Κοντεύω να τρελαθώ!!! Περίεργα συναισθήματα!!! Help!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    4

    Κοντεύω να τρελαθώ!!! Περίεργα συναισθήματα!!! Help!!!

    Γεια σας,

    Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για να ανοίξω αυτό το θέμα εδώ, αλλά βλέπω ότι έχω πολλά συμπτώματα της κατάθλιψης

    Όταν ήμουν 18 χρονών είχα περάσει από κατάθλιψη λόγω του πατέρα μου. Σκεφτόμουν τον θάνατο, πως θα είναι η ζωή μου χωρίς αυτόν, πως και εμείς θα φύγουμε κάποια στιγμή από την ζωή και όλο αυτό με πήρε από κάτω. Καθόμουν για αρκετό καιρό μέσα στο σπίτι σε έναν καναπέ και δεν έκανα τίποτα. Μέρα με την μέρα και συζήτηση με την συζήτηση, άρχισα να το ξεπερνάω.

    Είμαι 29 χρονών πλέον και δουλεύω στην οικογενειακή μας επιχείρηση. Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα στην δουλειά και από μισθό σχεδόν τίποτα... και τον τελευταίο καιρό έχω δεχτεί πάρα πολύ πίεση στην δουλειά από πελάτες και έχω πάρα πολλά μέσα στο μυαλό μου και δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω. Πολλές φορές έπιανα τον εαυτό μου να σκέφτεται τον θάνατο πάλι, αλλά έλεγα ΟΧΙ μην σε πάρει από κάτω και το πάλευα.
    Έχω μια κοπέλα εδώ και 4 χρόνια και "σχεδόν" συγκατοικούμε. Την αγαπάω, με αγαπάει, επικοινωνούμε μεταξύ μας, και ούτε μαλώνουμε ούτε τίποτα. Αν μαλώσουμε θα είναι για ψιλοπράγματα. Το βλέπουμε σοβαρά και οι δύο (οικογένεια-παιδιά).

    Πάμε τώρα στο ζουμί της υπόθεσης!!!

    Έχει κάνα 5-6 μήνες που δεν έχω όρεξη για σεξ (δεν είχα ποτέ αυτό το πρόβλημα). Σε σημείο που έκανα σεξ μαζί της και σκεφτόμουν την δουλειά.. Τον Ιανουάριο μου ήρθε ξανά η σκέψη ότι θα κάνω οικογένεια με αυτήν την κοπέλα και αμέσως λέω στον εαυτό μου "Πως θα κάνεις οικογένεια όταν δεν μπορείς να την συντηρήσεις" εκεί έπεσα λίγο ψυχολογικά.. Αρχές Φεβρουαρίου ξαφνικά βλέπω όλο μου το είναι να αλλάζει. Ξαφνικά, από το πουθενά καρφώνεται η σκέψη στο μυαλό μου για το αν την θέλω ή όχι. Όλα μου τα συναισθήματα διαταράχτηκαν. Την βλέπω και λέω αυτή είναι η κοπέλα μου, την βλέπω μετά από λίγο και λέω ποια είναι αυτή. Μια την θέλω μια δεν την θέλω. Μια είναι όμορφη μια δεν είναι όμορφη. Μια με τσατίζει που γελάει (όταν μου χαμογελάει λιώνω) μια δεν με τσατιζει. Εδώ και 2 μήνες περίπου οι ίδιες σκέψεις τριγυρνάνε στο μυαλό μου και πάω να τρελαθώ. Δεν με χωράει ο τόπος. Τι σκατά μου συμβαίνει και είμαι έτσι. Την είπα να χωρίσουμε όχι γιατί το ήθελα αλλά γιατί έχω αυτές τις διαταραχές και τις διακυμάνσεις στην διάθεσή μου. Μια είμαι καλά μετά από λίγο χάλια. Εκεί που πάω να το παλέψω και λέω θα γίνω καλά και όντως νιώθω καλά, έρχεται η άλλη σκέψη και μου λέει... Δεν θα είσαι καλά και με τσακίζει τελείως. Δεν μπορώ να βρω την αιτία που με έκανε έτσι. Όταν ήμουν 18 χρονών που έπαθα κατάθλιψη ήξερα από τι το έπαθα. Τώρα δεν ξέρω τίποτα. Τις έχω μιλήσει για την κατάστασή μου από τον πρώτο καιρό και προσπαθεί και αυτή από την μεριά της να δείξει κατανόηση.

    Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά έπρεπε να τα πω (έχω άλλα τόσα να πω αλλά θα σταματήσω εδώ)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,804
    Κατάθλιψη με κανένα ιδεοψυχαναγκαςμο αλλά δε ξέρω σίγουρα κάτι τέτοια έχω κι εγώ από σκέψεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    4
    έχεις νιώσει ακριβώς το ίδιο ? Μίλησα με διάφορους και 2-3 μου είπαν κρίση των 30 και όντως έχω και εκεί συμπτώματα που αν δεν μπορέσεις να το ελέγξεις σε χτυπάει σε κατάθλιψη

    http://www.formamag.gr/health/item/4...midlife-crisis

    αν πας πιο κάτω εκεί που λέει "σημάδια της κρίσης" τα έχω όλα εκτός από αυτά τα 2 :

    Ανάγκη για επιβεβαίωση από το αντίθετο φύλο ή αναζήτηση ερωτικών εμπειριών.
    Αλλαγή στις συνήθειες π.χ. γυμναστική, με στόχο τη βελτίωση της εμφάνισης.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    αθηνα
    Posts
    534
    Το καλλιτερο που θα μπορουσες να κανεις θα ηταν να πηγαινες σε καποιον ψυχιατρο οσο για την κοπελλα μην την αφησεις με ΤΙΠΟΤΑ γιατι θα το μετανοιωσεις αργοτερα πηγαινε για σεξ με καμμια αλλα οροσεξε μη σε καταλαβει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Δεν νομιζω οτι εχει προβλημα στον ερωτικο τομεα με την συγκεκριμενη αλλα γενικα οπως ειπε του ερχονται αλλες σκεψεις στο μυαλο πχ δουλεια
    Εγω προτεινω να χαλαρωσεις λιγο με την δουλεια οσο γινετε τουλαχιατον
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  6. #6
    Καλημέρα! Η γνώμη μου είναι οτι έχουν μπερδευτεί μέσα σου αυτά τα τρία πράγματα: 1) Ο φόβος της απώλειας και του θανάτου, 2 ) η οικονομική αβεβαιότητα και τα προβλήματα της δουλειάς, 3) η ερωτική σου σχέση. Βασικά, τα δύο πρώτα επιβάρυναν το τελευταίο.
    Για μένα, καλό θα ήταν να μην πάρεις αποφάσεις για την σχέαη σου υπό την πίεση των δύο πρώτων παραγόντων. Κι αυτό γιατί οι παράγοντες αυτοί ίσως λειτουργούν ως παραμορφωτικός καθρέφτης για την σχέση αυτή.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    δεν ειναι πάντα ξεκαθαρο το ποτε ξεκιναει η καταθλιψη..πάντως οταν ξεκιναει παιρνει αμπάριζα οσους υπάρχουν διπλα μας. τα χεις ξαναπερασει τα λειμερια αυτα οποτε ξερεις πως λειτουργει και ξερεις οτ θεραπευεται

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by rea View Post
    δεν ειναι πάντα ξεκαθαρο το ποτε ξεκιναει η καταθλιψη..πάντως οταν ξεκιναει παιρνει αμπάριζα οσους υπάρχουν διπλα μας. τα χεις ξαναπερασει τα λειμερια αυτα οποτε ξερεις πως λειτουργει και ξερεις οτ θεραπευεται
    Μα για αυτό πάω να τρελαθώ, διότι την πρώτη φορά ήξερα τον λόγο που με έφερε στην κατάθλιψη, τώρα δεν τον ξέρω. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που με έκανε να το πάθω. Αυτό που με πονάει περισσότερο είναι ότι χτύπησε στην σχέση μου... και τα συναισθήματα είναι τελείως μπερδεμένα....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by XanG View Post
    Μα για αυτό πάω να τρελαθώ, διότι την πρώτη φορά ήξερα τον λόγο που με έφερε στην κατάθλιψη, τώρα δεν τον ξέρω. Δεν ξέρω τι είναι αυτό που με έκανε να το πάθω. Αυτό που με πονάει περισσότερο είναι ότι χτύπησε στην σχέση μου... και τα συναισθήματα είναι τελείως μπερδεμένα....
    ίσως είναι το ότι πρέπει να περάσεις στο επόμενο βήμα με την κοπέλα σου και η οικονομικές δυσκολίες και η ανασφάλεια του αύριο σε φρενάρουν
    πρέπει να κάτσεις και να μιλήσεις για όλα αυτά με την κοπέλα σου να ξέρει κι αυτή
    δεν είστε λίγο καιρό μαζί και σίγουρα έχετε περάσει κι άλλες δυσκολίες ίσως όχι τόσο μεγάλες
    το να πηγαίνατε σ έναν ειδικό και οι δυο πως σου φαίνεται
    πάντως μην τα παρατήσεις τώρα γιατί είσαι κάτω από ψυχολογική πίεση και αργότερα θα μετανιώσεις
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by giang View Post
    ίσως είναι το ότι πρέπει να περάσεις στο επόμενο βήμα με την κοπέλα σου και η οικονομικές δυσκολίες και η ανασφάλεια του αύριο σε φρενάρουν
    πρέπει να κάτσεις και να μιλήσεις για όλα αυτά με την κοπέλα σου να ξέρει κι αυτή
    δεν είστε λίγο καιρό μαζί και σίγουρα έχετε περάσει κι άλλες δυσκολίες ίσως όχι τόσο μεγάλες
    το να πηγαίνατε σ έναν ειδικό και οι δυο πως σου φαίνεται
    πάντως μην τα παρατήσεις τώρα γιατί είσαι κάτω από ψυχολογική πίεση και αργότερα θα μετανιώσεις
    Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα για το επόμενο βήμα όπως και αυτή και όντως λόγω τις οικονομικές δυσκολίες είναι δύσκολο. Από την άλλη σκέφτηκα να φύγω από την δουλειά μου και να ψάξω να βρω κάτι άλλο σαν υπάλληλος κάπου, γιατί σαν ελεύθερος επαγγελματίας τραβάς πολλά ζόρια και πολύ άγχος! Παλιότερα την αγαπούσα την δουλειά μου. Πλέον σχεδόν όχι.. Έχουμε μιλήσει με την κοπέλα μου για όλα τα θέματα και μου είπε, μήπως πρέπει να βρεις κάτι άλλο για δουλειά? Η αλήθεια είναι ότι λίγο με τρομάζει αυτό... Έχω ξεκινήσει να πηγαίνω σε ψυχολόγο αλλά μόνος μου. Την Τρίτη στην ουσία θα είναι η πρώτη συνεδρία. Έχω πει τα πάντα στην ψυχολόγο και απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί όλο αυτό. Λες να βοηθήσει η κατάσταση αν έρθει και η κοπέλα μου ?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by XanG View Post
    Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα για το επόμενο βήμα όπως και αυτή και όντως λόγω τις οικονομικές δυσκολίες είναι δύσκολο. Από την άλλη σκέφτηκα να φύγω από την δουλειά μου και να ψάξω να βρω κάτι άλλο σαν υπάλληλος κάπου, γιατί σαν ελεύθερος επαγγελματίας τραβάς πολλά ζόρια και πολύ άγχος! Παλιότερα την αγαπούσα την δουλειά μου. Πλέον σχεδόν όχι.. Έχουμε μιλήσει με την κοπέλα μου για όλα τα θέματα και μου είπε, μήπως πρέπει να βρεις κάτι άλλο για δουλειά? Η αλήθεια είναι ότι λίγο με τρομάζει αυτό... Έχω ξεκινήσει να πηγαίνω σε ψυχολόγο αλλά μόνος μου. Την Τρίτη στην ουσία θα είναι η πρώτη συνεδρία. Έχω πει τα πάντα στην ψυχολόγο και απλά περιμένω να δω πως θα εξελιχθεί όλο αυτό. Λες να βοηθήσει η κατάσταση αν έρθει και η κοπέλα μου ?
    δεν μπορώ να σου πω εγώ άμα βοηθήσει να έρθει και η κοπέλα σου η όχι αφού έχεις αρχίσει να πηγαίνεις αυτό θα στο πει ο ψυχολόγος
    το να βρεις μια δουλειά είναι πολύ καλή λύση η ακόμα και να φύγετε για εξωτερικό άμα υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες
    πάντως το ότι μιλάτε και σε στηρίζει είναι πολύ καλό σημάδι είναι κρίμα να πετάξετε 5 χρόνια χωρίς να το παλέψετε
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

Similar Threads

  1. Κοντεύω να τρελαθώ!!!
    By Swan in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 04-12-2012, 00:01
  2. κοντευω να τρελαθω
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 107
    Last Post: 15-02-2012, 15:48
  3. κοντευω να τρελαθω, υποχονδιαση;
    By elirene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-2011, 20:38
  4. κοντευω να τρελαθω....
    By Anonymous in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-10-2011, 01:31
  5. Ζηταω βοηθεια,νιωθω οτι κοντευω να τρελαθω
    By MasterTlef in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 06-09-2009, 15:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •