Οικογενειακά προβλήματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Οικογενειακά προβλήματα

    Καλή σας μέρα. Πήρα το θάρρος να μοιραστω μαζί σας κάτι που με καίει παρά πολύ.
    Είμαι ο Γιώργος και έχω έναν ακόμα αδερφό που είναι 9.5 χρόνια μικρότερος. Εγώ πέρασα με τις πανελλήνιες σε στρατιωτική σχολή ,αποφοίτησα και είμαι επαγγελματίας 13 χρόνια τώρα. Από την στιγμή που έφυγα για την σχολή δεν έχω ζητήσει ούτε 1 ευρώ από τους γονείς μου.ότι έχω κάνει το έχω κάνει μόνος μου. Ταλαιπωρηθηκα παρά πολύ με την δουλειά μου αλλά τα εβγαλα πέρα μόνος μου χωρίς να με βοηθήσει κανένας από τους δικούς μου. Όταν ο αδερφός έδωσε πανελλήνιες και πέρασε και αυτός σε στρατιωτική σχολή εγώ σταθηκα στο πλευρό του και τον βοήθησα όσο μπορούσα.έφτασα στο σημείο να ζητησω να πάω στο ίδιο μέρος που θα ήταν και αυτός ώστε να συγκατοικησουμε λίγο καιρό ώστε να του μάθω 5 πράγματα και να μην νιώθει μόνος του, πράγμα το οποίο έζησα εγώ .Αυτός όμως κατά την διάρκεια της συγκατοικησης σπαταλαγε όλα τα λεφτά του σε αηδιες και έφτανε να μην μπορεί να αποταμιεύσει. Επίσης στο σπίτι δεν με βοηθαγε έστω λίγο στις κοινές δουλειές με σκοπό να νιώθω υπηρέτης. Δεν ενδιαφερόταν για τίποτα. Όταν έφτασε ο κόμπος στο χτένι Μίλησα στους δικούς μου με σκοπό να του πουν κάτι ώστε να με βοηθά και μένα . αυτοί για να μην τον στεναχωρησουν τον συμβουλευσαν να φύγει από το σπίτι και η μάνα μας ήρθε και έκατσε σπίτι 3 μήνες να τον προετοιμάσει χωρίς όμως εμένα να μου πουν ότι έχουν σκοπό να φύγουν. Υπόψιν ότι τα έξοδα του σπιτιού μοιράζονταν . μέχρι που μία μέρα είδα να πακετάρουν και φαντάστηκα ότι θα επιστρέφει η μάνα μου στην επαρχία με πράγματα δικά του. Επαθα πλάκα όταν έμαθα ότι παρήγγειλε συσκευές και είχε νοικιάσει σπίτι χωρίς να με ενημερώσουν γιατί όπως καταλαβαίνετε εμένα τα έξοδα μου από την μία στιγμή στην άλλη διπλασιάστηκαν. Όλα πίσω από την πλάτη μου. Επίσης η μάνα μου με πρόσβαλλε λέγοντας ότι εγώ του έφαγα λεφτά για αυτό δεν αποταμιεύσει τίποτα. Εγώ όμως κρατούσα αρχείο για τους λογαριασμούς που πλήρωναμε και όταν τους είπα ότι ελάτε να δείτε τι και πώς αρνήθηκαν. Επίσης παρεβλεψαν ότι με δικές μου ενέργειες του είχα μαζέψει 2 χιλ ευρώ περίπου στο βιβλιάριο του τα οποία και έφαγε. Αποτέλεσμα? Από την στιγμή που έφυγε από το σπίτι έχουν 2 μήνες να μου μιλήσουν ( ή μάνα και ο αδερφός μου) ενώ ο πατέρας μου όταν με παίρνει μιλάει ψυχρά και σύντομα. Αποκορύφωμα ήταν όταν του ανηγγειλα ότι θα πάω ταξίδι στο εξωτερικό και αυτός ούτε με ρώτησε που πάω ούτε με πήρε αν είμαι καλά ,αν έφτασα καλά κτλ. Ζητώ την βοήθεια και την γνωμη σας ως προς τι να ρότα να ακολουθησω. Αισθάνομαι ότι με χρησιμοποίησαν και μου φέρθηκαν αχάριστα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,793
    Να στο πω απλά συμβαίνουν αυτά στην ελληνική οικογένεια επίσης νομίζω ότι αν προτιμάνε τον αδερφό σου αυτό δεν αλλάζει με τίποτα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,793
    Απλά δηλαδή κανε ότι δεν καταλαβαίνεις εγώ αυτό κάνω και δεν έχουμε πρόβλημα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    να σου πω καλά να πάθεις θα γίνω κακός δεν γ!@#αι ας γίνω
    καλά να πάθεις
    αν εσύ νιώθεις καλά δεν έχεις να απολογείσαι σε κανέναν η ζωή επιστρέφει συμπεριφορές
    αν είναι τόσο σπάταλος όσο λες σύντομα θ αρχίσει να ζητάει λεφτά απ τους γονείς σου και τότε εσύ θα είσαι αυτός που θα έχει τον πρώτο λόγο
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    ειναι πολυ σκληρο αυτο που σου κανουν οι γονεις σου ... θα πρεπει να βρεις την δυναμη μεσα σου να σταματησεις να προσπαθεις. εχεις καταφερει τοσα πολλα στην ζωη σου... ξερεις την αξια σου, το οτι δεν παιρνεις την αγαπη που σου αξιζει ειναι δικο τους λάθος που θα το βρουν μπροστα τους αργοτερα. και εσυ θα την βρεις απο αλλου ...στο ευχομαι ολοψυχα!
    προσεξε σε λιγο καιρο που θα τους αδειασει τα πορτοφολια ο μικρος, μην τους αφησεις να σε εκμεταλευτουν ξανα. σαν αδερφος και σαν γιος εκανες με το παραπάνω οτι μπορουσες.. τωρα φροντισε τον εαυτο σου..

  6. #6
    Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. Απλα δεν μπορω να το χωνεψω οτι ο αδερφος μου που τον μεγαλωσα με τα ιδια μου τα χερια και η μανα μου που την στηριξα οσο τιποτα σε δυσκολες στιγμες με πουλησανε και μου φερθηκαν ετσι. Δεν καταπινεται με τιποτα. Στηριγμα μου ειναι και η κοπελα μου που με υποστηριζει οπως μπορει. Δεν θελω και αυτη να την ζοριζω με τα δικα μου. Δεν ειμαι το κεντρο του κοσμου. Απλα ειχα αναγκη να γραψω εδω.
    Quote Originally Posted by rea View Post
    ειναι πολυ σκληρο αυτο που σου κανουν οι γονεις σου ... θα πρεπει να βρεις την δυναμη μεσα σου να σταματησεις να προσπαθεις. εχεις καταφερει τοσα πολλα στην ζωη σου... ξερεις την αξια σου, το οτι δεν παιρνεις την αγαπη που σου αξιζει ειναι δικο τους λάθος που θα το βρουν μπροστα τους αργοτερα. και εσυ θα την βρεις απο αλλου ...στο ευχομαι ολοψυχα!
    προσεξε σε λιγο καιρο που θα τους αδειασει τα πορτοφολια ο μικρος, μην τους αφησεις να σε εκμεταλευτουν ξανα. σαν αδερφος και σαν γιος εκανες με το παραπάνω οτι μπορουσες.. τωρα φροντισε τον εαυτο σου..

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    νησια bora bora
    Posts
    4,715
    και εγω με τον αδρφο μου εχουμε κοψει. οταν ειμασταν μικροι γελαγαμε με αυτους, λέγαμε πως ειμεις δεν θα γινουμε ποτε ετσι... αλλα τελικα το οτι μεγαλωσες μαζι με εναν ανθρωπο δεν σημαινει οτι μπορεις να συνυπάρξεις. οσο και αν τον αγαπάω ταν βλακα, η ζωη μου εγινε καλυτερη απο τοτε που κοψαμε επαφες... δεν εχει τροπο να με πληγωνει αλλο. και νομιζω ηταν ενα μεγαλο βημα αυτο...να βαζουμε ορια στην "αγαπη" που πληγωνει ειναι μεγαλη υποθεση.
    χαιρομαι πολυ που εχεις ενα στηριγμα.. και μια υγειης αγαπη στην ζωη σου.

    πως να χωνεψει κανεις οτι η οικογενεια του τον προσωσε...? δεν νομιζω οτι μπορεις... θα ζησεις με αυτο και ισως καποτε τα πραγματα αλλαξουν, ισως οχι.. οπως και να χει εσυ πρεπει να σταματησεις να προσπαθεις... εχεις φυσικο δικαιωμα στην γονεικη αγαπη δεν χρειαζεται να εισαι το καλο παιδι για να τους κερδισεις.

    εισαι το κεντρο του κοσμου σου και να συνεχισεις να γραφεις εδω... να τα βγαζεις απο μεσα σου. δεν ειναι λιγο αυτο που περνας!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,711
    καλησπερα γιωργο.
    σου φερθηκαν παρα πολυ αδικα οι δικοι σου.
    τοσο αδικα , αλλα και ακατανοητα (για μενα), που σκεφτομαι αν υπαρχει περιπτωση να εγινε καποια παρεξηγηση, η μηπως καποιος σε διεβαλε στους υπολοιπους.

    ποιος τους τα ειπε ολα αυτα τα ανυποστατα? απ το κεφαλι τους εντελως τα εβγαλαν??
    μηπως θα ειχε νοημα να τα συζητησεις ηρεμα με την μανα σου για να καταλαβεις πως εβγαλαν αυτα τα συμπεραματα για σενα, και στην συνεχεια, αφου καταλαβεις πως το συμπεραναν , να συζητησεις την δικη τους σταση να παρουν αποφασεις για λογαριαμσο σου που σε αφορουν και σε επιβαρυνουν και σε εφεραν προ τετελεσμενων χωρις να σε ενημερωσουν?

    ναι, παντα μπορει να ριχνει μαυρη πετρα πισω του καποιος, αλλα το αισθημα της αδικιας και ειδικα απο τους δικους σου ανθρωπους, δεν φευγει με το να γυρισεις απλα την πλατη.
    οταν υπαρχει εδαφος να δωθουν εξηγησεις και να συζητηθει ηρεμα το θεμα, το θεωρω προτιμοτερο.

    αν μιλαμε για αναλγητους η παρανοικους, δεν το συζητω. απλα απομακρυνσου.
    προσπαθησε ομως ΠΡΩΤΑ να επικοινωνησεις μαζι τους και να μαθεις τι μπορει να προκαλεσε ολα αυτα!!

  9. #9
    Quote Originally Posted by rea View Post
    και εγω με τον αδρφο μου εχουμε κοψει. οταν ειμασταν μικροι γελαγαμε με αυτους, λέγαμε πως ειμεις δεν θα γινουμε ποτε ετσι... αλλα τελικα το οτι μεγαλωσες μαζι με εναν ανθρωπο δεν σημαινει οτι μπορεις να συνυπάρξεις. οσο και αν τον αγαπάω ταν βλακα, η ζωη μου εγινε καλυτερη απο τοτε που κοψαμε επαφες... δεν εχει τροπο να με πληγωνει αλλο. και νομιζω ηταν ενα μεγαλο βημα αυτο...να βαζουμε ορια στην "αγαπη" που πληγωνει ειναι μεγαλη υποθεση.
    χαιρομαι πολυ που εχεις ενα στηριγμα.. και μια υγειης αγαπη στην ζωη σου.

    πως να χωνεψει κανεις οτι η οικογενεια του τον προσωσε...? δεν νομιζω οτι μπορεις... θα ζησεις με αυτο και ισως καποτε τα πραγματα αλλαξουν, ισως οχι.. οπως και να χει εσυ πρεπει να σταματησεις να προσπαθεις... εχεις φυσικο δικαιωμα στην γονεικη αγαπη δεν χρειαζεται να εισαι το καλο παιδι για να τους κερδισεις.

    εισαι το κεντρο του κοσμου σου και να συνεχισεις να γραφεις εδω... να τα βγαζεις απο μεσα σου. δεν ειναι λιγο αυτο που περνας!
    Σε ευχαριστώ για τα λόγια σου. Μου δίνουν δύναμη.είμαι πολύ σκληρός σαν άνθρωπος αλλά αυτό με έχει γονατίσει. Αυτό το " γιατί" μένει αναπάντητο. Κ ίσως να μην θέλω να μάθω και την απάντηση μετά από όλα αυτά.

  10. #10
    Το πιστεύεις ότι μετά από τόσους μήνες δεν μου κάνει αίσθηση να επικοινωνησω? Εύχομαι να ζήσουν σαν τα ψηλά βουνά, να τους έχει ο Θεός καλά και ας μην μου μιλάνε. Εγώ με τον εαυτό μου τα έχω καλά. Προχτες βρήκα τον αδερφό μου για να μου δώσει τα κλειδιά από το σπίτι μου και ήταν πολύ ψυχρός.αντί να πει " πως περνάς αδερφέ, είσαι καλά,πάμε για ένα καφέ" μου μίλησε σαν ξένος. Αυτός καλά κάνει. Βολευεται όπως μπορεί. Οι γονείς μου τι κάνουν.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,793
    Αδερφέ σα σκληρός κι εγώ και σαν καλός στρατιώτης που ήμουνα σου στέλνω τη συμπαράσταση μου εκτιμάω τους στρατιωτικούς όλους για τον εξής ένα απλό λόγο ο στρατός με βοήθησε στη ζωή μου αν και δυνατή εμπειρία ακόμα μου χουν μείνει μερικά κουσούρια αλλά ο στρατός μου έβγαλε τη δύναμη μου που δεν ήξερα ότι έχω τέλος πάντων να είστε όλοι καλά οι στρατιωτικοί ή δουλειά που κάνετε χρειάζεται και είναι πολύ σημαντική για τη ζωή ενός άντρα και συγχαρητήρια για το έργο σας εμένα μου χρειάστηκαν όλα αυτά που έμαθα συν την αντοχή που απέκτησα και τη δύναμη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Να σαι καλά φίλε μου. Σε ευχαριστώ βγια τα καλά λόγια σου.
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αδερφέ σα σκληρός κι εγώ και σαν καλός στρατιώτης που ήμουνα σου στέλνω τη συμπαράσταση μου εκτιμάω τους στρατιωτικούς όλους για τον εξής ένα απλό λόγο ο στρατός με βοήθησε στη ζωή μου αν και δυνατή εμπειρία ακόμα μου χουν μείνει μερικά κουσούρια αλλά ο στρατός μου έβγαλε τη δύναμη μου που δεν ήξερα ότι έχω τέλος πάντων να είστε όλοι καλά οι στρατιωτικοί ή δουλειά που κάνετε χρειάζεται και είναι πολύ σημαντική για τη ζωή ενός άντρα και συγχαρητήρια για το έργο σας εμένα μου χρειάστηκαν όλα αυτά που έμαθα συν την αντοχή που απέκτησα και τη δύναμη

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Κοίταξε, στο θέμα της οικονομικής διαχείρισης δεν είμαστε ολοι ιδιοι. Εσυ είσαι πιο οικονομολόγος, σκέπτεσαι το μέλλον, έχεις αλλη κοσμοθεωρία κλπ. Δεν μπορείς να του κάνεις και τους αλλους να γίνουν σαν εσενα με το ζόρι. Αυτοί τα βλέπουν αλλιως. Οπότε στο οικονομικό κομμάτι να μην επέμβεις ξανα. Κάνε εσυ τα κουμάντα σου για σενα οπως νομίζεις και μην ασχολείσαι με τον αδερφό σου.

Similar Threads

  1. Σοβαρά οικογενειακά προβλήματα
    By ETGD in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 28-10-2012, 01:19
  2. Οικογενειακά προβλήματα και όχι μονο.
    By Καθολικός in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 04-10-2012, 21:45
  3. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ
    By GATA in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 09-06-2012, 22:26
  4. Σοβαρά οικογενειακά προβλήματα
    By vernon in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 15-01-2012, 22:22
  5. Οικογενειακά προβλήματα
    By dafiduck in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 05-11-2011, 20:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •