Ο ΦΘΟΝΟΣ στη χώρα μας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1

    Ο ΦΘΟΝΟΣ στη χώρα μας

    Ένα πράγμα που δυστυχώς συμβαίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό στη χώρα μας ειδικά, και πολύ περισσότερο τώρα στην κρίση, είναι ο φθόνος. Άλλο η απλή ζήλια, και άλλο ο φθόνος. Δυστυχώς υπάρχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ στην κοινωνία μας και δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε σχεδόν κανέναν. Στην περίπτωση την δική μου, έχω γνωστούς (όχι φίλοι μου) που με φθονούν εμένα άλλα και τους φίλους μου επίσης για διαφορετικούς λόγους φυσικά. Το τι κουτσομπολιά, λόγια εναντίον μου πίσω απ'την πλάτη μου έχω ακούσει δε λέγεται!


    Σκηνικό: Ένας απ'τους γνωστούς μου, ο Σ., 30+ χρονών (όχι φίλος), ο οποίος δεν έχει δουλειά εδώ και κάποια χρόνια, και γενικώς αντιμετωπίζει οικονομικό πρόβλημα. Πριν μια εβδομάδα περίπου όταν ήμασταν για καφέ με την παρέα μου με στόλιζε μπροστά τους επειδή έκανα κάμποση ώρα να αποφασίσω τι γυαλιά ηλίου θα πάρω και δοκιμάζοντας διάφορα και ότι αυτός και ο Ι. (φίλος μου) με περίμεναν ώρα, κλπ. (χωρίς να είχε τότε κάποια άλλη δουλειά πιο μετά, να πω οτι τον καθυστερούσα) έως που την άκουσε στο τέλος απο'μένα. Δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για γυαλιά ηλίου και έβγαζε το κόμπλεξ του πάνω μου! Έλεος δηλαδή! Κι αυτό είναι μόλις ένα απ'τα παραδείγματα.






    Edit by wjsrp: Να διευκρινίσω κάποια πράγματα στα λεγόμενά μου επειδή έγιναν ήδη κάποιες παρεξηγήσεις, άλλα και για αποφυγή περιταίρω παρεξηγήσεων.


    Quote Originally Posted by wjsrp View Post
    ο Σ., 30+ χρονών (όχι φίλος), ο οποίος δεν έχει δουλειά εδώ και κάποια χρόνια, και γενικώς αντιμετωπίζει οικονομικό πρόβλημα.
    1. Όταν λεω αυτό το πράγμα για τον Σ. δεν το λέω υποτιμητικά, ούτε το παίζω πλούσιος, λεφτάς, άνετος, ανώτερος απ’αυτόν, και γενικώς ΔΕΝ ΕΧΩ κόμπλεξ ανωτερότητας καθώς δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος.

    Quote Originally Posted by wjsrp View Post
    Κολλάει στο οτι αυτός λόγω μεγάλης οικονομικής δυσκολίας του δεν μπορεί να αγοράσει γυαλιά ηλίου η γενικώς τίποτα άλλο
    2. Εννοώ ξεκάθαρα ότι όλο αυτό του συμβαίνει αυτές τις συγκεκριμένες εποχές λόγω δυσβάστακτης οικονομικής κρίσης στη χώρα μας (Ο Σ. είχε δουλειά πριν εννοείται και ήταν τρισκαλύτερος σε σχέση με τώρα οικονομικά). Δεν του τη λέω ούτε τον καυτηριάζω για κάτι που προφανώς δε φταίει. Αν είναι ποτε δυνατόν! Κρίμα γι’αυτόν η αλήθεια είναι. Δεν αντιμετώπιζε πάντα δυσκολία αυτός. Τουλάχιστον όταν τον πρωτογνώρισα απ’τον Φ. (κοινός φίλος) πριν 5 χρόνια. Άλλωστε κι εγώ μέχρι πριν 3 χρόνια δεν είχα δουλειά και αντιμετώπιζα τα ίδια μ’αυτόν. Τι να λέμε τώρα! 30+ είναι η πραγματική ανεργία και 2 στους 3 νέους είναι άνεργοι εξαιτίας του μπαχάλου κράτους μας!

    3. Και το κυριότερο είναι ότι αυτήν την συμπεριφορά (να μου τη λέει συνέχεια δηλαδή) την είχε ΚΑΙ ΠΡΙΝ αγοράσω τα γυαλιά ηλίου μου μαζί του. Αυτή είναι η μόνη αγoρά που έχω κάνει μ’αυτόν. Έχει σημασία το τελευταίο που είπα και θα εξηγήσω παρακάτω.
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 12-08-2015 at 16:04.

  2. #2
    Quote Originally Posted by wjsrp View Post
    Ένα πράγμα που δυστυχώς συμβαίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό στη χώρα μας ειδικά, και πολύ περισσότερο τώρα στην κρίση, είναι ο φθόνος. Άλλο η απλή ζήλια, και άλλο ο φθόνος. Δυστυχώς υπάρχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ στην κοινωνία μας και δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε σχεδόν κανέναν.
    Και για να είμαι πιο σαφής, κυριαρχεί η λογική του "Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα!" αντί "Να πάρω μια καλύτερη κατσίκα" για παράδειγμα ξερω'γώ! Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες;
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 12-08-2015 at 01:33.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    το οτι νευριασε οτι αργουσες να διαλεξεις γυαλια που κολλαει με το οικονομικό θεμα?
    εσυ απλα εκανες μια υποθεση οτι σε φθονει επειδη μπορεις να παρεις γυαλια.
    ομως μπορει απλα να μην ηθελε να περιμενει τοση ωρα.
    Πιστεψε με δν ειναι θεμα φθονου αυτο!
    Εγω παω με τον συντροφο μου πχ σ/μ κ δε μπορει καθολου να περιμενει! κ φαντασου οτι δε ξοδευω πανω απο 10 λεπτα πχ,
    ειναι καποιοι ανθρωποι που δε μπορουν να περιμενουν τον αλλο να διαλλεξει, απλο!
    μπορει να μην εκανες πολυ ωρα, μπορει κ ναι, αλλα αυτος μπορει να μην ειχε ορεξη ρε παιδι μου εκεινη την ωρα.
    το μονο σιγουρο ειναι οτι οκ θα μπορουσε βα φυγει να στο πει οτι δε μπορει να περιμενει αλλο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    θα μπορουσα κι εγω να σου πω διαφορα παραδειγματα "φθονου"
    οπως οταν λεω σε καποιον οτι θελω να παω εξωτερικο κ δε θα μεινω αλλο ελλαδα για πολυ καιρο.
    εκει αρχιζουν τα χιλια μυρια! ασε.. αλλα οκ ο καθενας εχει τις αποψεις του, αλλος ειναι εθνικιστης, αλλος πεσιμιστης, πολλα υπαρχουν.
    αλλα δε νομιζω οτι ειναι φθονος. ειναι οτι δε μπορουν να δεχθουν μια διαφορετικη αποψη.
    κ γενικα μη τα βαζεις ολα στο ιδιο καζανι λογω κρισης, ναι η κριση εχει κ τετοια φαινομενα, κ εχει φερει αλλαγες πολλες.
    αλλα ενα μεγαλο ποσοστο πληθυσμου σκατα ηταν πριν και σκατα παρεμεινε!

  5. #5
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    το οτι νευριασε οτι αργουσες να διαλεξεις γυαλια που κολλαει με το οικονομικό θεμα?
    εσυ απλα εκανες μια υποθεση οτι σε φθονει επειδη μπορεις να παρεις γυαλια.
    Κολλάει στο οτι αυτός λόγω μεγάλης οικονομικής δυσκολίας του δεν μπορεί να αγοράσει γυαλιά ηλίου η γενικώς τίποτα άλλο και βλέποντας οτι μπορώ εγώ, έ του είναι "κάπως". Δεν το υποθέτω γιατί έχει ξαναδείξει αυτή τη συμπεριφορά και σε άλλα θέματα. Φθονεί και άλλους φίλους μου για διαφορετικούς λόγους.
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    ομως μπορει απλα να μην ηθελε να περιμενει τοση ωρα.
    Δεκτό. Μπορούσε να μου το πει εκείνη τη στιγμή τετ α τετ, παρά να το λέει σε όλη την παρέα μου 2 μήνες μετά, κάνοντάς με ρεζίλι λες και τό'χε αποθυμένο.


    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    Πιστεψε με δν ειναι θεμα φθονου αυτο!
    Εγω παω με τον συντροφο μου πχ σ/μ κ δε μπορει καθολου να περιμενει! κ φαντασου οτι δε ξοδευω πανω απο 10 λεπτα πχ,
    ειναι καποιοι ανθρωποι που δε μπορουν να περιμενουν τον αλλο να διαλλεξει, απλο!
    μπορει να μην εκανες πολυ ωρα, μπορει κ ναι, αλλα αυτος μπορει να μην ειχε ορεξη ρε παιδι μου εκεινη την ωρα.
    το μονο σιγουρο ειναι οτι οκ θα μπορουσε βα φυγει να στο πει οτι δε μπορει να περιμενει αλλο.
    Τον φθόνο τον λέω και για άλλα περιστατικά που έχουν προηγηθεί (εκτός αυτού του θέματος με τα γυαλιά ηλίου). Έχει αυτή την παρόμοια συμπεριφορά (να μου τη λέει δηλαδή) απεναντί μου. Εγώ γενικά, δεν έκανα πολύ ώρα μέσα. Ναι βεβαίως και έχει δικαίωμα να μην με περιμένει. Δε διαφωνώ. Αλλά, δε μού'πε τίποτα για αναμονές, κλπ. τότε. Ποιός ξέρει. Μπορεί να έχει ακόμα νεύρα μαζί μου επειδή τα έψαλα σ'εναν φίλο του πριν 1,5 χρόνο για ένα περιστατικό και να μου το κρατάει Μανιάτικο. Για το περιστατικό με τον φίλο του, τον Φ., που μου τό'παιζε και μένα φίλος, θα επεκταθώ πιό μετά για έγινε μεγάλο πράγμα τότε.
    Last edited by deleted-member17-03-2016; 12-08-2015 at 03:08.

  6. #6
    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    κ γενικα μη τα βαζεις ολα στο ιδιο καζανι λογω κρισης, ναι η κριση εχει κ τετοια φαινομενα, κ εχει φερει αλλαγες πολλες.
    Για την κρίση γενικά απευθυνόμουν.

    Quote Originally Posted by Gothly View Post
    αλλα ενα μεγαλο ποσοστο πληθυσμου σκατα ηταν πριν και σκατα παρεμεινε!
    Αυτό ξαναπέστο. Το βλέπω κάθε μέρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    wjsrp , σταματας να καεις παρεα με τετοιους ανθρωπους και εληξε . Ο φθονος με αφηνει παγερα αδιαφορο , σιγα μην καθομαι νασχοληθω με τον καθε κομπλεξικο . Αν εχεις λογους να σε φθονουν ,, με τον χρονο η το συνηθηζεις , η αλλαζεις παρεα .

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Χαμογέλα :)

    Γενικά μην ασχολείσαι με κατινιές και μην σε επηρεάζουν.Κι αν το κάνουν,μάλλον τους δίνεις πολύ σημασία!

    Δεν σχολίασα το παράδειγμα με τον φίλο σου.Μιλάω γενικά

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by wjsrp View Post
    Ένα πράγμα που δυστυχώς συμβαίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό στη χώρα μας ειδικά, και πολύ περισσότερο τώρα στην κρίση, είναι ο φθόνος. Άλλο η απλή ζήλια, και άλλο ο φθόνος. Δυστυχώς υπάρχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ στην κοινωνία μας και δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε σχεδόν κανέναν. Στην περίπτωση την δική μου, έχω γνωστούς (όχι φίλοι μου) που με φθονούν εμένα άλλα και τους φίλους μου επίσης για διαφορετικούς λόγους φυσικά. Το τι κουτσομπολιά, λόγια εναντίον μου πίσω απ'την πλάτη μου έχω ακούσει δε λέγεται!
    Το ελλαδιστάν είναι γεγονός ότι είναι η χώρα του φθόνου ανέκαθεν και πριν την κρίση...Και δεν είναι ακριβως φθόνος, είναι μάλλον ένα υβρίδιο μεταξύ μαλακίας, ηλιθιότητας, αμορφωσιάς και ζηλοφθονίας, μόνο η πλειονοτητα των Ελλήνων μπορουν και το έχουν αυτό, σχεδόν πουθενά αλλού στον κόσμο δεν συνανταται...Τα κουτσομπολιά είναι άλλο πράγμα, κουτσομπολιό κάνει και η τελευταία γριά του χωριού(στην χωρα μας αναφερομενος) που ουτε καν σε ξερει ή την ξέρεις...Πιστευω οτι οι ανθρωποι που αρεσκονται στο να κουτσομπολευουν τους άλλους δεν έχουν οι ίδιοι καποια ιδιαιτερη προσωπική ζωη και αν θα μπορουσαν να εχουν την χαντακωσαν για να μην τους σχολιασει ο γειτονας(τόσο τους κοβει), οπότε ρίχνουν το κομπλεξ τους στους υπολοιπους που δεν κανουν το ιδιο....Αλλά αφού λες ότι είναι απλοι γνωστοί σου και όχι φίλοι και ξερεις ότι σε φθονουνε δεν καταλαβαινω γιατί συναναστρεφεσαι μαζι τους?? Και αν δεν το κανεις παρεα και τους έχεις απλά γραμμένους, δεν καταλαβαινω γιατι το κανεις θεμα?? Να προσθεσω επισης ότι δεν πρέπει να εμπιστευομαστε ΚΑΝΕΝΑΝ οχι ΣΧΕΔΟΝ κανεναν, ουτε την κρίση των γονιων και των "φιλων¨" μπορουμε να εμπιστευομαστε...Μόνον εμας μπορουμε να εμπιστευομαστε και άλλον κανεναν, αυτο ισχυου παντου και παντοτε απο τοτε που εμφανιστηκαμε σε αυτον τον ερμο κοσμο...


    Quote Originally Posted by wjsrp View Post
    Σκηνικό: Ένας απ'τους γνωστούς μου, ο Σ., 30+ χρονών (όχι φίλος), ο οποίος δεν έχει δουλειά εδώ και κάποια χρόνια, και γενικώς αντιμετωπίζει οικονομικό πρόβλημα. Πριν μια εβδομάδα περίπου όταν ήμασταν για καφέ με την παρέα μου με στόλιζε μπροστά τους επειδή έκανα κάμποση ώρα να αποφασίσω τι γυαλιά ηλίου θα πάρω και δοκιμάζοντας διάφορα και ότι αυτός και ο Ι. (φίλος μου) με περίμεναν ώρα, κλπ. (χωρίς να είχε τότε κάποια άλλη δουλειά πιο μετά, να πω οτι τον καθυστερούσα) έως που την άκουσε στο τέλος απο'μένα. Δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για γυαλιά ηλίου και έβγαζε το κόμπλεξ του πάνω μου! Έλεος δηλαδή! Κι αυτό είναι μόλις ένα απ'τα παραδείγματα.
    Μπορεί και αυτός απο την μεριά του να σκέφτηκε ότι το κανεις επιτηδες για επιδειξη χρηματος, ξερεις αυτό είναι μεγάλο σπασιμο...Ο άλλος μπορεί να περιμενε αλλά δεν έχει και γαϊδουρινη υπομονη να περιμενει εσενα για ενα τοσο ασημαντο θεμα, time is money λεγανε στο χωριό μου...

    Quote Originally Posted by wjsrp View Post
    Και για να είμαι πιο σαφής, κυριαρχεί η λογική του "Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα!" αντί "Να πάρω μια καλύτερη κατσίκα" για παράδειγμα ξερω'γώ! Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες;
    Ισχύει...Θεωρώ ότι οι περισσότεροι αυτών είναι και οι ίδιοι που θα πάνε στην εκκλησία για να κάνουν τον καθιερωμένο σταυρό τους και να ζητησουν ελεημοσυνη απο τον καλό θεό τους...

    Quote Originally Posted by wjsrp View Post
    Κολλάει στο οτι αυτός λόγω μεγάλης οικονομικής δυσκολίας του δεν μπορεί να αγοράσει γυαλιά ηλίου η γενικώς τίποτα άλλο και βλέποντας οτι μπορώ εγώ, έ του είναι "κάπως". Δεν το υποθέτω γιατί έχει ξαναδείξει αυτή τη συμπεριφορά και σε άλλα θέματα. Φθονεί και άλλους φίλους μου για διαφορετικούς λόγους.

    Δεκτό. Μπορούσε να μου το πει εκείνη τη στιγμή τετ α τετ, παρά να το λέει σε όλη την παρέα μου 2 μήνες μετά, κάνοντάς με ρεζίλι λες και τό'χε αποθυμένο.



    Τον φθόνο τον λέω και για άλλα περιστατικά που έχουν προηγηθεί (εκτός αυτού του θέματος με τα γυαλιά ηλίου). Έχει αυτή την παρόμοια συμπεριφορά (να μου τη λέει δηλαδή) απεναντί μου. Εγώ γενικά, δεν έκανα πολύ ώρα μέσα. Ναι βεβαίως και έχει δικαίωμα να μην με περιμένει. Δε διαφωνώ. Αλλά, δε μού'πε τίποτα για αναμονές, κλπ. τότε. Ποιός ξέρει. Μπορεί να έχει ακόμα νεύρα μαζί μου επειδή τα έψαλα σ'εναν φίλο του πριν 1,5 χρόνο για ένα περιστατικό και να μου το κρατάει Μανιάτικο. Για το περιστατικό με τον φίλο του, τον Φ., που μου τό'παιζε και μένα φίλος, θα επεκταθώ πιό μετά για έγινε μεγάλο πράγμα τότε.
    Ντροπή φίλε μου, ντροπή...Λες ότι σας έχει δειξει καμποσα δειγματα της συμπεριφορας του και εσύ απεχθανεσαι τον φθονο και συνεχιζεις να τον κανεις παρεα?? Αφού ξερεις τι παστα ειναι εσυ τι άλλο περιμενεις απο αυτόν, βρε μπας και σου αρέσει να τον τσιγκλάς για να κοβεις αντιδράσεις?? Και διακρινω και απο εσενα καυστικοτατα σχολια σχετικα με την οικονομική κατασταση του γνωστού που είναι τρισχειροτερα απο τα <<αστειακια>> που ανεφερε ο ιδιος γνωστος για τα γυαλια ηλιου, τετοια συμπεριφορα απεναντι του(αν ισχυει αυτο)δεν παραγραφεται και οποιοσδήποτε σχεδόν θα στο κρατουσε μανιατικο...Αν εσύ του συμπεριφερεσαι με την λογική <<εγώ ειμαι ο πλουσιος, εσυ ο κατατρεγμενος>> τότε το φταιξιμο ειναι 100% δικο σου...ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!! ΜΑΣ ΕΡΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ ΤΟ ΘΥΜΑ ΛΟΙΠΟΝ!! Εγώ απαιτω να μαθω τι θεμα εγινε πριν απο 1,5 χρονο, ολο και καποια πληγη θα ανοιξες τότες...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο που γραφεις στη πραξη δε μπορει να εφαρμοστει ακομα κ αν το θελει καπιος αν δεν εμπιστευεσαι κανενα στο τελος θα λαλησεις κ θα αποτυχεις

    οσο πιο γρηγορα καταλαβεις τι δε μπορεις να κανεις τοσο πιο ικανος γινεσαι σε οτι μπορεις να κανεις

    η συκωφαντια η ζηλια κ ολα τα σχετικα θα περιστρεφονται παντα γυρω απο οτι αξιζει αν δεν αξιζει ενα πραγμα δε θα εμπαινε κανενας στο κοπο να κανει ουτε το πρωτο ουτε το δευτερο

    αρα μαθαινεις να ζεις ετσι ξεροντας οτι το σωστο κ το δικαιο στο τελος θα νικησει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο που γραφεις στη πραξη δε μπορει να εφαρμοστει ακομα κ αν το θελει καπιος αν δεν εμπιστευεσαι κανενα στο τελος θα λαλησεις κ θα αποτυχεις


    αρα μαθαινεις να ζεις ετσι ξεροντας οτι το σωστο κ το δικαιο στο τελος θα νικησει.
    Πιστεύω ότι αν δεν εμπιστευεσαι κανεναν και είσαι σκληρός και άπονος και πατας επι πτωματων και συμπεριφερεσαι στους άλλους σαν σκουπιδια τότε δεν έχεις εμποδια στην ζωη σου και πετυχαινεις τους στοχους σου, ενω όταν εμπιστευεσαι καποιον καποια στιγμη θα σε προδοσει και ισως και να σε καταστρεψει...Δεν πιστευω ότι το δικαιο νικαει στο τέλος, ουτε καν στην αρχη! Αλλά αποψεις ειναι αυτες...

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν καπιος δε πιστευει οσα λεει δε πιστευει ουτε κ τους αλλους..
    πως μπορεις να πεισεις καπιον που εξ αρχης εχει κλισει τ αυτια του οτι εσυ τον ακους? υπαρχει τροπος? σιγουρα κανενας...
    εγω ειμαι σιγουρος οτι τρολαρεις γιατι αν μιλαγες ετσι κ στη πραγματικη σου ζωη θα ειχαν εξαφανιστει ολοι απο διπλα σου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,753
    Quote Originally Posted by wjsrp View Post
    Ένα πράγμα που δυστυχώς συμβαίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό στη χώρα μας ειδικά, και πολύ περισσότερο τώρα στην κρίση, είναι ο φθόνος. Άλλο η απλή ζήλια, και άλλο ο φθόνος. Δυστυχώς υπάρχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ στην κοινωνία μας και δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε σχεδόν κανέναν. Στην περίπτωση την δική μου, έχω γνωστούς (όχι φίλοι μου) που με φθονούν εμένα άλλα και τους φίλους μου επίσης για διαφορετικούς λόγους φυσικά. Το τι κουτσομπολιά, λόγια εναντίον μου πίσω απ'την πλάτη μου έχω ακούσει δε λέγεται!


    Σκηνικό: Ένας απ'τους γνωστούς μου, ο Σ., 30+ χρονών (όχι φίλος), ο οποίος δεν έχει δουλειά εδώ και κάποια χρόνια, και γενικώς αντιμετωπίζει οικονομικό πρόβλημα. Πριν μια εβδομάδα περίπου όταν ήμασταν για καφέ με την παρέα μου με στόλιζε μπροστά τους επειδή έκανα κάμποση ώρα να αποφασίσω τι γυαλιά ηλίου θα πάρω και δοκιμάζοντας διάφορα και ότι αυτός και ο Ι. (φίλος μου) με περίμεναν ώρα, κλπ. (χωρίς να είχε τότε κάποια άλλη δουλειά πιο μετά, να πω οτι τον καθυστερούσα) έως που την άκουσε στο τέλος απο'μένα. Δεν έχει την οικονομική δυνατότητα για γυαλιά ηλίου και έβγαζε το κόμπλεξ του πάνω μου! Έλεος δηλαδή! Κι αυτό είναι μόλις ένα απ'τα παραδείγματα.
    ΣΙΓΑ ΜΑΝΤΑΜ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΤΙ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ
    ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΜΑΛΑΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ ΕΣΥ ΜΕΤΑ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΗΝ ΚΑΚΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΙΠΕΣ ΦΤΩΧΟ
    ΑΥΤΟΣ ΔΕ ΣΕ ΖΗΛΕΥΕΙ Σ ΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΜΥΑΛΟ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
    ΑΛΛΑ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΑ ΝΑ ΣΤΑ ΕΞΗΓΗΣΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    οταν καπιος δε πιστευει οσα λεει δε πιστευει ουτε κ τους αλλους..
    πως μπορεις να πεισεις καπιον που εξ αρχης εχει κλισει τ αυτια του οτι εσυ τον ακους? υπαρχει τροπος? σιγουρα κανενας...
    εγω ειμαι σιγουρος οτι τρολαρεις γιατι αν μιλαγες ετσι κ στη πραγματικη σου ζωη θα ειχαν εξαφανιστει ολοι απο διπλα σου.
    Δεν τρολλάρω, μπορεί να σου φαινεται ότι γράφω μαλακίες για να περασω την ωρα μου αλλά θεωρώ ότι αυτός είναι ο μοναδικος τρόπος για να επιτυχεις στην ζωη σου...Οι πλουσιοι και οι ισχυροι πως νομιζεις οτι εγιναν ετσι(οσοι δεν ηταν νεοπλουτοι)?? Με τον σταυρο στο χέρι?? come on....Οι μεγαλύτερες συμφορές δεν προεκυψαν απο τους εχθρους σου αλλά απο αυτους που ονομαζες <<φιλους>> σου, γιατι αυτους τους εμπιστευοσουνα και μοιραστηκες καποια συναισθηματα μαζι τους...Το να μοιράζεσαι συναισθηματα και μυστικα με καποιον αλλον ειναι και η αρχη της καταστροφης σου γιατι καποια στιγμη θα γινει η κουτσουκελα...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,753
    ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΕ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΦΛΟΓΑ
    ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ΕΓΩ ΕΔΩ Κ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ!
    By _kassandra_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 35
    Last Post: 22-09-2013, 15:20
  2. Kατω κοιλιακη χωρα
    By σακης in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-08-2013, 15:19
  3. Τι στο καλό έπαθε η ξαδερφή μου με αυτή την χώρα??
    By Eva1995 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 16
    Last Post: 10-12-2012, 15:02
  4. Στη χώρα της Πανδήμου Αφροδίτης...
    By dimoskon in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 04-04-2012, 16:11
  5. ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΠΟΤΕ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 61
    Last Post: 26-04-2011, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •