λεω ευθεως αυτο που πιστευω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 180
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    λεω ευθεως αυτο που πιστευω

    Ειναι παντα επικαιρο το θεμα αυτο , λεμε στους αλλους καταμουτρα αυτο που πιστευουμε γι αυτους , η κραταμε μια διπλωματικη σταση ? αν το λεμε καταμουτρα , το κανουμε απο υπερβαλλουσα ειλικρινεια , η με σκοπο , φανταζομαι , οτι ο αλλος θα το εκτιμησει και θα διορθωθει .........επειδη εγω δεν το κανω , δεν γνωριζω τον λογο γιατι να το κανει καποιος , προτιμω την διπλωματικη οδο ..............εκτος αν αυτος που το κανει , αναφερεται σενα χαρακτηριστικο του αλλου , το οποιο μπορει να αλλαξει ( αν και ο ανθρωπος κατ εμε δεν αλλαζει ) , οπως πχ. μην εισαι τα βλεπεις τοσο μαυρα , μπορεις να κανεις αυτο κι εκεινο , αν ομως ειναι ενα χαρακτηριστικο που δεν αλλαζει , εχει νοημα να του πεις του αλλου καταμουτρα αυτο που πιστευεις γι αυτον ? η καλυτερα να μην πεις τιποτα , διοτι το πολυ πολυ , να γινεις αντιπαθης .................εγω δεν κανω τιποτα εκ των δυο , δεν λεω τιποτα καταμουτρα , αφηνω τον αλλον να λεει οτι θελει , χωρις να επηρρεαζομαι βεβαια ...................ποια η γνωμη σας για την μεθοδο ' εγω τα λεω ντομπρα και σταρατα ' εναντι της μεθοδου της διπλωματιας ? ωφελει καπου η πρωτη μεθοδος ? η σκαβεις το λακκο σου , υπονομευοντας τις σχεσεις σου με τους αλλους...................................... .δεν αναφερομαι σε κακοπροαιρετα ατομα...........απλως σε ατομα- οπαδους της μεθοδου ' τα λεω καταμουτρα ' ........................

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    χαχαχαχαχαχαχα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Προς τι ο γελωτας , ρεα ? να γελασουμε κι εμεις δλδ ! νομιζεις οτι για σενα τα γραφω ? απλως επι τη αφορμη , δεν απευθυνεται σε σενα το θεμα .........σουπα , δεν εχω κατι μαζι σου , με κανεναν δεν εχω .........................

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by rea View Post
    χαχαχαχαχαχαχα....


    Να σου πω κι εγω ενα αστειο , αγαμητη μου ρεα ? το εγραψα ηδη ......................δεν ειναι τυχαιο το μ ............................!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Να σου πω κι εγω ενα αστειο , αγαμητη μου ρεα ? το εγραψα ηδη ......................δεν ειναι τυχαιο το μ ............................!!
    αγάμητή σου, ρεα???????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,843
    δεν υπαρχει μια μοναδικη απαντηση, μαγκ.
    εξαρταται τι θελει να επιτυχει ο καθενας που λεει η δεν λεει κατι.

  7. #7
    Εχω ενα χαρακτηριστικο που ειναι δικοπο μαχαιρι.
    Θα πω αυτο που διακρινω, οταν μου ζητηθει βοηθεια, χωρις Φιογκους,κορδελλες κτλ.

    Αυτο εν μερει εμπνεει κλιμα εμπιστοσυνης και απο την αλλη κλιμα αποφυγης. Επειδη χωρις χαιδεματα λεω αυτο που σκεφτομαι. Εφοσον μου ζητηθηκε.
    Θα μπορουσα να ειμαι ο πιο αγαπητος ανθρωπος στον κοσμο εφοσον η καλουλα παντα εχει ανθρωπους που την συμπαθουν. Εμενα μου δινει εντολη ο εγκεφαλος να μην παραμυθιασω.
    Τουτεστιν... δεν ειμαι ευχαριστη. Δεν λεω αυτο που βολευει τον αλλον να ακουσει. Καταληγω να απομακρυνομαι απο ανθρωπους που δεν θελουν να ξερουν, να ακουσουν, να παραδεχθουν το βασανο τους. Ετσι ουτε εγω υποκρινομαι την χαλαρη ουτε εκεινοι ζοριζονται απο το "ποιον" μου.
    Αναφερομαι στην πραγματικη ζωη. Εκει ειναι αμεση η Δραση - σου λεω κατι - αντιδραση μου απαντας. Μας συνδεει ενα παρελθον, μας συνδεει μια συγγενεια, μας συνδεει ενα εργασιακο περιβαλλον, κτλ κτλ κτλ.

    Στο διαδικτυο ειναι αλλιως. Δεν μπορω να ξερω το καθε μελος τι εχει περασει και πως μεταφραζει αυτα που θα διαβασει ως απαντησεις. Δεν ξερει καν ποια ειμαι εγω. Οποτε οσο και αν θελω υποσυνειδητα να θρεψω ενα εγωισμο ωραιοπαθειας ειναι κατα καποιο τροπο μια φουσκα. Σημερα μπορει καποιος να μου πει --- αχ τι καλα που τα λες--- και σε ενα αλλο ποστ καποιο αλλο μελος ( ή και το ιδιο ) να με βρισει γιατι ετσι του βγαινει.

    Το σημαντικοτερο ειναι να ξεχωριζουμε λοιπον και εμεις τι θελουμε. Εντος, εκτος, επι ταυτα :p
    Αν πω αληθειες μπορει να φαω ακυρο - βρισιμο - επιθεση, ειναι ενα κοστος. Ειμαι της αποψης οτι αξιζει τετοιο κοστος οταν ειμαι καλα με την συνειδηση μου.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Να σου πω κι εγω ενα αστειο , αγαμητη μου ρεα ? το εγραψα ηδη ......................δεν ειναι τυχαιο το μ ............................!!
    έτσι είναι.εγώ της πρότεινα να τα φτιάξουμε σε άλλο θέμα και μου είπε να κάνω λοβοτομή.Το θεώρησα ότι είναι κάτι καλό γιατί δεν το είχα ξανακούσει αλλά όταν το γκουγκλαρα κατάλαβα ότι έφαγα χυλόπιτα :(

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    215
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    έτσι είναι.εγώ της πρότεινα να τα φτιάξουμε σε άλλο θέμα και μου είπε να κάνω λοβοτομή.Το θεώρησα ότι είναι κάτι καλό γιατί δεν το είχα ξανακούσει αλλά όταν το γκουγκλαρα κατάλαβα ότι έφαγα χυλόπιτα :(
    Συγνώμη που γέλασα ρε φίλε αλλά αν όντως σου είπε να κάνεις λοβοτομή θα γελάσω για πολύ ακόμα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    215
    Μου αρέσει πάντως που τα σεξουαλικά συνεχίζουν να έχουν την κυριότητα στο φόρουμ!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    αγάμητή σου, ρεα???????

    Ενταξει , ειπα ενα αστειο , επειδη μου ειπε η ρεα οτι δεν εχω καλη κριση στους ανθρωπους , ενω πιστευω οτι εχω , δεν την προσβαλλω , δεν ξερω την σεξουαλικη της ζωη αλλωστε , αλλα θαθελα να μου πεις ρεα , γιατι δεν εχω καλη κριση στους ανθρωπους , επειδη χαζη δεν εισαι , ισως κατι παρατηρησες ..............αν δεν βαριεσαι .....

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    δεν υπαρχει μια μοναδικη απαντηση, μαγκ.
    εξαρταται τι θελει να επιτυχει ο καθενας που λεει η δεν λεει κατι.

    Σωστο , ρεμ , εξαρταται τι θελει να πετυχει ο καθενας.............

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εχω ενα χαρακτηριστικο που ειναι δικοπο μαχαιρι.
    Θα πω αυτο που διακρινω, οταν μου ζητηθει βοηθεια, χωρις Φιογκους,κορδελλες κτλ.

    Αυτο εν μερει εμπνεει κλιμα εμπιστοσυνης και απο την αλλη κλιμα αποφυγης. Επειδη χωρις χαιδεματα λεω αυτο που σκεφτομαι. Εφοσον μου ζητηθηκε.
    Θα μπορουσα να ειμαι ο πιο αγαπητος ανθρωπος στον κοσμο εφοσον η καλουλα παντα εχει ανθρωπους που την συμπαθουν. Εμενα μου δινει εντολη ο εγκεφαλος να μην παραμυθιασω.
    Τουτεστιν... δεν ειμαι ευχαριστη. Δεν λεω αυτο που βολευει τον αλλον να ακουσει. Καταληγω να απομακρυνομαι απο ανθρωπους που δεν θελουν να ξερουν, να ακουσουν, να παραδεχθουν το βασανο τους. Ετσι ουτε εγω υποκρινομαι την χαλαρη ουτε εκεινοι ζοριζονται απο το "ποιον" μου.
    [U]Αναφερομαι στην πραγματικη ζωη. υ.

    Κι εγω αναφερομαι στην πραματικη ζωη , CC, αλλα το γραφεις δις , οταν σου ζητηθει , αλλο αυτο , αλλα και παλι , αν ο αλλος εχει χαρακτηριστικα δυσαρεστα , που δεν αλλαζουν , προτιμω την αποφυγη αυτου του ανθρωπου , παρα να γινω επικριτικος και δυσαρεστος., αναφερομαι σε χαρακτηριστικα που εμενα ενοχλουν , ο κολλητος μου πχ , ειναι επιπολαιος , δεν σημαινει οτι θα παψει να ειναι κολλητος μου , αλλα αμα θες να εχεις φιλους , κλεινε που και που το ενα ματι , αμα χρειαστει να κλεισεις και τα δυο , αυτος ο ανθρωπος δεν κανει για φιλος σου , δεν χρειαζαται να ασκησεις κριτικη , εφ οσον κρινεις οτι δεν θα ωφελησει , την κοπανας και εληξε ....................

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Ωραιο θεμα Αγγελε και ενδιαφερουσα οπτικη. Λοιπον, δεν το βλεπω καθολου ετσι πλεον. Παλιοτερα πρωτα σκεφτομουν/ανελυα την πιθανη αντιδραση του δεκτη και μετα αποφασιζα το επικοινωνιακο πλαισιο, δηλαδη ντομπρα η διπλωματικα. Τωρα προσπαθω να λεω μονο αυτο που σκεφτομαι χωρις περιστροφες, για τους παρακατω λογους. Πρωτον, αν και γινεται ασυναισθητα, ειναι ακρως καταπιεστικο να χρησημοποιεις τον διαλογο για να επικοινωνηθεις ως αξιαγαπητος, προσπαθοντας να μην πεις μια πικρη αληθεια. Δευτερον, ο μηχανισμος που περιεγραψα παραπανω με εκανε να σκεφτομαι περισσοτερο τι θα αρεσει η οχι στον αλλο, παρα τι πιστευω εγω, πραγμα που ηταν δυσκολο να ανακτησω οταν αποφασισα να λεω την αληθεια ωμη κ οχι με τον τροπο που θα γινοταν αρεστη η να πω ψεμματα. Τριτον, ακομη και δυσαρεστη να γινω εκ πρωτης, η προθεση μου δεν περιεχει ποτε δολο, επομενως αν καποιος δεν μπορει να εκτιμησει την ειλικρινια μου, δικο του προβλημα. Και τελος, το να εκφραζεις ακριβως αυτο που πιστευεις, σε οριοθετει απεναντι στους αλλους, ακομη κι αν δεν ειναι σε θεση να εκτιμησουν την ειλικρινια. Βεβαια, για να ξεκαθαρισω την θεση μου, μπορει να πω κατι που δεν αρεσει αλλα ποτε δε γινομαι επιβλητικη, αν η γνωμη μου δεν αφορα δικαιωματα δικα μου.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    έτσι είναι.εγώ της πρότεινα να τα φτιάξουμε σε άλλο θέμα και μου είπε να κάνω λοβοτομή.Το θεώρησα ότι είναι κάτι καλό γιατί δεν το είχα ξανακούσει αλλά όταν το γκουγκλαρα κατάλαβα ότι έφαγα χυλόπιτα :(
    ελα μωρε παρεξηγησιαρη!!! .. "τι πρεπει να κανω για να σε κερδισω?" μια βλακεια ειπα εκει για να γελασουμε...εννοειτε οτι δεν σε πήρα στα σοβαρα ...και ουτε προκειται! ...

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν το πιστευω αυτο το πραγμα που μου συμβαινει.
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-12-2013, 20:30
  2. Πιστεύω ότι πάσχω από ΙΔΨ
    By rozalinda in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-08-2012, 09:19
  3. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ?Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΨΑΧΝΩ??
    By αλίκη! in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 25-02-2011, 15:05
  4. δεν το ΠΙΣΤΕΥΩ αυτο που ΓΙΝΕΤΑΙ!¨)
    By larry28 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 22
    Last Post: 29-11-2010, 14:24
  5. ΠΙΣΤΕΥΩ
    By La_ViTa in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 07-05-2010, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •