Επαφή με πραγματικότητα:θα μπορούσε και καλύτερη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180

    Επαφή με πραγματικότητα:θα μπορούσε και καλύτερη...

    Δεν ήξερα που ακριβώς να εντάξω το θέμα αυτό.Σκέφτηκα,όμως, να το αναφέρω στο υποφόρουμ άγχος,αφού σίγουρα συνδέεται.

    Το θέμα,λοιπόν, είναι ότι η επαφή με την πραγματικότητα δεν είναι η καλύτερη δυνατή.Είμαι σαν ζόμπι, ο,τι κάνω το κάνω τελείως μηχανικά (βέβαια,ελάχιστα πράγματα κάνω καθημερινά,οπότε και αυτό ίσως συνδέεται).Πλήξη στο φουλ, ανία και βαρεμάρα.Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με αποπροσωποποίηση το θέμα μου.Όμως, να χθες,για παράδειγμα,περπατούσα και σκέφτηκα "τι κάνω;έχω αντιληφθεί ότι είμαι έξω;". Είμαι σε μόνιμες σκέψεις και εσωτερικό μονόλογο.

    Αυτό μου έχει συμβεί και στο παρελθόν,σκέφτηκα "τι κάνω;"

    Καθόλου προβληματική περίπτωση...Πάντως,αφορά πολύ κόσμο.Είμαι σίγουρος ότι έχετε παρόμοιες εμπειρίες.Περιμένω να ακούσω σκέψεις..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    έχεις σκεφτεί να ασχοληθείς με κατι που να σε ¨"γεμίζει" εγώ πριν με καταλάβει ολο αυτο το άγχος ετρεχα πολύ με φιλοζωϊκα και γενικα βοηθούσα και οπου μπορουσα σε δρασεις με τους προσφυγες. ετσι στο τελος της ημερας ενοιωθα οτι "κατι μικρο" εκανα και εγω... θελω να πω βρες τι σε ενδιαφερει και καντο ασχολησου.. εγω τωρα που ειμαι ετσι εχω "ακινητοποιηθει" και μου την σπαει..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Κλασικα συμπτωματα καταθλιψης , οσον αφορα ανια , πληξη . Εσωτερικο μονολογο εχω κι εγω . Το ' εχω αντιληφθει οτι ειμαι εξω ? ' δεν τοχω βιωσει . Αλλα κτθλψη εχω , οχι κατι αλλο .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Η αλήθεια είναι ότι κάποιο χόμπι δεν έχω,και για την ακρίβεια ούτε είχα και ποτέ μου,απλά καθυστέρησα να το συνειδητοποιήσω.Δεν έχω βρει κάτι να με γεμίζει,ώστε μετά να αισθάνομαι κάποια ικανοποίηση.Η μόνη στιγμή που μου αρέσει είναι όταν ετοιμάζω τον καφέ μου..Πηγαίνω αναγκαστικά γυμναστήριο, και σε προγράμματα ακόμα,αφού λέω ότι είναι μέχρι να πάει κανείς και όντως ισχύει,αλλά και πάλι βαριέμαι,σαν υποχρέωση το βλέπω δηλαδή.Κοινωνική ζωή δεν έχω,και μάλιστα τώρα τελευταία που το σκεφτόμουν μου φαινόταν τόσο παράξενο να βγω έξω (με ρώτησε ένας το σάββατο αν θα βγώ,στο γυμναστήριο).

    Όταν διαβάζω στο Ιντερνετ τα συμπτώματα που πρέπει να έχει κανείς για κατάθλιψη,βλέπω ότι τα έχω σχεδόν όλα.Ο ψυχίατρος μου είχε πει παρόλα αυτά ότι δεν έχω κατάθλιψη.Ο άλλος βέβαια μου είχε μιλήσει για δυσθυμία..

    Any ideas?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,137
    Εγώ τα βαριέμαι όλα χωρίς να έχω κατάθλιψη και δε με γεμίζει τίποτα, σκέψου μήπως είσαι κιεσύ μια τέτοια περίπτωση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Aχ αυτο που βγαζουμε διαγνωσεις ετσι. Οπως λεει κ στους ορους εδω απαγορευεται.
    Θα συμφωνησω επισης με το eagle guy. Μπορει να είναι μια φάση, άγχος χιλια δυο αυτο.
    Καλα ο γιατρος που πας δεν σου εχει πει τι εχεις?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    282
    Φάρμακα παίρνεις? Και αν ναι τι ποιο λόγο? Μήπως αυτο το αίσθημα αποξενωσης στο δημιούργησαν τα φάρμακα όπως σεμενα γιαυτο ρωταω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    βγες εξω οσο πιο πολυ μπορεις.με το ζορι ισως στην αρχη.εχεις φιλαρακια?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Eagle guy: είναι βέβαιο ότι δεν έχεις-ουμε τίποτα;Τι να πω; είναι λίγο αγχωτικό να σκέφτομαι ότι απλά αυτός είμαι.Το έχω σκεφτεί πάντως.Αλλά δεν μπορεί.Κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

    Νεράϊδα , για φάση δεν πρόκειται,γιατί είμαι πάρα πολύ καιρό έτσι.Σίγουρα,βέβαια,τα τελευταία χρόνια έχει επιδεινωθεί,αλλά και πριν δεν είναι ότι ήμουν καλά.Ο πρώτος μού είπε για Ιψδ ,ο δεύτερος είπε ότι δεν του φαίνεται κάτι τέτοιο αλλά δυσθυμία πιο πολύ.Μετά όμως που προχώρησαν οι συνεδρίες δεν μου είπε και τελικά τι έχω.Μετά σταμάτησα,αισθανόμουν ότι δεν προχωρούσε.

    Marouliw: Φάρμακα μου είχα γράψει ο πρώτος ψυχίατρος αλλά δεν τα πήρα για λόγους που δεν έχει νόημα να αναφέρω σε αυτό το πόστ.

    Ξέχασα να πω σχετικά με τον εσωτερικό μονόλογο ότι πολλές φορές είναι τόσο έντονος που ...εξωτερικεύεται,δεν ακούγομαι μεν αλλά φαίνεται ότι μιλάω μόνος μου.Έχω δει αντιδράσεις ατόμων στο μετρό που με είδαν..χα χα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Βοο όχι δεν έχω κοινωνική ζωή καθόλου εδώ και αρκετά χρόνια,αλλά και πριν όταν σπάνια έβγαινα,δεν μπορώ να πω ότι ήταν καλά.Τότε που έβγαινα είχα μεν παρέα-γνωστούς αλλά δεν ήταν ειλικρινής η σχέση,ώσπου ξέκοψα.Κατόπιν, απέφευγα τις ουσιαστικές συναναστροφές και επεδίωκα να έχω μόνο τα τυπικά.Δεν ξέρω,βαριόμουν.Να , και τις προάλλες που με ρώτησε ο άλλος αν έχει έξοδο,απάντησα και μετά σκεφτόμουν πόσο ξένο,μακριά από εμένα μου φαίνεται το να βγώ.Ειλικρινά,μου φαίνεται τελείως παράξενο να ντυθώ,να κανονίσω κλπ.Καλά το να ξενυχτήσω σε κανένα ορθάδικο τελείως ξένο.Οπότε,φιλαράκια δεν παίζουν,και για την ακρίβεια δεν είχα και ποτέ μου από όσο μπορώ να σκεφτώ.Ναι μεν εσωστρεφής και εγώ,κάτι που δε βοηθάει,αλλά δε νομίζω ότι πείραξα κανέναν.Τώρα, δε γουστάρω παρέες και άλλα τέτοια .Μου φαίνονται ψεύτικες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    psy me ... ειναι πολυ σημαντικό να έχεις κοινωνικές συναναστροφες σαν άνθρωπος. Σίγουρα αυτό σου επιδεινώνει την κατάσταση υποσυνείδητα. Αποφεύγεις τα συναισθηματικα δεσίματα με άλλους για να μην πληγωθείς προφανώς. Αυτό φαίνεται απο το γεγονός οτι γενικεύεις. Αν εισαι ανοιχτος και ψαχτείς θα βρεις ανθρωπους που αξίζουν. Προσπάθησε. Εστω και με το ζόρι στην αρχη όπως λεει το μελος Boo. Θα δεις σιγα σιγα οτι θα παρεις λιγο τα πάνω σου. Εχεις συνηθίσει σε αυτη τη κατασταση και δεν το επιδιωκεις. Μην περιμενεις ετσι βελτιωση...Δεν σου λέω οτι ειναι το παν. Αλλά διαμορφώνει την πληρότητα σου .

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    Ξέρεις τι γίνεται, αισθάνομαι ότι δεν έχει νόημα.Όντως έχω σκεφτεί να βγαίνω με το ζόρι,όπως κάνω και γυμναστική,και κατόπιν αποκτάς και ρυθμό,όμως απογοητεύομαι και δυστυχώς κατ επανάληψη επιβεβαιώνω αυτά που πιστεύω για τις διαπροσωπικές σχέσεις που μπορώ εγώ να αναπτύξω έτσι.Θυμάμαι μια από τις τελευταίες φορές που είχα βγεί πριν πολύ πολύ καιρό (έχω βγει και μετά σχεδόν υποχρεωτικά) πόσο αποκρουστικά μου φαίνονταν κάποια άτομα και απογοητευτικά,ήταν συνάντηση γνωριμίας

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    Απ τη στιγμη που λες δεν εχει νοημα, εισαι προκατειλημμενος εξ αρχής ακριβως.... Θες ψάξιμο θεωρώ. Εχω περάσει δυσκολα κ εχω φαει τ μουτρα μ σε φιλιες
    κ ειχα απελπιστει επειδη κυριως ημουν κλειστη
    οταν ανοιχτηκα σιγα σιγα και γνωρισα κοσμο τα πραγματα άλλαξαν..και γνωρισα κ εξαιρετικα ατομα σ πληροφορω. Εκει που ημουν στα σκατα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    ισως πρέπει να προσπαθήσω.Πάντως,θέλω να πω ότι υπήρχαν περιπτώσεις ατόμων που όταν συναντιόμασταν τυχαία,έλεγαν "να πάμε για καφέ κλπ".Ε,όταν έστελνα στην καλύτερη έβρισκαν δικαιολογίες,στη χειρότερη ούτε καν απαντούσαν.Θυμάμαι μία που ούτε είχε απαντήσει και όταν ξανασυναντηθήκαμε με κοιτούσε....δε ξέρω μήπως περίμενε να απολογηθώ εγώ που δεν πήρα απάντηση (!). Ελπίζω τουλάχιστον να μη γίνονται και σκόπιμα τέτοιες συμπεριφορές ,γιατί έχω δει και τέτοια νοσηρότητα.Και να μην πολυλογώ,όταν ακούω "να πάμε για καφε" ,"θα πάρω τηλ" ξινίζω και σκέφτομαι "τι νούμερα υπάρχουν"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    566
    ε παλι θεωρώ γενικεύεις...ειναι πολλοί αυτοι γνωστο νταξ..δεν ξερω βεβαια κατω απ τι προυποθεσεις τους γνωρισες
    και ποσο εχεις επιμεινει κ εσυ με την σταση που κρατας..
    αλλα και ψάξου και να εισαι γενικα ανοιχτος..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Θα μπορούσε να είναι κοινωνική φοβία?
    By Eva1995 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 16
    Last Post: 01-05-2014, 00:35
  2. Σχιζοφρενεια ? και αν ναι τι θα μπορουσε να κανω εγω?
    By equilibrium in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 18-12-2012, 23:47
  3. Replies: 10
    Last Post: 15-08-2012, 15:03
  4. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πώς συνδέονται τα όνειρα του γάμου με την ζωή μας;
    By violeta in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 28-07-2012, 15:17
  5. Μια βοηθεια απο οποιον θα μπορουσε...
    By ti_shmasia_exei in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 35
    Last Post: 09-06-2010, 01:45

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •