Μαρα Ζ , με την προσευχη ασχολουμαι κι εγω , υπο την εννοια οτι ειμαι θρησκευομενος , δεν πηγαινω στην εκκλησια , δεν μαρεσει , αλλα σενα απομερο μοναστηρι , θα παω , εκει νιωθω μια κατανυξη , και μπορω και συγκεντρωνομαι , και ηρεμω , και στο δωματιο μου προσευχομαι , ο Θεος ειναι παντου , αυτο το ' η εκκλησια ειναι ο οικος του Θεου ' , οι επιταγες των εκπροσωπων της εκκλησιας , με αφηνουν αδιαφορο .........και ο Θεος δεν ειναι τιμωρος , η εκκλησια και οι εκπροσωποι της , οχι ολοι , εχουν κανει μεγαλη ζημια στην θρησκεια , ναι , μπορει να μην μισω , απο χαρακτηρος ομως , το να στρεψω και το αλλο μαγουλο , δεν ειναι το στυλ μου , δεν μενδιαφερει τι πρεσβευει η εκκλησια , και θα αμαρτησω , και δεν εχω ενοχες , και θα στη ψυλαξω , αμα μου την κανεις , οποτε ας πουμε οτι εχω διαμορφωσει εναν δικο μου τροπο πιστης , πιο υγιη , και πιο updated ............... σκασιλα μου τι λενε οι εκπροσωποι της εκκλησιας ...............ολα αυτα τα ΄' διεστραμμενα ' και οπισθοδρομικα , ειναι αποτελεσματα των οικουμενικων συνοδων , δλδ των ανθρωπων ............... δεν μπορεις εσυ να υποδυκνειεις στο Θεο τι θα κανει , ειναι επιεικως γελοιο , δεν μπορουμε ναχουμε εναν Θεο στα μετρα μας ............... θα προσευχηθω για καποια υποθεση μου , εχω πιστη , αλλα θα κουνησω κι εγω το χερακι μου , δεν τα περιμενω ολα απο το Υπερπεραν ........... τα βιβλια αυτο βοηθειας , τα διαβαζα παλαιοτερα , οταν ημουν ακομη αρχαριος στα θεματα αυτα , καταλαβα με τον καιρο , οτι μονο λιγα τετοια βιβλια οντως βοηθουν ................ ειναι πολυ σημαντικο νασαι θετικος ανθρωπος και να μην φοβασαι , οτι φοβασαι , το ελκυεις ................. ειμαι υπερ του υγιεινου λαιφσταιλ , αμα θες πεστο κι ετσι , δεν μαρεσει η λεξη λαιφσταιλ , με παραπεμπει σε αλλου ειδους καταστασεις , αλλα εννοειται οτι πρεπει να φροντιζεις το σωμα σου , να γυμναζεσαι , να τρως σωστα , οχι βεβαια να το κανεις εμμονικα , αλλα το σωμα σου , ειναι ναος , θα κανεις και καμμια στραβη ομως , δεν χαλασε κι κοσμος ................ τωρα , αν καποιος αρεσκεται να αυτομαστιγωνεται , δικαιωμα του , δεν συμμεριζομαι τετοια συμπεριφορα , αλλα δεν μου πεφτει λογος για το τι κανει ο αλλος , εγω και γυμναζομαι , και τρεφομαι σωστα , και κοιμαμαι πολυ , αγαπω τον εαυτο μου , τον θεωρω το σημαντικοτερο προσωπο στην ζωη μου , οχι υπο την εννοια του ναρκισσου , απλα τα παω καλα μαζι του , τον βρισκω ενδιαφεροντα , και συνεπως , τα παω καλα με τους αλλους ......