Πως ειναι οι γιορτες σας?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261

    Πως ειναι οι γιορτες σας?

    Γεια σας...μη θελοντας να ενοχλησω,πειτε μου πως ειναι οι γιορτες σας μεχρι στιγμης?εγω ευτυχως ειμαι ακομα καλα,δεν με εχουν παρει ακομα τα κλαματα,χαιρομαι για αυτο..βεβαια,δεν ξερω ποσο θα κρατησει..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,540
    Quote Originally Posted by fenia99 View Post
    Γεια σας...μη θελοντας να ενοχλησω,πειτε μου πως ειναι οι γιορτες σας μεχρι στιγμης?εγω ευτυχως ειμαι ακομα καλα,δεν με εχουν παρει ακομα τα κλαματα,χαιρομαι για αυτο..βεβαια,δεν ξερω ποσο θα κρατησει..
    Γεια σου Φένια...

    Χρειάζεται και προσπάθεια από σένα για να κρατήσει...μην νομίζεις, κι εγώ προσπαθώ...μέχρι στιγμής αυτή η μέρα τουλάχιστον καλή ήταν αν εξαιρέσεις το μεσημέρι που ξάπλωσα και μ' έπιασε πάλι ένας φόβος που έχω αλλά δεν θα επεκταθώ παραπάνω σ' αυτό στο θέμα σου, ευτυχώς τώρα συνήλθα...
    Θέλει προσπάθεια όπως είπα, εγώ προσπάθησα να χαρώ, βγήκα για έναν καφέ το πρωί, ακούω χριστουγεννιάτικα τραγούδια...

    Σου εύχομαι να συνεχίσουν να είναι έτσι οι μέρες σου! :) Καλά Χριστούγεννα! (όσο έμεινε τέλοσπαντων)
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Κύκνος προσπαθω πολυ να μην με παρει απο κατω και να ξεκουραστω κιολας...ανυπομωνω να τελειωσει αυτη η χρονια,ηταν τοσο απροβλεπτη και ασχημη..χαιρομαι πολυ που ακουω οτι ειστε καλα,μακαρι να συνεχιστει και σε εσας η χαρα..ελπιζω να πανε ολα καλα απο εδω και περα και ο νεος χρονος να φερει περισσοτερο χαμογελο,αν και δεν το βλεπω,τελος παντων δεν θελω να σας γεμισω με τον αρνητισμο μου..Καλες γιορτες :D

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,540
    Quote Originally Posted by fenia99 View Post
    Κύκνος προσπαθω πολυ να μην με παρει απο κατω και να ξεκουραστω κιολας...ανυπομωνω να τελειωσει αυτη η χρονια,ηταν τοσο απροβλεπτη και ασχημη..χαιρομαι πολυ που ακουω οτι ειστε καλα,μακαρι να συνεχιστει και σε εσας η χαρα..ελπιζω να πανε ολα καλα απο εδω και περα και ο νεος χρονος να φερει περισσοτερο χαμογελο,αν και δεν το βλεπω,τελος παντων δεν θελω να σας γεμισω με τον αρνητισμο μου..Καλες γιορτες :D
    Μην ανησυχείς, εκφράσου...μερικές φορές συμβαίνουν εντάσεις αλλά μην μας πάρεις από φόβο...γιατί ήταν τόσο άσχημη η χρονιά σου; Και γιατί τόση απαισιοδοξία για την καινούρια;

    Κι αν θέλεις μίλα μου στον ενικό... :)

    Εμένα πάλι αυτός ο χρόνος ήταν καλύτερος από τους προηγούμενους που έτρεχα στα νοσοκομεία και που χάσαμε το θείο μου 25 Νοεμβρίου και τότε φυσικά δεν στολίσαμε αν κι εννοείται ότι δεν ήταν αυτό το σημαντικό, απλά το αναφέρω γιατί συνήθως στις γιορτές το κάνουμε...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Eμένα οι γιορτές είναι ένα ορόσημο για να βλέπω την εξέλιξη μου από χρονιά σε χρονιά.Πριν 3 χρόνια είχα ψυχωσικό επεισόδιο και αναρρώνω.Τα πράγματα είναι αισιόδοξα από την άποψη πως με έπιασαν τα φάρμακα και βελτιώνομαι χρόνο με τον χρόνο.Δεν είμαι ικανοποιημένος στο θέμα αυτοπεποίθησης-αυτοεκτίμησης.Είναι ο λόγος που κατακλύζεται ο νους μου με αρνητικές σκέψεις και αυτό έχει σαν συνέπεια να συμπεριφέρομαι ανάλογα.

    Εύχομαι ο νέος χρόνος να μας ξελαφρώσει από το βάρος της πάθησης μας και να είμαστε δυνατοί ώστε να προσπαθούμε για το καλύτερο!!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,540
    Αμήν serie, κι εγώ το ίδιο εύχομαι! Για μένα και για τους άλλους...
    Τις προάλλες με ρώτησε η μαμά μου αν κάνουμε δουλειά με την ψυχολόγο και της είπα ότι και μόνο που βγάζω το βάρος που έχω μέσα μου είναι πολύ σημαντικό...μακάρι να καταφέρω να απαλλαγώ απ' αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Κύκνος θα προσπαθησω να σου μιλαω στον ενικο αν και θα δυσκολευτω..θα σας πω τι συμβαινει τα τελευταια 3 χρονια,τα οποια γεγονοτα ηταν οι παραγοντες αυτων που ζω τωρα..στην πρωτη και δευτερα γυμνασιου δεχομουν κατι σαν bullying,σε πιο ηπιο βαθμο βεβαια,απο συνομηλικους κυριως για το υψος μου αλλα και για αλλα θεματα...στην πρωτη δεν του πολυ εδινα σημασια,ειχα και φιλες στην ιδια ταξη εκεινη τη χρονια ολα καλα πηγαιναν..οταν πηγα δευτερα μας χωρισαν με τις φιλες μου και ημουν μονη στην ταξη..εε τοτε λοιπον αρχισα και εδινα τρομερη σημασια για το τι ελεγαν οι αλλοι,δεν ειχα τις φιλες μου,τα στηριγματα μου στην ταξη και αυτο πιστευω οτι με εβλαψε πολυ...καθε πρωι σηκωνομουν και φοβομουν να παω σχολειο,καθε βραδυ ημουν στα προθυρα να βαλω τα κλαματα..βεβαια μετα απο κανα 2-3 μηνο το σταματησανε, και προσπαθησα εστω και με δυσκολια να κανω παρεα με αλλα παιδια απο το τμημα,το οποιο και ευτυχως καταφερα..με αυτα τα παιδια διατηρησαμε καλες επαφες ολη τη χρονια...αλλα τοτε ξεκινησαν αλλα προβληματα..ειχα τις φιλες μου να με πρηζουν στην κυριολεξια "γιατι κανεις παρεα με αυτες?γιατι μας παραμελεις?"και αλλες αηδιες..και οπως ειναι φυσικο απαντουσα "γιατι ετσι θελω.."αλλα βαθια μεσα μου αγχωνομουν για το τι θα ελεγαν καθε φορα που θα με εβλεπαν με τα ατομα απο την ταξη μου(ειμαι αδυνατος χαρακτηρας.)..και ολο αυτο το πραγμα συνεχιζοταν ολη τη χρονια,ευτυχως ηρθε καλοκαιρι και ηρεμησα..την επομενη χρονια,δηλαδη στην τριτη γυμνασιου,πιστευω οτι ολα αυτα που περασα σε πρωτη & δευτερα εξελιχθηκαν σε σκεψεις οι οποιες με βασανιζαν ολη τη χρονια τρομερα..οταν ηρθε το 2015,συνεβη κατι το οποιο με εκανε να λυγισω και επισης πεθαναν οι 2 μου γιαγιαδες...ολα αυτα μαζι..οι "φιλες" μου εντωμεταξυ με επρηζαν ξανα μεχρι και τα μεσα της χρονιας αλλα σε καποια στιγμη τους εριξα ενα μπινελικι και σταματησα τελειως να κανω παρεα μαζι τους,μπουχτισα!γενικοτερα ειμαι ηρεμος ανθρωπος και εχω γαιδουρινη υπομονη αλλα δεν αντεχα αλλο,ξεσπασα τοτε, και θα ελεγα οτι ηταν προς οφελος μου η απομακρυνση μου απο αυτες τις "φιλες" που μονο φιλες δεν ηταν τελος παντων δεν θελω να πω κατι αλλο για αυτες..ετσι λοιπον ξεκινησα να κανω περισσοτερη παρεα με τα παιδια απο την ταξη μου και πλεον ειμαστε πολυ καλες φιλες,βεβαια μεχρι ενα σημειο..τελος παντων τελειωσε ωραια και καλα η τριτη,ημουν χαρουμενη,ελεγα απο μεσα μου "αντε τις ξεφορτωθηκα τις αλλες,εχω πλεον φιλες κτλ,ειμαι καλα στη ψυχολογια μου"περιττο να πω οτι το πηρα πισω αμεσως..ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ(το τονιζω κιολας)ημουν σκατα,ΣΚΑΤΑ ομως,ετρεχα και δεν εφτανα,σκεφτομουν ΣΥΝΕΧΕΙΑ, δεν ελεγα τιποτα σε κανεναν και σε καποια στιγμη ειδα και κατι που με απογοητευσε απο τις φιλες μου,εε αυτο ηταν το κερασακι στη τουρτα λεω θα ζητησω απο καπου βοηθεια δεν παει αλλο...εψαχνα στο ιντερνετ μεχρι που βρηκα το e-psychology ,και εγραψα τον πονο μου με τις φιλες μου εδω,μετα ειχα και αλλα θεματα με την ψυχολογια μου τα εγραψα και αυτα...οταν λοιπον ξεκινησα το λυκειο με εβλεπε ο πατερας μου οτι δεν ημουν καλα και με ρωταγε καθε μερα "εισαι καλα κοπελα μου?εχεις κατι?" εγω απαντουσα με το κλασικο "μια χαρα ειμαι"αλλα στην πραγματικοτητα ημουν ΧΑΛΙΑ...τοτε λοιπον,τον σεπτεμβρη συγκεκριμενα ξεκινησαν και τα σωματικα συμπτωματα(ταση προς εμετο,ταχυκαρδια,απωλεια ορεξης κτλ) τα παρατηρησαν και οι δυο μου γονεις,τα παρατηρησα κι εγω και μετα απο προτροπη δικη τους αλλα και απο αλλα ατομα πηγα ψυχολογο που μου διεγνωσε ΓΑΔ...οταν το εμαθα σοκαριστηκα..σαν να ανοιξε η γη και με καταπιε..ηταν κατι απιστευτο..μετα επαθα και κριση πανικου και ειλικρινα το πως αντεξα δεν ξερω..και τον τελευταιο καιρο με εχουν πιασει τυψεις..σκεφτομαι οτι θα μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω,να με μουτζωσω μια φορα και να μου πω"σοβαρεψου"..αλλα ο καταραμενος χρονος δεν γυρναει πισω...θα εδινα τα παντα να τον γυρνουσα..οπως καταλαβατε η απαισιοδοξια που νιωθω ηταν και ειναι αναμενομενη..τα τελευταια 3 χρονια ηταν αρκετα ασχημα,ειδικα η φετινη χρονια,οποτε που να βρω αισιοδοξια;προσπαθω να σταθω στα ποδια μου,να φαινομαι χαρουμενη στις φιλες μου,οι οποιες δεν ξερουν τιποτε..στο σχολειο με αποκαλουν "το χαζοχαρουμενο" γιατι ολο γελαω..στην πραγματικοτητα ομως δεν ειναι ετσι..αν ηξεραν..τελος παντων..δεν θελω να σας κουρασω..αυτα απο εμενα..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Εγω δεν γιορταζω τιποτα σημερα, ουτε στολιζω τιποτα, ουτε και λεω "χρονια πολλα" κλπ κλπ, δεν πιστευω σε τιποτα, ειναι μια απαισια ημερα οπως και ολες οι αλλες ημερες του ετους....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    serios ουτε εγω εχω αυτοπεποιθηση,ουτε αυτοεκτιμηση...προσπαθω .....ευχ ομαι κι εγω να πανε ολα καλα και η νεα χρονια να φερει πολυ χαμογελο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    περαστικός μμ καταλαβαινω..προσπαθησε να σκεφτεις θετικα..αν και δυσκολο.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Quote Originally Posted by περαστικός View Post
    Εγω δεν γιορταζω τιποτα σημερα, ουτε στολιζω τιποτα, ουτε και λεω "χρονια πολλα" κλπ κλπ, δεν πιστευω σε τιποτα, ειναι μια απαισια ημερα οπως και ολες οι αλλες ημερες του ετους....
    Επ που εισαι χαμενος εσυ? Τι λεει πως πας? Διαβαζεις καθολου?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Καλησπερα ξανα...δεν ειμαι τοσο καλα σημερα,δεν το θεωρω παραξενο βεβαια,τοσες μερες ημουν καλα,ηρθε ο καιρος να ειμαι στις μαυρες μου παλι..τι να πει κανεις,αυτα εχει η ζωη..εσεις πως ειστε σημερα;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Αν εξαιρέσω τη χθεσινή ημέρα που βγήκα έξω βόλτα, τίποτα το ιδιαίτερο...Και χθες βγήκα λόγω γενεθλίων, αλλιώς δεν! !

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    Gallowdance καταλαβα! εγω βγηκα και χτες και σημερα,προσπαθω να βγαινω οσο πιο πολυ μπορω γιατι υποτιθεται οτι μου κανει καλο,αλλα πολλες φορες γυρναω στο σπιτι με χαλια διαθεση,οπως σημερα..τελος παντων,ευελπιστω να ειμαι καλυτερα αυριο

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    675
    Συμβαίνει σε πολλούς,μην ανησυχείς...Απλά όταν βγαίνεις να το ζεις και να προσπαθείς να διώχνεις τις έγνοιες από το μυαλό σου!! <3

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γιορτες..:(
    By fenia99 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 21-12-2015, 16:42
  2. Καλές Γιορτές
    By Deleted-member171215 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 01-01-2014, 07:13
  3. Καλές Γιορτές!
    By χρήστης in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 02-01-2012, 21:56
  4. καλες γιορτες!
    By sunset in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-12-2010, 11:43
  5. Μισώ τις γιορτές...
    By i-love-me in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 56
    Last Post: 09-04-2007, 13:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •