ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΞΑΝΑ !!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196

    ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΞΑΝΑ !!!!

    Καλησπερα σε όλους .Ζητω συγνωμη που ξαναγράφω κι εχω γίνει κουραστικός αλλα πραγματικα περνάω πολυ δύσκολα .Το μυαλό μου δε μ αφήνει σε ησυχία .Οπως εχω ξαναπεί εχω ιδεοψυναγκαστικη και ταλαιπωρούμαι απο 8 ετών .Το 2010 έπαθα κι ένα ισχυρό καταθλιπτικό επεισόδιο και πίστευα τότε οτι η ζωή τελείωνε για μένα .Απο τότε καθε μέρα φοβάμαι οτι προβλέπω -προαισθάνομαι οτι θα πεθάνω ξαφνικά και χωρις λόγω στον υπνο μου .Ετσι επειδή πιστεύω οτι κατάλαβα πως αυτο ειναι το γραφτό για μένα .Εχουν περάσει χρονια και δεν εχει γίνει τίποτα .Ξαφνικα όμως τον προηγούμενο Δεκέμβρη του 2015 μου ήρθε πολυ εντονα με ένα ανεξήγητο συναίσθημα που με ξεπερνάει οτι θα πεθάνω τον Αύγουστο του 2016 .Απο τότε ζω έναν ακομα εφιάλτη κι όσο πλησιάζει το καλοκαίρι το σκέφτομαι περισσότερο .Παιρνω φάρμακα εδώ και χρονια και χθες ήμουν στον γιατρο [εχω αλλάξει 3 ] και μου εξήγησε πολυ ωραία οτι αυτή η φοβία για τον Αύγουστο ειναι ένα ακομα λάθος γιατι ειναι μια ακομα μορφή του προβλήματος και πως δεν γίνεται μετα απο τόσες φορές που εχω πέσει έξω τώρα να πέφτω μεσα .Μου είπε ακομα οτι φταίει οτι απο μικρός χρησιμοποιούσα πολυ μαγικες σκεψεις .Ηρεμησα κάπως αλλα σημερα ξυπνησα με την εμμονή οτι τελικα απο παλιά προαισθανομουν οτι θα πεθάνω τον Αύγουστο του 2016 δηλαδή απο χρονια πριν απλά το κατάλαβα τον περασμένο Δεκέμβριο ...Συγνωμη ειλικρινα που σας κουραζω , θέλω πολυ να ακούσω απαντήσεις και τη γνώμη οποίου θέλει να πει μια κουβέντα ...ειμαι σε τέτοιο σημείο που πλέον μου φαίνεται απίστευτο το να βγάλω ολόκληρο το 2016 ...Σας ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Να σημειώσω επισης οτι μου έκανε κακό που διάβασα στο Ίντερνετ για κάποιους ανθρώπους που προφητευσαν με ακρίβεια το ποτε θα πεθάνουν κι έπεσαν μεσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    τι παραξενο..να καθεσαι να ασχολησαι με το ποτε θα πεθανεις..
    κ δεν ζεις την στιγμη..
    ολοι καποτε θα φγουμε..κανεις δεν ξερει ποτε.δεν εχεις μαντικες ικανοτητες..αυτο ειναι σιγουρο.
    πιθανον το φαρμακο που παιρνεις δεν σε βοηθαει.
    στην θεση σου απλα θα αλλαζα γιατρο πρωτα κ μετα φαρμακο.
    εχεις ΙΔΨ κ εχεις εμμονη.
    ειναι ασθενεια κ θερπαευεται επιτυχως με φαρμακο.
    παραλληλα δες το κ με ψυχοθεραπεια.
    αν κανεις θεραπεια με φαρμακο κ ακομα συνεχιζεις να σκεφτεσαι ετσι, γνωμη μου, σημαινει οτι δεν σε πανει το φαρμακο κ η θεραπεια απετυχε.
    εμεις δεν θα σου πουμε ποτε θα πεθανεις κ αν θα πεθανεις τον αυγουστο...
    κοιτα καλυτερα το δασος κ οχι το δεντρο..
    κατι παει τραβα με την θεραπεια σου..απλο..
    η ιδψ ειναι ζορικη κ θελει πολυ σωστη προσεγγιση..επισης παραξενευτηκα που ενας ψυχιατρος καθεται κ λεει οτι απο μικρος εκανες μαγικες σκεψεις..τι εννοει ο ποιητης?
    ολα τα παιδια εχουν φαντασια μικρα..κανενα δεν ειναι κυνικο κ πεζο.
    ολοι οταν ηταν παιδια φανταζομασταν πραγματα..αυτο δεν ειναι κατι που ανακουφιζει..
    ενας σοβαρος γιατρος θα εβλεπε απλα οτι υποτροπιαζεις κ θα εκανα τα αδυνατα δυνατα με οσα εργαλεια διαθετει να σε σωσει απο αυτο.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    τι παραξενο..να καθεσαι να ασχολησαι με το ποτε θα πεθανεις..
    κ δεν ζεις την στιγμη..
    ολοι καποτε θα φγουμε..κανεις δεν ξερει ποτε.δεν εχεις μαντικες ικανοτητες..αυτο ειναι σιγουρο.
    πιθανον το φαρμακο που παιρνεις δεν σε βοηθαει.
    στην θεση σου απλα θα αλλαζα γιατρο πρωτα κ μετα φαρμακο.
    εχεις ΙΔΨ κ εχεις εμμονη.
    ειναι ασθενεια κ θερπαευεται επιτυχως με φαρμακο.
    παραλληλα δες το κ με ψυχοθεραπεια.
    αν κανεις θεραπεια με φαρμακο κ ακομα συνεχιζεις να σκεφτεσαι ετσι, γνωμη μου, σημαινει οτι δεν σε πανει το φαρμακο κ η θεραπεια απετυχε.
    εμεις δεν θα σου πουμε ποτε θα πεθανεις κ αν θα πεθανεις τον αυγουστο...
    κοιτα καλυτερα το δασος κ οχι το δεντρο..
    κατι παει τραβα με την θεραπεια σου..απλο..
    η ιδψ ειναι ζορικη κ θελει πολυ σωστη προσεγγιση..επισης παραξενευτηκα που ενας ψυχιατρος καθεται κ λεει οτι απο μικρος εκανες μαγικες σκεψεις..τι εννοει ο ποιητης?
    ολα τα παιδια εχουν φαντασια μικρα..κανενα δεν ειναι κυνικο κ πεζο.
    ολοι οταν ηταν παιδια φανταζομασταν πραγματα..αυτο δεν ειναι κατι που ανακουφιζει..
    ενας σοβαρος γιατρος θα εβλεπε απλα οτι υποτροπιαζεις κ θα εκανα τα αδυνατα δυνατα με οσα εργαλεια διαθετει να σε σωσει απο αυτο.
    Σε ευχαριστω για την απάντηση σου .Εχω αλλάξει τρεις γιατρούς όπως ειπα .με ικανοποιεί ο τρόπος που μου τα εξηγεί ο γιατρός μου ,τώρα για την αγωγή συμφωνώ οτι μπορει να θέλει αλλαγές ...όσο για τη μαγική σκέψη απλά εννοούσε οτι αυτο που φυσιολογικά ειχα ως παιδι συνεχίζω να το εχω σε κάποιο βαθμό και τώρα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ε οποτε γιατι καθεσαι κ υποφερεις...αλλαξε φαρμακα.

  6. #6
    Τι ζητας συγνωμη αφου βασανιζεσαι ? Εγω δεν θα κατσω να στο εξηγησω γιατι δεν ξερω πως λειτουργει ο εγκεφαλος. Ξερω ομως πως αν ο εγκεφαλος κολλησει σε ενα θεμα ειναι δυσκολο να παρει αλλες στροφες.

    Εγω βλεπω αλλαγουλες και απο αλλαγη αγωγης και απο ψυχοθεραπεια. Οχι τεραστιες αλλα οχι και ασημαντες. Πλησιαζει ο μηνας λογικο ειναι να φουντωνει η σκεψη σου. Το θεμα ειναι να αντιμετωπισεις και να ανεβασεις το επιπεδο της καθημερινοτητας σου. Να γινει η ζωη λιγοτερο ανυποφορη... αυτο μας κανουν τα σκευασματα. Λιγοτερο ανυποφορη τη ζωη, Μετα πρεπει να κανεις συστηματικη δουλεια με τον εαυτο σου να παλεψεις με τον εγκεφαλο σου με βοηθεια και συμμαχο θεραπευτη καλο οχι σκιτζη για να πας παρακατω.

    Δεν το επελεξες να τραβας αυτο το μανικι. Σημασια εχει πανω απο ολα να νιωσεις καλυτερα.
    Ολοι αυτο δε ψαχνουμε στη τελικη ? οποια διαγνωση κ να εχουμε. Λιγο πιο υποφερτη τη ζωη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Athens
    Posts
    61
    Λοιπόν fighter θα σου πω την άποψή μου και ας μου πετάξουν ντομάτες οι υπόλοιπο συν-φορουμήτες... θα τις φάω με αξιοπρέπεια :)

    Έχεις την φοβία που έχεις και ξέρεις πως λειτουργεί! Έρχεται μια έμμονη ιδέα και δεν μπορείς να απαλλαγείς από αυτήν. Σου τρώει τα σωθικά. Σε εξουθενώνει. Έχεις σκεφτεί ποτέ να την γυρίσεις προς όφελός σου? Έχεις την έμμονη ιδέα ότι θα πεθάνεις τον Αύγουστο 2016, πάρτο ως δεδομένο αυτό, και σκέψου τι θα ήθελες να προλάβεις να κάνεις στην ζωή σου πριν πεθάνεις? Που δεν έχεις πάει κ θέλεις να πας? Μπορεί να θέλεις να μιλήσεις σε κάποιον για το πως νιώθεις και μέχρι στιγμής το φοβόσουν. Μπορεί το όνειρό σου να ήταν να κάνεις bungee jumping, να ανέβεις στον Όλυμπο, να βάλεις την στολή του μπάτ-μαν και να βγεις έτσι στον κόσμο. Ότι σου κατέβει στο κεφάλι κάντο! τόλμησε να προλάβεις αυτά που θέλεις πριν πεθάνεις!

    Αντέστρεψε την εμμονή σε δύναμη. Κι αν σου πει κανείς "πας καλά? πως ντύθηκες έτσι κ βγήκες μπάτ-μαν" θα τους εξηγήσεις ευγενικά ότι δεν έχεις κ πολύ χρόνο σε αυτόν τον κόσμο, και έχεις να προλάβεις να κάνεις όλα όσα θέλεις!!!! Γίνε τρελός μες στην τρέλα σου! Γίνε ελεύθερος!

    Πολλοί άνθρωποι αλλάζουν την ζωή τους δραστικά όταν μάθουν ότι έχουν καρκίνο ή κάποια άλλη σοβαρή αρρώστια, σταματάνε να νοιάζονται για βλακείες και βλέπουν τον κόσμο από άλλο πρίσμα. Αρκετοί νοιώθουν πιο ελεύτεροι από ποτέ, γιατί μόνο υπό την σκιά του θανάτου τολμούν να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα. Πολλά βιβλία φιλοσοφικά γράφουν ότι ο θάνατος είναι ο καλύτερος σύμβουλος...γιατί αν έχεις τον θάνατο δίπλα σου δεν σε φοβίζει τίποτα άλλο!!! Υπάρχουν αρκετές ταινίες για το σχετικό θέμα, ψάξε να δεις καμία.

    Και αν δεν πεθάνεις τον Αύγουστο...θα έχεις κάνει τόσαααα πολλά που θα χαίρεσαι στο τέλος για αυτή σου την εμμονή.
    ....Ή προτιμάς να πεθάνεις στα 90 και να έχεις ζήσει 90 βασανιστικά και φοβισμένα χρόνια?????

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    196
    Quote Originally Posted by Aeriko View Post
    Λοιπόν fighter θα σου πω την άποψή μου και ας μου πετάξουν ντομάτες οι υπόλοιπο συν-φορουμήτες... θα τις φάω με αξιοπρέπεια :)

    Έχεις την φοβία που έχεις και ξέρεις πως λειτουργεί! Έρχεται μια έμμονη ιδέα και δεν μπορείς να απαλλαγείς από αυτήν. Σου τρώει τα σωθικά. Σε εξουθενώνει. Έχεις σκεφτεί ποτέ να την γυρίσεις προς όφελός σου? Έχεις την έμμονη ιδέα ότι θα πεθάνεις τον Αύγουστο 2016, πάρτο ως δεδομένο αυτό, και σκέψου τι θα ήθελες να προλάβεις να κάνεις στην ζωή σου πριν πεθάνεις? Που δεν έχεις πάει κ θέλεις να πας? Μπορεί να θέλεις να μιλήσεις σε κάποιον για το πως νιώθεις και μέχρι στιγμής το φοβόσουν. Μπορεί το όνειρό σου να ήταν να κάνεις bungee jumping, να ανέβεις στον Όλυμπο, να βάλεις την στολή του μπάτ-μαν και να βγεις έτσι στον κόσμο. Ότι σου κατέβει στο κεφάλι κάντο! τόλμησε να προλάβεις αυτά που θέλεις πριν πεθάνεις!

    Αντέστρεψε την εμμονή σε δύναμη. Κι αν σου πει κανείς "πας καλά? πως ντύθηκες έτσι κ βγήκες μπάτ-μαν" θα τους εξηγήσεις ευγενικά ότι δεν έχεις κ πολύ χρόνο σε αυτόν τον κόσμο, και έχεις να προλάβεις να κάνεις όλα όσα θέλεις!!!! Γίνε τρελός μες στην τρέλα σου! Γίνε ελεύθερος!

    Πολλοί άνθρωποι αλλάζουν την ζωή τους δραστικά όταν μάθουν ότι έχουν καρκίνο ή κάποια άλλη σοβαρή αρρώστια, σταματάνε να νοιάζονται για βλακείες και βλέπουν τον κόσμο από άλλο πρίσμα. Αρκετοί νοιώθουν πιο ελεύτεροι από ποτέ, γιατί μόνο υπό την σκιά του θανάτου τολμούν να κάνουν το όνειρό τους πραγματικότητα. Πολλά βιβλία φιλοσοφικά γράφουν ότι ο θάνατος είναι ο καλύτερος σύμβουλος...γιατί αν έχεις τον θάνατο δίπλα σου δεν σε φοβίζει τίποτα άλλο!!! Υπάρχουν αρκετές ταινίες για το σχετικό θέμα, ψάξε να δεις καμία.

    Και αν δεν πεθάνεις τον Αύγουστο...θα έχεις κάνει τόσαααα πολλά που θα χαίρεσαι στο τέλος για αυτή σου την εμμονή.
    ....Ή προτιμάς να πεθάνεις στα 90 και να έχεις ζήσει 90 βασανιστικά και φοβισμένα χρόνια?????
    Εχει μια λογική αυτο που λες ,εντάξει εγώ απλά θέλω να καταφέρω να μπορω να ζω το σημερα χωρις να με νοιάζει η να προαισθάνομαι τίποτα για το μέλλον ,δεν θέλω να νομίζω οτι εχω προαίσθηματα ούτε οτι δέχομαι μηνύματα οτι θα πεθάνω σύντομα ,αυτα

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Αγαπητέ fighter έχω και εγώ ιδψ (όχι ιδέες θανάτου αλλά σε άλλα πράγματα) και θα συμφωνήσω απόλυτα με την aeriko.Η προσέγγιση που περιγράφει εμένα με βοήθησε πάρα πολύ.Βέβαια έχω ακόμη αρκετά πράγματα να παλέψω αλλά δεν το βάζω κάτω.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Athens
    Posts
    61
    Quote Originally Posted by fighter View Post
    Εχει μια λογική αυτο που λες ,εντάξει εγώ απλά θέλω να καταφέρω να μπορω να ζω το σημερα χωρις να με νοιάζει η να προαισθάνομαι τίποτα για το μέλλον ,δεν θέλω να νομίζω οτι εχω προαίσθηματα ούτε οτι δέχομαι μηνύματα οτι θα πεθάνω σύντομα ,αυτα
    Ακούς τι μου λες? Σου προσφέρουμε κάποιο εργαλείο για να αντιμετωπίζεις το προβλημά σου και εσύ μου λες "Εμμ ωραίο είναι, αλλά ντάξει μωρέ, εγώ θέλω ένα παγωτό".
    Μην εθελοτυφλείς! Δοκίμαζε ότι σου προφέρεται, όπως λέει κ ο φίλος/η admforall πάλεψε! μην τα παρατάς. Εδώ λες ότι θα πεθάνεις τον Αυγουστο, δεν έχεις κ πολύ χρόνο για σκέψεις!

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Φίλος είμαι.Εντάξει εγώ δεν ένιωσα ότι πεθαίνω πέρα απο κάποιες στιγμές που έπαθα κάποια ατυχήματα αλλά πολλές φορές παρακάλεσα να μην ξυπνήσω την άλλη μέρα γιατί δεν άντεχα να υποφέρω.Η ιδψ μου υπάρχει απο τότε που ήμουν περίπου 6 χρονών και μπορώ να την συνδέσω με κάποιο γεγονός που συνέβη τότε.Για πολλά χρόνια (και συνεχίζω να το κάνω σε αρκετά μεγάλο βαθμό αλλά όχι όσο παλιότερα) με αυτοτιμωρούσα.Τον θάνατο τον παρακαλούσα να έρθει αλλά κάτι μέσα μου,μου έλεγε ότι δεν μου αξίζει ούτε και να πεθάνω.Οτι μου αξίζει να ζω για να συνεχίσω να υποφέρω αιώνια.

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2016
    Posts
    31
    και εγώ κεφτόμουν συνεχώς το θάνατό μου, σχεδόν εμμονικά. Μετά αρρώστησα πολύ και κόντεψα να πεθάνω. Αφού ξεπέρασα το πρόβλημα υγείας μου σταμάτησα να σκέφτομαι πλέον το θάνατο.

Similar Threads

  1. Εφιαλτης
    By Kentavros3 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 27-04-2015, 13:41
  2. Ο εφιάλτης επιστρέφει...
    By VassilisM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-12-2013, 19:26
  3. ο εφιάλτης μου τελίωσε...
    By sweet dreams in forum Κακοποίηση
    Replies: 17
    Last Post: 18-05-2012, 10:31
  4. ζωη-εφιαλτης..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 10-11-2011, 15:22
  5. Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ
    By WOLF in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 06-02-2007, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •