Eναλλακτικές θεραπείες για την Κατάθλιψη - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 28 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 410
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    138
    :P Παρε το μπλε χαπι...

  2. #167
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    6
    εχω παρει για αρκετο καιρο ω3 και δεν ειδα καποια διαφορα στη διαθεση μου παροτι το επαιρνα σε μεγαλες δοσεις.ετσι συνεχιζω τη μακροχρονια θεραπεια μου με σιπραλεξ .

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by konman
    :P Παρε το μπλε χαπι...
    Αλλά δεν έχει δρόμο πίσω αν το πάρεις
    Και ούτε κανένας πράκτορας θα έρθει ποτέ γιατί το μπλέ χάπι (αυτό το συγκεκριμένο και όχι το άλλο το γνωστότερο) έχει και όνομα και λέγεται \"ΑΓΑΠΗ\"
    been good, been bad. WILL GO ON

  4. #169
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    United Kingdom
    Posts
    50
    Originally posted by konman
    Ρε Mightisright,μηπως εχεις κανει λαθος και δε χρειαζεται να ψαχνουμε για σκετο συμπληρωμα EPA,αλλα να δουλευουν εξισου σωστα και τα αναμεικτα με DHA?
    Eχω μπερδευτει τελικα παρα πολυ...
    Οι γιατροί θεωρούνε ότι το ΕΡΑ είναι το συστατικό των Ω3 λιπαρών που ενεργεί στο κομμάτι του εγκεφάλου που ρυθμίζει την διάθεση. Δεν χάνεις τίποτα φυσικά να δοκιμάσεις και με DHA αλλά όπως έχω ξαναπεί το ΕΡΑ πρέπει να είναι περισσότερο σε αναλογία. Επίσης το ότι έναν βοήθησαν τα Ω3 λιπαρά δεν σημαίνει ότι όπως έχει πει και η Αdzik θα βοηθήσουν και όλους μας. Υπάρχουν πολλές αιτίες κατάθλιψης και τα Ω3 λιπαρά βοηθούνε σε κάποιες από αυτές. Κονμαν η συμβουλή μου είναι να κάνεις και μια γενική αίματος και όχι μόνο βιταμίνες αλλά ορμόνες κλπ. Στείλε μου τα αποτελέσματα σε μήνυμα. Ίσως να μπορώ να σε βοηθήσω. Ως τελευταία λύση κάποιος θα πρέπει να δοκιμάσει και αντικαταθλιπτική θεραπεία με αναστολείς σεροτονίνης. Αν δεν δουλέψουνε, τότε το Wellbutrin ίσως κάνει την δουλειά. Δεν πρέπει να το παρατάμε. Για κάθε καταθλιπτικό επίσης επιβάλετε η αεροβική γυμναστική. Βοηθάει σε τεράστιο βαθμό!

    Τις ευχές μου σε όλους,
    Κώστας

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ενημερωτικά να πω πως ακουσα προσφατα τα αποτελεσματα μιας ερευνας, βαση των οποιων τα αντικαταθλιπτικα εχουν αποτελέσματα μονο σε περιπτώσεις βαριας κατάθλιψης.
    πολυ ενδιαφέρον το βρισκω....κ χρησιμο. Τοσο για τους ψυχοθεραπευτες/ψυχιατρους που συνταγογραφουν ασυνειδητα, αλλα κ για τους θεραπευόμενους που βλέπουν ως μοναδικη λύση τα χαπια.

  6. #171
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Sofia αρκετά βαρύ αυτό που λές......
    Κανά λίνκ???
    been good, been bad. WILL GO ON

  7. #172
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    50
    Originally posted by velout
    Παιδιά εγώ πάσχω απο χρόνια κατάθλιψη (δυσθυμία) έχοντας προσπαθήσει ανεπιτυχώς με φάρμακα και ψυχοθεραπεία να την αντιμετωπίσω βρήκα στο ιντερνετ μια εναλλακτική μέθοδο θεραπείας που ακούει στο όνομα Νευροανάδραση.
    Αυτό στ\' αλήθεια το βρήκα πολύ ενδιαφέρον! Έστω και σαν παιχνίδι... :-)
    Έψαξα σχετικά στο internet και ...καλού-κακού παρήγειλα μια συσκευή νευροανάδρασης για να δοκιμάσω. Δυστυχώς μένω σε νησί και η μόνη δυνατότητα είναι να τη δοκιμάσω μόνος μου. Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει σχετικά και μπορεί να μου δώσει κάποιο μπούσουλα?

  8. #173
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Σόρρυ και εκ των προτέρων δηλώνω ότι κάνω πλάκα αλλά δεν κρατιέμαι θα το γράψω....

    Τελευταία πάντως από το ιντερνέτ πολλά πωλούνται (είναι και
    αυτά τα σπαμ που όλα μας τα θυμίζουν). Για διπλοτσέκαρε λοιπόν τι είδους ηλεκτρονική συσκευή (που μπαίνει στην μπρίζα και προκαλεί αναδράσεις) θα σου έρθει......
    .
    .
    Όχι τίποτα άλλο αλλά μη πάθει και κανά εγκεφαλικό ο πατέρας σου αν σου το φέρει από το ταχυδρομείο το δεματάκι.........

    ΣΟΒΑΡΑ πάντως για αυτήν την νευροανάδραση τίποτα συγκεκριμένο από κάποιον και εγώ θα το ήθελα να διαβάσω...
    been good, been bad. WILL GO ON

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Πες τα Σοφια , πες τα ! Αυτο βεβαια γινεται στο αγαπητο μας Ελλαδισταν καθοτι εδω Αγγλια απλα δεν θα δουλευαν πλεον αυτοι οι ανθρωποι.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Το κυριότερο πρόβλημα πάντως στην Ελλάδα είναι ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βρείς σε κάθε κλάδο ποιός είναι ο σωστός και ποιός ο μή σωστός. Και αν κάποιοι γιατροί συνταγογραφούν ακατάσχετα υπάρχουν και κάποιοι ψυχολόγοι που μόνο δουλειά δεν κάνουν.

    Και ο ασθενής στη μέση (σαν τον Μανώλη) να μή μπορεί να βρεί άκρη και βοήθεια ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ....
    been good, been bad. WILL GO ON

  11. #176
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Sofia
    ενημερωτικά να πω πως ακουσα προσφατα τα αποτελεσματα μιας ερευνας, βαση των οποιων τα αντικαταθλιπτικα εχουν αποτελέσματα μονο σε περιπτώσεις βαριας κατάθλιψης.
    πολυ ενδιαφέρον το βρισκω....κ χρησιμο. Τοσο για τους ψυχοθεραπευτες/ψυχιατρους που συνταγογραφουν ασυνειδητα, αλλα κ για τους θεραπευόμενους που βλέπουν ως μοναδικη λύση τα χαπια.
    Να συμπληρώσω ότι άλλες έρευνες έχουν δείξει πως για εναν ΜΗ επαγγελματία αθλητή, η ενεργητική γυμναστική ανεβάζει τα επίπεδα σεροτονίνης στον οργανισμό εξίσου καλά με ένα κοινό αντικαταθλιπτικό φάρμακο.

    Είναι εντυπωσιακό το τι μπορούμε να πετύχουμε με φυσικό τρόπο, χωρίς τη βοήθεια μιας χημείας.
    Εξίσου εντυπωσιακό είναι πόσο οι περισότεροι άνθρωποι επιλέγουμε συστηματικά να αγνοούμε τις δυνάμεις μας.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #177
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by NikosD.
    Είναι εντυπωσιακό το τι μπορούμε να πετύχουμε με φυσικό τρόπο, χωρίς τη βοήθεια μιας χημείας.
    Εξίσου εντυπωσιακό είναι πόσο οι περισότεροι άνθρωποι επιλέγουμε συστηματικά να αγνοούμε τις δυνάμεις μας.
    ειναι αυτο που προσπαθούσα να πω με αλλα λογια σε ενα post που χα ανοιξει παλια....το λες πολύ πιο πετυχημένα...

    Μπορει τελικά να μην εμπιστευομαστε τον εαυτο μας.Νομιζω η εμπιστοσύνη στον εαυτο ειναι τελικά πολύ μεγάλο πραγμα.

  13. #178
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    μεγάλο πράγμα.... και κυρίως ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΤΑΤΟ ! ! !
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  14. #179
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3
    Τα συμπτωματα της καταθλιψης?σορρυ αλλα θελω να μαθω...

  15. #180
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by NikosD.
    Originally posted by Sofia
    ενημερωτικά να πω πως ακουσα προσφατα τα αποτελεσματα μιας ερευνας, βαση των οποιων τα αντικαταθλιπτικα εχουν αποτελέσματα μονο σε περιπτώσεις βαριας κατάθλιψης.
    πολυ ενδιαφέρον το βρισκω....κ χρησιμο. Τοσο για τους ψυχοθεραπευτες/ψυχιατρους που συνταγογραφουν ασυνειδητα, αλλα κ για τους θεραπευόμενους που βλέπουν ως μοναδικη λύση τα χαπια.
    Να συμπληρώσω ότι άλλες έρευνες έχουν δείξει πως για εναν ΜΗ επαγγελματία αθλητή, η ενεργητική γυμναστική ανεβάζει τα επίπεδα σεροτονίνης στον οργανισμό εξίσου καλά με ένα κοινό αντικαταθλιπτικό φάρμακο.

    Είναι εντυπωσιακό το τι μπορούμε να πετύχουμε με φυσικό τρόπο, χωρίς τη βοήθεια μιας χημείας.
    Εξίσου εντυπωσιακό είναι πόσο οι περισότεροι άνθρωποι επιλέγουμε συστηματικά να αγνοούμε τις δυνάμεις μας.
    Την γυμναστική την καταλαβαίνω αλλά αυτό με το ότι επιλέγουμε και μάλιστα συστηματικά να αγνοούμε τις δυνάμεις μας δεν το έπιασα.
    (Κάθε διαφωτισμός ευπρόσδεκτος)
    been good, been bad. WILL GO ON

Page 12 of 28 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •