Ζομποποίηση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Ζομποποίηση!

    Επαιρνα μεγαλη δοση zyprexa και ημουνα σαν ζομπυ!Μετα μου μειωσε ο γιατρος και ειμαι καπως καλυτερα αλλα παλι νιωθω λιγο σαν ζομπυ.Το εχετε κι εσεις που περνετε αλλα φαρμακα ή ειναι απο το zyprexa?Επισης ηθελα να ρωτησω μηπως το οτι νιωθουμε σαν ζομπυ ειναι και απο την σχιζοφρενεια?
    Παντως πολυ ενοχλητικο συναισθημα και νομιζω πως ειναι καθαρα απο τα φαρμακα,αποψη μου.Θα ηθελα να ακουσω αν το εχετε ολοι αυτο και αν οχι ποιο φαρμακο περνετε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Γεια σου φίλε Μιχάλη!!Να σου πω την εμπειρία μου...τελευταία φορά που είχα αρχίσει να υποτροπιάζω όταν έκοψα τα φάρμακα,όταν ξεκίνησε το άγχος κ η αυπνία αισθανόμουν σαν ζόμπι και χωρίς φάρμακα.Ήταν σαν να θόλωνε το μυαλό μου και οι αντιδράσεις μου να γινόταν πιο μηχανικές.Παρατηρούσα αλλαγή και στο περπάτημα λες κ κάτι έσφιγγε τους μυς μου,περπατούσα σαν ρομπότ.

    Μετά όταν παρουσίασα οξύ ψυχωσικό επεισόδιο αναγκαστικά η δόση αυξήθηκε για να με πιάσει.Έπαιρνα 12mg invega που είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη κ 600 ή 800 mg solian δεν θυμάμαι ακριβώς.Για σχεδόν 1,5 χρόνο αισθανόμουν σαν ζόμπι.Ειδικά στις αρχές.Αλλά βαθμιαία το μυαλό μου καθάριζε και η κατάσταση βελτιωνόταν.
    Τώρα έχω μείωση 50% στα φάρμακα κ είμαι στη μισή δοσολογία κ στα 2 φάρμακα.Δεν νιώθω σαν ζόμπι απλά πιστεύω πως το μυαλό μου δεν έχει την ίδια ποιότητα αντίληψης,κριτικής σκέψης και οξυδέρκειας.Πιστεύω όμως πως είναι θέμα ενασχόλησης και εξάσκησης για να μπει κ πάλι στο παιχνίδι.
    Εσύ από ότι θυμάμαι ήσουν στην μέγιστη δόση των 20 mg zyprexa.Τώρα ποια είναι η δόση σου;;Έχω την εντύπωση πως είσαι στα 15 mg.
    Κατά ένα βαθμό είναι από τα φάρμακα αλλά νομίζω και η πάθηση έχει έναν αντίκτυπο και η ίδια.Επηρεάζονται τα επίπεδα ενέργειας,θολώνει το μυαλό,έχεις αρνητικά που δυσκολεύουν την κατάσταση κ σε κάνουν να μη νιώθεις άνετα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Να πω πως η μείωση στα φάρμακα έγινε σταδιακά.Η πρώτη μείωση ήταν 25% και έγινε αφού διέκρινε ο γιατρός πως δεν πίστευα στο παραλήρημά μου.Αυτό έγινε μετά από 7 μήνες θεραπείας.
    Η δεύτερη μείωση έγινε μετά από 8 μήνες.25% και πάλι.Δεν ξέρω τι διέκρινε.Ίσως ήθελε να με ξελαφρώσει.

    Θεωρείται συντήρησης πλέον.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    εγω το πρωτο εξαμηνο επαιρνα 30 μλγκρ ζυπρεξα οπου τους πρωτους 3 μηνες δεν με επιανε δεν καθαριζε η σκεψη ειχα παρανοικες ιδεες μετα εκοψα το καπνισμα και μου το εκανε 20 το θεωρω το χειροτερο χαπι.οι αμερικανοι χρηστες ζυπρεξα εχουν μυνησει την εταιρια για το οτι τους προκαλεσε αυξηση βαρους και διαβητη οπου δεν τα αναφερει μεσα στις οδηγιες.ειναι και απο τα χαπια η αποχαυνωση και απο την ασθενεια.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Ααα να προσθέσω πως και γω με 20mg zyprexa ξεκίνησα αλλά μάλλον διέκρινε ότι δεν με πιάνει τόσο καλά.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    ολα τα χαπια λιγο πολυ κ αναλογως τη δοση εχουνε ενα αντικτυπο στη ζωηροτητα μας, το ζυπρεξα ειναι γνωστο ιδιετερα σε μεγαλες δοσεις πως ανοιγει διαολεμενα την ορεξη κ ριχνει τους ρυθμους, παρολα αυτα εγω που παιρνω τωρα σολιαν απο διαθεση ειμαι χειροτερα απο οταν επαιρνα ζυπρεξα, μπορει να το κραζω το ζυπρεξα αλλα με χει σωσει κ απο πολλες σκατο καταστασεις που δεν με πιαναν τα αλλα, οταν ειμαι σε επισοδειο παντα παιρνω ζυπρεξα ειναι το μονο που αντεχει ο οργανισμος μου τοτε

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595
    Ευχαριστω για τις απαντησεις!Τωρα παιρνω 15mg zyprexa και ειμαι σχετικα καλα.Εμενα το zyprexa με εχει σωσει και παρολο που εχω παραπανω κιλα το θεωρω πολυ καλο φαρμακο.Εχω δοκιμασει κατα καιρους και αλλα φαρμακα και δεν με πιαναν.Πιστευω πως το θεμα ειναι πιο φαρμακο σε πιανει.Απλα φοβαμαι μην παθω διαβητη.
    Φιλε serios ευχαριστω πολυ για την απαντηση με βοηθησες να καταλαβω πως ειναι και απο την παθηση το οτι νιωθουμε σαν ζομπυ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    zyprexa δεν εχω παρει. ειμαι με risperdal.

    νιωθω και εγω σαν ζομπυ, αλλα ειναι δοσοεξαρτωμενη αυτη η "ζομποποιηση".

    οταν ελαττωνω τη δοση και φθανω στα 4mg Risperdal ειμαι καπως ικανοποιητικα.

    το θεμα ειναι οτι με τα φαρμακα ξεχναμε και πως ειμασταν πριν και πως ειμαστε κανονικα.

    αρα νομιζουμε οτι νιωθουμε σαν ζομπυ ενω στην πραγματικοτητα μπορει να ειμαστε ακομα περισσοτερο σαν ζομπυ γιατι απλα δε θυμομαστε πως ειμαστε κανονικα και χωρις τα φαρμακα !

    παντως για ζωτικοτητα βοηθαει και να χασουμε κιλα.

    ισως η ζομποποιηση και πολλα αλλα αρνητικα να δημιουργειται επειδη παιρνουμε πολλα κιλα.

    εχω αρχισει διαιτα και ηδη νιωθω καλυτερα και χανω κιλα παρολο που παιρνω χαπια.

    τελικα αμα δε τρως και πεινας χανεις κιλα και ας παιρνεις και ψυχοχαπα.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μιχαλη ουτε εγω εχω παρει ζυπρεξα αλλα εχω δοκιμασει παρα πολλα αλλα.. σχεδον ολα ειχαν αυτη την παρενεργεια αλλα ειδικα το αλοπεριντιν και το ρισπερνταλ με ειχαν κανει βοδι.. ειμαι καπως καλυτερα με το λεπονεξ

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    272
    Με το zyprexa εγω δεν ειχα ποτε θεμα το seroquel με ειχε κανει πολυ ασχημα ιδιως στην αρχη που μου το δωσε 2 × 400 mg συν stilnox

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    τωρα με πιο χαπι εισαι ;

    λεει βγηκε και ενα sycrest που εχει θετικες κριτικες.

    Quote Originally Posted by Αρης31 View Post
    Με το zyprexa εγω δεν ειχα ποτε θεμα το seroquel με ειχε κανει πολυ ασχημα ιδιως στην αρχη που μου το δωσε 2 × 400 mg συν stilnox
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,772
    ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΖΥΠΡΕΞΑ ΜΑΚΡΑΝ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Quote Originally Posted by elis View Post
    ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΑΥΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΖΥΠΡΕΞΑ ΜΑΚΡΑΝ
    Αυτό λέει κάνει για τη δπολικη έχεις διπολική ;
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,772
    Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΔΕ ΜΟΥ ΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΔΙΑΓΝΩΣΗ
    ΜΙΑ ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΓΡΑΦΕΙ ΜΙΑ ΨΥΧΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΜΑΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ
    ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΡΑΤΑΩ ΕΝΑ ΑΛΦΑ ΚΟΝΤΡΟΛ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΩ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    και γω θελω να δοκιμασω το σαικρεστ αλλα δε νομιζω να μου το βαλει ο γιατρος μου

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •