Χωρισμος.... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Εγω θα πω το άλλο. Μακάρι να πανε ολα καλα και όπως τα θέλεις με τη σχέση σου και να μη χωρισετε. Ωστόσο όποιο κι αν ειναι το θεμα ανασφάλειας που έχεις και όποιος και να ειναι ο λόγος που θες να απευθυνθείς σε ψυχολόγο να το δουλέψεις για ΕΣΕΝΑ. Να αλλάξεις οτι θέλεις να αλλάξεις για ΕΣΕΝΑ. Το να αλλάξουμε κατι για κάποιον άλλον πάνω στο πανικό μας πρώτον δεν γίνεται (δοκιμασα), πρέπει να πηγάζει απο μέσα μας η ανάγκη. Δεύτερον δεν είναι υγιες για μια σχεση και δεν μπορεί να λειτουργήσει αυτο ακόμα και αν τα καταφέρεις. Γιατί το να μπαίνεις στη διαδικασία να αλλάξεις και να γέρνεις και να πλάθεσαι και να σκιζεσαι και να γίνεσαι χίλια κομμάτια για να βολευει τον αλλον έχει πολλά αρνητικά: 1) Είναι μεγάλη ευθύνη για τον άλλον. Κανείς δεν θέλει να αισθάνεται πως είσαι υποχείριο του και οτι η ευτυχία σου εξαρτάται απο εκείνον. Μπορεί εκ πρωτης όψεως να φαίνεται μια χαρα σε κάποιους αλλα πνίγει και δημιουργεί και δυσαρέσκεια σε αυτόν που "του κανουμε το χατήρι". 2) Στην ουσια βάζεις τον εαυτό σου στη θέση κάποιου που εκβιάζεται. Οτι θα είναι μαζί σου μόνο αν είσαι ετσι κι αλλιως. Δεν θέλεις ο άνθρωπος δίπλα σου να είναι χωρίς προυποθέσεις; Δηλαδη τι; Θα σ'αγαπαει μονο αν είσαι καλό παιδάκι; Αλλιως όχι; Πιστευω δεν το θες αυτό. Υποχωρησεις πρεπει να γινονται αλλα πρεπει να ειναι αμοιβαιες και να υπάρχει σεβασμός. Με τα "θα δεις θα αλλάξω" ρίχνεις τον εαυτό σου και σκοτώνεις τον σεβασμό (που ηδη πρέπει να χωλαίνει). Στο τέλος θα δείς οτι είναι ψυχοφθόρα διαδικασία και για εσένα. Απο τα παραπάνω φαίνεται πως δεν θα υπάρχει ισορροπια αν προσπαθήσεις να αλλάξεις για τον ΑΛΛΟΝ, η σχέση θα καταρρεύσει μονη της.

    Αν ωστόσο προσπαθήσεις να δείς πιο ψυχραιμα τα πράγματα -παρ'ότι ξερω πως ειναι δύσκολο- και πάρεις απόφαση πως το σημαντικό είναι να αλλάξεις οτι θέλεις και να λύσεις οτι θεματα έχεις για ΕΣΕΝΑ επειδη πραγματικά το θέλεις ΕΣΥ θα δεις που όλα θα πάρουν το δρόμο τους. Μπορεί να είστε ξανά μαζί (σε αυτό ακολούθα τις συμβουλες των άλλων στο τι και πώς) και να υπάρχει ξανα μια ισορροπία στη σχέση, τίποτα δεν αποκλείεται. Αλλα ακόμα και αν δεν θα είστε μαζί θα δείς τελικά αφού περάσει λίγος καιρός -όσο κλισέ κι αν ειναι αυτο- πως ότι εγινε εγινε για καλό. Και δεν λεω τωρα βλακείες και γενικούρες τύπου "όταν ενα άστρο πέφτει'. Απλά ετσι ειναι η πραγματικότητα. Μπορεί να δείς πως κάποτε ήταν ο σωστός άνθρωπος για να είναι δίπλα σου στη φάση της ζωης σου που τον γνώρισες, αλλα οτι πλέον είχε επιτελέσει το σκοπό του και ισως σε εμπόδιζε κι όλας να προχωρήσεις και να εξελιχτεις σαν άνθρωπος και σαν γυναίκα και στην αυτοπεποιθηση που ανέφερες και σε όλα. Στο κάτω κάτω είναι κάποιος που σε γνωρισε με συγκεκριμένες αδυναμίες. Αυτό σημαίνει οτι απο τη μια πάντα θα έχεις αυτές τις αδυναμίες στα μάτια του και απο την άλλη θα σου το κάνει πιο δύσκολο να τις αποβάλλεις και να αλλάξεις οπως επιθυμείς.
    Σε κάθε περίπτωση μια καλή γραμμή κατ'εμε τώρα είναι να φροντίσεις τον ΕΑΥΤΟ σου και να πας στο ψυχολόγο και να κάνεις ότι χρειάζεσαι για να νιώσεις καλα και να είσαι έτοιμη για όλα. Είναι δύσκολο αλλα μην κρέμεσαι απο ενα κινητό που δεν χτυπάει και να μην επικεντρώνεις όλη σου την ζωή και ενέργεια στην ελπίδα να ειστε μαζι, αλλα αλήθεια, μη το κάνεις. Προσπάθησε να προχωρήσεις κυρία. Σε περίπτωση που υπάρχει όντως ελπίδα βοηθάει και σε περίπτωση που δεν υπάρχει ελπίδα σε βοηθάει να βάλεις γερές βάσεις για να είσαι καλα μετά. Καλή δύναμη.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Natalia
    Φοβερή προσέγγιση σου βγάζω το καπέλο
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    giang να 'σαι καλα :)

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    Ναταλια αρχικα σ ευχαριστω που μπηκες στον κοπο κ εγραψες ολα αυτα! Εχεις απολυτο δικιο και η αληθεια ειναι πως πριν καποια χρονοα σε μια σχεση μου προσπαθουσα ν αλλαξω για τον αλλον,ανεπιτυχως οπως ειπες και συ τελικα. Αυτη τη φορα ηθελα να το κανω εξαρχης αυτο για μένα για να μπορω να νιωθω ελευθερη και χαρουμενη. Πιστευω πως στην παρουσα φαση το κανω για μένα απλως οπως και να χει νιωθω πολυ ασχημα να χανω εναν ανθρωπο που μου φερθηκε αψογα για τετοια πραγματα..και η αληθεια ειναι πως το χειριστηκα λαθος πιστευω..σκεφτηκα οσα ειοες και κατεληξα πως αν μου δωθει η ευκαιρια θελω να του εξηγησω πως ναι θελω ν αλλαξω για μένα κατι το οποιο σιγουρα θα εχει αντίκτυπο και στη σχεση βεβαια..και να εστιασω στους λογους που θελω να μαι μαζι του και οχι τοσο στο οτι θ αλλαξω κλπ κλπ...να του δειξω πως συνειδητά θελω να μαι μαζί του και οχι επειδη τπν χρειαζομαι..κατι το οποιο ισχυει απλα δυστυχως δινω την εικονα της αδυναμης..θα του μιλησω ειλικρινα και λογικα και ο,τι γινει..

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Quote Originally Posted by jennaki88 View Post
    Ναταλια αρχικα σ ευχαριστω που μπηκες στον κοπο κ εγραψες ολα αυτα! Εχεις απολυτο δικιο και η αληθεια ειναι πως πριν καποια χρονοα σε μια σχεση μου προσπαθουσα ν αλλαξω για τον αλλον,ανεπιτυχως οπως ειπες και συ τελικα. Αυτη τη φορα ηθελα να το κανω εξαρχης αυτο για μένα για να μπορω να νιωθω ελευθερη και χαρουμενη. Πιστευω πως στην παρουσα φαση το κανω για μένα απλως οπως και να χει νιωθω πολυ ασχημα να χανω εναν ανθρωπο που μου φερθηκε αψογα για τετοια πραγματα..και η αληθεια ειναι πως το χειριστηκα λαθος πιστευω..σκεφτηκα οσα ειοες και κατεληξα πως αν μου δωθει η ευκαιρια θελω να του εξηγησω πως ναι θελω ν αλλαξω για μένα κατι το οποιο σιγουρα θα εχει αντίκτυπο και στη σχεση βεβαια..και να εστιασω στους λογους που θελω να μαι μαζι του και οχι τοσο στο οτι θ αλλαξω κλπ κλπ...να του δειξω πως συνειδητά θελω να μαι μαζί του και οχι επειδη τπν χρειαζομαι..κατι το οποιο ισχυει απλα δυστυχως δινω την εικονα της αδυναμης..θα του μιλησω ειλικρινα και λογικα και ο,τι γινει..
    Μια χαρά προσέγγιση το βρίσκω όπως το περιγράφεις, να είσαι ειλικρινής και με τον εαυτό σου και μαζί του. Ετσι ο,τι κι αν γίνει θα είναι πραγματικά το καλύτερο και για τους δυο. Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο!

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    Σ ευχαριστω πολυ! Πραγματικα μ εχετε βοηθησει ολοι! Δυστυχως καμια φορα βλεπεις πως τρεχεις για ολους τους φιλους κ οταν τελικα τους χρειαστεις εκεινοι σε γραφουν επιδεικτικα και καποιοι αγνωστοι ασχολουνται !

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    100
    ετσι ειναι καποιες φορες οι δικοι σου ανθρωποι δεν μπορουν να σε βοηθησουν η εσυ απλα καποιες φορες δεν σου ειναι ευκολο να μιλας σε δικους σου ανθρωπους και προτιμας να μιλας σε ξενους...

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    Μου ζητησε να περασει αυριο για το ρολοι..του προτεινα καφε..και μου ειπε οκ δεν εχω θεμα διαλεξε ωρα και μερος :) ...να νιωσω αισοδοξη λετε η μηπως θελει απλα να βγουμε να χωρισουμε επισημα ηρεμα και πολιτισμενα?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    Quote Originally Posted by jennaki88 View Post
    Μου ζητησε να περασει αυριο για το ρολοι..του προτεινα καφε..και μου ειπε οκ δεν εχω θεμα διαλεξε ωρα και μερος :) ...να νιωσω αισοδοξη λετε η μηπως θελει απλα να βγουμε να χωρισουμε επισημα ηρεμα και πολιτισμενα?
    μα είστε είδη χωρισμένοι...
    πήγαινε και να είσαι άπλα εσύ...η μάλλον αυτή που γνώρισε
    και μη του πεις θ αλλάξω και θα διορθωθώ...χιούμορ και αυτοπεποίθηση...μη νιώσει ότι κρέμεσαι απ αυτών
    κι άμα σου πει δεύτερα πες του τρίτη έτσι για να μη δείξεις ότι καίγεσαι κιόλας
    να σου πάνε όλα καλά
    περιμένουμε νέα σου
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    ναι ετσι ακριβως θα ειμαι..απλα ειλικρινα με αγχωνει το να μιλησουμε και να πουμε οκ τελος χωρισαμε πολιτισμενα κλπ..απλα καποιοι γνςστοι μου αντρες υπεθεσαν πως θελει να μου το πει και απο κοντα για να ειναι πιο σωστος και να κλεισει το κεφαλαιο..απλα δεν ξερω κατα ποσο θα το αντεξω απο κοντα...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    κάπου στον κόσμο μου
    Posts
    778
    αν είναι ν αγχώνεσαι μη πας καθόλου
    έχετε χωρίσει τέλος γιατί να στο ξανά πει
    πήγαινε κι απόλαυσε τον καφέ χωρίς να περιμένεις τίποτε...
    επιδίωξε βράδυ ώστε να πιείτε κι ένα κρσακι


    έχετε χωρίσει δεν γίνετε χειρότερα...το να στο πει κι επίσημα το αποτέλεσμα μένει ίδιο
    πριν πεις κάτι βούτα πρώτα την γλώσσα στο μυαλό σου

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Tι σκέπτεσαι να του πεις στο καφέ; και θα σου πω και γω τι προτείνω.

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Tι σκέπτεσαι να του πεις στο καφέ; και θα σου πω και γω τι προτείνω.
    κερασι σκεφτομαι για αρχη να μην πω κατι..θα παω χαλαρη,χαμογελαστη,θα μιλησουμε λογικα λιγο περι ανεμων και υδατων...κ οταν εκεινος παει το θεμα εκει, δεν θα του πω εκανα λαθος ,θ αλλαξω κλπ κλπ εξαλλου τι νοημα εχει,χειροτερα θα ναι πιστευω..θα του μιλησω ειλικρινα..θα του πω πως κ γω τις 3μερες που ειμαστε χωρια ηρεμησα και σκεφτηκα πολλα..πως ειδα οτι ειμαι οκ και εκανα κανονικα τη ζωη μου αλλα σιγουρα μου λειπει σαν αθρωπος και θα ηθελα να μαι μαζι του κατ επιλογη...θελω να του τονισω πως δεν ψαχνω καποιον να γατζωθω θελω απλα να περναμε καλα οπως περνουσαμε τους πρωτους 2 μηνες,ο χαρακτηρας μου εκεινος ηταν,ισως το τελευταιο διαστημα αρπαζομασταν λιγο παραπανω γιατι ειμαστε και οι 2 ευεξαπτοι αλλα οι λογοι που τσακωνομασταν ηταν κυριως γελοιοι (δικη μ ανασφαλεια)..ποτε δεν εχουμε τσακωθει για κατι πρακτικο...γενικα θελω να του πως τις σκεψεις μου χωρις να φανω απελπισμενη η πληγωμενη...τωρα..αν μου πει δεν εχω σκοπο να τα βρουμς απλα χωριζουμε φιλικα..εε θα σφιξω τα δοντια θα τ παιξω ανετη και θα παω σπιτι να ριξω ενα κλαμα! χαχα

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    Η φράση ''βρες ώρα & μέρος'' είναι ενδεικτική πρόθεσης επανασύνδεσης στο 90% των περιπτώσεων.
    Εγώ όταν χωρίζω και ΘΕΛΩ να χωρίσω,ΠΟΤΕ δεν κάνω τέτοιου είδους συναντήσεις γιατί συνήθως οδηγούν σε επανασυνδέσεις!
    Άρα εκτός απροόπτου πιθανολογώ να προκύψει κάτι καλό από το σημερινό.
    Φυσικά περιμένουμε να μας πεις και τα νέα...

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Posts
    16
    Λοιπον..βγηκαμε..μ ειπε εξαρχης οτι απλα βγαινουμε να μλησουμε και τιποτα αλλο..ειπαμε πολλα ημουν πολυ ηρεμη ουτε κλαμα ουτε τιποτα..μου ζητησε παραπανω χρονο να το σκεφτει..του ειπα πως οκ δεν τον πιεζω για κατι ομως το αν θα ειμαι εκει οταν γυρισει δεν μπορω να το εγγυηθω..μου πε απλα πως ειναι δυσπιστος οτι θα ειμαστε καλα γι αυτο θελει να σκεφτει..του λεω οκ ομως δυστυχως αποδειξεις δεμ θα υπαρξουν ουτε τωρα ουτε αν σκεφτεσαι για ενα μηνα..οι αποδειξεις ειναι εμπρακτες..ειτε λες το ρισκαρουμε και βλεπουμε ειτε χωριζουμε..τελικα μ ειπε να τα αξανβρουμε πως εχω δικιο στο οτι θα φανει στην πορεια..και πως αν πραγματικα ηρεμησω θα ναι πολυ χαρουμενος και δεν θα χουμε κανενα προβλημα...αυτα οποτ απο δω και περα ξεκιναω με την ψυχολογο..προσπαθω να μην κανω κακες σκεψεις και ελπιζω ολα να πανε καλα!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Μεταιχμιακή Προσωπικότητα και χωρισμος
    By marymarymary in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 14
    Last Post: 04-12-2023, 21:17
  2. χωρισμός
    By aze in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 15-07-2014, 18:05
  3. χωρισμος
    By eleni 99 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 02-12-2013, 15:23
  4. χωρισμος
    By eleni 99 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 28-11-2013, 16:50
  5. ΧΩΡΙΣΜΟΣ
    By giorgoszik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 94
    Last Post: 09-08-2012, 23:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •