Σιδηροπενική αναιμία και κατάθλιψη - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 138 of 138
  1. #136
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Νοβια , η βιταμινη D , συντιθεται με μονο 20 λεπτα εκθεσης στον ηλιο , δεν εχω διαβασει τα αλλα ποστ , αλλα μονο τον χειμωνα παιρνω D , που δεν εχει ηλιο .............επισης πολυ καλο στην κτθλψη κανουν τα Ω3 , η βιταμινη Β , ειναι για το νευρικο συστημα , παιρνω καμμια 20αρια χρονια , γιατι γυμναζομαι κιολας , η πολυ D μπορει να προκαλεσει υπερβιταμιινωση , δια ληψεως απο το στομα , διοτι ειναι λιποδιαλυτη ,, οπως η Α και η Ε , δλδ αποθηκευονται στους ιστους , ενω η C και η Β , αποβαλλονται , ειναι υδατοδιαλυτες , και παιρνω μεγαλες δοσειςε C , 500mg + , διοτι δημοιουργει κολλ;αγονο , και μια και εισαι 43 , καθυστερει το γητας , εγω ειμαι 54 , και το δερμα μου , δεν εχει ουτε μια ρυτιδα , αλλα παιρνω και Β και C , χρονια ,+ γυμναστικη ..............

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Ναι, δεν είναι να του έχεις και τυφλή εμπιστοσύνη πρέπει να παίρνεις και 2η και 3η γνώμη. Αυτό που προβληματίζει εμένα είναι ότι δεν αισθάνομαι να γίνομαι καλύτερα.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Τελικά, μετά απο 2 μήνες λήψης σιδήρου και βιταμίνης D τα επίπεδα έχουν ανέβει, την D θα την συνεχισω για λίγο ακόμη μεχρι να φτάσει στο επιθυμητό. Χθες πήγα στπ γιατρό μου τις επαναληπτικές εξετάσεις όπου τις βρήκε μια χαρα, έλα όμως που εγώ δεν αισθάνομαι μια χαρά αλλα αντιθέτως νιώθω χειρότερα απο κάθε άλλη φορά... έχω διάφορες γαστρεντερολογικές ενοχλήσεις επι καθημερινής βάσεως ειδικά τις 4 τελευταίες μέρες αισθάνομαι παρα πολύ χάλια σηκώνομαι με πόνο στο στομάχι και στην κοιλια και με έντονο φούσκωμα ακόμα κι αν έχω πιεί μόνο νερό. Αισθάνομαι αυτό που λένε καμιά φορά «μου ΄ρχεται να σκάσω» γενικώς αισθάνομαι και το σώμα μου σαν να είναι πρησμένο, έχω βάλει βέβαια και κάποια παραπανίσια κιλά τα οποία με ζορίζουν όχι μόνο ψυχολογικά αλλά και σωματικά αν σκεφτείτε ότι ήμουν 58 κιλά και έφτασα να είμαι 84 αυτή τη στιγμή. Έχω κάνει θυροειδή κτλ και οι εξετάσεις μου είναι ok. Το συζήτησα με τον γιατρό που είδε τις εξετάσεις μου και μου είπε πως κάνω σωματοποίηση του άγχους προφανώς είναι κάτι που σε στρεσάρει στη δουλειά σου και συμβαίνει αυτό εγώ απ' την άλλη δεν είμαι πεπεισμένη και αισθάνομαι πως πρέπει να το ψάξω λίγο περισσότερο, μου δίνουν διάφορα φάρμακα για ν' αντιμετωπίσω τις ενοχλήσεις του γαστρεντερικού αλλα δεν αισθάνομαι πως μου κάνουν κάτι για να μην πω πως μερικές φορές αισθάνομαι να με χειροτερευουν κιόλας. Γενικώς με τόσα φάρμακα και συμπληρώματα έχω αρχίσει και αισθάνομαι σαν φαρμακαποθήκη. Απ' την άλλη έχω παρατηρήσει ότι δεν μπορώ να κλάψω εδώ και λίγο καιρό πιο πρίν όταν ένιωθα ένταση ή ενοχλήσεις έβαζα τον εαυτό μου σε μια τέτοια διαδικασία, ν' αρχίσω να κλαίω κι αυτό με ανακούφιζε γιατί έπειτα απο ένα γερό κλάμα ένιωθα πιο ήρεμη, μου έφευγε η ένταση, η στεναχώρια κι έπεφτα και κοιμόμουν σαν πουλάκι. Τώρα μ' έχει πιάσει αυτό, να μην μπορώ να κλάψω και δεν μπορώ να εκτονώσω την ένταση, πέραν του ότι έχω αρχίσει να έχω προβλήματα ύπνου.

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Similar Threads

  1. Η καταθλιψη φερνει καταθλιψη
    By howtodream8 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 21-12-2012, 08:21
  2. ΑΝΑΙΜΙΑ-ΥΠΟΤΑΣΗ
    By Gypsy Cello in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 39
    Last Post: 11-08-2011, 01:30
  3. Replies: 16
    Last Post: 22-12-2009, 23:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 03:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •