Bελτίωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: Bελτίωση

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407

    Bελτίωση

    Θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες ατόμων που κατάφεραν να μη έχουν υποτροπή για μεγάλο χρονικό διάστημα,πάνω από 5 χρόνια και να μου πουν αν η εικόνα τους βελτιώθηκε συνολικά κ έφτασαν να νιώθουν κ πάλι ο εαυτός τους,είτε να έχουν μια δουλειά,να είναι καλά κοινωνικά,να τελείωσαν σπουδές,να έκαναν σχέση.Δηλαδή σημάδια πως ανέκαμψαν.
    Αν γίνεται να γράψουν κάποια πράγματα από το ιστορικό τους.

    Εγώ είμαι στον 4ο χρόνο μετά από 2η υποτροπή.
    Έχω αποδιοργανωμένη ψύχωση που δεν είναι χρόνια αλλά είχα οξύ ψυχωσικό επεισόδιο(acute).
    Ο γιατρός πιστεύει πως θα είμαι στο 20% αυτών που δεν θα παρουσιάσουν κάποιας μορφής αναπηρία.
    Πλέον παίρνω 300mg amisulpride (solian) και 6mg paleperidone (invega) από 800mg κ 12 mg αντίστοιχα αρχικά.
    *Δεν έχω θετικά και τα αρνητικά όπως κοινωνική απόσυρση,επίπεδο συναίσθημα βελτιώθηκαν.Επίσης δεν παρουσιάζω αβουλισία και έχω ενδιαφέροντα πλέον.

    Αυτό που νιώθω τώρα είναι να είμαι 1 μέτρο μακριά από τον εαυτό μου ή αυτό που πίστευα πως ήταν ο εαυτός μου.Νιώθω την αντίληψη μου να μη είναι τόσο καλή και αισθάνομαι μπερδεμένος για το πως λειτουργεί ο κόσμος.
    Πλέον δυσκολεύομαι να αναπτύξω μια θέση με επιχειρήματα και αυτό ίσως σημαίνει πως υπάρχει δυσκολία ανάπτυξης συλλογισμών και λειτουργίας της σκέψης.Αυτό με ενοχλεί ιδιαίτερα και θα ήθελα να μου πείτε αν βελτιώνεται.Είναι σαν να έγινε διαγραφή στο μυαλό μου.

    Ευχαριστώ!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    γεια σου φιλε serios, εγω περασα το τελευταιο οξυ ψυχωσικο επισοδειο το 2007 και απο τοτε παιρνω φαρμακα σε καθημερινη βαση, το οτι βλεπεις βελτιωση στη γενικη ψυχολογικη και νοητικη σου κατασταση με τα χρονια ειναι γεγονος απο την αλλη βεβαια ειναι λιγο δυσκολο να περασεις κατι τοσο "βαρυ" οπως το ψυχωσικο επισοδειο και να μη σου μεινουνε κουσουρια, πολλες φορες νιωθω και γω αδυναμια να συμμετεχω ενεργα σε μια συζητηση και μου ρχετε κατι σαν να μην εχω κατι να πω, δεν ξερω αν αυτο ειναι συναισθηματικη διαταραχη η αποτελεσμα του "καψιματος" απο τα φαρμακα, τεσπα αυτο που θελω να καταληξω συμφωνα με τα δικα μου βιωματα παντα ειναι πως κανεις προοδους με τα χρονια μετα απο ψυχωσικο επισοδειο αλλα καποια ψιλοκαταλοιπα μενουν να σε ενοχλουν ακομα και πολλα χρονια μετα, ποτε δεν εισαι ο ιδιος μετα απο την αρρωστια και νομιζω ειναι λαθος να θελουμε πισω το παλιο μας εαυτο οπως ητανε πριν τη ψυχωση, πιστευω πως θα επρεπε να εξελιχθουμε σε εναν νεο υγιη εαυτο μεσα απο τα μαθηματα που πηραμε απο τη ασθενεια μας, ειναι δυσκολο να το ξεπερασεις βεβαια, και ειναι πολυ πιθανον να εχουμε μια ζωη καταλοιπα της ασθενειας, μπορει να ακουγεται απαισιοδοξο αλλα αντικατοπριζει τη πραγματικοτητα , να εισαι καλα ευχομαι και να προχωρας προς το καλυτερο καθε μερα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Αυτό που σου είπε πρέπει να χτίσεις ικανότητες σιγά σιγά από την αρχή για τα επειχηρηματα ένα καλό εργαλείο είναι αυτό εδώ το φόρουμ αλλά να μπαίνεις σε διάλογο με όλους για να δουλεύει το μυαλό συνέχεια και να δουλεύεις Κυκλοφορίας χόμπι για να επανέλθεις σχετικά γρήγορα κοινώς μίλα κι ας λες και βλακείες κάποια στιγμή στανιάρεις και επανέρχεσαι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    @Soulfly από ότι βλέπω κ σε μένα κάθε χρόνο κερδίζω ένα μέρος του εαυτού μου.Σε αυτό νομίζω βοηθάει και η σταδιακή μείωση των φαρμάκων και είμαι ικανοποιημένος από την τακτική του γιατρού μου αλλά και από την σχέση που έχουμε δημιουργήσει.Eλπίζω να αποκτήσω και πάλι τις νοητικές μου λειτουργίες γιατί μου έχουν λείψει χεχε !!!Χάνεις πολύ από την αλληλεπίδραση που είχες με το κοινωνικό σου περιβάλλον και νιώθεις λίγο σαν φυλακή όταν δεν μπορείς να εκφραστείς με μια σωστή αντίληψη και επιχειρηματολογία.

    @elis και γω πιστεύω πως θέλει να προκαλούμε τον εαυτό μας.Θέλει λίγο ζόρισμα και συνεχώς να τοποθετούμε νέες προκλήσεις από τα πιο απλά μέχρι τα πιο σύνθετα όσο θα δυναμώνουμε.Για μένα τώρα είναι πρόκληση να επιχειρηματολογήσω και ίσως όπως λες θέλει λίγο παραπάνω ενασχόληση.
    Δεν θέλω όμως να ασχοληθώ παραπάνω από ότι ασχολούμαι με το forum και να έχω θέση για όλα τα ζητήματα.Νομίζω η θέση μας περιέχει και μια ευθύνη απέναντι σε αυτόν που συμβουλεύουμε και θέλω να περιοριστώ στο θέμα της ψύχωσης που γνωρίζω από πρώτο χέρι και να βοηθήσω όποιον χρειαστεί κάτι.

    Sorry αν τελευταία τα θέματα μου μπορούν να συμπυκνωθούν σε ένα και ίσως επαναλαμβάνονται,όπως το θέμα της ανάρρωσης αλλά είναι αυτό που με καίει κ ψάχνω απαντήσεις μπας και πάρω ελπίδα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι νιώθω και τελείως χαμένος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by serios View Post
    @Soulfly από ότι βλέπω κ σε μένα κάθε χρόνο κερδίζω ένα μέρος του εαυτού μου.Σε αυτό νομίζω βοηθάει και η σταδιακή μείωση των φαρμάκων και είμαι ικανοποιημένος από την τακτική του γιατρού μου αλλά και από την σχέση που έχουμε δημιουργήσει.Eλπίζω να αποκτήσω και πάλι τις νοητικές μου λειτουργίες γιατί μου έχουν λείψει χεχε !!!Χάνεις πολύ από την αλληλεπίδραση που είχες με το κοινωνικό σου περιβάλλον και νιώθεις λίγο σαν φυλακή όταν δεν μπορείς να εκφραστείς με μια σωστή αντίληψη και επιχειρηματολογία.

    @elis και γω πιστεύω πως θέλει να προκαλούμε τον εαυτό μας.Θέλει λίγο ζόρισμα και συνεχώς να τοποθετούμε νέες προκλήσεις από τα πιο απλά μέχρι τα πιο σύνθετα όσο θα δυναμώνουμε.Για μένα τώρα είναι πρόκληση να επιχειρηματολογήσω και ίσως όπως λες θέλει λίγο παραπάνω ενασχόληση.
    Δεν θέλω όμως να ασχοληθώ παραπάνω από ότι ασχολούμαι με το forum και να έχω θέση για όλα τα ζητήματα.Νομίζω η θέση μας περιέχει και μια ευθύνη απέναντι σε αυτόν που συμβουλεύουμε και θέλω να περιοριστώ στο θέμα της ψύχωσης που γνωρίζω από πρώτο χέρι και να βοηθήσω όποιον χρειαστεί κάτι.

    Sorry αν τελευταία τα θέματα μου μπορούν να συμπυκνωθούν σε ένα και ίσως επαναλαμβάνονται,όπως το θέμα της ανάρρωσης αλλά είναι αυτό που με καίει κ ψάχνω απαντήσεις μπας και πάρω ελπίδα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι νιώθω και τελείως χαμένος.
    σεριε ποια ειναι η καθημερινοτητα σου?η σχεση με την οικογενεια μερικοι φιλοι οταν λεω φιλοι οχι να καλυπτουν το κενο σου αλλα τις αναγκες σου.γυμναζεσαι?τρεφεσαι σωστα?παιζεις βιντεοπαιχνιδια?ολα αυτα σε εμενα παιξανε σημαντικο ρολο.σε ρωταω για να καταλαβω καποια πραγματα και να μιλησω αναλογα.συμφωνω σε οτι ειπες για την χρηση του φορουμ.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    H καθημερινότητα μου αυτή την στιγμή είναι η εξής:
    Προσπαθώ να ξυπνάω νωρίς κατά 8 (δεν το καταφέρνω πάντα).
    Τρώω πρωινό,κάνω καφέ.
    Διαβάζω κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο.
    Μετά μεσημεριανό.
    Ίντερνετ/μουσική/ενημέρωση
    Θα διαβάσω είτε επανάληψη τα αγγλικά,είτε μαθηματικά 1η γυμνασίου (δεν διάβασα ποτέ μου μαθηματικά κ είμαι άσχετος).Αυτό το κάνω για να πάρει μπρος το μυαλό.
    Θα παίξω κάποια παιχνίδια μυαλού στο κινητό μου ή στον υπολογιστή.

    Από φίλους έχω έναν που γνωριζόμαστε από το Γυμνάσιο.Θεωρείται κολλητός.Είμαστε διαφορετικοί χαρακτήρες όμως και δεν τα βρίσκουμε σε όλα αλλά σε γενικές γραμμές τα πάμε καλά.Ο άλλος ο κολλητός λείπει εξωτερικό κ τον βλέπω 1 φορά τον χρόνο.Η άλλη κολλητή είναι σε διαφορετική πόλη της Ελλάδας.
    Γενικά μαζευόμαστε αρκετά μεγάλη παρέα με γνωστούς (το φίλος το βάζω δύσκολα προσωπικά).
    Δεν διασκεδάζω τρελά και κατα ένα μέρος φταίει η σχέση που έχω με τον εαυτό μου και κατα ένα άλλο μέρος η παρέα που ίσως δεν με εκφράζει τελείως.

    Η οικογένεια και ειδικά η αδερφή μου με στηρίζουν απίστευτα.Κάποια πράγματα δεν τα καταλαβαίνουν και μερικές φορές υπερβάλλουν και άλλες υπερβάλλω εγώ αλλά δεν ένιωσα διάκριση η παραμέριση.

    Από γυμναστική κάνω κάμψεις κυρίως και λίγο bullworker (είναι ένα όργανο που ασκείς πίεση ή έλξη) στο σπίτι.Θα ήθελα να πάω γυμναστήριο αλλά είμαι στενά οικονομικά.

    Νομίζω πως η πρόγνωση μου είναι πολύ καλή από ότι μου είπε ο γιατρός αλλά κ από αυτά που διάβασα...θέλει προσοχή από δω και πέρα κ σοβαρότητα.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Ξέχασα να πω πως πηγαίνω για 2-4 ώρες και βοηθάω λίγο στο μαγαζί.Δυστυχώς δεν έχει κάτι σοβαρό να κάνω καθώς η δουλειά είναι λίγη και δεν έχω εξειδίκευση στο αντικείμενο.Κατα τα άλλα δεν νιώθω ακόμα έτοιμος για δουλειά ακόμα και μετά από αυτά τα 3 χρόνια.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Ξέχασα να πω πως πηγαίνω για 2-4 ώρες και βοηθάω λίγο στο μαγαζί.Δυστυχώς δεν έχει κάτι σοβαρό να κάνω καθώς η δουλειά είναι λίγη και δεν έχω εξειδίκευση στο αντικείμενο.Κατα τα άλλα δεν νιώθω ακόμα έτοιμος για δουλειά ακόμα και μετά από αυτά τα 3 χρόνια.
    Serios απο τι πασχεις? Σχιζοφρενεια ? Γιατι βλεπω πως εχει επειρεασει αρκετα την ζωη σου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Serios απο τι πασχεις? Σχιζοφρενεια ? Γιατι βλεπω πως εχει επειρεασει αρκετα την ζωη σου
    Ναι έχει επηρεάσει την ζωή μου όπως και όλους όσους πάσχουν από κάτι τέτοιο ριζικά θα έλεγα.Τώρα χτίζω σιγά σιγά.Νομίζω είμαι σε ένα μεταβατικό στάδιο.Θα το παρομοίαζα με ιστορικούς χρονολογικούς όρους ότι πηγαίνω από τον Μεσαίωνα στην Αναγέννηση.Θέλω να φτάσω στον Διαφωτισμό χαχα
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Με το καλο να φτασεις σου ευχομαι ειναι πολυ θετικο που εχεις ενα υποστηρικτικο περιβαλλον οπως και οτι ασχολεισαι δημιουργικα με καποια πραγματα παντως serios ηθελα να σου πω οτι μου εκανε μεγαλη εντυπωση ο ορισμος που εδωσες τι ειναι ψυχωση...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    Γι'αυτό λες εε;;το παραθέτω κ εδώ.
    ''Πέρα από τον ορισμό που δίνουν στο ιντερνετ η ψύχωση είναι ο χειρότερος εφιάλτης.
    Η ψύχωση είναι πόνος.
    Η ψύχωση είναι απόγνωση.
    Η ψύχωση είναι η μεγαλύτερη δυστυχία που μπορεί να νιώσει κάποιος κατα την διάρκεια της ζωή του στην ενεργό φάση.
    Φαντάσου να χάνεις τον πυρήνα του εαυτού σου και του κόσμου σου,της ζωής σου.Να σου φαίνονται όλα επικίνδυνα και τρομαχτικά.Είναι ο τέλειος παραλογισμός και έχει την δική της λογική.Μετά από αυτό καλείσαι να επαναπροσδιορίσεις τα πάντα στη ζωή σου.Δεν αφήνει τίποτα ανεπηρέαστο.Θέλει πολύ κόπο για να δεις φως στο τουνελ μετά από κάτι τέτοιο.
    Ευτυχώς πλέον με τα σύγχρονα φάρμακα τα πράγματα είναι πιο ελπιδοφόρα.''

    Ναι είναι με βάση αυτό που βίωσα...η δυστυχία που ένιωθα στην αρχή ήταν δυσβάσταχτη...δεν ήξερα από που να πιαστώ.Δεν βλέπεις ελπίδα στην αρχή και ορισμένοι πάσχοντες δυστυχώς δεν βελτιώνονται.Αλλά με προσπάθεια και λίγη τύχη μπορείς να γίνεις ένας άνθρωπος που θα είσαι περήφανος γι'αυτόν και η ζωή σου μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο.Πιστεύω ότι θα είμαι σε αυτή την κατηγορία.Απλά πρέπει να έχεις υπομονή γιατί χρειάζεται χρόνος.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Καλλιτερα να παει κανεις στην ζουγκλα να ζησει στους ιθαγενεις η μημπως κι εκει θα ειναι τα ιδια? Ειναι πολυ γενναιοι οσοι πασχουν απο ψυχωση κι εγω μεσα αλλα δε πιο κατω κατηγορια που ειναι πολυ πιο απλη διπολικη ευομαι λοιπον ο Αρχαγγελος να μας προστατευει ολους και περισσοτερο αυτουςπου τον χρειαζονται πιο πολυ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by pavlina View Post
    Καλλιτερα να παει κανεις στην ζουγκλα να ζησει στους ιθαγενεις η μημπως κι εκει θα ειναι τα ιδια? Ειναι πολυ γενναιοι οσοι πασχουν απο ψυχωση κι εγω μεσα αλλα δε πιο κατω κατηγορια που ειναι πολυ πιο απλη διπολικη ευομαι λοιπον ο Αρχαγγελος να μας προστατευει ολους και περισσοτερο αυτουςπου τον χρειαζονται πιο πολυ
    αμα παθεις ψυχωση παρε φτυαρι να θαφτεις.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Γι'αυτό λες εε;;το παραθέτω κ εδώ.
    ''Πέρα από τον ορισμό που δίνουν στο ιντερνετ η ψύχωση είναι ο χειρότερος εφιάλτης.
    Η ψύχωση είναι πόνος.
    Η ψύχωση είναι απόγνωση.
    Η ψύχωση είναι η μεγαλύτερη δυστυχία που μπορεί να νιώσει κάποιος κατα την διάρκεια της ζωή του στην ενεργό φάση.
    Φαντάσου να χάνεις τον πυρήνα του εαυτού σου και του κόσμου σου,της ζωής σου.Να σου φαίνονται όλα επικίνδυνα και τρομαχτικά.Είναι ο τέλειος παραλογισμός και έχει την δική της λογική.Μετά από αυτό καλείσαι να επαναπροσδιορίσεις τα πάντα στη ζωή σου.Δεν αφήνει τίποτα ανεπηρέαστο.Θέλει πολύ κόπο για να δεις φως στο τουνελ μετά από κάτι τέτοιο.
    Ευτυχώς πλέον με τα σύγχρονα φάρμακα τα πράγματα είναι πιο ελπιδοφόρα.''

    Ναι είναι με βάση αυτό που βίωσα...η δυστυχία που ένιωθα στην αρχή ήταν δυσβάσταχτη...δεν ήξερα από που να πιαστώ.Δεν βλέπεις ελπίδα στην αρχή και ορισμένοι πάσχοντες δυστυχώς δεν βελτιώνονται.Αλλά με προσπάθεια και λίγη τύχη μπορείς να γίνεις ένας άνθρωπος που θα είσαι περήφανος γι'αυτόν και η ζωή σου μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο.Πιστεύω ότι θα είμαι σε αυτή την κατηγορία.Απλά πρέπει να έχεις υπομονή γιατί χρειάζεται χρόνος.
    σεριε ενταξει γεματη ειναι ημερα σου,η δουλεια μην σε απασχολει εγω το εκανα και επαθα καταθλιψη ειδικα σε ιδιωτη τωρα εσυ οικογενειακα κομπλε, οτι κανεις.οταν κανεις προπονηση ο εγκεφαλος παραγει ενδορφινες οι νευροδιαβιβαστες που ενεργει η ηρωινη αλλα για τους ενεργοποιησεις χωρις χρηση ουσιων πρεπει να κανεις προπονηση και εξ υπακουεται να κουραστει το σωμα οποτε εγω προτεινω να κανεις ελαφρια γυμναστικη αρχικα.το καλυτερο γυμναστηριο ειναι το ιδιο σου το σωμα μπορουμε να μιλησουμε πμ να σου καποια δωρεαν ειδη η με ελαχιστα χρηματα για εξοπλισμο.δεν ξερω κατα ποσο σε βοηθαει η λογοτεχνια στην φαση σου εγω παντως διαβαζω διδασκαλιες φωτισμενων ανθρωπων και με βοηθησαν πολυ.δεν ειναι ουτε χριστιανικα ουτε ινδουιστικα.αν μενεις στην επαρχια μπορεις να κανεις και βολτες στην φυση να διαβαζεις εκει το βιβλιο σου αλλα και αθηνα στα αλση.βοηθαει η επαφη με την φυση γειωνει τον ανθρωπο δεν ειμαστε γεννημενοι για τσιμεντα μονοι μας χωθηκαμε και στριμοχνωμαστε στα λεωφορεια και το θεωρουμε και φυσιολογικο.τελος παντων μην μακρυγορω.
    Wenn du träumen kannst,kannst du tun!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,407
    @mamra η γυμναστική είναι κάτι που θέλω να κάνω πιο εντατικά γιατί πιστεύω θα με βοηθήσει κ στην αυτοπεποίθηση που έχω τόσο ανάγκη.Σου έστειλα πμ
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •