η καταρα του καλου παιδιου - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 166 to 173 of 173
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εμ , ετσι ειναι , ο καθενας εχει στο μυαλο του καποια προτυπα , και αυτα θεωρει ως υποδειγμα καλου ανθρωπου ............ οποτε ολα σχετικα ειναι , αυτο που εσυ θεωρεις σημαντικο χαρακτηριστικο καλου ανθρωπου , εγω να το θεωρω δευτερευον , και vice-versa ....................

    Αυτο το χιουμορακι σου , Κιουμπ , το ..................Λαθος ........ καλο !!!

  2. #167
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Κοίτα να δεις άλλο καλό παιδί, άλλο καλός άνθρωπος...και εγώ είμαι ''το καλό παιδί'' βάσει του ορισμού σου ...δεν σημαίνει ότι είμαι και καλός άνθρωπος....κάποιος μπορεί να επιλέξει να είναι καλός? Καλλιεργεί την καλοσύνη του? όχι λέω γω.... Κάποιος που ξέρει ότι τον εκμεταλλεύονται και κάθεται και το μετράει είναι καλός? όχι λέω πάλι....Δεν πρέπει να είσαι και λίγο αθώος? Καλοπροαίρετος? Αγαθός? Να μην πηγαίνει ο νους σου στο κακό? Δεν ξέρω πως να το πω........πρέπει να ξέρεις τον εαυτό σου, αλλά όχι τους άλλους ! Αμα ψάχνουμε συνέχεια τι είναι ο άλλος , δεν είμαστε καλοί...γιατί πάει ο νους μας στο πονηρό......ε νομίζω το εξάντλησα το θέμα..........

  3. #168
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μπααα, δεν ειναι ετσι οπως ταγραφεις , εγω δεν ειμαι καθολου αθωος , εκανα μια δουλεια , που επρεπε νασαι καχυποπτος και σκληρος , αυτο δεν μεμποδζει να ειμαι ενταξει με τους αλλους , αλλο η δουλεια , αλλο τα προσωπικα , μην τα μπερδευουμε .............αλλο καλος , αλλο αφελης , μπορει νασαι αφελης και ναχεις τις ανασφαλειες σου , αυτος δεν πιανεται ως καλος , το θεμα ειναι ναχεις επιλογη μεταξυ του νασαικαλος η κακος , ναχεις τα φοντα να εισαι κακος , και να διαλεγες το καλος , ειναι θεμα επιλογης , αλλωστε δεν πιστευω οτι υπαρχουν ΄κακοι ΄ανθρωποι , υπαρχουν ανθρωποι που ειναι θυματα των ανασφαλειων τους , και εμεις κακως τους αποκαλουμε κακους ,............................. οταν καποιος κανει κατι ΄κακο ΄καποιο κινητρο εχει , αμα δεν εχει κινητρο , και ειναι κακος , τοτε ειναι ψυχασθενης ....................το θεμα αυτο δεν το εξαντλεις ουτε σε 10 , ουτε δε 40 γραμμες , θελει ολοκληρο βιβλιο για να το εξαντλησεις ..........

  4. #169
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Aπλά υπάρχουν δύο ειδών καλοί, αυτοί της λογικής που το επιλέγουν και οι πράξεις τους είναι εντάξει και αυτοί του συναισθήματος, οι αθώοι .... Η καλοσύνη είναι και συναίσθημα....και συναίσθημα δεν σημαίνει επιλογή...Πιο επικίνδυνος να σε βλάψει για μένα είναι ο αθώος/ αφελής, γιατί δεν ξέρει, τυχαία σου κάνει καλό, άρα τυχαία μπορεί να σου κάνει και κακό....Ο αθώος δεν έχει επιλογή, γιατί δεν βλέπει την επιλογή του να είναι ''κακός'' και αφού δεν την βλέπει μπορεί να γίνει ! Αλλά εγώ αυτόν τον λέω καλό γιατί έχει καλές προθέσεις και τέλος πάντων κανείς δεν είναι τέλειος, μ΄αρέσουν και εκτιμώ και τα δύο μοντέλα......και όταν όρισα τι είναι καλός έβαλα και από τα δύο..........
    Για τους ''κακούς '' και τις ανασφάλειες συμφωνώ απόλυτα........

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εσυ δεν αναφερεσαι , Κιουμπ , σε αφελη , αναφερεσαι σε βλακα , και ειναι γνωστο οτι οι βλακες , ειναι μακραν πιο επικινδυνοι απο τους εξυπνους ................................. οσο για το αν συναισθημα δεν σημαινει επιλογη , σορυ , θα πρεπει να διαφωνησω , διοτι η ευτυχια , που ειναι συναισθημα , ειναι επιλογη , το ιδιο και η δυστυχια ..................

  6. #171
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Εγώ καλά είπα ότι εξαντλήθηκε γιατί όλα αυτά είναι μια ονοματολογία και τίποτα παραπάνω...εσύ τους λες αυτούς βλάκες εγώ όχι....όλα αυτά είναι υποκειμενικά μάλλον..
    Όσο για το άλλο με την επιλογή δεν γνωρίζω....Έξυπνο παιδί χαρά γεμάτο λες ε?

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eνταξει , υποκειμενικο το αφελης με το βλακας , η αλλη επιλογη , ειναι στο χερι του καθενος , εγω εχω επιλεξει να ειμαι χαζο παιδι , χαρα γεματο ( ετσι το λενε , βρε ! ) και δεν αστειευομαι καθολου , ο καθενας φτιαχνει την ευτυχια του η την δυστυχια του , ειναι οντως επιλογη .....δεν εξαρταται απο εξωτερικους παραγοντες η ευτυχια και η δυστυχια , εγω , παρολη την 12ετη κτθλψη μου , δυστυχης , δεν ειμαι , ουτε και ευτυχης , η ευτυχια ειναι στιγμες , γαληνιος και ηρεμος , ειμαι και παραειμαι , η ζωη μου φαινεται σαν μια περιπετεια , εσενα πως σου φαινεται η ζωη ?

  8. #173
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Επίτηδες το είπα .....γιατί έτσι όπως το πες ήταν εξυπνάδα να διαλέξει κάποιος να είναι ευτυχής........
    Η ζωή μου φαίνεται ένα ταξίδι, είμαι και πολύ πρωτότυπη :p

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Similar Threads

  1. Η μαύρη κατάρα!Το μετατραυματικό στρες.
    By ΜάυροΧάος in forum Διαταραχή Μετατραυματικού Στρες
    Replies: 32
    Last Post: 30-07-2014, 07:25
  2. αναζητηση καλου ψυχολογου στην αθηνα
    By equilibrium in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 07-03-2012, 21:49
  3. ΕΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΑ
    By Ακροβατης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 13-06-2011, 02:23
  4. φαντασιωσεις και ψευτικοι κοσμοι.γιατρεια η καταρα?
    By maria210800 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 23-05-2007, 21:42
  5. Ευλογία ή κατάρα?
    By Elly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 05-09-2006, 17:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •