Δεν αντέχω άλλο τους γονείς μου!!!!!!!!!!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 123
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930

    Δεν αντέχω άλλο τους γονείς μου!!!!!!!!!!!!

    Οι γονείς μου μου λένε συνέχεια ότι κουράστηκαν μαζί μου (τι να πω κι εγώ) και με απειλούν έμμεσα ότι θα με στείλουν στο ψυχιατρείο. Γι'αυτό το λόγο είπα θα ψάξω για δουλειά με 500 ευρώ το μήνα, και επειδή δεν θα με φτάνουν, τους είπα αν θα μπορούν να μου συμπληρώνουν λίγα. Μίλαγα μια ώρα μόνη μου, καθώς με γράφανε λες και δεν υπήρχα, απαντούσαν μόνο όχι ή τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι αδιαφορούν πλήρως για μένα. Γίναν κι άλλα, αλλά δεν θέλω να τα πω δημόσια. Το θέμα είναι τι κάνω τώρα εν καιρώ κρίσης που δεν υπάρχει σίγουρη δουλειά, τώρα καταλαβαίνω κάποιους που αυτοκτονούν, δεν έχουν οικογένεια να τους αγαπάει και να τους στηρίζει. Δεν είπα ότι θα αυτοκτονήσω ή θέλω να αυτοκτονήσω, αλλά σίγουρα δεν είναι δουλειά αυτή να μένω μαζί τους άλλο........Τι μου προτείνετε να κάνω; Α, και από συγγενείς ούτε και από 'κει καμμία στήριξη, γραμμένη μ' έχουν κι αυτοί. Δεν έχω κανέναν ουσιαστικά στον κόσμο, μόνο τους φίλους μου. Γαμώτο, αν εγώ έκανα παιδιά, θα τους έδινα όλη την αγάπη και την ελευθερία που δεν πήρα! :( Έχει γίνει σκατά ο κόσμος, όχι ότι πάντα δεν ήτανε, απλά υπήρχαν περίοδοι που δεν το έβλεπα...........!!!!!!! :( :( :(

  2. #2
    Ψυχραιμία pillow! Καλλίτερα να συζητήσεις με τους γονείς σου το θέμα αυτό όταν είσαι ήρεμη. Τότε θα κάνεις καλή συζήτηση με αποτέλεσμα. Είναι καλή η ιδέα να μείνεις σε δικό σου μέρος.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Μα τους μιλάω και είναι λες και μιλάω στον τοίχο!!!! Δεν μ' ακούνε, λες και δεν υπάρχω όπως είπα!!! Φυσικά και θέλω να μείνω σε δικό μου μέρος αλλά δεν θα με αφήσουν. Αλλά και να με αφήσουν δεν πρόκειται να με βοηθήσουν χρηματικά, και εγώ πως θα τα βγάλω πέρα; Σ' ευχαριστώ που απάντησες!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    124
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Οι γονείς μου μου λένε συνέχεια ότι κουράστηκαν μαζί μου (τι να πω κι εγώ) και με απειλούν έμμεσα ότι θα με στείλουν στο ψυχιατρείο. Γι'αυτό το λόγο είπα θα ψάξω για δουλειά με 500 ευρώ το μήνα, και επειδή δεν θα με φτάνουν, τους είπα αν θα μπορούν να μου συμπληρώνουν λίγα. Μίλαγα μια ώρα μόνη μου, καθώς με γράφανε λες και δεν υπήρχα, απαντούσαν μόνο όχι ή τίποτα. Αυτό σημαίνει ότι αδιαφορούν πλήρως για μένα. Γίναν κι άλλα, αλλά δεν θέλω να τα πω δημόσια. Το θέμα είναι τι κάνω τώρα εν καιρώ κρίσης που δεν υπάρχει σίγουρη δουλειά, τώρα καταλαβαίνω κάποιους που αυτοκτονούν, δεν έχουν οικογένεια να τους αγαπάει και να τους στηρίζει. Δεν είπα ότι θα αυτοκτονήσω ή θέλω να αυτοκτονήσω, αλλά σίγουρα δεν είναι δουλειά αυτή να μένω μαζί τους άλλο........Τι μου προτείνετε να κάνω; Α, και από συγγενείς ούτε και από 'κει καμμία στήριξη, γραμμένη μ' έχουν κι αυτοί. Δεν έχω κανέναν ουσιαστικά στον κόσμο, μόνο τους φίλους μου. Γαμώτο, αν εγώ έκανα παιδιά, θα τους έδινα όλη την αγάπη και την ελευθερία που δεν πήρα! :( Έχει γίνει σκατά ο κόσμος, όχι ότι πάντα δεν ήτανε, απλά υπήρχαν περίοδοι που δεν το έβλεπα...........!!!!!!! :( :( :(
    Μπορείς να βρεις συγκάτοικο να μοιράζεστε τα έξοδα Έτσι και τα 500 θα σου φτάνουν και παρέα θα έχεις.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Quote Originally Posted by foufoutos32 View Post
    Μπορείς να βρεις συγκάτοικο να μοιράζεστε τα έξοδα Έτσι και τα 500 θα σου φτάνουν και παρέα θα έχεις.
    Ναι έχεις δίκιο καλή ιδέα, το 'χα σκεφτεί κι εγώ, αλλά δεν ξέρω κάποιον που να θέλει να συγκατοικήσει, επιπλέον αν δεν τον ξέρω τον άλλον μπορεί να 'ναι και χειρότερος από τους γονείς μου, σ' ευχαριστώ πάντως κι εσένα πολύ που απάντησες!

  6. #6
    Μια άλλη σκέψη που μου ήρθε τώρα είναι να μαζέψεις κάποια χρήματα όταν πιάσεις δουλειά και μετά να φύγεις. Επίσης, μια καλή ιδέα είναι να τους πεις να μείνεις κάπου κοντά τους ώστε να μην φοβούνται κι εκείνοι που θα σαι μόνη σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Λοιπον πηγαινε σε συμβουλευτικο κεντρο γυναικων μπορει να σου βρουν κ στεγη για λιγο καιρο, επισης εχουν δωρεαν (τελειως) ψυχολογικη υποστηριξη,
    εμενα με βοηθησαν πολυ σε δικα μου θεματα-εκτος στεγης-, αλλα γνωριζω οτι οι κοινωνικοι λειτουργοι μπορουν να βοηθησουν καπως με στεγη.
    αλλα μεχρι τοτε ναι μπορεις να μαζεψεις καποια χρηματα. δουλευε κ μεινε ακομη σπιτι κ οταν μαζεψεις μερικα φυγε κ θα τη βρεις την ακρη.
    κ η κοινωνικοποιηση βοηθαει γενικα ξερεις, ποτε δε ξερεις μπορει να ανταποκριθει η εκληση βοηθειας σου απο ατομα που δε το περιμενες.
    ελπιζω να μη τα ειπα μπερδεμενα, αν θελεις να σου δωσω πληροφοριες για το κεντρο πες μου κ θα στα στειλω σε πμ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Ο τρόπος με τον οποίο απορρίπτεις την πολύ καλή πρόταση του foufoutos32 χρησιμοποιώντας τέτοιου είδους παιδαριώδη επιχειρήματα, μάλλον μαρτυρά το ότι δεν ψάχνεις τόσο για λύσεις στο πρόβλημά σου αλλά περισσότερο αναζητείς να δικαιολογήσεις την αδυναμία σου να είσαι ανεξάρτητη, αποδίδοντας σε εξωτερικούς παράγοντες τα αίτια.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Γκόθλυ και Κασσάνδρα ευχαριστώ, αλλά αυτές είναι προσωρινές λύσεις δυστυχώς.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Όσο για μερικούς μερικούς να κοιτάνε τα χάλια τους.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,787
    Γιατί να μην σου φτάνουνε τα 500 ευρώ; Ξέρω μία γνωστή που νοικιάζει κιόλας και μια χαρά τα βγάζει πέρα ενώ παίρνει 500 ευρώ. 'Οσον αφορά τους γονείς σου δώσ' τους λίγο χρόνο και ίσως καταλάβουν ότι δεν σου φέρονται σωστά.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δελφινάκι σ' ευχαριστώ. Όντως μπορεί να θέλουν χρόνο! Γενικά μωρέ ζούμε σε σκατοκοινωνία κανείς δεν είναι καλός σχεδόν οπότε γιατί να είναι οι γονείς μας; Μακάρι να βρω δουλειά.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by pillow View Post
    Γκόθλυ και Κασσάνδρα ευχαριστώ, αλλά αυτές είναι προσωρινές λύσεις δυστυχώς.
    pillow στη ζωη ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι μονιμο!
    δεν υπαρχει μονιμη δουλεια, δεν υπαρχουν μονιμες σχέσεις, εμεις οι ιδιοι ειμαστε ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΙ!
    Λυση μονιμη δεν υπαρχει γιατι εμεις οι ιδιοι δεν ειμαστε μονιμοι!
    Εξαλλου "ουδεν μονιμότερο του προσωρινου" αν το λενε ετσι γιατι δε τα παω καλα με τα quotes :P
    ολοι εσεις που μπαινετε εδω κ παραπονιεστε οτι δεν εχετε μονιμη δουλεια για να φυγετε απο το σπιτι δεν εχετε συνειδητοποιησει μαλλον οτι δε θα ζητε για παντα.
    Μια ζωη εχουμε κ πρεπει για τη δικη μας ευτυχια να την αξιοποιησουμε.
    Ευκαιριες παντως θα βρεις πολλες pillow δικη σου αποφαση ειναι αν και ποτε θα τις αρπαξεις. ηδη σου εχουμε προτεινει εδω μεσα πολλες λυσεις.
    κ καταλαβαινω πως ειναι απειρα δυσκολη η παραμικρη κινηση στο περιβαλλον το οποιο εισαι, βρες ομως κινητρα για σενα κ οχι πια δικαιολογιες.
    τα εχω ζησει απο πρωτο χερι γι'αυτο στα λεω, τα εχω ηδη βιωσει κ τον φοβο κ τις ανασφαλειες κ την αναβλητικοτητα κ τα πισογυρισματα στη "φωλια μου" δε στα λεω τυχαια.
    (αν αλλαξεις γνωμη ποτε μπορω να σου στειλω για το κεντρο που σου ειπα)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ
    ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ ΦΟΒΟΙ ΚΑΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΦΕΥΓΑΜΕ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Καλά, ωραία, βάζω ένα θέμα που με απασχολεί για να βρω λύσεις και τ' ακούω και από πάνω από πολλούς. Γκόθλυ μου, είσαι σοβαρή; Τι να το κάνω να μείνω σε έναν ξενώνα, για ένα, 2, 3 μήνες και να φύγω από το σπίτι (αν με αφήσουν και δεν με στείλουν στο ψυχιατρείο) και μετά να μην έχω που να μείνω; Μετά τον ξενώνα εννοώ. Μήπως πρέπει να βρω κάτι λίγο μονιμότερο; Δεν θέλω πολύ μόνιμο, μόνο μέχρι να πάρω σύνταξη. Αφού με δουλεύετε, να σας δουλεύω κι εγώ. Λοιπόν, οκ, δεν μπορώ να πω, με τις "λύσεις" σας με σώσατε, θα μπορούσατε βέβαια απλά να πείτε πως δεν υπάρχουν λύσεις αφού δεν βρίσκετε κάτι που δεν μπορώ να σκεφτώ εγώ, που τα 'χω σκεφτεί όλα αυτά, αλλά αντι αυτού μου λέτε ότι με βοηθήσατε κιόλας. Βασικά εγώ όταν δεν ξέρω κάτι προτιμώ να μην απαντάω, αλλά δεν έχουν όλοι βλέπω το ίδιο σκεπτικό.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντεχω αλλο τους γονεις μου!
    By marioula90 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 30-12-2014, 02:19
  2. δε τους αντεχω αλλο!!!
    By evitaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 07-06-2012, 16:22
  3. DΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥς ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 07-05-2011, 10:53
  4. δεν αντεχω αλλο τους γονεις μου
    By πολυμνια in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 24-10-2008, 13:29
  5. Δεν πάει άλλο με τους γονείς....!!!
    By Perla in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-2006, 14:51

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •