Χαρτί από ψυχίατρο, βοήθεια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Χαρτί από ψυχίατρο, βοήθεια!

    Καλησπερα.
    Ειμαι φοιτητης στο Τει Πατρας, ειμαι 20 ετων. Πηγαινα στο Λυκειο σε ψυχολογο ειχα πολλα πραγματα να δουλεψω εντουτοις στο πρωτο ετος δεν ειχαν φτιαξει τα πραγματα ειχα καταθλιπτικη διαθεση κ μου συνεστησε η ψυχολογος απο την πολη μου να παρω αντικαταθλιπτικα. Πηρα ετσι καποια ελαφρια απο νευρολογο που μου τα εγραψε και τα επαιρνα για 5 μηνες. Φετος πηγαινω στη συμβουλευτικη του Τει σε μια ψυχολογο που με βοηθαει οσο μπορει. Η σχολη μου δεν μου αρεσει τη συνεχιζω μονο και μονο για να παρω το πτυχειο και να δωσω κατατακτηριες σε μια υψηλοβαθμη σχολη που ηθελα απο παιδι κ για να εχω ενα πτυχειο. Το θεμα μου ειναι οτι η σχολη ειναι απαιτητικη εχει κλινικα πλαισια και ηδη τωρα βρισκομαι στο πρωτο σε νηπιαγωγειο και τα χω βρει σκουρα η εποπτρια με εχει βαλει στο ματι και κινδυνευω να κοπω με οτι αυτο συνεπαγεται και το πλαισιο τελειωνει και θα μπουν βαθμολογιες πολυ συντομα. Δεν ειναι οτι δεν προσπαθω καθολου απλα της εχω δωσει αφορμες και καθε βδομαδα η διαθεση μου πεφτει μετα την κλινικη και αισθανομαι δυσφορια, πνιγομαι, πιεζομαι, και ειναι η πρωτη εξ' αυτων φανταστειτε τι εχει να γινει σε αλλες στο νοσοκομειο, ειδικο σχολειο κ.λ.π. που ειναι πιο απαιτητικες. Θα φανει αστειο αλλα σκεφτομουν να βγαλω χαρτι ψυχιατρου που να γνωστοποιει καταθλιψη και ετσι να παρω κατα καποιο τροπο απαλλαγη ή ευνοϊκοτερη αντιμετωπιση στα κλινικά πλαισια. Το ξερω ακουγεται χαζο και λιγο αδικο για τους υπολοιπους αλλα δεν αντεχω, δεν μπορω!! Βοηθειστε με πειτε μου γνωμες κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,700
    χωρις να ειμαι βεβαιη τι ισχυει τυπικα/ νομικα , σου λεω αποψη απλα.
    δεν το θεωρω λογικο να υπαρχιε τεοτιου ειδους απαλλαγη.
    το θεμα δεν ειναι το αν θα αδικηθουν οι υπολοιποι που θα εχουν αλλη μεταχειριση.
    το θεμα ειναι αν με την ανοχη που ζητας λογω δυσκολιας, θα θεωρεισαι εσυ ο ιδιος καταλληλα καταρτισμενος γι αυτο που θελεις να γινεις.
    αν μαλιστα μιλας για τομεα υγειας , ειναι πολλαπλα σημαντικο να εχεις την καλυτερη καταρτιση , χωρις απαλλαγες και δικαιολογιες..

  3. #3
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    χωρις να ειμαι βεβαιη τι ισχυει τυπικα/ νομικα , σου λεω αποψη απλα.
    δεν το θεωρω λογικο να υπαρχιε τεοτιου ειδους απαλλαγη.
    το θεμα δεν ειναι το αν θα αδικηθουν οι υπολοιποι που θα εχουν αλλη μεταχειριση.
    το θεμα ειναι αν με την ανοχη που ζητας λογω δυσκολιας, θα θεωρεισαι εσυ ο ιδιος καταλληλα καταρτισμενος γι αυτο που θελεις να γινεις.
    αν μαλιστα μιλας για τομεα υγειας , ειναι πολλαπλα σημαντικο να εχεις την καλυτερη καταρτιση , χωρις απαλλαγες και δικαιολογιες..
    Σε ευχαριστω Remedy για το σχολιο σου η αληθεια ειναι οτι ειναι τομεας υγειας συγκεκριμενα η Λογοθεραπεια. Ναι το ξερω οτι ειναι ετσι απλα αισθανομαι οτι πνιγομαι, δεν αντεχω δεν ειπα απαραιτητα απαλλαγη αλλα τουλαχιστον με τη βοηθεια καποιου χαρτιου να υπαρξει πιο ευνοϊκη αντιμετωπιση.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Εγώ θα σε συμβούλευα πριν προβείς σε ενέργειες τέτοιου τύπου να πιάσεις την υπεύθυνη και να τις μιλήσεις ειλικρινά και ώριμα. Κάτι τύπου: "Εχω καταλάβει ότι έχω κάνει αρκετά λάθη κατά τη διάρκεια της πρακτικής αλλά είμαι πιεσμένος ψυχολογικά. Θέλω να ξέρετε ότι ενδιαφέρομαι για το αντικείμενο και προσπαθώ όσο μπορώ απλά ίσως κάποιες στιγμές λόγω κακής ψυχολογίας αυτό μπορεί να μην φαίνεται". Μπορείς να της ζητήσεις και κάποιες συμβουλές για το πώς να συμπεριφέρεσαι και τι να διορθώσεις. Πιστεύω ότι το να μιλήσεις ειλικρινά θα σε βοηθήσει περισσότερο από το να εμφανιστείς με ένα χαρτί που θα λέει να σου δείχνουν ευνοϊκή μεταχείριση, κάτι που μπορεί απλά να τους εκνευρίσει αφού μπορεί να φανεί σαν μια προσπάθεια να λουφάρεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,768
    Αδερφέ θα στο πω απλά καλώς ή κακώς έχεις προβλήματα καλώς ή κακώς ούτε ο πρώτος είσαι ούτε ο τελευταίος συνεχίζω καλώς ή κακώς ένα χαρτί δε λύνει τα προβλήματα οι συμπεριφορές των ανθρώπων δυστυχώς δεν καθαρίζονται από ένα χαρτί καλώς ή κακώς έχεις μια ζωή μπροστά σου και σε περιμένει να τη ζήσεις ψάχνω χαρτιά για να νιώσεις καλύτερα αλλά αυτό δεν αλλάζει τα πράγματα τα πράγματα αλλάζουν όταν αλλάξεις εσύ αν διορθώσεις απλά τη συμπεριφορά σου και μείνεις σταθερός θα το καταλάβουν και δε χρειάζεται κανένα χαρτί αν αρχίσεις και διαβάζεις θα το καταλάβουν οι καθηγητές σου έχουν εμπειρία και από φοιτητές και από διαβάσματα αύριο μεθαύριο που θα χεις προβλήματα πιο δύσκολα άμα μάθεις να τα λύνεις έτσι δε θα κάνεις τίποτα δείξε χαρακτήρα και διάβαζε έτσι για αλλαγή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Με καλυψε απολυτα η απαντηση μελους melissa !
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    1,646
    Quote Originally Posted by unhappy View Post
    Καλησπερα.
    Ειμαι φοιτητης στο Τει Πατρας, ειμαι 20 ετων. Πηγαινα στο Λυκειο σε ψυχολογο ειχα πολλα πραγματα να δουλεψω εντουτοις στο πρωτο ετος δεν ειχαν φτιαξει τα πραγματα ειχα καταθλιπτικη διαθεση κ μου συνεστησε η ψυχολογος απο την πολη μου να παρω αντικαταθλιπτικα. Πηρα ετσι καποια ελαφρια απο νευρολογο που μου τα εγραψε και τα επαιρνα για 5 μηνες. Φετος πηγαινω στη συμβουλευτικη του Τει σε μια ψυχολογο που με βοηθαει οσο μπορει. Η σχολη μου δεν μου αρεσει τη συνεχιζω μονο και μονο για να παρω το πτυχειο και να δωσω κατατακτηριες σε μια υψηλοβαθμη σχολη που ηθελα απο παιδι κ για να εχω ενα πτυχειο. Το θεμα μου ειναι οτι η σχολη ειναι απαιτητικη εχει κλινικα πλαισια και ηδη τωρα βρισκομαι στο πρωτο σε νηπιαγωγειο και τα χω βρει σκουρα η εποπτρια με εχει βαλει στο ματι και κινδυνευω να κοπω με οτι αυτο συνεπαγεται και το πλαισιο τελειωνει και θα μπουν βαθμολογιες πολυ συντομα. Δεν ειναι οτι δεν προσπαθω καθολου απλα της εχω δωσει αφορμες και καθε βδομαδα η διαθεση μου πεφτει μετα την κλινικη και αισθανομαι δυσφορια, πνιγομαι, πιεζομαι, και ειναι η πρωτη εξ' αυτων φανταστειτε τι εχει να γινει σε αλλες στο νοσοκομειο, ειδικο σχολειο κ.λ.π. που ειναι πιο απαιτητικες. Θα φανει αστειο αλλα σκεφτομουν να βγαλω χαρτι ψυχιατρου που να γνωστοποιει καταθλιψη και ετσι να παρω κατα καποιο τροπο απαλλαγη ή ευνοϊκοτερη αντιμετωπιση στα κλινικά πλαισια. Το ξερω ακουγεται χαζο και λιγο αδικο για τους υπολοιπους αλλα δεν αντεχω, δεν μπορω!! Βοηθειστε με πειτε μου γνωμες κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο.
    Η συμβουλευτική υπηρεσία της σχολής σου, δεν μπορεί να σε χρεώσει για την "υποστήριξη" την οποία σου παρέχει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σε βοηθήσει να γίνεις και καλά. Με άλλα λόγια η "δωρεάν" υποστήριξη ισοδυναμεί με μηδενική βοήθεια. Αυτό γίνεται για να μην κόβουν τη δουλειά από τους ιδιώτες ψυχολόγους / ψυχοθεραπευτές στους οποίους ούτως ή άλλως θα πρέπει να πληρώσεις (να το πω πιο απλά, για τους διάφορους "θεραπευτές" είσαι απλά ένα πιθανό έσοδο). Οπότε μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι σε βοηθάνε με την εβδομαδιαία αποτόνωση την οποία σου προσφέρουν.

    Εάν ψάχνεις να βρεις λύσεις στα προσωπικά σου προβλήματα ενώ παράλληλα προσπαθείς να βγάλεις μια σχολή, θα συνιστούσα να διαβάσεις τις παρακάτω αναρτήσεις, να συζητήσεις με τους δικούς σου την ανάγκη σου για ψυχοθεραπεία και αν πρέπει, να βάλεις τη σχολή στον πάγο για ένα διάστημα (1~2 εξάμηνα; παραπάνω;) μέχρι να βρεθείς σε καλύτερο επίπεδο. Το ότι, όπως περιγράφεις, τόσο καιρό δεν έχεις βοηθηθεί από την ψυχοθεραπεία, δεν μου κάνει εντύπωση για λόγους τους οποίους επεξηγώ στις παρακάτω αναρτήσεις, αλλά καλό θα ήταν να σχηματίσεις τη δική σου γνώμη επί του θέματος. Παραθέτω τις αναρτήσεις τις οποίες θεωρώ σχετικές:

    1. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ 2
    (μετά από σύμπτυξη, βρίσκεται στη 14η σελίδα του νήματος ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ)
    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9%CE%9D/page14)

    2. ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΟΜΕΝΩΝ
    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...9D%CE%A9%CE%9D)

    3. ΚΑΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ
    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A4%CE%A9%CE%9D)

    4. ΤΡΟΠΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ / ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ
    (URL: http://www.e-psychology.gr/forum/thr...A5%CE%A4%CE%97)

    Όπως επισήμανε και ο elis τα προβλήματα τα οποία προσπαθείς να αντιμετωπίσεις (δυστυχώς μόνος σου, παρότι νομίζεις ότι έχεις βοήθεια) αφορούν το σύνολο της ζωής σου και όχι μόνο τα φοιτητικά χρόνια σου ή το 8~12ωρο της επαγγελματικής σου απασχόλησης. Βάλε προτεραιότητα στο ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ πρώτα. Το πτυχίο θα είναι "το κερασάκι στην τούρτα"... αλλά φρόντισε να έχεις γερά θεμέλια πριν αρχίσεις να αναλώνεις χρόνια, χρήμα, κόπο στο να μαζεύεις "κερασάκια" γιατί οσα "κερασάκια" και να μαζέψεις, δεν θα αισθανθείς καλύτερα αν δεν επιλύσεις τα προβλήματα σου.
    Last edited by M87; 13-04-2016 at 21:49.

Similar Threads

  1. Να παω σε ψυχιατρο?
    By Vasilis19 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 16
    Last Post: 19-11-2015, 17:42
  2. σας παρακαλω βοηθεια.επειτα απο επισκεψη σε ψυχιατρο εγινα χειροτερα
    By ΜΙΝΑ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 22
    Last Post: 11-04-2013, 23:42
  3. χαρτι και σημαδι
    By sunset in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 03-09-2009, 22:13
  4. Καμμένο χαρτί
    By DissolvedGirl in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 25-08-2009, 20:10
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •