Κατάθλιψη / Απώλεια μνήμης ύστερα από χρήση φαρμάκων! Την γνώμη σας στο θέμα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    7

    Κατάθλιψη / Απώλεια μνήμης ύστερα από χρήση φαρμάκων! Την γνώμη σας στο θέμα.

    Χαίρετε,

    Πρόσφατα η μάνα μου διαγνώσθηκε πως έχει κατάθλιψη, είχε υπερβολικό άγχος κλπ και η κατάσταση χειροτέρεψε έτσι λοιπόν ξεκινήσαμε να πηγαίνουμε στους γιατρούς, της δίναν σχεδόν όλοι Remeron και Lexotanil ( 3 x 1.5mg), η αγωγή αυτή δεν της έκανε και έτσι πήγαμε σε έναν γιατρό τον οποίο τον πρότεινε κάποιος γνωστός.

    Η αγωγή ξεκίνησε στις αρχές του Μαρτίου και συγκεκριμένα με Minitran 2-25 1 το μεσημέρι και 1 το βράδυ καθώς και 1/4 Nozinan 25mg για πριν τον ύπνο, διότι δεν κοιμόταν καθόλου, μετά από 1 εβδομάδα περίπου ξεκίνησε να έχει κάποιες φοβίες έντονες και παραλογισμό, μετά από επικοινωνία με τον γιατρό και όταν του ανέφερα το περιστατικό άλλαξε την αγωγή σε Aloperidin 10mg 1/2 πρωί , 1/2 μεσημέρι, 1 βράδυ, πρόσθεσε Akineton Retard 4mg σε 1/2 (πρωί, μεσημέρι, βράδυ) και το Minitran 2-25 το άφησε μόνο 1 το βράδυ, επίσης το Nozinan 25mg παρέμεινε ως έχει. Οι φοβίες μέσα σε σχεδόν μια ημέρα είχαν εξαφανιστεί πλήρως και όλα εντάξει με αυτό το θέμα, επίσης τις πρώτες ημέρες είχε ξηρό στόμα, δεν είχε σάλιο καθόλου και άρχισε το τρέμουλο, αφού επικοινώνησα μαζί του και πάλι άλλαξε το Akineton Retard 4mg από 1/2 (πρωί, μεσημέρι, βράδυ) σε 1 (πρωί,μεσημέρι,βράδυ).

    Οι παρενέργειες με το ξηρό στόμα παρέμειναν καθώς και δεν μπορούσε να κουνηθεί εύκολα, είχε σχετικά όχι σε έντονο βαθμό αμνησία επίσης δεν ένιωθε ο ευατός της αλλά το τρέμουλο μειώθηκε σχεδόν εντελώς. Μετά από λίγες ημέρες ο γιατρός μας κάλεσε πάλι για εξέταση όπου η αγωγή μειώθηκε σε Aloperidin 10mg 1/4 πρωί και 1 το βράδυ, akineton retard 4mg 1/2 (πρωί, μεσημέρι, βράδυ), minitran 2-25 1/4 βράδυ και το Nozinan 25mg 1/4 το βράδυ.

    Το πρόβλημα τώρα είναι ότι έχει έντονη απώλεια μνήμης λόγο της χρήσης των φαρμάκων; Πριν αρχίσει η αγωγή δεν τα είχε αυτά. Είναι φυσιολογικό αυτό ή θα πρέπει να διακοπούν τα φάρμακα; Ο γιατρός με ενημέρωσε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και δεν είναι κάτι αυτό. Ποιά είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εγω με μια ματια πανω σε αυτα που διαβασα ειναι οτι οι γιατροι κανουν πειραματα.. κατα πασα πιθανοτητα απο τις δοσολογιες που λες 1/4 και τα λοιπα μπορω να σε πω με σιγουρια οτι προκειται για ατομο της τριτης ηλικιας..... τα πιο πολλα απο αυτα ειναι αντιψυχωτικα και τα δινουν και σε καταθλιψη, αφου δηλωνεις οτι η μητερα σου πασχει απο καταθλιψη και οχι απο ψυχωση...Επισης, θελω να προσθεσω οτι αντιλαμβανεσαι ποσο πολυ βλαπτικα ειναι αυτα ολα, απο παρενεργειες με απωλειας μνημης, δυσκινησια και ξηρο στομα...

    Μας ρωτας πανω στο θεμα ποια ειναι η γνωμη μου? η γνωμη μου ειναι να μεινει μακρυα απο αντιψυχωτικα και να δει αν μπορει να το παλεψει μονο με αντικαταθλιπτικα, οχι οτι ειναι πιο ελαφρυα αυτα, αλλα ειναι πιο βατα!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2017
    Posts
    1,900
    Ψαξε ντοπαμινικος υποδοχεας D4, οσα φαρμακα δρουν σαν ανταγωνιστες στο D4, δνλαδη κυριως τα αντιψυχωτικα, προκαλουν απωλεια μννμης αλλα αυτο φαινεται να ειναι παροδικό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Quote Originally Posted by jim7 View Post
    Ψαξε ντοπαμινικος υποδοχεας D4, οσα φαρμακα δρουν σαν ανταγωνιστες στο D4, δνλαδη κυριως τα αντιψυχωτικα, προκαλουν απωλεια μννμης αλλα αυτο φαινεται να ειναι παροδικό.
    ε ναι αμα τα διακοψεις σταματαει και η απωλεια μνημης αλλα ερχεται παλι στα ιδια επιπεδα? εδω ειναι ενα ερωτημα.......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εχω παρε στην ζωη μου πανω απο 40.000 ζαναξ ( απο το 2003) , κι εχω καταπληκτικη μνημη για τα 57 μου χρονια .......... καλυτερη κι απο νεωτερος .......και τακανα και κοκτεηλ με αλκοολ .....κρασι ....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    7
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις παιδιά!

    menis_64 ναι για άτομο τρίτης ηλικίας είναι σωστά το υπέθεσες! Έχει πει ο γιατρός αν όλα πάνε καλά με την μειωμένη αγωγή να προσθετεί και 1/2 zaniprame 40mg το βράδυ. Το θέμα είναι ότι ο γιατρός επιμένει να παίρνει αυτά τα φάρμακα, όλα τα υπόλοιπα remeron/ xanax και κάποια ακόμα που δεν θυμάμαι δεν έκαναν, να συνεχιστεί αυτή η αγωγή ή να πάμε αλλού σε άλλον γιατρό; Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω πλέον.

    jim7 δηλαδή η απώλεια μνήμης αυτή με λίγα λόγια θα φύγει σε κάποιο καιρό; Τα φάρμακα αυτά διάβασα ότι πάνω από 6 μήνες αν τα παίρνεις ίσως προκαλέσουν κάποια βλάβη στον εγκέφαλο, επίσης αν ξέρεις μπορείς να απαντήσεις στην ερώτηση του menis_64 αν διακοπούν τα φάρμακα αυτά η μνήμη θα επανέλθει στα ίδια επίπεδα;

    Ο γιατρός γιατί δεν ενημέρωσε σχετικά με αυτό; ο γιατρός είπε κάτι ότι έχει απώλεια συγκέντρωσης λόγο άγχους κάπως έτσι το είπε αν δεν κάνω λάθος.

    Macgyver μόνο που το xanax δεν είναι φάρμακα άλλα δρα ως καταπραυντικό και τίποτα παραπέρα επίσης είναι αρκετά επικίνδυνο σε μεγάλες ποσότητες και mg.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 01-04-2019 at 15:00.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Οσο οτι της εδωσε τα παλια ειχε λογο γιατι τα καινουργια αν και με λιγοτερες παρενεργειες κανουν ζημια αλλου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by airetikos View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης..
    Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, γράφεις ότι την καταστρέψαμε; Πως την καταστρέψαμε; Την όλη αγωγή την παίρνει κάτι εβδομάδες μόνο το πολύ 2 αν δεν κάνω λάθος, έγω πως την κατέστρεψα; Εγώ είμαι ο γιατρός που έδωσε τα φάρμακα; Ρωτάω όσο είναι νωρίς να διακοπεί αυτή η αγωγή και να πάμε σε άλλο γιατρό; Δεν χρειάζετε να ρίχνεις ευθύνες αν δεν ξέρεις!
    Last edited by Aeon; 01-04-2019 at 15:00.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Last edited by Aeon; 01-04-2019 at 15:01.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    Εγω προτιθεμαι να κατσω ενα ενα να στα εξηγησω ΕΝΑ ΕΝΑ, κι αν σε προσεβαλα αστο να πεσει κατω . Ο οινος ειναι ο ακρατος και ο κεκραμενος. Γεμωσε τη κουπα με νερο και κατσε ενα ενα να καταλαβεις τι κανεις τι δε κανεις τι κανει ο γιατρος τι δε κανει γιατι ειναι ΚΡΙΜΑ. Μη κατσουμε τωρα και συζηταμε αν καταλαβα καλα η οχι γιατι εγω οσο και μασκαρας να ειμαι εχω αντιληψει και καταλαβαινω πολλα πραγματα πες με και χαρτοριχτρα.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2019
    Posts
    7
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 01-04-2019 at 15:02.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by userreg View Post
    Macgyver μόνο που το xanax δεν είναι φάρμακα άλλα δρα ως καταπραυντικό και τίποτα παραπέρα επίσης είναι αρκετά επικίνδυνο σε μεγάλες ποσότητες και mg.
    To ξερω , πριοσπαθω να τα μειωσω , αντικαθιστωντας τα με κλονοτριλ ......ευχαριστω για το ενδιαφερον ....

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2019
    Posts
    645
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση
    Last edited by Aeon; 01-04-2019 at 15:02.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    https://www.newsbeast.gr/world/arthr...naklastika-sas

    Ενα τεστακι για να δειτε αν τα φαρμακα επηρρεαζουν ( οπως λεει ο αιρετικος ) τανακλαστικα σας .......παντως εγω αν και 57 , με 7 ζαναξ /μερα , μου βγαζει ανακλαστικα 30-35 ετων ..... αμα δεν βαριεστε καντε το , ευχαριστο ειναι ......

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σεξουαλική παρενόχληση από αδελφό και απωλεια μνήμης
    By egnarts in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 26-03-2015, 21:25
  2. κοκτειλ φαρμακων για καταθλιψη
    By athanasoudaki in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 29-09-2012, 19:04
  3. Σύμπτωμα "μερική απώλεια μνήμης"
    By eviana in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 17-01-2011, 20:33
  4. ΑΠΩΛΕΙΑ ΜΝΗΜΗΣ?
    By loopoftime in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 31
    Last Post: 30-08-2010, 15:25
  5. κατάθλιψη κ απωλεια
    By p-s-y in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 22-08-2006, 02:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •