    καλα τα λες βρε τσαντλερ, αλλα δεν μπορουμε να ξερουμε αν οι πληγΕΣ (πληθυντικος αριθμος) στο στομα, ειναι εξισου ελαφρυ περιστατικο με πονολαιμο και δεκατα..
    εγω δεν θα πηγαινα στον γιατρο για δεκατα, αν δεν διαρκουσαν πολυ καιρο, για πληγες στο στομα ομως, θα ετρεχα.
    ε οκ, αν του γραψει φαρμακα και τον διωξει, δεν πειραζει. μπορει να εχουν βγει καλυτερα φαρμακα απο το πυραλβεξ, οπως και μπορει να εχει προχωρημενη ουλιτιδα η τερηδονες που θα του προκαλεσουν πολλες αλλες επιπλοκες αν δεν παει το συντομοτερο. ΗΔΗ εχει προβλημα με σφραγισμα, αρα τον γιατρο δεν τον γλυτωνει με τπτ. ας δει και τα υπολοιπα να δουμε αν ειναι σοβαρα η αστεια...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,819
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Remedy, γουάου, ξέρεις ακριβώς πώς να φρικάρεις έναν νοσοφοβικό! :P Βασικά, είμαι καλύτερα. Ξέρω ότι δεν είναι στη φαντασία μου οι άφθες και οι πληγές, δε λειτουργεί μόνο έτσι η νοσοφοβία. Η νοσοφοβία απλώς μετατρέπει στο μυαλό σου τις άφθες σε καρκίνο. Με τον οδοντίατρο έχω ήδη κλείσει ραντεβού ωστόσο και ας προσευχηθούμε όλοι να συνεννοηθούμε με τα φτωχά αγγλικά που μιλάει. :)
    δεν σε νοιαζει να μιλαει, σε νοιαζει να κανει :p
    προσωπικη αποψη, υπαρχουν θεματα που πρεπει να μας κινητοποιουν και οχι να μας καθυσηχαζουν. π.χ. προβληματα στα δοντια.
    νοσοφοβια ειναι τα σεναρια εκ του μηδενος.
    εδω εχεις οφθαλμοφανη προβληματα, οχι του μυαλου σου.
    οκ, η δικη σου νοσοφοβια σε κανει να σκεφτεσαι καρκινους. εγω θα σκεφτομουν σηψαιμιες και καρδιακες προσβολες
    χαχαχαχαχαχαχαχ
    που ξερεις? μπορει να ειμαι κι εγω νοσοφοβικη :)
    σε καθε περιπτωση, χρειαζεσαι αμεσα τον οδοντιατρο.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Δε διαφωνώ καθόλου με ό,τι λες Remedy και έχουν κάθε λογική.
    Ίσως επειδή έγραψε sos είμαι εν μέσω κρίσης από τη νοσοφοβία θέλησα να τον κουλάρω. (..Μπορεί να περάσεις ώρες και ένα ολόκληρο βράδυ να ψάχνεις συμπτώματα με αποτέλεσμα να στερηθείς ύπνο και να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου με άγχος και να μην αφήνεις τον οργανισμό σου να ξεπεράσει με τους αμυντικούς μηχανισμούς του κάτι που θα έφευγε σιγά σιγά μαζί και με τη βοήθεια 1-2 φαρμάκων/παυσίπονων...)
    Στον οδοντίατρο δε χωράνε ματαιώσεις, σφραγίσματα, καθαρισμοί κλπ όλα είναι απαραίτητα.
    Όπως και να 'χει ο καθένας ξέρει καλύτερα τον εαυτό του και τα συμπτώματά του.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το καλο οταν μενεις εξωτερικο ειναι, πως μπορεις να κανεις σωστη ψυχοθεραπεια και συνηθως πολυ πιο οικονομικα απο οτι στην Ελλαδα.
    Ψαξε να βρεις ψυχοθεραπευτες και να ενημερωθεις για το τι καλυπτει το ασφαλιστικο σου ταμειο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Καλησπέρα,

    είπα να σας ενημερώσω για το πώς πήγε το ραντεβού τον οδοντίατρο,αν το είχατε ακόμα απορία. Μου είπε ότι οι αφθες και οι πληγές είναι από μυκητίαση του στόματος, λόγω του δοντιού που έχει σπάσει και συγκεντρώνει βακτήρια. Μου συνέστησε σφράγισμα, το οποίο κοστίζει 850 ευρώ. Μάλλον θα μου ρθει πιο φθηνά να πάρω το αεροπλάνο και να έρθω Ελλάδα για μια ημέρα στον οδοντίατρο μου, οπότε, τα λέμε στην πατρίδα.

    Πάντως καρκίνος δεν είναι :p

Similar Threads

  1. Νοσοφοβία
    By The_Mechanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 09-10-2017, 19:51
  2. Δεν θα πω κάτι πρωτότυπο...
    By Αναστασία1984 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 17-03-2015, 12:51
  3. Νοσοφοβια
    By Fannatic in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 4
    Last Post: 03-03-2014, 21:59
  4. τρελη και αλλοπαρμενη!!!!! ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ???????????????
    By Κωνστ@ντίνα :-) in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 26-09-2011, 11:09
  5. ΙΨΔ και νοσοφοβια
    By Panito in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 17-06-2009, 05:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •