Αποπραγματοποιηση αποπροσωποποιηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40

    Αποπραγματοποιηση αποπροσωποποιηση

    Καλησπέρα παιδιά. Δεν ξέρω αν γράφω στη σωστή ενότητα αλλά ελπίζω σε κάποιες γνώμες. Η απορία μου είναι η εξής. Πριν 6 χρόνια έπαθα κρίσεις πανικού και επί τρία χρόνια ταλαιπωρηθηκα τρέχοντας σε νοσοκομεία εξετάσεις κλπ. Τρία χρόνια πέρασαν με πολύ δυσκολία με ψυχιατρους ψυχολόγους και γιατρούς κάθε ειδικότητας. Μέχρι που το 2012 μπήκα φαντάρος και μετά σιγά σιγά μόνος μου βγήκα από αυτή την κατάσταση. Τους τελευταίους δύο μήνες μου είχε κολλήσει ότι μπορεί να αρχίσω να ακούω φωνές και συνεχώς τσέκαρα τον εαυτό μου μήπως το παθαίνω. Οσπου πριν δύο βδομάδες άρχισαν να πετάγονται τραγούδια λέξεις φράσεις στο μυαλό μου και πήγα σε έναν ψυχολόγο και έναν ψυχίατρο. Και οι δύο έκαναν την διάγνωση ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή γενικευμενη αγχωδη διαταραχή και λίγο κατάθλιψη. Με τον ψυχολόγο ξεκίνησα συνεδριες και έχω κάνει τρεις ως τώρα. Όλες αυτές τις μέρες έχω διαφορα θέματα. Φοβάμαι μην τρελαθώ μην αρχίσω να παραμιλαω με αποτέλεσμα να βγαίνω και να μιλάω ελάχιστα. Φοβάμαι μήπως αρχίσω να θεωρώ εμψυχα τα αψυχα. Μήπως σκοτώσω κάποιον.Και γενικά πολλά άλλα. Αυτό που με έχει τρελάνει ομως είναι ότι πλέον μου φαίνονται τα πάντα περίεργα και ψεύτικα. Ξεκίνησε με μια σκέψη σχετικά με τον χρόνο. Ότι δηλαδή περνάει. Ότι τώρα πχ κουνάω το χέρι μου και αυτό ήδη έχει περάσει στο παρελθόν. Δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς αλλά με έκανε να μην μπορώ να μιλήσω να περπατήσει. Παρατηρουσα συνεχώς την κάθε κίνηση και γενικά τα πάντα και κολουσα στο ότι έμεινε στο χρόνο χάθηκε. Αυτό με τρελεναι.και τώρα εδώ και 5 μέρες που το σκέφτηκα όλα μου φαίνονται ψεύτικα. Η ίδια η ζωή. Τα πάντα. Μου φαίνεται περίεργη η μνήμη η σκέψη.Η ύπαρξη μας. Όλα. Αυτό είναι αποπραγματοποιηση και αποπροσωποποιηση που λένε ? Περνάει αυτό ?? SOS παιδιά έχω φρικάρει..
    Last edited by Gatos91; 03-02-2016 at 17:07.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Βοήθεια παιδιά.. Δεν την παλεύω καθόλου.. Δεν είμαι καθόλου καλά

  3. #3
    Να σε ρωτησω, επικοινωνησες με τον γιατρο σου ? Υπαρχει κατι, το παραμικρο εστω να σου φερνει ενα θετικο συναισθημα? Στην δικη μου αποπροσωποποιηση βοηθησε κατι πολυ θετικο, ηταν ενα αντικειμενο. Μπορεις να επικοινωνησεις με ενα κοντινο σου ατομο ? Εγω οταν το "χανω" κατα καποιο τροπο επανασυνδεομαι μεσω ενος θετικου συναισθηματος. Και το κρυο νερο στο προσωπο και τον αυχενα επισης με εχει βοηθησει σε μεγαλες δοσεις αγχους.
    Σε βοηθαει να κανεις κατι χειρωνακτικο,πανω στην μεγαλη ενταση? εγω εκανα δουλειες στο σπιτι και ενιωθα μεγαλυτερο ελεγχο πανω στις σκεψεις.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Θετικά συναισθήματα πλέον δεν έχω. Ο ψυχολογος μου λέει ότι θα το ξεπεράσω με πολύ δουλειά όμως.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    Αφου στο λεει ετσι θα ναι.Ζω...30 χρονια με αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση καθημερινα και δεν τρελαθηκα βγαλτο απο το μυαλο σου αυτο τελειως.. Δεν διαβασα ολα τα συμπτωματα τα κλασικα εκτος οτι σου φαινονται ολα ψευτικα και αυτα για την μνημη και την σκεψη. Φιλικη συμβουλη συνεχισε με τον ψυχολογο και οτι σου συμβαινει προσπαθησε να μην δινεις σημασια. Ειναι απλα ενα κουρασμενο μυαλο που κανει τα παιχνιδια του τις σκεψεις και εσυ αθελα σου ανησυχεις και μεγαλοποιουνται τα παντα. Ολα θα φτιαξουν αν αποδεχτεις για τωρα την κατασταση σου ωστε να ηρεμησει ο νους.

  6. #6
    Εμενα μου ειχε πει ο ψ. οτι ο εγκεφαλος κατεβαζει ρολα για να με προστατευσει. Παντως ακομα φοβαμαι οτι θα με πιασει καπου και δεν θα ξερω πως να δρασω.
    30 χρονια με αυτο ΑΘΛΟΣ μου ακουγεται.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    Ακριβως αυτο κανει! Και ποτε τα κατεβαζει? Οταν υποφερει απο το αγχος την ανησυχια μας την στεναχωρια μας. Ειναι αθλος οντως και εμφανιστηκε τοτε...για να με προστατεψει. Ζει απο αυτα που ανεφερα συν τον φοβο που λες. Τωρα ειμαι καπως καλα μετα απο τοσα χρονια γιατι δεν το φοβαμαι το αποδεχομαι αλλα το αγνοω και ετσι χανει την δυναμη του.

  8. #8
    Εγω ξεκινησα με γενικευμενη αγχωδη, μετα περασα αποπροσωποποιηση κατοπιν αποπραγματοποιηση 2 φορες, μετα μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο.
    Και εχω λιγο καιρο που κανω ψυχοθεραπεια μπας και βγαλω ακρη με τη ριμαδο κατασταση, εχω αγανακτησει να παλευω με αυτα τα θεματα. Ποσο στο χαβαλε να το ριξω οταν ξερεις γινεται συνοσσηρο το πραγμα ? Εχω μελετησει παρα πολυ για να μπω στο νοημα του τι μου συμβαινει αλλα ειμαι αδιαβαστη στο κομματι -συναισθηματα- Σημειωτεον ο ψυχιατρος ποτέ δεν μου μιλησε για αυτα.
    Συγχαρητηρια σου δινω. Ειλικρινα !!!
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    Εμενα αρχισε για οικογενειακο λογο με αγχωδη διαταραχη και κρισεις πανικου και "γνωρισα" στην εφηβεια τον κοσμο και τον εαυτο μου με αποπροσωποποιηση και αποπραγματοποιηση. Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια. Δυστυχως δεν επιτρεπεται να ποσταρω λινκ αλλα αν θες ψαξε στο google για αποπροσωποποιηση και θα βρεις ενα σαν κι εμας ελληνα που εχει μπλογκ και εχει γραψει βιβλιο για το αγχος και την αποπροσωποποιηση και πως τα νικησε ολα αυτα για παντα.

    Ελπιζω να μην φαω παρατηρηση για αυτη την πληροφορια απο τους διαχειριστες.
    Last edited by dpisajoke; 03-02-2016 at 23:51.

  10. #10
    Δεν νομιζω να φας γιατι δεν αναφερεις συγκεκριμενα και στην προκειμενη αν μη τι αλλο ο καθενας μας εχει καποιες εμπειριες και αν μπορει οπως μπορει και οσο θελει τις μοιραζεται. Οτιδηποτε μας προχωραει ενα βημα παρακατω, εστω και 0.1 κρινω πως ειναι για καλο.
    Καλως ορισες στο φορουμ. Θα κανω αναζητηση και σε ευχαριστω.

    Ειχα διαβασει καποια στιγμη ενα βιβλιο Ανδρα Ελληνα, εγραφε πως η συνηθεια της παρεας, του βαλε ενα μεζε κ ενα ποτηρακι καποια στιγμη συν ολα τα αλλα μεταπολιτευση,ιδεες, ιδανικα, ματαιωσεις, τον οδηγησαν στο "ντιβανι του ειδικου".
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    Ευχαριστω καλως σας βρηκα! Ελπιζω με την ψυχη μου να το βρεις γιατι εκει γραφουν πολλα ατομα με παρομοια θεματα σαν τα δικα μας και οι πιο πολλοι γινανε τελειως καλα και μοιραζονται τον τροπο.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    40
    Καλημέρα σε όλους. Με καθησυχαζει λίγο ότι το περνάνε πολλοί και δεν τρελαινονται δεν χάνονται. Όμως πάλι τώρα ξύπνησα από έναν χάλια ύπνο καθώς ξυπνουσα κάθε δύο ώρες και μου φαίνονται όλα περίεργα. Ο εαυτός μου το σπίτι μου η ζωή η ίδια.οι αναμνήσεις μου είναι σαν ψεύτικες σαν να μην τις έχω ζήσει. Η ίδια η πραγματικότητα μου φαίνεται περίεργη. Και μετά σκέφτομαι "ποια πραγματικότητα; Αφού δεν ζω αυτό που ο κόσμος λέει πραγματικότητα." Ωωωχ..βλέπω τηλεόραση και πέρα απ το ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθω είναι σαν να μην καταλαβαίνω τι λένε.. Περίεργο πράγμα.. Δεν μπορώ καν να εξηγήσω αυτά που νιώθω...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    Καλημέρα. Οπως θα διάβασες ζω Έτσι σχεδόν όλη μου την ζωή και πιστεψε με σε καταλαβαίνω απόλυτα . Αν θες να καλυτερέψει αυτό που σου συμβαίνει προσπάθησε να μην δίνεις σημασία και Μην ψάχνεις απαντήσεις για ότι περίεργο αισθάνεσαι γιατί απλά δεν υπάρχουν.
    Όσο ασχολείσαι το τροφοδοτείς.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Αχ ποσο σε νιώθω να ξέρες..κ γω έτσι..μόλις κάνω στρες κανά μήνα κατσικωνεται ή αποπραγματοποίηση.. Τόσο φρικτό!! Εμένα μου περνάει μετά από θεραπεία με αντικαταθλιπτικο..πφφ..μεγά λο πακέτο.. Κ τώρα αναρρωνω από αυτό..νιώθω κάπως πιο ο εαυτός μου αλλά όχι εντελώς εγώ..

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2016
    Posts
    12
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δεν νομιζω να φας γιατι δεν αναφερεις συγκεκριμενα και στην προκειμενη αν μη τι αλλο ο καθενας μας εχει καποιες εμπειριες και αν μπορει οπως μπορει και οσο θελει τις μοιραζεται. Οτιδηποτε μας προχωραει ενα βημα παρακατω, εστω και 0.1 κρινω πως ειναι για καλο.


    Καλως ορισες στο φορουμ. Θα κανω αναζητηση και σε ευχαριστω.

    Ειχα διαβασει καποια στιγμη ενα βιβλιο Ανδρα Ελληνα, εγραφε πως η συνηθεια της παρεας, του βαλε ενα μεζε κ ενα ποτηρακι καποια στιγμη συν ολα τα αλλα μεταπολιτευση,ιδεες, ιδανικα, ματαιωσεις, τον οδηγησαν στο "ντιβανι του ειδικου".
    Καλησπερα. Δεν ξερω αν το βρηκες το μπλογκ του η οχι. Αν απετυχες μπορεις να κανεις αναζητηση στο google για mr who αγχος. Ειναι κατα την αποψη μου πολυ κατανοητος για ολα οσα περναμε και τα περασε. Εγω πηρα τις απαντησεις μου και ειμαι σε φαση ανακαμψης αργα αργα.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Αποπραγματοποιηση. Ξεπερνιέται?
    By ERMIS85 in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 21-10-2022, 15:38
  2. αποπραγματοποίηση όλε!
    By anxious4ever in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 43
    Last Post: 21-10-2022, 15:35
  3. αποπραγματοποιηση
    By diamantina in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 3
    Last Post: 24-01-2013, 23:07
  4. αποπραγματοποιηση? what?
    By kapamaru!! in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 14
    Last Post: 01-08-2012, 17:04
  5. αποπραγματοποιηση
    By sallonikios in forum Διαταραχές Αποπροσωποποίησης & Αποπραγματοποίησης
    Replies: 13
    Last Post: 02-03-2012, 20:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •