23 χρονών-> ...Η πηγή της κακης ψυχολογικής μου καταστάσης μήπως...?? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by Adzik
    Justme εισαι φοβερη!!!!!
    ......
    Ψυχή......
    been good, been bad. WILL GO ON

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    15
    Τι σημαινει αυτο justme ? ? αβυσσος η ψυχη ?

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Εχμ...... λίγο αλλιώς το εννοούσα....
    σορρυ....
    Απλά ήθελα να πώ πως είμαι γένους αρσενικού......
    (αλλά όντως η ψυχή άβυσσος.......... λολ)
    been good, been bad. WILL GO ON

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Πάντως διαβάζοντας τις απαντήσεις σου διαπιστώνω ότι επενδύεις πολύ στις σχέσεις που έχεις κάνει (και προφανώς σε αυτές που σκέφτεσαι να κάνεις) ΑΛΛΑ η δική σου ανάγκη (προς το παρών τουλάχιστον) είναι μία καλή ξεπέτα.
    Ενώ δηλαδή ουσιαστικά διαπιστώνεις ότι θέλεις κάτι σεξουαλικό και μόνο ουσιαστικά για λόγους \"ηθικής??\", \"τάξης??\" δεν το παίρνεις απόφαση να κινηθείς προς αυτήν την κατεύθυνση.

    (Φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος)
    been good, been bad. WILL GO ON

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    15
    χαχαχα .. μαλιστα δεν καταλαβα απλώς γιαυτο ρώτησα..

    παντως ειμαι για κλαματα ε?...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Ξεκινώντας πριν σου έγραφα ότι η κοπέλα που θα καταλήξει μαζί σου θα είναι πολύ τυχερή......
    Το έσβησα όμως γιατί δεν ήθελα να φανεί \"κάπως\" μιας και πολλές φορές δυσκολεύομαι να εξηγήσω πως και γιατί έχω μία εντύπωση....

    (Αυτό ως απάντηση για τα κλάμματα....)
    been good, been bad. WILL GO ON

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    15
    εχεις δίκιο απόλυτο και να πώ την αλήθεια δεν περίμενα να με ψυχολογησεις τόσο σωστά...

    μέσα μου βρίσκομαι σε μια συγκρουση... περίπου όπως την περιγράφεις..


    p.s.: το παραπάνω δεν πάει ως απάντηση σε αυτο που είπες για τυχερή κοπέλα... απλά τα γράφαμε ταυτόχρονα. είναι για το προηγούμενο απο αυτο
    πάντως σε ευχαριστω αν και δεν είμαι σίγουρος αν όντως είναι ετσι γιατι δεν βλέπω μέλλον στην κατάσταση μου..:(

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    BRE BRE BRE!!!!!

    Roben...

    ax...κατι πολυ σημαντικο...να ξερεισ πωσ καθοσ μεγαλωνουμε..αντιλαμβανομα στε πωσ οι σχεσεισ δεν ειναι μονο οι ευκολεσ και οι καλεσ στιγμεσ... αλλα και υπομονη και επιμονη και κατανοηση, και προσπαθια ...

    δεν λεω οτι δεν εκανεσ καλα που την σχολασεσ..γιατι αυτι..τωρα..να σε πει προβατο...δεν σε ηξερε καλακαλα..λιγο βαρυ..

    αλλα απο την αλλη.. ουουουου ξερεισ τι θα πεισ και τι θα ακουσεισ μεσα σε μια σχεσηακομη και απο καποιον που μπορει να σε λατρευει?...


    πααρα πολλα...καμια φορα κανουμε ολοι τα στραβα ματια...η αν ειναι βαρυ..το συζηταμε...ξεκαθαριζουμε την θεση μασ.. υπερασπιζομαστε την θεση μασ \" πχ. σε παρακαλω να μην με ξαναπεισ προβατο γιατι μεπροσβαλει..και ειναι λαθοσ σου να με κρινεισ χωρισ να με ξερεισ καθολου, στην τελικη ειναι αγενια¨\"\"προφανοσ επισεισ δεν αντιλαμβανεσαι τον ρολο που κατεζχει το ποδοσφαιρο στην ζωη μου....εγω δεν σε κρινο..γιατι να με κρινεισ εσυ?\"

    ...η στην χειροτερη περιπτωση..συμβαινει καβγασ..μαλωνετε..αλλα ο κοσμοσ δινει τοπο στην οργη...ελεγχουμε τον εαυτο μασ ωστε να μηνπουμε κατι που δεν θελουμε...κατι για το οποιο θα μετανιωσουμε αργοτερα και μπορει να προκαλεσει μεγαλη ζημεια....ζηταμε συγνωμη...κανουμε αγκαλιτσεσ...ε...κανουμε και υπομονη...και τα ξαναβρισκουμε...

    μην εισαι κι εσυ βρε παιδι μου υπερβολικα ευθυκτοσ....ενταξει μπορει στην συγκεκριμενη σχεση να μην αξιζε να κανεισ τα στραβα ματια...αλλα την επομενη φωρα...ε μην τρεχεισ να χωρισεισ αμεσωσ... τα προβληματα δεν λυνοντε με την φυγη....μονο αν τα αντιμετοπισουμε...λεω εγω...

    ;)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Justme φοβερη...ψυχη μου...σε συμπαθω παρα πολυ..και ειναι ωραιο να ανακαλυπτεισ πωσ καποιοσ που γενικα σκεφτεται και αντιδραει με τον τροπο σου.. λεκτικα..ειναι γενουσ αρσενικου;)

    μακια.
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #25
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Νομίζω οτι θα ήταν καλό να δουλέψεις με τον τρόπο προσέγγισής σου. Συζήτησέ το με κάποιον που μπορείς να ανοιχτείς, παρατήρησε συμπεριφορές και κάνε πρόβες. Προσπάθησε να καταλάβεις τι είναι αυτό που σε κομπλάρει και προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις. Κανένας άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται μόνο για την εξωτερική ομορφιά, στη πορεία δηλαδή. Επειδή δεν είσαι πανέμορφος δεν σημαίνει οτι δεν θα έχεις σχέσεις! Αν ήταν έτσι τα 3/4 του πληθυσμού θα ήταν χωρίς σύντροφο.Η ομορφιά σου βρίσκεται μέσα σου, στη γοητεία του πνεύματός σου και της μοναδικότητάς σου. Είσαι τελείως διαφορετικός από όλους σε αυτόν τον πλανήτη, ακόμα και ο τρόπος που γυρνάς το κεφάλι σου είναι διαφορετικός!!!Η αυτοπεποίθησή σου μπορεί να τονωθεί αν αρχίσεις να βλέπεις τα καλά που έχεις και όσα είσαι ικανός να κάνεις. Όταν κάνεις κάτι καλό άσε τον εαυτό σου να ικανοποιηθεί. Ακόμα και αν αυτό είναι πολύ ασήμαντο για τα σημερινά σου δεδομένα.Αν αρχίσεις να προσέχεις τον εαυτό σου παραπάνω, να τον δέχεσαι και να τον αγαπάς θα είσαι πολύ ελκυστικός και πιστεύω πως θα φύγει το άγχος σου.Είμαι σίγουρη πως μπορείς να το καταφέρεις, θέλει μόνο να ξεμπερδέψεις τις σκέψεις σου και μπορείς να το κάνεις.;)

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    15
    Adzik ωραία αυτά που πρόσθεσες. και πολύ σημαντικά..

    Πολλές φορές όπως είπες στο τέλος έχω παρατηρήσει οτι φεύγω μακριά απο ένα πρόβλημα αν δώ οτι είναι πολύ πιθανόν να μην μπορέσω να το αντιμετωπίσω και σίγουρα είναι λάθος .. ή το διαγράφω απτο μυαλό μου και εμφανίζεται μετά στη χειρότερη στιγμή..


    sofiabi2

    οταν λές με τον τρόπο προσέγγισης μου τι εννοείς ? συνήθως ο τρόπος προσέγγισης μου είναι λανθασμένος..
    κάνω πράγματα που είναι λάθος δηλαδή σαν να θέλω να φύγω απο την κατάσταση που εξελίσεται.. να απορρίψω μόνος μου ..Εμενα!
    για την εξωτερική ομορφιά έχεις απόλυτο δίκιο και σευχαριστώ που μου το εξήγησες τόσο όμορφα αν και όπως σου είπα είμαι τελειομανής γενικά αν δω για παράγειγμα ένα κάδρο στραβό θα πάω να το ισιώσω και αυτό με επηρεαζει σε ότι είμαι μετριος...
    σευχαριστώ πολύ πάντως για την πολυ αισιόδοξη απάντηση σου μου μίλησες πολύ λογικά σαν να ήξερες οτι έτσι θα δεχτώ κάτι πιο ευκολα ..


    είχα πεί παραπάνω στον justme οτι βρίσκομαι σε μια ψυχολογική εσωτερική σύγκρουση όπως πολύ σωστά κατάλαβε..

    Αυτή η σύγκρουση έχει να κάνει κυρίως γιατι ένα μεγάλο κομμάτι μέσα μου πιστεύει οτι αυτό που θα κάνω θα είναι λάθος... όχι ο έρωτας ή η αγάπη σαν συναίσθημα αλλα αυτό που δεν έχω κάνει ακόμα , η σεξουαλική επαφή και αυτό το λέω πρώτη φορά , εννοώ την αναφορά μου σε αυτο που δεν με αφηνεί να ενεργήσω και πιο ελεύθερα

  12. #27
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    69
    Σε καταλαβαίνω φίλε.Κι εγώ καμένος είμαι σε αυτό το θέμα.Είχα φτιάξει μάλιστα και thread στο φορουμ αυτό (είναι στη σελ.7).Ωστόσο από τότε είχα το τυχερό μου και είχα μια φάση με μια κοπέλα χωρίς σεξ.Κι εγώ ένιωσα πως θίγεται ο ανδρισμός μου όταν κατάλαβα πως δεν ήθελε να το κάνουμε.\"Εε , συγγνώμη , μάλλον έκανα λάθος , δε θέλω να το κάνουμε τελικά , φαίνεται πως δε μου αρέσεις και πολύ\".Και ένιωσα πως είμαι υπεύθυνος , πως δεν μπορούσα να την φτιάξω επειδή κι εγώ δεν είχα εμπειρίες παρά μόνο παρακμιακό σεξ στα βρώμικα δωμάτια των οίκων ανοχής.Δηλαδή δικό της ήταν το πρόβλημα αλλά εμένα με πείραξε.Τελοσπάντων.Σε καταλαβαίνω απόλυτα πως η αγαμία ίσως να είναι και η πηγή της κακής σου ψυχολογικής κατάστασης ή σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο γιατί αυτό συμβαίνει και σε μένα.Και μου τη σπάει όταν οι άνθρωποι δεν το καταλαβαίνουν.Αλλά να δω πως θα ένιωθαν κι αυτοί άμα δεν το είχαν κάνει μέχρι τα 25.Θέλω να είμαι ειλικρiνής όμως μαζί σου και πιστεύω ότι κάπου είναι επιλογή σου.Λες ότι είχες ευκαιρίες και τις προσπέρασες.Γιατί ;Κατά την ταπεινή μου άποψη αυτό είναι λάθος.Μην τις αφήνεις να περνάνε γιατί η έλλειψη εμπειρίας πέρα από το υπόλοιπα προβλήματα που δημιουργεί , ουσιαστικά απομακρύνει την προοπτική μιας σοβαρής σχέσης με ένα άτομο που θα σου ταιριάζει και θα σου αξίζει.Δηλαδή κοιτάμε ποια θα μας αποδεχτεί και θα μας κάτσει ενώ στην ηλικία μας θα έπρεπε (εφόσον θέλουμε) , χωρίς να νιώθουμε στερημένοι , να αναζητούμε μια καλή , σοβαρή σχέση , που θα μας καλύπτει συναισθηματικά , να έχουμε περάσει σε ένα άλλο επίπεδο ωριμότητας.Αλλά είμαστε εκεί κολλημένοι , σαν τα δεκαοχτάχρονα.Είσαι ρομαντικός και μπράβο σου που το καταφέρνεις ακόμα (εμένα ο ρομαντισμός μου πέταξε πριν κανά δυο χρόνια με κάτι γεγονότα , αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).Αλλά το είδες κι εσύ πως η άλλη προσπάθησε να σε εκμεταλλευτεί , σου κακομιλούσε και δε σε σεβόταν επειδή θεωρούσε πως την έχεις ανάγκη και σου κάνει χάρη να τα έχει μαζί σου.Σου αξίζει κάτι καλύτερο , αλλά για να το βρεις και να το διεκδικήσεις πρέπει να περάσεις σε άλλο επίπεδο εμπειρίας και ωριμότητας , πρέπει να έχεις κάνει μια κανονική σχέση με σεξ , να πάψεις να νιώθεις μειονεκτικά.Να μην επικεντρώνεσαι στο πώς θα δεχτεί την παρθενία σου , αλλά στο τι χαρακτήρας είναι και κατά πόσο ταιριάζετε.Μην ψάχνεις να βρεις μία που θα σε καταλαβαίνει , απλά κάνε μια σχέση επικεντρωμένη στη σωματική έλξη που θα οδηγήσει στο σεξ.Αυτή είναι η άποψή μου...

  13. #28
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Οι κοινωνικές ικανότητες αναπτύσσονται!!! Αλήθεια! Μπορείς να εξασκήσεις τον τρόπο που μιλάς σε μια κοπέλα που σου αρέσει,τον τρόπο που περπατάς έτσι ώστε να δείχνεις \'άνετος\' (παράδειγμα έφερα!), τον τρόπο που υιοθετείς όταν βρίσκεσαι σε καινούριο χώρο ώστε να δείχνεις φιλικός και παααααρα πολλές άλλες συμπεριφορές που βασίζονται στο τρόπο που συμπεριφέρεσαι. Εδώ έρχεται ο ψυχολόγος. Είναι λίγο δύσκολο να στο εξηγήσω περισσότερο (άλλωστε είμαι φοιτήτρια ψυχολογίας και όχι πτυχιούχος), όμως υπάρχουν καλά βιβλία, π.χ. τροποποίησης συμπεριφοράς, σελίδες με έγκυρο και περιεχόμενο και όπως είπα πριν....ο ψυχολόγος! Βέβαια, είναι λίγο ακριβούλης και επιπλέον έχω την εντύπωση πως μπορείς να το κάνεις και μόνος σου και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία. Αν πιστεύεις πως η τελειομανία σου δημιουργεί προβλήματα στη καθημερινή ζωή μπορείς να το κοιτάξεις. Πάντως δεν είναι μειονέκτημα αν δεν σου δημιουργεί πρόβλημα. Ένα δύσκολο κομμάτι είναι οι ενοχές, τα στερεότυπα και τα ΄πρέπει΄που υπάρχουν στον ήθικό κώδικα΄. Αν κάνεις μια ωραία κουβέντα με τον εαυτό σου,υπάρχει πιθανότητα να βρεις εσωτερική ισορροπία? Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια.:)

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    15
    Ρε φίλε Absolut όπως τα λές είναι τα πράγματα...

    Δεν ξέρω γιατι προσπέρασα ή <<έχασα>> τελείως κάποιες τετοιες ευκαιρίες στη ζωή μου...
    θα μπορούσα πολλές φορές να είχα πάει με κάποια κοπέλα απλώς για να πάω..
    δεν ένιωθα έτοιμος.. δεν ξέρω.. αν διαβάζει κανείς θα λέει <<καλα αυτες είναι απαντήσεις γυναικων που δεν θέλουν να χάσουν την παρθενιά τους ,τι δεν ένιωθες έτοιμος ? μηπως είσαι gay φιλε μου και δεν το ξέρεις ? >>

    δεν ειμαι gay ρε παιδια , χωρίς να θέλω να πω οτιδήποτε για αυτους απλώς εγω δεν είμαι..

    πάντα είχα υπερβολικό σεβασμό στις κοπέλες γύρω μου.. ισως το παράκανα..δεν ξέρω
    πάντα ήμουν πολύ ντροπαλός ...
    πάντα θεωρούσα τον εαυτό μου κατώτερο αν και έβλεπα άλλους χειρότερους απο μένα να είναι με κοπέλες που μου άρεσαν .. <<βέβαια αυτο είναι σχετικό το χείρότερος..γιατι είναι χειρότερος , μόνο εμφανισιακά?>> σκεφτόμουν μέσα μου.. <<ίσως έχει πολύ περισσότερα να της πεί σαν ανθρωπος.. >> σκεφτόμουν για τους άλλους ...
    για μένα όμως δεν ίσχυε αυτο , οτι ίσως και εγώ είχα να της πώ πολύ περισσότερα σαν άνθρωπος...

    ενω γενικά ήμουν και είμαι πάρα πολύ κοινωνικός , όταν με γνωρίζουν σε μια κοπέλα οποιαδήποτε και αν είναι αυτή και αν δεν πρόκειται να γίνει τίποτα απολύτως.. ακόμα και να μήν μου αρέσει κομπλάρω μέσα μου και το καταλαβαίνω..
    ε λοιπόν έχω τοσο σοβαρό κόμπλεξ τελικα ?
    μπορώ να μιλάω ατέλειωτες ώρες με ένα φίλο μου και όταν πρέπει να μιλήσω σε μια κοπέλα δεν ξέρω τι να πώ , κολάω μου έρχονται στο μυαλό αμέσως σκέψεις οτι σε κάτι υστερώ , δεν εχω αυτοπεπίθηση , ψαχνω κάτι έξυπνο να πώ για να σώσω την κατάσταση και δεν κάνω το πιο απλό που πρέπει να κανω , να είμαι ο εαυτός μου..γιατι πρέπει να είναι τοσο δύσκολα τα πράγματα ?

    εχω αγαπήσει χωρίς ανταπόκριση , χωρίς σεξ εννοείται αυτό ... και δεν έχω νιώσει ποτε ευτυχισμένος που ειμαι με κάποια που απλα με σκέφτεται και με θέλει για αυτό που είμαι .. ακόμα και με την κοπέλα που ήμουν πέρισι τέτοιες μέρες ήμουν σίγουρος πως με την πρώτη ευκαιρία που θα είχε να πάει με κάποιον που θα ήταν λίγο πιο όμορφος απο εμένα θα το έκανε... έτσι είμαστε οι ανθρωποι σε όλα τα πράγματα στη ζωή , άπληστοι... δεν μας φτάνει ποτέ αυτο που έχουμε πάντα θελουμε κάτι παραπάνω.. εννοείται οτι υποκύπτει το σώμα πάντα γιαυτο και είμαστε αδύναμοι..

    μπορεί να είμαι και τόσο καταθληπτικός και απαισίοδοξος που το περιβάλλον γύρω μου να μήν με σηκώνει..

    στο άλλο άκρο βλέπω φίλους μου που είναι κάθε μέρα με άλλη ..
    η ζωή περνάει και χάνεται γρήγορα ..έχουν δίκιο ... αλλά ποιός ο λόγος να κάνω κάτι συνεχώς μέχρι να το συχαθώ που όσο πιο πολύ το κάνω τοσο θα μου ξεριζώνει όλο και περισσότερο την αγάπη απτην ψυχή μου..

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3
    Λοιπόν Roben το μήνυμά σου με άγγιξε γιατί αναγνώρισα στοιχεία του εαυτού μου σε σένα.
    Θα ξεκινήσω από την προσωπική μου ιστορία. Είχα φτάσει 24 χρονών χωρίς να έχω κάνει σχέση, σεξ και οτιδήποτε εκτός από ένα φιλί στα 18 που ήμουν όμως τόσο τύφλα που δεν κατάλβα τίποτα. Πρόβλημα εμφάνισης δεν είχα,ούτε έχω, ενώ γενικά είχα καλή επικοινωνιακή σχέση με το άλλο φύλο. Είχα όμως κάτι που με βασάνιζε: Νόμιζα ότι είχα μικροφαλλία,και η πλάκα ήταν ότι δεν είχα μπει ποτέ στον κόπο να δω τί είναι η μικροφαλλία. Μέχρι τα 22 μου νόμιζα ότι φυσιολογικό μέγεθος πέους είναι τα 25 εκατοστά. Στα 23 ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και το ζήτημα της σεξουαλικότητας αναδείχτηκε μετά από κάποια φάση σε κυρίαρχο. 6 μήνες μετά φιλοξενούσα μια φίλη που είχε έρθει για διακοπές. Κι ενώ ήμουνα γενικά πολύ ντροπαλός, με την συγκεκριμένη κοπέλα ένοιωσα άνετα να ξαπλώσω στο ίδιο κρεβάτι ημίγυμνος (ενώ ακόμη ήμασταν φίλοι). Να μην στα πολυλογώ με την κοπέλα κάναμε πολλές φορές σεξ και είχαμε μια βραχύβια \"σχέση\" για περίπου 1 μήνα.Ήταν μια σχέση που κι εγώ τοήξερα ότι θα τελείωνε σύντομα καθώς η κοπέλα μένει στο εξωτερικό και έχει μόνιμη σχέση εκεί. Να μην στα πολυλογώ έχει περάσει 1,5 χρόνος από τότε,σχέση δεν έχω κάνει αλλά σ\' αυτό το διάστημα έχω κάνει φάση με δυό κοπέλες και κάτι σαν σεξ με άλλη μία. Μερικά συμπεράσματα:
    α)Συμφωνώ με έναν τύπο από πάνω που λέει όι είναι μύθος η πρώτη φορά. Εγώ παρ\'όλο που λειτούργησα κανονικά είπα μέσα μου \"Σκέτη κούραση είναι\". Την πρώτη εβδομάδα μάλιστα, ενώ η κοπέλα τελείωνε κανονικότατα, εγώ δεν είχα τελειώσει ούτε μια φορά. Στην πορεία όμως το σεξ γινόταν όλο και καλύτερο και έφτασα να είμαι εγώ αυτός που το ζητούσε.
    β) Δεν γίνονται θαύματα: Όταν έχεις συνηθίσει να είσαι ντροπαλός, συνεσταλμένος, κλπ κάπου βολεύεσαι σ\' αυτό όσο κι αν σε κάνει δυστυχισμένο. Σε προφυλάσσει από κάποια απόρριψη, από μια συναισθηματική εξάρτηση κοκ. Επομένως δεν μπορείς από τη μια στιγμή στην άλλη να γίνεις ο σούπερ άνετος γκόμενος που θα γ**άει ασύστολα. Το ότι δοκίμασες και έκανες μια σχέση είναι πολύ σημαντικό προχώρημα κι έτσι πρέπει να το δεις. Μάλιστα το δικό σου το θεωρώ μεγαλύτερο από το δικό μου, και δεν πρέπει να σε ρίχνει με τίποτα το ότι δεν ολοκλήρωσες με αυτήν την κοπέλα.
    γ)Μέσα από την ψυχοθεραπεία μου κατάλβα ότι τα ζητήματα σεξουαλικότητας είναι πιοπολύπλοκα απ\'ότι φανταζόμαστε. Δες για παράδειγμα τί σε κάνει να είσαι τελειομανής (κι εγώ είμαι), και κυρίως δες τί σου προσφέρει το να είσαι τελειομανής. Δες για παράδειγμ μήπως επειδή εσύ φοβάσαι την απόρριψη τελικά απορριπτεις τις κοπέλες που είναι γύρω σου. Μήπως πχ λόγω της τελειομανίας σου δίνει την εικόνα ενός αυτάρκους ατόμου που έχει χτίσει ένα τοίχος γύρω του; Δούλεψε τα αυτά τα θέματα . Αν δεν θες με κάποιον ψυχολόγο κάνε μια ειλικρινή συζήτηση με φίλους σου ή καλύτερα με φίλες σου. Πώς σε βλέπουν; Νομίζω πως θα καταλάβεις πολλά!

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •