Είναι ψυχικά υγιείς οι επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 41
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142

    Είναι ψυχικά υγιείς οι επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας;

    Πάντα είχα αυτή την απορία, δηλαδή πώς μπορεί κάποιος που ασχολείται με τα ψυχικά προβλήματα των άλλων (επαγγελματικά) να μένει ανεπηρέαστος στα τόσα που συναντά καθημερινά και να μη γίνεται και αυτός σιγά σιγά ένας απ΄τους έχοντες ανάγκη ψυχοθεραπείας.
    Βάλτε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σας, είναι τόσο όμορφο να είστε χαρούμενοι..

    Άβυσσος η ψυχή του διαδικτύου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Δεν ξερω πώς γινεται. Αυτο ομως που ξερω ειναι οτι καποιοι (δεν ξέρω αν ειναι υποχρεωτικο ή εναποκειται στους ιδιους) έχουν εναν ψυχοθεραπευτή στον οποιο παραθέτουν τα προβλήματα τους. Δλδ κανουν κ οι ιδιοι. Οπως κ το ότι κανουν πριν να ακολουθήσουν το επάγγελμα τους κ οι ιδιοι ψυχοθεραπεια. Οχι ολοι ομως. Π.χ ο ψυχαναλυτης κανει ψυχαναλυση ο ιδιος πριν ανοιξει γραφειο κ.ο.κ. αναλογα με τη \"σχολη\" που ακολουθει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    200
    Δεν νομίζω ότι ο ασχολούμενος επαγγελματικά με τα ψυχικά προβλήματα των άλλων γίνεται, εξ αυτού του λόγου, και ο ίδιος \"ψυχικώς πάσχων\". Αλλά το θέμα χρειάζεται μεγαλύτερη ανάλυση, γεγονός που θα προκαλέσει πάλι γενική εξέγερση εναντίον μου ορισμένων μη ειδικών \"βασιλικότερων του βασιλιά\" μελών του forum.

    Αυτός που είχε θέσει το θέμα αρχικά ήταν ο Sigmund Freud. Στα \"Εισαγωγικά Μαθήματα Ψυχανάλυσης\" είχε τονίσει ως απαράβατο κανόνα για να γίνει κανείς ψυχαναλυτής, να έχει προηγουμένως ο ίδιος υποστεί ψυχανάλυση από κάποιον άλλον ειδικό, ώστε να έχει γνωρίσει το δικό του \"ασυνείδητο\", τις δικές του \"πρωτόγονες ορμές\", έτσι ώστε να μην τα ξεσπάει αυτά στον αναλυόμενο ασθενή του, κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

    Η αρχή αυτή του Freud ακολουθήθηκε πιστά από όλους όσους άσκησαν \"ορθόδοξη\" ψυχανάλυση για το μεγαλύτερο μέρος του 20ου αιώνα.

    Καλώς ή κακώς, η ψυχανάλυση επικρίθηκε ότι και χρονοβόρα ήταν και δεν είχε τα αποτελέσματα που υποσχόταν (άντε να βρεις αν υπήρξαν αποτελέσματα, ποιός ηλίθιος θα παραδεχόταν δημόσια με πρωτοσέλιδη καταχώριση στους Times ότι, ψυχαναλυόμενος, ξόδεψε λεφτά με τα οποία θα αγόραζε ένα διαμέρισμα και δεν πέτυχε τίποτα!). Έτσι άρχισαν να δημιουργούνται άλλες θεραπείες, όπως π.χ. \"αναλυτικού τύπου θεραπεία\", \"συμπεριφοριστική θεραπεία\" κλπ, έτσι ώστε ο θεραπευτής να μην υποχρεώνεται να υποβάλλεται σε τέτοια ανάλυση ο ίδιος, και ό,τι κόμπλεξ έχει να το ξεσπάει στον ασθενή του, προβάλλοντάς το πλέον σαν \"σύμπτωμα του ασθενή\" και όχι σαν σύμπτωμα του θεραπευτή.

    Το κακό χειροτέρεψε και με τη δημιουργία των \"σύντομων θεραπειών\" π.χ. γνωσιακής συμπεριφοριστικής θεραπείας. Στα Ίδιωτικά Μεταπτυχιακά Κέντρα, η ερώτηση \"ο θεραπευτής έχει υποστεί προηγουμένως εκπαιδευτική θεραπεία ο ίδιος;\" δεν δίδεται απάντηση, με κάποιο εύσχημο τρόπο ή δίδεται κάποια παρελκυστική όπως \"υπάρχει σεμινάριο αυτογνωσίας, δεν το γνωρίζατε\" και σταματάει η συζήτηση.

    Γεγονός είναι ότι πολλοί υποψήφιοι σπουδών διστάζουν μπροστά σε δύο πόρτες που ανοίγονται μπροστά τους στην Ψυχολογία. Η μία γράφει \"Ψυχικά Ασθενείς\" και η δεύτερη \"Ψυχολόγοι\". Ο Freud είχε ορίσει μέθοδο αποφυγής λανθασμένης επιλογής πόρτας. Ο Freud δεν διδάσκεται στα ιδιωτικά μεταπτυχιακά κέντρα.

    Το ερώτημα λοιπόν του θεματοθέτη \"Είναι ψυχικά υγιείς οι επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας;\" δεν απαντιέται ώριμα σε αυτό το forum. Απλά προκαλεί εξεγέρσεις κατά του Ονούφριου. Είναι σαν να θέτεις ερώτημα στους επιβάτες ενός αεροπλάνου π.χ. της εταιρείας ΗΛΙΟΣ: \"Πιστεύετε ότι είναι ζωντανός ο πιλότος του αεροπλάνου;\". Όλοι, εξ ενστίκτου θα τα βάλουν στην αρχή με αυτόν που διατυπώνει ένα ερώτημα που τους ταράζει. Μετά ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Ektor
    Πάντα είχα αυτή την απορία, δηλαδή πώς μπορεί κάποιος που ασχολείται με τα ψυχικά προβλήματα των άλλων (επαγγελματικά) να μένει ανεπηρέαστος στα τόσα που συναντά καθημερινά και να μη γίνεται και αυτός σιγά σιγά ένας απ΄τους έχοντες ανάγκη ψυχοθεραπείας.
    Χαχα...Τα λεξοτανίλ να είναι καλά..Έκτωρ θα σου πω ότι η ψυχίατρος μου είναι ,γκρρ, αξιοζήλευτα πιο υγιής από εμένα παρά τα όσα ακούει......Είναι σκληρά εκπαιδευμένοι να μένουν ανεπηρέαστοι ..Θέλει και χαρακτήρα έτσι;;Αν πάω εγώ θα γίνω πιο ράκος από τους πελάτες...Άσε που το ιδεοληπτικό θα με κάνει να είμαι συνεχώς απασχολημένη με τον πόνο του άλλου και εκτός ιατρείου...Θέλει σκληρή προπόνηση κατ\'εμέ να είσαι ψυχοθεραπευτής..Εδώ προσπαθώ να πάρω τα καλά των γιατρών μου αλλά ούτε στο δάχτυλό μου δεν τους μοιάζω....Την θεωρία τους έχω...αλλά από βίωμα;;;χεχε..
    Κάποιες ελληνικές ταινίες με ψυχιάτρους που την ώρα που έδιναν στον ασθενή φάρμακα ήταν με το χέρι να τρέμει και αυτοί να χαπακώνονται την ίδια στιγμή τις έχεις δει;;;;
    Εγώ θα ρωτούσα πως αυτοί που είναι ψυχικά υγιείς αποφάσισαν να πάρουν αυτή την ειδικότητα.....Αρκετοί πιάνουν αυτά τα επαγγέλματα σε μια προσπάθεια να λύσουν τα δικά τους....Έτσι έχω μια ψυχολόγο στο γκρουπ με κατάθλιψη και υστερία........Να πω πως κάθε σωστός ειδικός πρέπει να περάσει απαραιτήτως από ψυχοθεραπεία....Γιατί αν ο ίδιος δεν είναι ασφαλής πώς θα κάνει τις σωστές μεταβιβάσεις και προβολές στον ασθενή;;;;;

    Στην ερώτησή σου:Υποτίθεται ότι πρέπει να είναι και να μην κάνουν προβολές δικών τους άλυτων στον ασθενή......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by Ονούφριος


    Αυτός που είχε θέσει το θέμα αρχικά ήταν ο Sigmund Freud. Στα \"Εισαγωγικά Μαθήματα Ψυχανάλυσης\" είχε τονίσει ως απαράβατο κανόνα για να γίνει κανείς ψυχαναλυτής, να έχει προηγουμένως ο ίδιος υποστεί ψυχανάλυση από κάποιον άλλον ειδικό, ώστε να έχει γνωρίσει το δικό του \"ασυνείδητο\", τις δικές του \"πρωτόγονες ορμές\", έτσι ώστε να μην τα ξεσπάει αυτά στον αναλυόμενο ασθενή του, κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

    Ονούφριε ζω ένα πρωτόγνωρο συναίσθημα..Μια φορά θα συμφωνήσω μαζί σου...

    Η αρχή αυτή του Freud ακολουθήθηκε πιστά από όλους όσους άσκησαν \"ορθόδοξη\" ψυχανάλυση για το μεγαλύτερο μέρος του 20ου αιώνα.

    Καλώς ή κακώς, η ψυχανάλυση επικρίθηκε ότι και χρονοβόρα ήταν και δεν είχε τα αποτελέσματα που υποσχόταν (άντε να βρεις αν υπήρξαν αποτελέσματα, ποιός ηλίθιος θα παραδεχόταν δημόσια με πρωτοσέλιδη καταχώριση στους Times ότι, ψυχαναλυόμενος, ξόδεψε λεφτά με τα οποία θα αγόραζε ένα διαμέρισμα και δεν πέτυχε τίποτα!). Έτσι άρχισαν να δημιουργούνται άλλες θεραπείες, όπως π.χ. \"αναλυτικού τύπου θεραπεία\", \"συμπεριφοριστική θεραπεία\" κλπ, έτσι ώστε ο θεραπευτής να μην υποχρεώνεται να υποβάλλεται σε τέτοια ανάλυση ο ίδιος, και ό,τι κόμπλεξ έχει να το ξεσπάει στον ασθενή του, προβάλλοντάς το πλέον σαν \"σύμπτωμα του ασθενή\" και όχι σαν σύμπτωμα του θεραπευτή.

    Το κακό χειροτέρεψε και με τη δημιουργία των \"σύντομων θεραπειών\" π.χ. γνωσιακής συμπεριφοριστικής θεραπείας. Ναι, διάβασα ότι οι παλιοί της ψυχανάλυσης φαν θεωρούν τις βραχείες θεραπείες εντελώς άρπα κόλλα και εξ\'αυτού αναποτελεσματικές Στα Ίδιωτικά Μεταπτυχιακά Κέντρα, η ερώτηση \"ο θεραπευτής έχει υποστεί προηγουμένως εκπαιδευτική θεραπεία ο ίδιος;\" δεν δίδεται απάντηση, με κάποιο εύσχημο τρόπο ή δίδεται κάποια παρελκυστική όπως \"υπάρχει σεμινάριο αυτογνωσίας, δεν το γνωρίζατε\" και σταματάει η συζήτηση.

    Γεγονός είναι ότι πολλοί υποψήφιοι σπουδών διστάζουν μπροστά σε δύο πόρτες που ανοίγονται μπροστά τους στην Ψυχολογία. Η μία γράφει \"Ψυχικά Ασθενείς\" και η δεύτερη \"Ψυχολόγοι\". Ο Freud είχε ορίσει μέθοδο αποφυγής λανθασμένης επιλογής πόρτας. Ο Freud δεν διδάσκεται στα ιδιωτικά μεταπτυχιακά κέντρα.

    Το ερώτημα λοιπόν του θεματοθέτη \"Είναι ψυχικά υγιείς οι επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας;\" δεν απαντιέται ώριμα σε αυτό το forum. Απλά προκαλεί εξεγέρσεις κατά του Ονούφριου. Είναι σαν να θέτεις ερώτημα στους επιβάτες ενός αεροπλάνου π.χ. της εταιρείας ΗΛΙΟΣ: \"Πιστεύετε ότι είναι ζωντανός ο πιλότος του αεροπλάνου;\". Όλοι, εξ ενστίκτου θα τα βάλουν στην αρχή με αυτόν που διατυπώνει ένα ερώτημα που τους ταράζει. Μετά ....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Το να ασχολείται κάποιος με το χώρο της ψυχικής υγείας δε σημαίνει ότι μπορεί να αποκτήσει ψυχικά προβλήματα, ούτε ότι είναι ψυχικά υγειής. Οι περισσότεροι ψυχοθεραπευτές πάντως, έχουν κάνει προσωπική ψυχοθεραπεία, και συχνά καταφεύγουν σ\' αυτή όταν το έχουν ανάγκη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Πώς αντέχετε με τόσους \"τρελούς\";;;Είναι και ένα βίτσιο έτσι;;;;Θα καταλήξετε να πάτε να κάνετε σχέση και υποσυνείδητα να ψυχαναλύετε τον έρωτα......Αντί για είναι όμορφη,σέξι,ναζιάρα κάτι σε έχει ψυχαναγκαστικά στοιχεία,ψάχνει για άντρα πυγμαλίων,εσωστρεφής,με κακό πατρικό πρότυπο,γεννεαλογικό δέντρο μπλεγμένο με οιδιπόδεια κ.ο.κ..........χεχε..Ένα μικρό χωρατό....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    241
    Θα μπορούσες να το δεις και έτσι! :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Να σαι καλά Kassi, μ\'έκανες και γέλασα. Όντως κάποιοι του χώρου με ψυχαναλυτικούς όρους βλέπουν και τον έρωτα και τη φιλία και τη ζωή τους και τα χουν κάνει μπάχαλο. Εγώ θεωρώ ότι πάνω από όλα είμαι άνθρωπος και μετά ψυχολόγος.΄Όταν γνωρίζω έναν άνθρωπο ποτέ δεν τον \"ψυχαναλύω\". Πετάω έξω τα επαγγελματικά και γίνομαι ένα άγραφο χαρτί που απολαμβάνει τις προσωπικές εμπειρίες και τις σχέσεις χωρίς ερμηνείες. Έχω δικαίωμα και στην ψυχική υγεία και στην ασθένεια. Δεν έχω δικαίωμα όμως να προβάλω τα δικά μου προβλήματα πάνω στους ασθενείς. Όταν έχω πρόβλημα πρέπει να συμβουλεύομαι θεραπευτή και είναι απαραίτητη η προσωπική ψυχοθεραπεία, όχι μόνο για μένα, αλλά για να προστατεύσω τους ασθενείς μου. Θεωρώ ότι μπαίνω και στους δυο ρόλους αντίστοιχα με τις συνθήκες. Ο θεραπευτής δεν είναι Θεός. Έχει πάρει κάποιες γνώσεις, που σε συνδιασμό με την εμπειρία της προσωπικής του ζωής και της επαγγελματικής τις χρησιμοποιεί για να βοηθάει άλλους ανθρώπους. Όταν έχει όμως προβλήματα ο ίδιος δεν πρέπει να τα κρύβει. Αν είναι άλυτα θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα, αν λύνονται θα πρέπει απαραίτητα να δέχεται τις συμβουλές του θεραπευτή του και εποπτεία για τα περιστατικά. \"Στου κασίδι το κεφάλι\" δεν θα ασκήσουμε ιατρική, ψυχολογία ή ψυχιατρική. Κι όποιος πάει να λύσει τα προβλήματά του μέσα απ\'το επάγγελμα την έβαψε. Πρέπει να σεβόμαστε τους συνανθρώπους μας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    200
    Άλλο το προαιρετικό, όπου ο ασθενής δεν ξέρει τίποτα...ή ο θεραπευτής του μπορεί να ψεύδεται λέγοντάς του ότι έχει υποβληθεί επιτυχώς σε θεραπεία προτού αρχίσει να εξασκεί το επάγγελμα........
    Originally posted by alexis-30
    Οι περισσότεροι ψυχοθεραπευτές πάντως, έχουν κάνει προσωπική ψυχοθεραπεία, και συχνά καταφεύγουν σ\' αυτή όταν το έχουν ανάγκη.
    Originally posted by magda-ps.
    Όταν έχει όμως προβλήματα ο ίδιος δεν πρέπει να τα κρύβει. Αν είναι άλυτα θα πρέπει να αλλάξει επάγγελμα, αν λύνονται θα πρέπει απαραίτητα να δέχεται τις συμβουλές του θεραπευτή του και εποπτεία για τα περιστατικά.
    Και άλλο το υποχρεωτικό, όπου ο ασθενής θα είναι σίγουρος ότι ο θεραπευτής του έχει αναλυθεί. Τεράστια η διαφορά!
    Originally posted by Ονούφριος
    Sigmund Freud. Στα \"Εισαγωγικά Μαθήματα Ψυχανάλυσης\" είχε τονίσει ως απαράβατο κανόνα για να γίνει κανείς ψυχαναλυτής, να έχει προηγουμένως ο ίδιος υποστεί ψυχανάλυση από κάποιον άλλον ειδικό, ώστε να έχει γνωρίσει το δικό του \"ασυνείδητο\", τις δικές του \"πρωτόγονες ορμές\", έτσι ώστε να μην τα ξεσπάει αυτά στον αναλυόμενο ασθενή του, κατά τη διάρκεια της θεραπείας.
    Πιστεύω εις ένα θεό, πατέρα ....
    Originally posted by Ονούφριος
    Το συγκεκριμένο forum έχει τέτοια δομή, όπου δεν συγχωρείται διατύπωση γνώμης που να μην αποβλέπει στη λατρεία και παθολογική εξιδανίκευση της ιδέας του \"θεού - Ψυχολόγου\", αλάθητου, παντογνώστη, πατέρα, παντοκράτορα. Οποιοσδήποτε διατυπώνει διαφορετική άποψη, δέχεται λυσσώδη επίθεση από τους ενοίκους των κεφαλαίων \"Διαταραχές Προσωπικότητας\" και \"Διπολική Διαταραχή\" με την ελπίδα ότι θα τον αποβάλουν, θα διαγράψουν τις ιδέες τους και θα συνεχίσουν την ανταλλαγή chat μεταξύ τους που διατηρεί αντί να βελτιώνει την κατάστασή τους.
    Originally posted by Kassi
    Αγαπητέ Stavroschar ως προς τι τόση επίθεση σε αυτό το σάιτ και για ποιό λόγο επιθυμείτε να ξεμπροστιάσετε τους συμμετέχοντες αυτού του σάιτ;;;;Πόσο θα βοηθήσει εμάς και πόσο εσάς;;;Τι ανταγωνισμός και αυτός μεταξύ των ψυχοθεραπευτών.....Τόση πια \"βρωμιά\" σε αυτή την ιστοσελίδα;;;;Υπάρχει κάτι το νομικά παράνομο που θα έπρεπε να γνωρίζουμε ή θέλετε να πείτε ότι εσείς όπως ο καθένας δεν εξυπηρετείτε τα συμφέροντά σας;;;;
    Και ας αναπέμψουμε μία δέηση προς τον Κύριον
    Originally posted by Kassi
    Όχι..Προς Θεού...Δεν αφορά εσάς....Συμφωνώ απλά με την παράθεσή σας και την χρησιμοποίησα και ίσα ίσα αισθάνομαι άσχημα που ήμουν η αιτία για μία τόσο μεγάλη ένταση......Δεν περίμενα πραγματικά τέτοια ένταση
    Originally posted by interappted
    ειμαι πληρως εξαρτημενη απο αυτον(παλι)Μιλαω με το μυαλο μου συνεχεια μαζι του (γιατρε help, γιατρε τι να κανω για να μου περασει...γιατρε μην αποφασισεις να μου κοψεις τα χαπια γιατι θα φουνταρω....ΓΙΑΤΡΕ-ΓΙΑΤΡΕ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΚΟΛΗΜΕΝΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ..νιωθω οτι ειναι συνεχεια μαζι μου οπως ηδη ειπα του μιλαω σε λιγο θα προσευχομαι και σε αυτον!Καθε φορα που η συνεδρεια φτανει στο τελος θελω να τον βρισω που με παραταει να τα βγαλω περα μονη μου,κακιωνω με τους επομενους που θα δει..σκεφτομαι οτι δεν τον νοιαζει κανεις πχ το ΣΚ κανει απλα τη δουλεια του ενω εγω τον χρειαζομαι..θα θελα να ηταν καθε στιγμη στο μυαλο μου να παρακολουθει την καθε μου σκεψη και να με βοηθαει.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142
    Ενδιαφέρουσες απόψεις μέχρι στιγμής, ελπίζω να δω και άλλες απόψεις επαγγελματιών...που πραγματικά υποφέρουν στην προσπάθειά τους να βοηθήσουν τους \"Ψ\" πάσχοντες...
    Βάλτε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σας, είναι τόσο όμορφο να είστε χαρούμενοι..

    Άβυσσος η ψυχή του διαδικτύου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by Ektor
    Ενδιαφέρουσες απόψεις μέχρι στιγμής, ελπίζω να δω και άλλες απόψεις επαγγελματιών...που πραγματικά υποφέρουν στην προσπάθειά τους να βοηθήσουν τους \"Ψ\" πάσχοντες...


    σιγα μη δεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142
    Εσύ .....\"τερατάκι\" ....κάτι ξέρεις και δεν το μαρτυράς...(γλώσσα έξω)....
    Βάλτε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σας, είναι τόσο όμορφο να είστε χαρούμενοι..

    Άβυσσος η ψυχή του διαδικτύου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2004
    Location
    Εκτός τόπου αναπαύσεως
    Posts
    142
    Οι υγιείς ή και οι πάσχοντες μπορούν να καταλάβουν ποιοί επαγγελματίες της \"Ψ.Υ.\" έχουν έντονο πρόβλημα;
    Βάλτε ένα χαμόγελο στο πρόσωπό σας, είναι τόσο όμορφο να είστε χαρούμενοι..

    Άβυσσος η ψυχή του διαδικτύου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Ποιος μπορεί να απαντήσει καθολικά? Εξαρτάται τον άνθρωπο, σε τί φάση βρίσκεται..ποσο επικεντρωμενος ή απορροφημενος ειναι απο το προβλημα του. Πιστεύω παντως πως ο χρονος βοηθάει να καταλαβει ο πασχων ή ο πελάτης.

    Από την άλλη ομως θυμηθείτε μια περίπτωση οδοντιάτρου που έκανε τέρατα στους ασθενεις κ πολλοι απο αυτους δεν καταλαβαιναν. Μιλάω για μια περίπτωση πιο χειροπιαστή, πιο απτη...ποσο μάλλον οταν μιλάμε για πιο δύσκολα \"ορατες\" καταστάσεις.

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •