αντε παλι!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43

    αντε παλι!!!

    γεια σας κ χρονια πολλα! μου εμφανιστηκε παλι προβλημα υγειας κ αντε παλι οι ζαλαδες κ οι αναγουλες. την εξεταση που ειναι να κανω τη αποφευγω γιατι φοβαμαι να την κανω κ μην κανοντας την φοβαμαι γιατι δεν ξερω τι εχω. ακου τωρα ε? τι μας λεει? δεν ξερει τι θελει. απλα θελω να ειμαι καλα χωρις να τρεχω σε γιατρους χωρις να φοβαμαι.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    9
    Γεια σου αρετη κ χρονια πολλα. Μπορεις να μου πεις ακριβως τι φοβασαι? Τους γιατρους η μηπως εχεις κατι?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    γεια σου. φοβαμαι την εξεταση ειναι κολονοσκοπηση δεν θελω να το ζησω αυτο. φοβαμαι βεβαια μηπως εχω κατι αλλα πιο πολυ την εξεταση. ολη την διαδικασια που πρεπει να παρω καρθακτικο φοβαμαι μηπως με πειραξει φοβαμαι την ενεση που θα μου βαλει μηπως κ δεν ξυπνησω. αστειο ε? αλλα εγω φοβαμαι

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Δε ξέρω αν αυτό μπορεί να σε βοηθήσει , αλλά την εξέταση αυτή την έκαναν γνωστά μου άτομα που είχαν τούς ίδιους προβληματισμούς και τους ίδιους φόβους (ίσως και σε ποιό .. μεγάλο βαθμό) με σένα .
    Τους χορηγήθηκε πριν την εξέταση ηρεμιστικό φάρμακο , το κουβέντισαν λίγο με τον γιατρό τους , χαλάρωσαν και τελικά όλα καλά ...
    Πολύ σημαντικό είναι επίσης το να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό που θα σου κάνει την εξέταση.

    Κουράγιο , όλα θα πάνε καλά ...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Αν σου έχουν πει ότι είναι απαραίτητη αυτή η εξέταση πάρε την απόφαση και κάν\'την για να ησυχάσεις.Μπορεί να αγχωθείς για την εξέταση αλλά σκέψου ότι μετά θα ηρεμίσεις και θα νιώθεις μεγάλη ανακούφιση που θα ξέρεις αν έχεις κάτι ή όχι.
    Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    ξερω πως πρπει να την κανω κ οτι μολις την κανω θα ηρεμησω σας ευχαριστω πολυ πραγματικα αυτο το σαιτ με βοηθαει αρκετα για πολλες απο τις αποφασει μου. ελπιζω να το παρω αποφαση γρηγορα κ να ηρεμησω

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    Γεια σου αρετη. Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα πριν 1 χρονο που ειχα πονους στο εντερο οι γιατροι μου ειπαν να κανω κολονοσκοπηση για να υσηχασω... ακομα δεν την εκανα για τους ιδιους λογους κ για το καρθατικοκ για την ναρκωση .... βασικα οταν διαβασα το θεμα σου ειναι σαν να ακουγα τον εαυτο μου... μα δεν μπορουν να βρουν μια εξεταση ρε παιδι μου που να μιν ειναι τοσο επωδυνη? εξαιτιας αυτισ τισ εξετασης τοσο καιρο φοβαμαι οτι κατι εχω... ειναι μεγαλο βασανο να ξερεις οτι με μια εξεταση μπορεις να ωαλεισ ενα τελος σε ολα αυτα αλλα να μην εχεις την δυναμη να το κανεις .. εγω εκτος απο την διαδικασια την εξετασης φοβαμαι κ γιατο τι μπορει να μου βρουν.... παντος εγω σου ευχομαι να φανεις πιο δυνατη απο εμενα με το να παρεις την αποφαση να την κανεις ... επεισης θα με βοηθουσε να μου ελεγεσ ποια ειναι η αποφαση σου η αν την εκανεσ η οχι....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    γεια σου ακομα δεν την εχω κανει αλλα μαλλον μεσα στην βδομαδα θα παω να την κανω. θα μιλησω κ με τον γιατρο μου κ ελπιζω να με κανει να παρω την αποφαση πιο ευκολα. πολλοι μου ειπαννε πως οι φοβοι μου ειναι παραλογοι κ πως δεν ειναι τιποτα ομως μονο αυτος που εχει προβλημα ξερει πως ειναι. δεν νομιζω καποιος που δεν εχει τους φοβους που εχω εγω να του ειναι ευκολο να το κανει. ευχομαι να την κανω να πανε ολα καλα κ να σε βοηθησω να παρεις την αποφαση πιο ευκολα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    48
    καταλαβαινω τι λες .. και εμενα αυτους τους φοβους μου τους θεςρουν παραλογους ...οπως οταν τους λεω για την ναρκωση η απαντηση τους ειναι ελα μορε θα κοιμηθεις λιγο.. δεν ειναι ετσι ευκολο.... ελπιζω να σου πανε ολα καλα κ να ξεπερασεις αυτο το εμποδιο...

  10. #10
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    γεια σου dream84. το πηρα αποφαση κ θα το κανω την παρασκευη εκλεισα ραντεβου. απο αυριο μπενω σε διαιτα . κουραστηκα να φοβαμαι με το παραμικρο. λιγο ποναω τι εχω? ασε που μολις μπενω στο ιντερνετ κ διαβαζω τι μπορει να εχω γραφουν ενα σωρο αρρωστιες κ γινομαι πιο χαλια. ο γιατρος μου επεξε μεγαλο ρολο μου εδωσε το κιν του για να επικοινωνω κ οταν αισθανομαι κατι λεει θα τον περνω να το περναμε μαζι οταν παρω το καρθακτικο. σιγουρα μολις το κανω θα σου στειλω με καθε λεξη την εμπρειρια μου κ αν θες οταν πινω το καρθακτικο μπορω να σου στειλω εκεινη την μερα πως ειναι.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    13
    Αρετή γεια σου. Την έχω κάνει την εξέταση και είμαι αγχωτικός όπως και εσύ. Μάλλον κάποιος δεν σου την έχει περιγράψει καλά ή εσύ από το άγχος σου δεν έχεις καταλάβει μερικά πράγματα.

    Η εξέταση αντίθετα με αυτό που πιστεύει ο περισσότερος κόσμος είναι εξαιρετικά απλή και ΑΝΩΔΥΝΗ.

    Έχουμε και λέμε. Πράγματι θα σου δώσουν κάποιο καθαρτικό. Δεν χρειάζεται να κάνεις καμία δίαιτα. Θα πάρεις το καθαρτικό την προηγούμενη μέρα, δεν θα φας τίποτα παρά μόνο υγρά. Δεν έχει κάτι το επώδυνο αυτή η φάση. Απλά θα επισκεφτείς την τουαλέτα αρκετές φορές. ;)

    Το πρωί λοιπόν θα πας στον γιατρό. Θα σου κάνει μια ένεση η οποία όμως ΔΕΝ είναι νάρκωση αλλά δρα κατασταλτικά στον εγκέφαλο ώστε να μην νιώθεις πόνο ενώ σε ΗΡΕΜΕΙ εντελώς. Επαναλαμβάνω την έχω κάνει την εξέταση και είμαι εξίσου αγχωτικός, ίσως και παραπάνω από εσένα.

    Ξαπλώνεις μια χαρά, είσαι ΞΥΠΝΙΑ, συνομιλείς, αντιλαμβάνεσαι και ο γιατρός κάνει την δουλειά του. Δεν πονάει ΚΑΘΟΛΟΥ και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που φοβούνται οι περισσότεροι, ειδικά οι άντρες, ότι σε παλουκώνουν ας πούμε ;)...

    Απλά τι έχει γίνει. Επειδή με την ένεση ακόμα και μετά την επέμβαση είσαι λίγο κοτόπουλο, ψιλό μαστουρωμένος, δεν πρέπει να οδηγήσεις. Ειδικά παλιότερα πολλοί προτιμούσαν να μην κάνουν την ένεση και έκαναν την επέμβαση ΧΩΡΙΣ ένεση!!! Φυσικά πόναγαν και βόγκαγαν. Ο πόνος βέβαια αφορούσε το εσωτερικό κομμάτι του εντέρου και όχι την είσοδο. Πάντως πόναγαν...

    Σήμερα με την ένεση μαστουρώνεις είσαι χαλαρός και δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Για να μην μου πεις μετά την επέμβαση ότι τα είχα ωραιοποιήσει θα σου επισημάνω ότι έχει μερικά πονάκια σε κάποια σημεία εσωτερικά αλλά είναι 3-4 τσιμπηματάκια της στιγμής και τίποτα το αξιόλογο για να φοβίσουν τον οποιοδήποτε...

    Να σου πω και για τον φόβο μήπως βρουν κάτι. Οι πολύποδες στο παχύ έντερο έχουν ΠΟΛΥ αργή εξέλιξη και με αυτή την εξέταση είσαι σίγουρος ότι είσαι ΟΚ. Ακόμα και να βρουν κάποιο πολύποδα, τον βγάζουν εκείνη την στιγμή, δεν καταλαβαίνεις τίποτα και η ζωή συνεχίζεται.

    Αντίθετα εκείνοι που δεν κάνουν την εξέταση τελικά πηγαίνουν στον γιατρό όταν πια έχουν μεγάλο πρόβλημα...

    Με λίγα λόγια χάνουμε συνανθρώπους μας επειδή υπάρχει η φοβία ότι θα σου βάλουν κάτι στον....ενώ η εξέταση είναι της πλάκας και όταν γίνεται προληπτικά 9 στις 10 φορές σώζει ζωές.

    Κάνε την εξέταση Αρετή και μετά γράψε και εσύ την εμπειρία σου να ενθαρρύνεις αυτούς που φοβούνται...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    σε ευχαριστω πολυ gordon για τις πληφοριες κ σιγουρα αυτα που μου εγραψες ελυσαν σχεδον ολες τις αποριες μου. τελικα την κανονισα για αυριο. εχω μπει ηδη στην διαδικασια με το καρθακτικο κ βλεπω πως δεν ειναι κατι τραγικο. βεβαια πολυ νερο ρε παιδι.να σου κανω μια ερωτηση? εχω εν ΜΩΡΑΚΙ Η ΝΑΡΚΩΣΗ ΛΕς ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΣΗ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΩ ΜΕΤΑ? κ αν επιτρεπετε να κοιμηθω μετα την ναρκωση η πρεπει να περασουν καποιες ωρες??

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    13
    Αρετή δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο η νάρκωση μην φανταστείς. Μιλάς, βλέπεις μια χαρά αλλά είσαι αργός στις κινήσεις. Δεν είσαι για να οδηγήσεις μετά αλλά μπορείς να περπατήσεις. Εγώ δεν θυμάμαι να νύσταζα μετά. Είναι αρκετά ελαφριά κατάσταση. Βασικά δεν είναι νάρκωση αλλά ζάλη.

    Μην σε ανησυχεί. Να κοιμηθείς μετά νομίζω θα μπορείς. Τώρα για το μωράκι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αλλά καλό θα ήταν να σε βοηθούσε κάποιος.

    Αρετή μου όλα είναι στο μυαλό μας και πρέπει να εμπιστευόμαστε τους γιατρούς. Θα δεις και από την εξέταση αύριο τι μπούρδες είναι αυτά που λένε για την κολονοσκόπηση και πόσο κολλημένοι είναι ορισμένοι που διακινδυνεύουν την ζωή τους προκειμένου να μην κάνουν μια απλή εξέταση επειδή τους φαίνεται ταμπού. Τρίχες...

    Καλά αποτελέσματα αν και είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα. Είσαι 23 ετών?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    43
    ευτυχως ο αντρας μου πηρε αδεια αλλα ο μικρουλης μου μονο με εμενα ηρεμη. ειμαι αισιοδοξη κ εγω πιστευω πως ολα θα πανε καλα αλλα ξερεις υπαρχουν εκεινες οι κρισεις που με κανουν ωρες κ ωρες κ πανικοβαλομαι.24 ειμαι

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    13
    Α βρε Αρετούλα. 24 χρονών και να έχεις θέμα με κολονοσκόπηση δεν υπάρχει. Ακόμη και κάτι κληρονομικό να είχες σε αυτή την ηλικία είναι αθώο. Όπως και να έχει φαντάζομαι ότι κάνεις την εξέταση γιατί κάποιος από την οικογένεια είχε πρόβλημα αλλιώς δεν δικαιολογείται αυτή η εξέταση στα 24 σου.

    Δεν πειράζει, θα διαπιστώσεις ότι δεν έχεις τίποτα και θα σου φύγει αυτός ο φόβος...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •