Κοινωνικοι λογοι ψυχωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Κοινωνικοι λογοι ψυχωσης

    Κατα ποσο πιστευετε οτι παιζουν ρολο στην εκδηλωση ψυχωσης οι κοινωνικοι λογοι?Τι εννοω,πχ αν καποιος δεν εχει παρεα,δεν βγαινει,δεν εχει συντροφο,δεν εχει δουλεια αρα ουτε λεφτα.Ολοι αυτοι οι παραγοντες παιζουν νομιζω σημαντικο ρολο στην εκδηλωση ψυχωσης.Ναι μεν προκειται για ασθενεια του μυαλου αλλα αν δεν υπαρχει και το καταλληλο υποστηρικτικο περιβαλλον θα εκδηλωσεις ψυχωση μια ωρα αρχητερα.
    Εγω προσωπικα ειμαι αρκετα κλειστος χαρακτηρας.Δεν εχω παρεες,ουτε δουλεια και το σκεφτομαι πολυ για να βγω.Ξερω πως αυτο ειναι μεγα λαθος γιατι πρεπει να κανουμε πραγματα και να εξασκουμε το μυαλο μας, να δεχομαστε ερεθισματα αλλα ειναι κατι για το οποιο δεν ευθυνομαι και δεν μπορω πολλες φορες να το ελεγξω.Εννοω το κομματι του εαυτου μου που μου λεει να μην βγαινω και να ειμαι αδρανης.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Έχουμε συνηθίσει να λέμε μη κλείνεσαι πολύ στον εαυτό σου,μη απομονώνεσαι γιατί θα τρελαθείς.
    Εγώ στην εφηβεία μου είχα απομονωθεί αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό ήταν η αιτία ή απλά είχα μπει σε μια πρόδρομη φάση της ψύχωσης.Σίγουρα πρέπει να είχα συμπτώματα κατάθλιψης.Είναι δυσδιάκριτα τα όρια της αιτίας και του αποτελέσματος ακόμα και με το άγχος.Δεν ξέρουν αν το έντονο άγχος είναι αιτία ή αποτέλεσμα της ψύχωσης.

    Είναι ένα δύσκολο ερώτημα γιατί ακόμα δεν ξέρουμε για τις ακριβείς αιτίες.Αλλά το βέβαιο είναι ότι κάποιον ρόλο θα παίζουν και οι περιβαλλοντικοί παράγοντες μαζί με γενετικούς και βιολογικούς.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Έχουμε συνηθίσει να λέμε μη κλείνεσαι πολύ στον εαυτό σου,μη απομονώνεσαι γιατί θα τρελαθείς.
    Εγώ στην εφηβεία μου είχα απομονωθεί αλλά δεν γνωρίζω αν αυτό ήταν η αιτία ή απλά είχα μπει σε μια πρόδρομη φάση της ψύχωσης.Σίγουρα πρέπει να είχα συμπτώματα κατάθλιψης.Είναι δυσδιάκριτα τα όρια της αιτίας και του αποτελέσματος ακόμα και με το άγχος.Δεν ξέρουν αν το έντονο άγχος είναι αιτία ή αποτέλεσμα της ψύχωσης.

    Είναι ένα δύσκολο ερώτημα γιατί ακόμα δεν ξέρουμε για τις ακριβείς αιτίες.Αλλά το βέβαιο είναι ότι κάποιον ρόλο θα παίζουν και οι περιβαλλοντικοί παράγοντες μαζί με γενετικούς και βιολογικούς.
    Καλησπέρα πολύ ενδιαφέρον το ποστ σου.
    Τι εννοείς?
    Αν ήταν έτσι δεν θα εμφάνιζαν περισσότεροι άνθρωποι ψύχωση?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    σιγουρα παιζουνε ρολο οι παραγοντες που αναφερετε.αλλα κυριως ο ανθρωπος αρρωσταινει ψυχικα οταν δεν εχει προοπτικη δηλαδη δεν εχει μια δουλεια μια σχεση μερικους καλους φιλους ζει στην αποξενωση της μεγαλουπολης ειναι κλειστος σαν χαρακτηρας.οσο για την σχεση ψυχωσης και αγχους συζητιεται συνεχως στα συνεδρια και ειναι οπως η κοτα με το αυγο οπως μου τα λεει ο ψυχιατρος μου.ο ανθρωπος θελει να ζει ελευθερος να περναει καλα και να εξελισσεται και οταν λεω εξελιξη δεν εννοω ο μπαμπας μου ειχε φιατ εγω εχω μερσεντες.τελευταιες ερευνες λενε οτι οι ελληνες ειναι ο πιο δυστυχισμενος λαος της ευρωπης.οταν παω στον ψυχιατρο περιμενω τις περισσοτερες φορες κανενα μισαωρο οι παρευρισκομενοι στον χωρο ειναι ανθρωποι απο 25 - 45 ηλικιακα.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Στο θέμα του άγχους εννοώ ότι μπορεί να είναι ένας εκλυτικός παράγοντας,δηλαδή η αφορμή να πυροδοτηθεί η ψύχωση σε ένα άτομο που έχει την προδιάθεση αλλά και η ψύχωση δημιουργεί σαν πάθηση έντονο άγχος.Οπότε στην πρόδρομη φάση μπορεί να είναι λεπτές οι γραμμές.

    Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο για να πάθει κάποιος ψύχωση.Δεν σημαίνει ότι ένας νευρωτικός θα πάθει ψύχωση με το έντονο άγχος.Όλοι έχουμε 1-3% πιθανότητες να την πάθουμε.Αν υπάρχει στην οικογένεια μας κάποιος με αυτό το πρόβλημα οι πιθανότητες μεγαλώνουν.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    αυτο ρωτησα τον γιατρο μου οτι εαν ανχωθω θα κανω ψυχωση η εαν κανω ψυχωση θα ερθει το ανχος.ειναι αλληλενδετα αυτα και δεν υπαρχει καποια σειρα να το πω ετσι.σιγουρα ενας πολυ ανχωδης τυπος πιο πιθανο ειναι να κανει κρισεις πανικου παρα ψυχωση για τις κρισεις πανικου ο ψυχιατρος μου δεν τις θεωρει ψυχικη ασθενεια αλλα κακη διαχειριση του αγχους.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    πριν τη καταθλιψη, ημουν ενας πολυ κοινωνκος ανθρωπος..γουσταρα με την ψυχη μου να περναω καλα, να γελαω δυνατα και να κάνω και τους αλλους να γελανε .. γουσταρα με την ψυχή μου να ειμαι με φιλους εξω απο το σπίτι και να ξεχναω τα προβλήματα μου.
    ειχα πολλους γνωστους - φίλους - παρέες και ημουν μεσα σε όλα...μουρλοκομειο σε όλα.

    όταν με χτυπησε η καταθλιψη, αρχισα να απομακρυνομαι, αρχισαν να μου παραπονιουνται εντονα οτι τους γραφω..ολοι. κανενας δεν με ρωτησε καν τι εχω..αν εχω κατι... η αληθεια ειναι οτι το εκρυβα καλα,δεν το αφηνα να φανει..απλα εδειχνα σαν να σοβαρεψα.
    σκεφτηκα βγες ..οπως εισαι ...οπως νιωθεις ..μην κλεινεσαι ...μην προσπαθεις και μην κουραζεσαι να δειχνεις κατι που δεν εισαι... εξαλλου ειναι φιλοι σου...σε αγαπάνε ...θα καταλάβουν
    η ρεα ειναι μοιζερη...η ρεα το παιζει σοβαρη και ξερολας... η ρεα δεν εχει πλακα πια.. η ρεα ειναι βαρετη

    μονο σε μια ειπα οτι επαιρνα χαπια ...της το "εμπιστευθηκα"

    η ρεα "λαλησε" και παιρνει ψυχοφαρμακα...μεσα σε λίγες μερες...σιωπη..!!...3 χρονια τωρα, σιωπη..

    πριν 2 εβδομαδες βγηκα ξανα για καφε με μια παιδική φιλη που χανομαστε και βρισκομαστε μια στο τοσο,δεν ξερει τιποτα για τα χαπια ή για την αρρωστεια μου... ..περασα πολυ πολυ ομορφα!:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    5 χρονια ψυχωση με αποπειρα με νοσοκομεια με φαρμακα.πλεον ενα ατομο παιρνω τηλ για καφε και εξω και οταν βρεθω με τον παιδικο μου φιλο που μενει 300 χιλιομετρα μακρια.πλεον με παιρνουν τηλεφωνο εστω αυτοι οι 2 γι αυτο που ειμαι και οχι για αυτο που εχω.απο συγγενεις δεν με πηρε κανενας τηλεφωνο να με πει ρε ξαδερφε ξερω εγω ανηψιε πως τα πας μια φορα στην γιορτη παιρνουν χρονια πολλα και τελος ουτε τοτε ρωτανε.εχω ενα σκυλι καλυτερα να παρω αλλα 2 παρα με τετοιους ανθρωπους.λες σε κανεναν οτι εκανες αποπειρα η οτι μπηκες ψυχιατρειο η οτι παιρνεις ψυχοφαρμακα γιατι ακουγες φωνες και καλημερα δεν σε λεει μετα.ειναι και η σχιζοφρενεια η ασθενεια που τρομαζει αλλο καταθλιψη αλλο αγχωδη διαταραχη απο κοινωνικοπολιτικη σκοπια και απο ιατρικη φυσικα.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Eγώ το είπα σε 6 φίλους.Με τους 3 είμαι πολύ κοντά κ βγαίνουμε και έχουμε επικοινωνία όταν μπορούμε.Με τους άλλους 3 μιλάμε μέσω fb,γνωριζόμασταν από παλιότερα.Ευτυχώς είμαι τυχερός και δεν με έκαναν πέρα.Σίγουρα δεν είμαι η ψυχή της παρέας αλλά βγαίνω 2 φορές την εβδομάδα.Νομίζω με βοηθάει στο να βλέπω την βελτίωση μου γιατί έχει να κάνει με αληθινές καταστάσεις και δεν είσαι στην ασφάλεια του σπιτιού.Βελτιώνομαι με μικρά βήματα αλλά ο δρόμος νομίζω είναι μακρύς ακόμα.Τα πάω καλά πάντως.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    την τελευταια φορα που νοσηλευτηκα μου ειπαν οτι εκανα οξυ ψυχωτικο επεισοδιο.ενα βραδυ που πετυχα το γιατρο μου μου ειπε οτι εχω πολυ αγχος.εκεινη την περιοδο οντως ειχα πολυ αγχος.αρα μαλλον το αγχος ισως μπορει να προκαλει ψυχωτικα.αν βαλουμε κιολας το γεγονος οτι απο φιλους ημαουν χαλια, δεν ειχα σχεδον κανενα, δουλεια ουτε καν, σχολη και υποχρεωσεις να τρεχουν,δουλεια ουτε κατα διανοια κλπ τοτε ναι πιστευω πως κοινονικοι παραγοντες μπορουν να σε επηρεασουν στο να κανεις ενα επεισοδιο.δεν πιστευω βεβαια οτι αν ηταν ολα καλα δεν θα εκανα ποτε μου καποιο επεισοδιο αλλα ισως ηταν πιο ελαφρυ και ισως δεν θα ηταν και τοσο δυνατο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,827
    Quote Originally Posted by rea View Post
    πριν τη καταθλιψη, ημουν ενας πολυ κοινωνκος ανθρωπος..γουσταρα με την ψυχη μου να περναω καλα, να γελαω δυνατα και να κάνω και τους αλλους να γελανε .. γουσταρα με την ψυχή μου να ειμαι με φιλους εξω απο το σπίτι και να ξεχναω τα προβλήματα μου.
    ειχα πολλους γνωστους - φίλους - παρέες και ημουν μεσα σε όλα...μουρλοκομειο σε όλα.

    όταν με χτυπησε η καταθλιψη, αρχισα να απομακρυνομαι, αρχισαν να μου παραπονιουνται εντονα οτι τους γραφω..ολοι. κανενας δεν με ρωτησε καν τι εχω..αν εχω κατι... η αληθεια ειναι οτι το εκρυβα καλα,δεν το αφηνα να φανει..απλα εδειχνα σαν να σοβαρεψα.
    σκεφτηκα βγες ..οπως εισαι ...οπως νιωθεις ..μην κλεινεσαι ...μην προσπαθεις και μην κουραζεσαι να δειχνεις κατι που δεν εισαι... εξαλλου ειναι φιλοι σου...σε αγαπάνε ...θα καταλάβουν
    η ρεα ειναι μοιζερη...η ρεα το παιζει σοβαρη και ξερολας... η ρεα δεν εχει πλακα πια.. η ρεα ειναι βαρετη

    μονο σε μια ειπα οτι επαιρνα χαπια ...της το "εμπιστευθηκα"

    η ρεα "λαλησε" και παιρνει ψυχοφαρμακα...μεσα σε λίγες μερες...σιωπη..!!...3 χρονια τωρα, σιωπη..

    πριν 2 εβδομαδες βγηκα ξανα για καφε με μια παιδική φιλη που χανομαστε και βρισκομαστε μια στο τοσο,δεν ξερει τιποτα για τα χαπια ή για την αρρωστεια μου... ..περασα πολυ πολυ ομορφα!:)
    εγω τα δικα μου τα φιλαρακια ξερεισ τι τα κανω τα μιλαω για φαρμακα καμια φορα ενω αυτοι ειναι καλα και αλανια και σπαζονται και μετα
    δε με ξαναλενε για καφε κι εχουμε γελια αλλα τουσ κανω και με κανουν υπομονη να ξερεισ δηλαδη μπορει να χω μηνεσ να τουσ δω
    αλλα καθομαστε και λεμε τα νεα μασ δηλαδη αλλαξε η μορφη επικοινωνιασ αλλα ειμαστε φιλαρακια ετσι ειναι η σχεση μασ πλεον
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mamra1983 View Post
    αυτο ρωτησα τον γιατρο μου οτι εαν ανχωθω θα κανω ψυχωση η εαν κανω ψυχωση θα ερθει το ανχος.ειναι αλληλενδετα αυτα και δεν υπαρχει καποια σειρα να το πω ετσι.σιγουρα ενας πολυ ανχωδης τυπος πιο πιθανο ειναι να κανει κρισεις πανικου παρα ψυχωση για τις κρισεις πανικου ο ψυχιατρος μου δεν τις θεωρει ψυχικη ασθενεια αλλα κακη διαχειριση του αγχους.
    Υπάρχει κάποια σύνδεση των κρίσεων πανικού με την ψύχωση?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εγω τα δικα μου τα φιλαρακια ξερεισ τι τα κανω τα μιλαω για φαρμακα καμια φορα ενω αυτοι ειναι καλα και αλανια και σπαζονται και μετα
    δε με ξαναλενε για καφε κι εχουμε γελια αλλα τουσ κανω και με κανουν υπομονη να ξερεισ δηλαδη μπορει να χω μηνεσ να τουσ δω
    αλλα καθομαστε και λεμε τα νεα μασ δηλαδη αλλαξε η μορφη επικοινωνιασ αλλα ειμαστε φιλαρακια ετσι ειναι η σχεση μασ πλεον
    μπραβο ψυχουλα μου...:)

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by Ntoubroutza View Post
    Υπάρχει κάποια σύνδεση των κρίσεων πανικού με την ψύχωση?
    οι κρισεις πανικου συμφωνα με τον ψυχιατρο μου δεν θεωρειται ψυχικη ασθενεια αλλα κακη διαχειριση του αγχους.οπου μπορει σε καποιες περιπτωσεις φανταζομαι να ξεπεραστει χωρις φαρμακα με ψυχοθεραπεια.προσωπικα η ψυχωση μου ξεκινησε με κρισεις πανικου μετα καταθλιπτικη διαθεση και μετα η τρελλα της ψυχωσεις φωνες οπτικες παραισθησεις παρανοικες ιδεες αποπειρα και ο καταλογος δεν σταματα.αλλα εσεις με αγχωδη διαταραχη τρωτε ολοι κολλημα οτι εχετε σχιζοφρενεια και θα τρελλαθειτε εαν παθεις ψυχωση δεν εισαι στην πραγματικοτητα δεν μπορει να σκεφτει ο νους σου οτι εχεις σχιζοφρενεια.δεν μπορω να στο αναλυσω καλυτερα.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Quote Originally Posted by mamra1983 View Post
    οι κρισεις πανικου συμφωνα με τον ψυχιατρο μου δεν θεωρειται ψυχικη ασθενεια αλλα κακη διαχειριση του αγχους.οπου μπορει σε καποιες περιπτωσεις φανταζομαι να ξεπεραστει χωρις φαρμακα με ψυχοθεραπεια.προσωπικα η ψυχωση μου ξεκινησε με κρισεις πανικου μετα καταθλιπτικη διαθεση και μετα η τρελλα της ψυχωσεις φωνες οπτικες παραισθησεις παρανοικες ιδεες αποπειρα και ο καταλογος δεν σταματα.αλλα εσεις με αγχωδη διαταραχη τρωτε ολοι κολλημα οτι εχετε σχιζοφρενεια και θα τρελλαθειτε εαν παθεις ψυχωση δεν εισαι στην πραγματικοτητα δεν μπορει να σκεφτει ο νους σου οτι εχεις σχιζοφρενεια.δεν μπορω να στο αναλυσω καλυτερα.
    Είναι αυτό που λένε ότι δεν το καταλαβαίνεις γιατί για κάποιον με ψύχωση το θεωρεί πραγματικότητα?

    Όχι προσωπικά δεν έφαγα κόλλημα.Απλά σε μια φάση της ζωής μου ήταν να πάρω μία απόφαση και το σκέφτηκα.
    Η ψύχωση ξεκίνησε μετά από κάποια αγωγή ή νοσηλεία?Ή έτσι ξαφνικά?
    Αν θέλεις απαντάς δεν σε πιέζω...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. η πορεια της ψυχωσης.
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 21:08
  2. Καταπολέμηση της ψύχωσης
    By ryan584 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 14-12-2012, 14:50
  3. η μεταφυσικη της ψυχωσης
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 03-08-2012, 17:31
  4. Replies: 14
    Last Post: 22-03-2009, 22:19
  5. ΛΟΓΟΙ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ( Πραγματικοί Λόγοι Χωρισμού από μια Σχέση)
    By kapetan_s in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 87
    Last Post: 20-03-2009, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •