Πως βγαζεις καποιον απο την καταθλιψη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352

    Πως βγαζεις καποιον απο την καταθλιψη?

    Λοιπον το ερωτημα τεθηκε ακουω γνωμες :-ρ
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by arntaben View Post
    Λοιπον το ερωτημα τεθηκε ακουω γνωμες :-ρ
    Η μητέρα μου μετα απο 14 χρονια εγινε καλυτερα εχει αρχίσει να μου θυμίζει τον παλιό της εαυτο ... Ειναι θεμα να το πάρεις απόφαση νομίζω κ να προσπαθήσεις να απεγκλωβιστεις σιγουρα κ τα φάρμακα αλλα και να βαλεις πείσμα για να νικήσεις.. Και σιγουρα τα 14 χρονια δεν ειναι λιγο διάστημα !!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    3,806
    Αν δεν θελει το ιδιο να βγει δυσκολα, δεν ειναι στο χερι σου. Ωστοσο μπορεις να εισαι παρων/ουσα και να στηριζεις το ατομο. Να δειχνεις πως εισαι διαθεσιμος/διαθεσιμη να ακους οσα εχει να σου πει αν θελει να μιλησει (πιο χρησιμο απο το να πεις εσυ το οτιδηποτε), να εισαι καλος ακροατης, να προσφερεις τη θετικη σου ματια διακριτικα και με κατανοηση χωρις να προσπαθεις να τους τη ταισεις με το ζορι, να απενοχοποιεις την κατασταση αν το ατομο ντρεπεται η αισθανεται πως υπαρχει στιγμα αν ζητησει βοηθεια ειδικου η παρει φαρμακα και να προτεινεις τακτικα να κανετε πραγματα χωρις να περιστρεφεται η καθε συναναστροφη σας γυρω απο τα προβληματα, να βρισκεις τροπους να ξεχνιεστε δηλαδη. Αναλογα με το χατακτηρα καμια φορα ειναι σημαντικο να μην λαμβανει το ατομο την εντυπωση οτι το λυπασαι, στο κατω κατω της γραφης δεν εχει νοημα και να το λυπασαι και ετσι ειναι. Κατα πασα πιθανοτητα νοιαζεσαι δε λυπασαι, αλλο το ενα αλλο το αλλο. Μπορεις λοιπον να "ταρακουνας" τη κατασταση διακριτικα στρεφοντας τη κατασταση σαν χαρη προς τον εαυτο σου, για παραδειγμα "ρε συ ταδε θελω παρα πολυ να δω αυτη τη ταινια στο σινεμα ελα να παμε μαζι πως θα παω μονος/μονη"... Γενικα να εισαι φιλος/η η οτι εισαι στο ατομο οπως θα ησουν και σε καθε αλλη περιπτωση, με η χωρις καταθλιψη. Νομιζω βοηθαει αρκετα και το να αισθανεται το ατομο χρησιμο και παραγωγικο.
    Για παραδειγμα εγω ετσι εκανα με τη μητερα μου...μαμα θελω αυτο θελω βοηθεια με το αλλο κανε μου τη χαρη να παμε εκει και τετοια. Βοηθουσε στο να ξελαμπικαρει λιγο.
    Με μια φιλη απο την αλλη που περνουσε ασχημη φαση ας πουμε ετυχε το εξης. Μου ανεφερε καποια στιγμη καποια ασχημα πραγματα που ενιωθε και σκεφτοταν χωρις να το αναλυσει πολυ αλλα εγω φρικαρα επειδη φαινοταν εξωτερικα χαρουμενος ανθρωπος και δεν θα φανταζομουν τιποτα αλλιως.
    Της εγραψα λοιπον ενα μηνυμα με ολους τους λογους για τους οποιους ο,τι τη στεναχωρει και οι φοβοι της δεν εχουν λογο να ειναι τοσο μεγαλα τερατα και οτι ειναι κατανοητοι, απαριθμησα τους λογους που ειναι γαματη και οσα θετικα εφοδια θεωρω πως εχει να τα ξεπερασει, εξηγησα πως δεν μου ειναι βαρος και πως ολοι εχουμε θεματα και σιγα τα ωα και υποσχεθηκα να μην μιλησω ποτε ξανα για αυτα παρα μονο αν αναφερει κατι η ιδια. Και yolo. :P
    Ε σε μερικες μερες μου μιλησε για ολα. Και κατα καιρους μιλαμε αλλα δεν σκαμε κι ολας, φροντιζουμε και να ξεχνιομαστε και να περναμε κ ωραια η τελοσπαντων παιρνουμε τα χαλια μας λιγο πιο ελαφρια. Και αμφιβαλλω αν τα λεμε και ολα... Αλλα νομιζω υπαρχει κατανοηση σε ενα βασικο επιπεδο.
    Γενικα ειναι δυσκολο να ακους και να στηριζεις τον αλλον χωρις ομως να εισβαλεις υπερβολικα στη ζωη του και χωρις να τα παιρνετε ολα πολυ σοβαρα. Γιατι και το πολυ σοβαρο απο ενα σημειο και μετα δεν ανακουφιζει, εντεινει τη μιζερια και ψυχοπλακωνει. Οποτε θελει μια ισορροπια.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Kαι δεν τον φορτώνεις με ενοχές για το πόσο χάλια αισθάνεσαι που έχει αυτός κατάθλιψη....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,751
    Με χαβαλέ και φλερτ βγαίνει ο κόσμος από την κατάθλιψη ή με δουλειά καλή με λεφτά χωρίς φάρμακα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,751
    Αλλαγή τρόπου ζωής δηλαδή
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Με χαβαλέ και φλερτ βγαίνει ο κόσμος από την κατάθλιψη ή με δουλειά καλή με λεφτά χωρίς φάρμακα
    Είναι καλό να σε πιέζουν να δουλέψεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by maria eleni View Post
    Η μητέρα μου μετα απο 14 χρονια εγινε καλυτερα εχει αρχίσει να μου θυμίζει τον παλιό της εαυτο ... Ειναι θεμα να το πάρεις απόφαση νομίζω κ να προσπαθήσεις να απεγκλωβιστεις σιγουρα κ τα φάρμακα αλλα και να βαλεις πείσμα για να νικήσεις.. Και σιγουρα τα 14 χρονια δεν ειναι λιγο διάστημα !!!
    Ναι αλλα δεν εχω εγω καταθλιψη ενα κοντινο ατομο μου εχει και προσπαθω να τιν βγαλω εγω σιγουρα ειναι δικη του αποφαση αλλα υπαρχει κατι που μπορω να κανω για τον βοηθησω?
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις θα ξεκινησω να κανω τα λογια πραξη και θα δω το proggress������
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,751
    Κούκλα από διατροφή πρωινό με βρώμη και σταφίδες γυμναστική μαζί σου ένα δίωρο το λιγότερο και από κάπνισμα καπνός χωρίς πρόσθετα αυτά και με καλό ύπνο είναι εγγυημένα γυμναστική όταν λέμε κι η θάλασσα βοηθάει πολύ η κατάθλιψη είναι εύκολη εμένα μου φύγε σε μεγάλο βαθμό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    στον κοσμο της βοηθειας προς τους αλλους
    Posts
    1,352
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κούκλα από διατροφή πρωινό με βρώμη και σταφίδες γυμναστική μαζί σου ένα δίωρο το λιγότερο και από κάπνισμα καπνός χωρίς πρόσθετα αυτά και με καλό ύπνο είναι εγγυημένα γυμναστική όταν λέμε κι η θάλασσα βοηθάει πολύ η κατάθλιψη είναι εύκολη εμένα μου φύγε σε μεγάλο βαθμό
    Να τον ταισω δλδ βρωμη και σταφιδες? :-ρ
    Εαν κοιταξεις την αβυσσο για πολυ ωρα στο τελος η αβυσσος θα κοιταξει εσενα

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,751
    Θα στα πω με λεπτομέρειες θα πας σε ένα ξηροκαρπαδικο από αυτά τα γνωστά εν καρπω ο παραγωγός κλπ ότι έχετε εκεί θα πάρεις βρώμη και σταφίδες κι ότι άλλο θέλεις έχει πολλά θα τα βάλεις σε ένα μπολ και θα το φας με χυμό είναι γλυκό με γάλα είναι βαρύ εγώ θέλω βαρύ για να μην πεινάω να φάω μετά μεσημέρι αυτό το πρωινό το παίρνουν αυτοί που ασχολούνται πολύ με γυμναστική και διατροφή είναι εγγυημένο τώρα άμα καπνίζει εγώ καπνίζω ένα καπνό χωρίς πρόσθετα να ψάξει να ρωτήσει να του φέρουνε εγώ κάνω άσσο άνευ έτσι λέγεται αλλά έχω ακούσει και πουεμπλο αυτά μπορείς να τα παραγγείλει από το ίντερνετ άμα δεν έχετε εκεί αν και σε ένα μαγαζί να πας λίγο μεγάλο και να το ζητήσεις θα στο φέρουν τώρα γυμναστική όταν λέμε μπορούμε να βάλουμε και μια δραστηριότητα ελαφριά κανένα τρίωρο αλλιώς βάρη για κανένα δίωρο πολύ χαλαρά χωρίς άγχος μόνο χαβαλέ θα μιλάτε ότι σας ανεβάζει τη διάθεση διάβαζε ανέκδοτα και λέγε ανάλαφρα πράματα ύπνος μέχρις τις έντεκα το βράδυ πρέπει να έχει κοιμηθεί με πρόγραμμα γενικά το πρόγραμμα και να έχει κάτι να κάνει απλό που να κουράζεται λίγο όχι κομμάτια ή κούραση βοηθάει ξύπνημα εννιά το πρωί δηλαδή ένα δεκαωρο που δεν φαίνεται και κανένα τσάι χαμομήλι το απόγευμα για καλή υγεία αυτά όλα είναι εγγυημένα με δέκα αστέρια Μισέλεν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Προσωπικά πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο λόγος που κάποιος έχει βυθιστεί στην κατάθλιψη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,751
    Πρέπει να του φτιάξεις ένα πρόγραμμα μια ρουτίνα που να μην αγχώνεται καθόλου να νιώθει ασφάλεια μέσα σε αυτό εγώ έφτιαξα μια παρόμοια ρουτίνα και μετά από τρία χρόνια μπόρεσα και σηκώθηκα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,751
    Επίσης από καφέδες εσπρέσο ή ελληνικό ότι θέλει όχι φραπέ ότι καφές να βΡάζετε αυτά είναι μια καλή διατροφή που τους βοηθάει όλους
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς να βοηθήσω κάποιον με κατάθλιψη
    By araxni in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 08-08-2013, 01:31
  2. Replies: 21
    Last Post: 10-05-2013, 08:56
  3. Replies: 12
    Last Post: 30-05-2012, 22:15
  4. Replies: 2
    Last Post: 24-10-2010, 01:15
  5. Replies: 32
    Last Post: 10-04-2008, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •