Δωρεά σπέρματος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 37
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33

    Δωρεά σπέρματος

    Δεν ξέρω αν έχει ανοίξει παλιότερο θέμα για το συγκεριμένο, οπότε ξεκινάω δικό μου :)

    Σας έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα της δωρεάς σπέρματος και γιατί; Θεωρείτε κάτι αρνητικό πάνω σε αυτό; Οι άντρες έχετε πάει να δώσετε; Ποιά είναι η διαδικασία; Ειναι απλή, ή μπαινει στη μέση γραφειοκρατία, βιβλιάρια υγείας και δεν ξέρω τί άλλο;

    Εμένα τον τελευταίο καιρό μου έχει μπει στο μυαλό μου να γίνω δωρητής. Απο όσο ξέρω είμαι ο μοναδικός στον κύκλο μου που τον έχει απασχολήσει κάτι τέτοιο, γι' αυτό δεν έχω με ποιον να το συζητήσω, οπότε απευθύνομαι σε εσας τους "αγνώστους".

    Τους λόγους που είμαι κάπως ευαίσθητος με το θέμα και με απασχολεί, θα το αναπτύξω αργότερα, αν οριμάσει η συζήτηση. :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Εγω το μονο αρνητικο που βλεπω ειναι οτι εαν στο παιδι που γενηθει για καποιονλογο γινει τεστ dna θα γινεις πατερας με το ετσι θελω ....εκτος και εαν υπογραφεις τπτ δεν το ξερω αυτο
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    χαχα μα γιατι να κανει τεστ dna ενα παιδι που ουτως η αλλως ο πατερας του ξερει οτι δεν ειναι δικο του; :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Posts
    1,239
    Το μονο κακο είναι πω ςθα αποκτησεις καποιο παιδι χωρίς να το ξέρεις. Και αν δουμε ακόμα πιο μακρία οτάν/αν κανεις δικά σου παιδια μπορει πχ η κορη σου να συναντησει τον γιο που απεκτησες με δωρεα και να..... καταλαβαινεις!!
    Πέρα απο αυτό ομως όχι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Firfiriko ο arntaben μιλάει για τη περιπτωση μονογονεϊκης οικογενειας που η γυναίκα επιλεγει να κάνει παιδί χωρις τη παρουσία άντρα, όχι για υπογονιμα ζευγάρια. Η και σε αυτη τη περίπτωση μπορει αν επιλέξουν να πουν την αληθεια στο παιδί να θελήσει κάποιο να αναζητήσει τον βιολογικό του πατέρα. Οπως και να εχει στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα, ουτε ο δότης μπορει να μάθει ποτε κατι για το παιδί/τα παιδιά ουτε το παιδί/τα παιδιά για τον δοτη. Τα μονο προβλήματα ειναι αυτα που αναφέρει ο archangel. Αν δεν σε πειράζει η σκέψη να εχεις κάπου ενα παιδί η και 10(! Μεχρι τόσες δωρεές επιτρέπει η ελληνική νομοθεσία απο έναν δοτη) και να μη το ξέρεις τοτε γιατι όχι καντο. Μετα μένει το θέμα με την πιθανή μελλοντικη αιμομιξία καποιου παιδιού σου απο δωρεά με κάποιο αναγνωρισμένο σου παιδί χωρις να το ξέρουν. Αλλα και για αυτο παίρνουν καποια μετρα απο οτι ξερω. Αν πχ κανεις δωρεά στην Αθήνα τη χρησιμοποιούν Θεσσαλονίκη αν κανεις στην Θεσσαλονίκη τη χρησιμοποιούν στη Κρήτη ξερω γω κλπ...προσπαθουν δηλαδή θα θέτουν απόσταση αναμεσα στο δοτη και στα δείγματα του αλλά και αυτα μεταξύ τους να τα "σκορπούν" κάπως μεταξύ τους. Γιατι η πιθανότητες ειναι πως αν κανεις παιδιά και οικογένεια πχ στην Κωλοπετεινιτσα και το το δείγμα σου γινει παιδάκι στην Άνω ραχούλα ε δεν θα συναντηθούν αυτα τα δυο παιδιά. Εκτός αν ειναι φοιτητές η δραστήριοι ταξιδιαρηδες τι να πεις :P

  6. #6
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by Natalia_sups View Post
    Firfiriko ο arntaben μιλάει για τη περιπτωση μονογονεϊκης οικογενειας που η γυναίκα επιλεγει να κάνει παιδί χωρις τη παρουσία άντρα, όχι για υπογονιμα ζευγάρια. Η και σε αυτη τη περίπτωση μπορει αν επιλέξουν να πουν την αληθεια στο παιδί να θελήσει κάποιο να αναζητήσει τον βιολογικό του πατέρα. Οπως και να εχει στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτη η δυνατότητα, ουτε ο δότης μπορει να μάθει ποτε κατι για το παιδί/τα παιδιά ουτε το παιδί/τα παιδιά για τον δοτη. Τα μονο προβλήματα ειναι αυτα που αναφέρει ο archangel. Αν δεν σε πειράζει η σκέψη να εχεις κάπου ενα παιδί η και 10(! Μεχρι τόσες δωρεές επιτρέπει η ελληνική νομοθεσία απο έναν δοτη) και να μη το ξέρεις τοτε γιατι όχι καντο. Μετα μένει το θέμα με την πιθανή μελλοντικη αιμομιξία καποιου παιδιού σου απο δωρεά με κάποιο αναγνωρισμένο σου παιδί χωρις να το ξέρουν. Αλλα και για αυτο παίρνουν καποια μετρα απο οτι ξερω. Αν πχ κανεις δωρεά στην Αθήνα τη χρησιμοποιούν Θεσσαλονίκη αν κανεις στην Θεσσαλονίκη τη χρησιμοποιούν στη Κρήτη ξερω γω κλπ...προσπαθουν δηλαδή θα θέτουν απόσταση αναμεσα στο δοτη και στα δείγματα του αλλά και αυτα μεταξύ τους να τα "σκορπούν" κάπως μεταξύ τους. Γιατι η πιθανότητες ειναι πως αν κανεις παιδιά και οικογένεια πχ στην Κωλοπετεινιτσα και το το δείγμα σου γινει παιδάκι στην Άνω ραχούλα ε δεν θα συναντηθούν αυτα τα δυο παιδιά. Εκτός αν ειναι φοιτητές η δραστήριοι ταξιδιαρηδες τι να πεις :P
    Η arntaben. :)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αλλα και αυτο λύνεται. Αν κανεις δικα σου παιδιά και θα έχουν σοβαρή σχέση με κάποιον θα λες στη γνωριμία με τα συμπεθερια στα ισα "στα νιάτα μου ήμουν δότης σπέρματος ρε μπας και λάβατε ποτε;" χαχαχαχα Αν σου πουνε ναι ρίχνετε ενα DNA τεστ αν όχι κομπλέ :P

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,545
    Να θες να γίνεις δωρητής σπέρματος και να φοβάσαι την Βίκυ Χατζηβασιλείου.
    Μη σου τύχει

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω εχω κατι γονιδια ............ δυναμιτης , σουπερμαν θα βγει το παιδι , οποτε μονο για πωληση ειναι το σπερμα μου , και ακριβα μαλιστα ........


    Ντουβρουτζα , καλο το αστειο !!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Παιδιά αποφασίστε ποιο ειναι το χειροτερο: το οτι μπορει το παιδι μου να με βρει; Η το οτι ΔΕΝ μπορει να με βρει; Το ενα αναιρει το αλλο :D

    Σοβαρα τωρα: Ναταλια Φαινεται εισαι ενημερωμενη πανω σε αυτο το θεμα. Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες, για αρχη.

    Εγω συναντησα ηδη το πρωτο εμποδιο απο την αρχη: δεν ξερω που να απευθυνθω! Σε γιατρο ανδρολόγο; Σε νοσοκομειο; Σε ιδιωτικά κέντρα; Πού τα βρίσκω;

    Εψαξα στο ιντερνετ και βρηκα προς το παρον 2 εργαστηρια που δεν πολυκαταλαβα τι ρολο βαράνε! Πηρα το ενα τηλεφωνο να ζητησω πληροφοριες για τη διαδικασια, τις προυποθεσεις κλπ και μια κοπελα λεει ξερα "Δεν ενδιαφερομαστε για δωρεες σπερματος". Εγω της ειπα οτι η ιστοσελιδα τους λεει για τραπεζα, δοτες κλπ και αυτη απλα επανελαβε "Οχι, δεν ενδιαφερομαστε" χωρις να μου εξηγησει τιποτα.

    Επικοινωνησα με το αλλο και λεει "Ειμαστε σε πληροτητα, ευχαριστουμε". Τι θα πει πληροτητα; Οτι υπαρχει περισσοτερη... προσφορά απο ό,τι ζήτηση; Πάνε και δινουν σπέρμα και μετα δεν πανε γυναικες να κανουν παιδιά λόγω κρίσης; Δηλαδή πρέπει να παίρνουμε τηλέφωνο πχ καθε μήνα για να δουμε αν αδειασε καμια θυρίδα;

    Οκ λοιπον, ο ενας δεν ενδιαφερεται για αυτα που λεει η ιστοσελιδα του, ο αλλος δεν εχει χωρο. Οκ, εγω τωρα τι πρεπει να κανω; Πού να πάω; Καμια διαθεση να διευκολύνουν, να ενημερώσουν τον ενδιαφερόμενο στην Ελλαδιτσα μας.
    Last edited by Firfirikos; 21-03-2016 at 10:29.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,752
    για ποιο λογο θελεις να κανεις δωρεα σπερματος?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Καθαρά απο εσωτερική ανάγκη φιλε Remedy. Δεν το κανω επειδη μου το ζητησε καποιος/α ή για να κανω καποια εξυπηρετηση, αν ρωτας κατι τετοιο.

    Αν θες να το φιλοσοφησουμε. Αλλωστε κι εγω θα ηθελα να μαθω γιατι το κανουν οι ενδιαφερομενοι (αν και μαλλον δεν εχει καποιος απο εδω παρομοια εμπειρια). Αλλα ειναι αλλο κεφαλαιο αυτο, και φοβαμαι οτι αντι να συζητησουμε για το που μπορω να απευθυνθω, πώς μπορω να γινω δοτης, και τις διαδικαστικες λεπτομερειες, θα καταληξουμε να συζηταμε αν σκεφτομαι σωστα ή λάθος με οσους σκεφτονται αντιθετα απο μενα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,752
    Quote Originally Posted by Firfirikos View Post
    Καθαρά απο εσωτερική ανάγκη φιλε Remedy. Δεν το κανω επειδη μου το ζητησε καποιος/α ή για να κανω καποια εξυπηρετηση, αν ρωτας κατι τετοιο.

    Αν θες να το φιλοσοφησουμε. Αλλωστε κι εγω θα ηθελα να μαθω γιατι το κανουν οι ενδιαφερομενοι (αν και μαλλον δεν εχει καποιος απο εδω παρομοια εμπειρια). Αλλα ειναι αλλο κεφαλαιο αυτο, και φοβαμαι οτι αντι να συζητησουμε για το που μπορω να απευθυνθω, πώς μπορω να γινω δοτης, και τις διαδικαστικες λεπτομερειες, θα καταληξουμε να συζηταμε αν σκεφτομαι σωστα ή λάθος με οσους σκεφτονται αντιθετα απο μενα.
    ναι, να το "φιλοσοφησουμε" θελω.
    δεν ειμαι βεβαιη γιατι το κανουν οι αλλοι.
    αυτο που ξερω ειναι οτι το κανουν για τα χρηματα, στις χωρες που γινεται. γι αυτο ρωταω εσυ γιατι θες να το κανεις.
    ισως συζητωντας το καταληξεις καπου αλλου, η εστω σιγουρευτεις οτι το θελεις.

    ΓΙΑΤΙ θελεις να το κανεις τελικα?

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    33
    Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποια αρνητικη επιπτωση ή τίμημα, ειμαι σιγουρος οτι θελω να το κανω, και μιας και ανεφερες τα λεφτα, εγω προσωπικα θα το εκανα και τζαμπα.

    Το οτι αυτη η διαδικασια γινεται για τα λεφτα ειναι που αντιμετωπισα αυτη την ψυχρη αδιαφορια. Και δεν μπορεσα να τους την πω κιολας, γιατι δεν ειμαι υποψηφιος πελατης, ουτε μου χρωστανε κατι. Αν ηταν να πληρωσω εγω θα μου εστρωναν κοκκινα χαλια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,752
    Quote Originally Posted by Firfirikos View Post
    Απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καποια αρνητικη επιπτωση ή τίμημα, ειμαι σιγουρος οτι θελω να το κανω, και μιας και ανεφερες τα λεφτα, εγω προσωπικα θα το εκανα και τζαμπα.

    Το οτι αυτη η διαδικασια γινεται για τα λεφτα ειναι που αντιμετωπισα αυτη την ψυχρη αδιαφορια. Και δεν μπορεσα να τους την πω κιολας, γιατι δεν ειμαι υποψηφιος πελατης, ουτε μου χρωστανε κατι. Αν ηταν να πληρωσω εγω θα μου εστρωναν κοκκινα χαλια.
    ναι, αλλα δεν μου απαντας στο γιατι.
    ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ?

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Δότης σπέρματος.
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 21-03-2016, 00:33
  2. Δότης σπέρματος.
    By δελφίνι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 13-11-2014, 22:22
  3. Δότης σπέρματος!
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-02-2014, 22:29
  4. Δωρητης Σπερματος
    By deleted_member in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 09-09-2010, 15:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •