αμα γυριζατε πισω στο χρονο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29
  1. #16
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σκεψη ? κατι ηξερε ο Ντεκαρτ ' σκεφτομαι αρα υπαρχω ' !
    Είναι δύσκολη ερώτηση και φυσικά μπαίνω στον πειρασμό να σκεφτώ τις στιγμές που θα διέγραφα για να γράψω καλύτερες εκδοχές αλλά.....
    αν έκανα κάτι διαφορετικά ναι μεν η ζωή μου ίσως να είχε πάρει άλλη πορεία - και όπως τη φαντασιώνομαι θα ήταν "καλή", καλύτερη από την παρούσα δλδ- αλλά κακά τα ψέματα οι επιλογές μου και οι εμπειρίες μου με έχουν διαμορφώσει σαν προσωπικότητα, το ποια είμαι δλδ το οφείλω σε ένα βαθμό στο πώς χάραξα τη ζωή μου. Άρα ποιος μου λέει ότι αν είχα κανει τη χ επιλογή που φαινομενικά θα ήταν "ιδανική" θα ήμουν σε ένα καλύτερο σημείο απ ότι βρίσκομαι τώρα? Δεν έχω την τέλεια ζωή αλλά είμαι υπερήφανη γι αυτά που έχω κάνει - αν και αναγνωρίζω ότι έκανα αρκετά λάθη - και αυτά όμως δεν είναι σημαντικά για διάφορους λόγους πχ. μας ωριμάζουν? αυτό πιστεύω

  2. #17
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Θα χαλάρωνα σε καποιες φασεις της ζωης μου και δε θα θεωρουσα οτι ηρθε το τελος του κοσμου πχ θα ξαναεδινα μια δευτερη φορα Πανελληνιες και ας πηγαινα μια χρονια αργοτερα στο Πανεπιστημιο, θα αφηνα μερικα μαθηματα και θα τελειωνα λιγο αργοτερα τη σχολη ωστε να συνδυαζοται με δουλεια ωστε να απολαμβανα πιο πολυ τη φοιτητικη μου ζωη και να μην εφευγα τοσο γρηγορα απο τη φοιτητικη φαση που μου αρεσε. Ηταν αποτομη η επιστροφη μου πισω στο πατρικο. Δε θα επηρρεαζομουν απο ιδεολογιες και μαζες και θα περνουσα καλα χωρις κομπλεξ και περιορισμους. Θα ημουν λιγοτερο εγωιστρια και υπερηφανη ωστε να κανω την πρωτη κινηση οταν ραγισε το γυαλι με φιλιες που ηταν σημαντικες για μενα. Θα αφιερωνα πιο πολυ χρονο να επισκεπτομαι φιλους και να κρατω επικοινωνια μαζι τους και λιγοτερη στη μοναξια. Θα τολμουσα πιο πολλα πραγματα, δε θα πνιγομουν σε μια κουταλια νερο, θα εβλεπα οτι υπαρχουν πολλοι τροποι και οχι μονο ενα αδιεξοδο...
    Θα ασχολιομουν με πιο πολλα χομπι ή τον αθλητισμο απο μικρη, αλλα αυτο δεν ηταν καθαρα στο χερι μου αφου ειχε να κανει και με το οικονομικο. Δε θα ξεκοβα αποτομα με ατομα πχ απο το σχολειο μονο και μονο επειδη φυγαμε για αλλες πολεις για σπουδες.
    Παρ'ολα αυτα δε μετανιωνω, ετσι μου εκοβε, ετσι εκανα, ειχα αρκετα αγχη και δε μπορουσα να επικεντρωθω σε ολα, και στα ψυχολογικα μου, και τις υποχρεωσεις και την κοινωνικοτητα μου κλπ. Μιωθω καλα με τον εαυτο μου σημερα που εχω καταλαβει που φερθηκα ανωριμα, δειλα, εγωιστικα και στενομυαλα και ετσι νιωθω πιο ανοιχτομυαλη, λιγοτερο εγωιστρια και ανοιχτη.. Με τους φοβους εχω να δουλεψω ακομη..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    174
    δεν θα με ένοιαζε η γνώμη των άλλων ,θα έπρεπε να καταλάβω από νωρίς ότι και οι γονείς κάνουν λάθη και δεν ξέρει κανένας άλλος τι σε κάνει ευτυχισμένο εκτός από εσένα τον ίδιο !
    θα έβαζα στην θέση τους με τον τρόπο που θέλω ανθρώπους που μου φέρθηκαν άσχημα και δεν θα τα έδινα όλα σε μια φιλία που αποδείχθηκε σκάρτη.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    306
    Πιστευω παλιοτερα με ενδιεφερε να ειμαι πρωτοτυπος στο φλερτ προς καποια κοπελα αλλα πλεον με ενδιαφερει να δειχνω τον εαυτο μου.

  5. #20
    Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Greece
    Posts
    81
    Quote Originally Posted by troxia View Post
    δεν θα με ένοιαζε η γνώμη των άλλων ,θα έπρεπε να καταλάβω από νωρίς ότι και οι γονείς κάνουν λάθη και δεν ξέρει κανένας άλλος τι σε κάνει ευτυχισμένο εκτός από εσένα τον ίδιο !
    θα έβαζα στην θέση τους με τον τρόπο που θέλω ανθρώπους που μου φέρθηκαν άσχημα και δεν θα τα έδινα όλα σε μια φιλία που αποδείχθηκε σκάρτη.
    Συμφωνώ σε ολα, ενα προς ενα και ιδιαιτερα να εβαζα στη θεση τους ανθρωπους που μου φερθηκαν ασχημα.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by ΣονγκΧουά View Post
    αν έκανα κάτι διαφορετικά ναι μεν η ζωή μου ίσως να είχε πάρει άλλη πορεία - και όπως τη φαντασιώνομαι θα ήταν "καλή", καλύτερη από την παρούσα δλδ- αλλά κακά τα ψέματα οι επιλογές μου και οι εμπειρίες μου με έχουν διαμορφώσει σαν προσωπικότητα, το ποια είμαι δλδ το οφείλω σε ένα βαθμό στο πώς χάραξα τη ζωή μου. Άρα ποιος μου λέει ότι αν είχα κανει τη χ επιλογή που φαινομενικά θα ήταν "ιδανική" θα ήμουν σε ένα καλύτερο σημείο απ ότι βρίσκομαι τώρα? Δεν έχω την τέλεια ζωή αλλά είμαι υπερήφανη γι αυτά που έχω κάνει - αν και αναγνωρίζω ότι έκανα αρκετά λάθη - και αυτά όμως δεν είναι σημαντικά για διάφορους λόγους πχ. μας ωριμάζουν? αυτό πιστεύω

    Αγαπητη Σονγκχουα , ειμαι σαφως υπερμαχος της θεωριας του χαους , μια μικρη αλλαγη σε παρελθοντα χρονο , πολυ μικρη , ειναι αρκετη για να πυροδοτησει μια εντελως διαφορετικη αλληλουχια γεγονοτων , αρα και αποτελεσματος + αυτο που φαινεται σημερα καλο , στο μελλον μπορει ναποδειχτει κακο . Οποτε κανεις δεν ξερει αν η ζωη του θα μπορουσε ναταν καλυτερη η χειροτερη αν εκανε το ταδε πραμα . Αυτο ειναι αληθεια .
    Γι αυτο αναφερομαι σε μικρες τροποποιησεις που θα ηθελε καποιος να ειχε κανει καποιος παλια .
    Τα λαθη μας ωριμαζουν , αν τα θαωρησουμε ' λαθη ' και αν μαθαινουμε απ αυτα , οι δυσκολιες σιγουρα μας ωριμαζουν ομως !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Άλλες σπουδές, άλλο επάγγελμα. Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι δεν μου ταίριαζε... δεν το διάλεξα συνειδητά, ψηλές βάσεις, καλή σχολή, λεφτά, πρεστίζ.

    Πολύ άγχος όμως. Με κούρασε.

  8. #23
    Θα του ελεγα να ξεκινησει ψυχοθεραπεια για να αντιμετωπισει τις αναγκες του και να μην αναλωνετε σε στοκους !!!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #24
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη Σονγκχουα , ειμαι σαφως υπερμαχος της θεωριας του χαους , μια μικρη αλλαγη σε παρελθοντα χρονο , πολυ μικρη , ειναι αρκετη για να πυροδοτησει μια εντελως διαφορετικη αλληλουχια γεγονοτων , αρα και αποτελεσματος + αυτο που φαινεται σημερα καλο , στο μελλον μπορει ναποδειχτει κακο . Οποτε κανεις δεν ξερει αν η ζωη του θα μπορουσε ναταν καλυτερη η χειροτερη αν εκανε το ταδε πραμα . Αυτο ειναι αληθεια .
    Γι αυτο αναφερομαι σε μικρες τροποποιησεις που θα ηθελε καποιος να ειχε κανει καποιος παλια .
    Τα λαθη μας ωριμαζουν , αν τα θαωρησουμε ' λαθη ' και αν μαθαινουμε απ αυτα , οι δυσκολιες σιγουρα μας ωριμαζουν ομως !
    Φίλε μου Μακ, αναφέρεσαι σε μικρές τροποποίησης αλλά δεν το αντιλήφθηκα έτσι να σου πω την αλήθεια γιατί στο ποστ σου αναφέρεις ότι θα ήθελες να είχες παντρευτεί την κοπέλα που είχες στα 25 σου χρόνια. Αυτό είναι μεγάλη αλλαγή, δλδ αν είχες παντρευτεί τότε τώρα είμαι βέβαιη ότι δεν θα μιλούσα με τον ίδιο Μακ αλλά με κάποιον άλλον, εκείνος ο Μακ μπορεί καν να μην ήταν σε αυτό το φόρουμ :-)

    Αν έκανα μία μικρή τροποποίηση θα ήθελα να μην είχα αρχίσει το κάπνισμα και να ήμουν πιο δημιουργική από μικρή όσον αφορά τις ασχολίες, χόμπυ κτλ.

    Και επειδή είμαι σε ταξιδιάρικο μουντ γιατί την κάνω από την πρωτεύουσα, εύχομαι καλές γιορτές με υγεία!

  10. #25
    Καλες γιορτες ΣονγκΧουά. Εις το επανιδείν
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #26
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Καλες γιορτες ΣονγκΧουά. Εις το επανιδείν

    :-) να περάσεις όμορφα και τα ξαναλέμε! Με εορταστική διάθεση!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Θα ελεγα να πιστευω περισσοτερο στον εαυτο μου και να προσπαθουσα στις πανελληνιες.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    ειμαι μολις 15 και θα ηθελα να γυρισω το χρονο πισω και εγω..θα ηθελα να ξαναπαω 12,να μου ριξω ενα γερο χαστουκι και να μου πω "σοβαρεψου,τι πας και κανεις;"..οτιδηποτε συνεβη απο τα 12-14 ηταν απλα οι παραγοντες που μου προκαλεσαν αυτο που περναω τωρα..το οποιο ισως να ακουγεται γελοιο για καποιους,και για καποιους αλλους σοβαρο..δεν ξερω τι θα γινει στο μελλον,μπορει να γινω καλυτερα,μπορει να γινω και χειροτερα..αυτο που ελπιζω μονο ,αν και δεν το βλεπω,ειναι να εχει ελαττωθει ολο αυτο,γιατι απο εδω και περα ολα πιεζουν..καλες γιορτες!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Πφ... θα γυρνούσα στα 14 και θα μου έλεγα να μην μιλάω σε άγνωστους

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Πώς θα γυρνούσε πίσω?
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 22-08-2013, 09:20
  2. πισω στα παλια...
    By swaggy97 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 31
    Last Post: 25-06-2013, 22:55
  3. Ταξιδι πισω στο χρονο!!!
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 36
    Last Post: 29-10-2011, 22:59
  4. θέλω την ζωή μου πίσω..
    By apostoloss in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 38
    Last Post: 16-02-2011, 17:17
  5. Μακαρι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω...
    By shy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 7
    Last Post: 31-12-2007, 16:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •